0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Siemię lniane, w postaci proszku,  posiada wszechstronne zastosowanie w medycynie ludowej, ze względy na działanie osłaniające i łagodzące szczególnie w obszarze układu pokarmowego i trawiennego (korzystnie oddziaływuje na perystaltykę jelit). Jest bogatym źródłem składników biologicznie aktywnych: kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3 (kwas-alfalinolenowy), śluzy (arabinoksylany, ramnogalakturoniany), białko, mikroelementy (cynk, magnez, żelazo). Stosowane w profilaktyce miażdżycy, poprzez wpływ na regulowanie poziomu cholesterolu. Stosowane w mieszankach odżywczych i preparatach stymulujących pracę układu pokarmowego i układu trawienia,

Siemię lniane to powszechna nazwa, jaką określa się nasiona lnu zwyczajnego, wtedy, gdy są one stosowane jako naturalny środek leczniczy. Nasiona te są niewielkie, płaskie o szarobrązowym kolorze. W kontakcie z wodą ciemnieją, pęcznieją i pokrywają się dużą ilością śluzu. Stanowią skarbnicę rozmaitych, cennych substancji, są dobrym źródłem kwasów omega-3 i antyoksydantów. Siemię lniane można spożywać po to, aby dostarczyć organizmowi wartościowych składników albo w celach prozdrowotnych. Udowodniono, że wspiera ono układ sercowo-naczyniowy i korzystnie wpływają na aktywność hormonalną w ludzkim organizmie. 

   Wartości odżywcze siemienia lnianego

W nasionach lnu można znaleźć bardzo wiele aktywnych biologicznie składników, które wykazują działanie prozdrowotne. Z żywieniowego punktu widzenia najcenniejsze są kwasy tłuszczowe omega-3, białko o bardzo korzystnym profilu aminokwasowym, błonnik pokarmowy, lignany, witaminy (C, E, B1, B2, B3, B5, B6, kwas foliowy) i składniki mineralne (magnez, wapń, potas, miedź, cynk, fosfor). 

Około 40% siemienia lnianego to lipidy. Siemię lniane stanowi jedno z najbogatszych, roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Wśród nich przeważa kwas α-linolenowy (ALA), który w ludzkim organizmie stanowi prekursor dwóch niezwykle istotnych kwasów nienasyconych: EPA i DHA. Oprócz tego w roślinie występują kwasy: oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy. Na uwagę zasługują bardzo korzystne proporcje między kwasami omega-6 i omega-3. 

Nieprzetworzone siemię lniane to także skarbnica tokoferoli, będących naturalnymi, lipidowymi antyoksydantami. Niestety obróbka nasion lnu sprawia, że duża część tych związków ulega utlenieniu. 

   Właściwości siemienia lnianego

Prozdrowotne działanie siemienia lnianego zostało dostrzeżone już przed wiekami. Współcześnie udowodniono, że dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 siemię lniane wspiera układ krążenia, chroni serce i przyczynia się do obniżenia poziomi lipidów we krwi.  Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne. Z kolei obecne w nasionach lignany wspomagają osiągnięcie i utrzymanie równowagi hormonalnej. 

    Jak stosować siemię lniane

Siemię lniane można spożywać po namoczeniu całych ziaren, albo ich rozgnieceniu lub zmieleniu. Namoczone nasiona lnu przybierają gęstą, śluzowatą konsystencję, nieco podobną do konsystencji kisielu. Nasiona lnu można również zmielić i w formie takiej mączki. dodawać do potraw. Siemię lniane jest praktycznie pozbawione smaku, dlatego nie ma obawy, że niekorzystnie wpłynie na walory smakowe potrawy. 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje