0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha) jest krzewem występującym w Eurazji i północnej Afryce, jego surowcem leczniczym są: kwiatostan wraz z liśćmi (Inflorescentia Crataegi) oraz owoc (Fructus Crataegi), bogatym źródłem flawonoidów (m.in. apigeniny, witeksyny, izowiteksyny oraz ich połączeń glikozydowych), cholinę, kwasy organiczne (m.in. kawowy, chlorogenowy), eskulinę (zaliczaną do kumaryn), trójterpeny oraz witaminę C. Preparaty z głogu dwuszyjkowego mają działanie wzmacniające na serce, regulujące ciśnienie krwi i napięcia międzykomórkowe mięśnia sercowego, uspakajające na układ nerwowy, przeciwskurczowo ma mięśnie gładkie jelit, macicy i naczyń krwionośnych, przeciwbólowe. Flawonoidy mają wpływ na odżywianie komórek mózgowych. Cechą szczególnie pożyteczną jest działanie powolne i łagodne, zapewniające skuteczność i brak działań ubocznych. Preparaty zawierające surowce lecznicze z głogu dwuszyjkowego.

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) to wieloletnia roślina przynależąca do rodziny różowatych. Występuje na terenie całej Europy, można spotkać ją w lasach, zaroślach, na zboczach i polanach. Jest wyjątkowo odporna na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi suszę i może rosnąć nawet na jałowej glebie. Nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznej budowy kwiatów, które składają się z m.in. z jednego dolnego słupka z dwoma szyjkami. Zarówno kwiaty, jak i owoce głogu dwuszyjkowego, to cenny surowiec zielarski, powszechnie wykorzystywany w ziołolecznictwie. 

   Głóg dwuszyjkowy – skład chemiczny 

Surowiec farmakopealny stanowią ususzone (całe lub rozdrobnione) kwiaty wraz z gałązkami. Do celów leczniczych wykorzystuje się również owoce, jednak ich działanie jest dużo słabsze niż działanie kwiatostanów. Kluczowe składniki chemiczne, jakie występują w głogu dwuszyjkowym to flawonoidy i proantocyjanidyny. Wśród nich wymienia się m.in. rutynę, hyperozyd, witeksynę i ramnozyd. Kwiatostany są zasobne również w glikozydy flawonowe, saponiny, taniny, kwasy triterpenowe, garbniki, związki purynowe i kumarynowe oraz duże ilości witaminy C. Przyjmuje się, że surowiec powinien zawierać przynajmniej 1,5% sumy flawonoidów w przeliczeniu na hyperozyd. 

   Głóg dwuszyjkowy – właściwości

W medycynie ludowej głóg dwuszyjkowy jest doskonale znany i wykorzystywany od zarania dziejów. Doskonale sprawdza się w przypadku bezsenności – ma działanie odprężające i pomaga w zasypianiu. Ponadto korzystnie wpływa na czynności krążeniowe, zwiększa dopływ tlenu i poprawia krążenie obwodowe krwi. 

   Głóg dwuszyjkowy – preparaty 

W sklepach zielarskich głóg można spotkać pod różnymi postaciami. Suszone kwiaty i owoce głogu są dostępne w postaci ziół do zaparzania. Równie popularne są tabletki i kapsułki zawierające ekstrakt z kwiatostanów lub owoców rośliny oraz cukierki na bazie głogu.   

    Głóg dwuszyjkowy – dawkowanie i środki ostrożności  

Głóg dwuszyjkowy jest dobrze tolerowany i uchodzi za bardzo bezpieczny dla organizmu. W piśmiennictwie najczęściej można spotkać się zaleceniami stosowania dawek rzędu od 160 mg do 1200 mg dziennie. 

Ekstrakty z głogu dwuszyjkowego mogą wchodzić w negatywną interakcję z wieloma lekami. Ponadto potencjalnie mogą one obniżać ciśnienie krwi, dlatego osoby, które leczą się na nadciśnienie i przyjmują leki bez konsultacji z lekarzem nie powinny sięgać po preparaty na bazie głogu.  

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje