0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis), zioło występujące na południu Europy, a także w Polsce. W celach leczniczych używany jest liść melisy (łac. Folium Melissae) zawierający olejki eteryczne, saponiny trójterpentowe, cukry, kwasy organiczne, mikroelementy, karoten i witaminę C. Działa uspokajająco, zmniejsza pobudliwość i bezsenność, ogranicza napięcie mięsni gładkich. Melisę stosuje się również w przypadku dolegliwości trawiennych, w stanach zapalnych  oraz pomocniczo w chorobie wrzodowej. Stosowana w postaci herbat i wyciągów wodnych w sprzedaży w sklepie Muscle-zone.pl

Sortowanie:
Pokaż na stronie:
Aliness
19,90 zł

Połączenie melatoniny i ekstraktu z melisy lekarskiej. Sprzyja skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie.

Kupuję
Jarrow Formulas
89,00 zł

Kompozycja poprawiająca jakość snu. Przyspiesza regenerację, pobudza wytwarzanie hormonu wzrostu.

Kupuję

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to bylina przynależąca do rodziny jasnotowatych, dziko rosnąca w Afryce Północnej, Azji i Europie Południowej. Uprawia się ją jednak na całym świecie. Melisa lekarska jest powszechnie wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Świeże liście rośliny znakomicie komponują się z sałatkami, którym nadają przyjemny, cytrynowy posmak. Oprócz tego melisa jest stosowana w kosmetyce – świetnie sprawdza się w mieszankach do kąpieli oraz kosmetykach przeznaczonych do przetłuszczających się włosów i łojotokowej skóry. Jak sama nazwa wskazuje roślina ta wykazuje także właściwości lecznicze. Pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i ułatwia zasypianie. 

   Melisa lekarska– skład fitochemiczny 

W medycynie i suplementacji wykorzystuje się liście melisy lekarskiej. Najważniejszą substancją biologicznie aktywną, która w nich występuje jest olejek eteryczny, z którego wyodrębniono takie związki jak cytral, cytronelal, geraniol, α-pinen, β-pinen i β-kariofilen. Poza olejkiem eterycznym liść melisy zawiera garbniki, substancje goryczowe, triterpeny, flawonoidy, kwasy fenolowe, chlorofil, karotenoidy i związki mineralne. Wiele z tych substancji wykazuje potencjał antyoksydacyjny. 

   Melisa lekarska– lecznicze właściwości

Lista zalet melisy lekarskiej jest długa. Roślina ta najbardziej znana jest z pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Ma działanie odprężające i pomaga w zasypianiu. Osobom, które mają problemy ze snem, często zaleca się, aby wieczorem wypiły filiżankę naparu z melisy. Oprócz tego melisa lekarska wspiera zdrowie układu pokarmowego. Jest  też zasobna w przeciwutleniacze, dzięki czemu pomaga chronić DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ponadto promuje zdrowie układu oddechowego i sprzyja utrzymaniu w dobrej kondycji układu krążenia. 

   Melisa lekarska – stosowanie  

Najbardziej popularną formą stosowania melisy lekarskiej są napary z suszonych liści. Suszone, sproszkowane liście są dostępne również w postaci kapsułek. Nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących dawkowania. Suplementy diety zwykle zawierają ok. 350-500 mg surowca. 

    Melisa lekarska – środki ostrożności  

Objawy niepożądane po zażyciu melisy lekarskiej występują rzadko. Roślina ta ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa. Przy długotrwałym stosowaniu (powyżej 6 miesięcy) sporadycznie mogą pojawić się nudności i zawroty głowy. W piśmiennictwie można spotkać się z opinią, jakoby melisa miała zakłócać terapię lekami stosowanymi w niedoczynności tarczycy. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje