6 skutków ubocznych zbyt dużego stężenia witaminy D w organizmie!

Ela

Witamina D jest bardzo ważna dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Podobnie jak hormony, odgrywa kilka istotnych ról w utrzymaniu komórek organizmu w zdrowiu i umożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Większość ludzi nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D, więc jej suplementy są bardzo popularne i ogólnie dostępne. Możliwa, choć niezwykle rzadka, jest sytuacja gdzie poziom stężenia tej witaminy będzie zbyt wysoki, a co za tym idzie – toksyczny.


Czym jest witamina D

Witamina D to związek klasyfikowany jako niezbędna witamina, którego nazwa wywodzi się z tego, że została odkryta niedługo po Witaminie A i B (oraz przed zweryfikowaniem że Witamina B to tak naprawdę zespół cząsteczek a nie pojedyncza cząsteczka) i witaminie C. Początkowo stwierdzono, że jest on składnikiem oleju z wątroby dorsza i jest uznawany za związek przeciwdziałający krzywicy aby wyjaśnić, w jaki sposób olej z wątroby dorsza był skuteczny w leczeniu krzywicy.

Witamina D jest to zatem termin używany w odniesieniu do grupy pokrewnych cząsteczek, które łącznie zwiększają pulę wolnej 25-hydroksywitaminy D (wolna postać witaminy D), a następnie 1,25-dihydroksywitaminy D (aktywnego hormonu) w organizmie.

W Witaminie D Wyróżniamy głównie:

 • ergokalcyferol - witaminę D2 - pozyskiwaną ze źródeł roślinnych
 • choleokalcyferol - witaminę D3 - pozyskiwaną ze źródeł zwierzęcych

Wyjątkowością Witaminy D jest to, że może być syntetyzowana bezpośrednio przez nasz organizm, przy pomocy promieni słonecznych. To właśnie one warunkują przemianę składowanego 7-dehydrocholesterolu (pochodnej cholesterolu) do aktywnej formy choleokalcyferolu (witaminy D3 - najbardziej bioaktywnej formy witaminy D)

Wzór witaminy D3 - aktywnej formy witaminy D
Wzór witaminy D3 - aktywnej formy witaminy D

Jakie działanie ma Witamina D

Podstawowym celem witaminy D w organizmie są odpowiadające jej receptory (VDR - Vitamin D Receptors), których pobudzanie warunkuje syntezę odpowiednik białek w organizmie. Jej aktywność opiera się również na byciu prekursorem hormonów androgenicznych (testosteronu). Przekłada się to, że suplementacja witaminy D warunkuje:

 • Odpowiedni poziom testosteronu - witamina D będąc pochodną cholesterolu i substancją tłuszczową warunkuje odpowiedni poziom preukrsorów do syntezy testosteronu
 • Opóźnianie procesów starzenia się organizmu
 • Zapobieganie schorzeniom układu nerwowego - między innymi niski poziom witaminy D jest często korelowany ze zwiększeniem się intensywności i częstotliwości epizodów depresyjnych
 • Odpowiednie zdrowie układu krwionośnego
 • Poprawienie wrażliwości insulinowej i poziomu glukozy we krwi
 • Właściwą masę ciała
 • Właściwe procesy kościotwórcze, oraz opóźnianie procesów degradujących układ szkieletowy organizmu
 • Zapobieganie stanom zapalnym organizmu
Korzyści zdrowotne witaminy D
Korzyści zdrowotne witaminy D

Niedobór i toksyczność witaminy D3

Witamina D jest zaangażowana w absorpcję wapnia, wiele funkcji układu immunologicznego, zabezpiecza kości, mięśnie i zdrowie serca. Występuje naturalnie w żywności. Może być także produkowana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Oprócz tłustych ryb, istnieje zaledwie kilka produktów bogatych w witaminę D. Co więcej, większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości promieni słonecznych do produkcji odpowiedniej ilości witaminy D. Może to być spowodowane np. miejscem zamieszkania.

W związku z tym, niedobory tej witaminy są bardzo powszechne. W rzeczywistości, szacuje się, że około 1 miliarda ludzi na świecie nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D do organizmu.

Zarówno witamina D2 jak i D3 są dostępne w formie suplementów. Witamina D3 jest wytwarzana w odpowiedzi na działanie słońca i w produktach pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy witamina D2 występuje w roślinach.

Stwierdzono, że witamina D3 częściej niż witamina D2 występuje we krwi w podwyższonym stężeniu. Badania wykazały, że każde dodatkowe 100 jm witaminy D3 spożytych dziennie podniesie poziom witaminy D we krwi średnio o 1 ng/ml (2,5 nmol/l).

Biorąc bardzo wysokie dawki witaminy D3 przez dłuższy czas możemy prowadzić do nadmiernego gromadzenia się tej substancji w organizmie. Przy stężeniu 25(OH)D3 wynoszącym >50-100ng/ml (75-125nmol/l) mówi się o stężeniu wysokim. Poziom powyżej 100 ng/ml (250 nmol/l) uznaje się za potencjalnie toksyczne, a powyżej 200 ng/l (500 nmol/l) za toksyczne. Ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w tkance tłuszczowej i uwalniane do krwiobiegu powoli, skutki zatrucia mogą trwać przez kilka miesięcy po zaprzestaniu przyjmowania suplementów.

Należy pamiętać, że toksyczność nie jest powszechna i występuje prawie wyłącznie u osób, które biorą wysokie dawki suplementu, przez długi czas, bez monitorowania stężenia witaminy D we krwi.

Możliwe jest również przypadkowe przyswojenie zbyt dużej ilości witaminy D poprzez suplementy, które zawierają znacznie większe stężenie tego składnika niż podano na etykiecie.

W przeciwieństwie do tych sytuacji, nie można osiągnąć niebezpiecznie wysokiego stężenie witaminy D we krwi poprzez dietę i ekspozycję na słońce.

Skutki uboczne przedawkowania witaminy D

Podwyższony poziom we krwi

Osiągnięcie odpowiedniego poziomu witaminy D we krwi może wspomóc odporność i chronić od chorób takich jak osteoporoza i rak.

Jednak, jak do tej pory, optymalny poziom tej witaminy nie został do końca ustalony. Mimo, że poziom witaminy D  30 ng / ml (75 nmol / l) jest zwykle uznawany za prawidłowy, zaleca się utrzymywanie jej na poziomie 40-80 ng/ml (100-200 nmol/l). Stwierdza się, że wszystko ponad 100 ng/ml (250 nmol/l) może  być potencjalnie szkodliwe.

Pomimo faktu, że coraz więcej osób bierze suplementy witaminy D, to rzadko zdarza się znaleźć kogoś z bardzo wysokim poziomem tej witaminy we krwi.

W ostatnich badaniach spojrzano na dane od 20.000 osób zebranych na przestrzeni ostatnich 10 lat. Okazało się, że tylko 37 osób miało poziom powyżej 100 ng/ml (250 nmol/l). Tylko jedna osoba miała rzeczywistą toksyczność, przy 364 ng/ml (899 nmol/l).

W innym badaniu przyglądano się przypadkowi, w którym kobieta miała witaminę D na poziomie 476 ng/ml (1171 nmol/l) po przyjmowaniu suplementu, który dostarczał jej 186,900 IU witaminy D3 dziennie przez dwa miesiące (9). To było aż o 47 razy więcej niż zalecany, bezpieczny górny limit  - 4000 IU dziennie.

Kobieta została przyjęta do szpitala po tym, jak doświadczyła wycieńczenia, problemów z pamięcią, nudności, wymiotów, problemów z mową i innych objawów.

Chociaż tylko bardzo duże dawki mogą powodować toksyczność tak szybko, nawet orędownicy suplementów witaminy D polecają nie przekraczać 10.000 IU dziennie.

Wpływ spożywania witaminy D na poziom 25-hydroksywitaminy D w obiegu organizmu [źródło: https://www.researchgate.net/publication/261771691_Supraphysiological_25-hydroxy_Vitamin_D3_level_at_admission_is_associated_with_illness_severity_and_mortality_in_critically_ill_patients ]
Wpływ spożywania witaminy D na poziom 25-hydroksywitaminy D w obiegu organizmu [źródło: https://www.researchgate.net/publication/261771691_Supraphysiological_25-hydroxy_Vitamin_D3_level_at_admission_is_associated_with_illness_severity_and_mortality_in_critically_ill_patients ]

Podwyższony poziom wapnia we krwi

Witamina D wspomaga przyswajanie wapnia ze spożywanych pokarmów. W rzeczywistości jest to jedna z najbardziej istotnych ról, które spełnia.

Jednakże, jeśli spożycie witaminy D jest nadmierne, wapń we krwi może osiągnąć poziom, który powoduje nieprzyjemne i potencjalnie niebezpieczne objawy.

Objawy hiperkalcemii, czyli wysokiego poziomu wapnia we krwi to:

 • Problemy z układem pokarmowym, takie jak wymioty, nudności i ból brzucha,
 • Zmęczenie, zawroty głowy i dezorientacja,
 • Nadmierne pragnienie,
 • Częste oddawanie moczu.

Normalny zakres stężenia wapnia we krwi wynosi  8.5-10.2 mg/dl (2,1-2,5 mmol/l). W jednym badaniu, starszy mężczyzna z demencją, która otrzymywał 50.000 jm witaminy D na dobę, przez sześć miesięcy był wielokrotnie hospitalizowany z objawami związanymi z wysokim poziomem wapnia.

W innym badaniu, dwóch mężczyzn przyjmowało nieprawidłowo oznakowane suplementy witaminy D, co doprowadziło do podniesienia stężenia wapnia we krwi do poziomu 13.2-15 mg/dl (3,3-3,7 mmol/l). Co więcej, dopiero po około roku od odstawienia suplementów, poziom wapnia wrócił do normy.

Nudności, wymioty, zanik apetytu

Wiele efektów ubocznych przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy D jest związane ze zbyt dużą ilością wapnia we krwi. Należą do nich nudności, wymioty i zanik apetytu. Te symptomy nie występują u wszystkich z podwyższonym poziomem wapnia.

Jedno badanie zostało przeprowadzone na 10 osobach, których poziom wapnia znacząco wzrósł po przyjęciu dużej dawki witaminy D. Cztery osoby doświadczyły nudności i wymiotów, a trzy zaniku apetytu.

Podobne reakcje na duże dawki witaminy D zostały odnotowane w innych badaniach. Pewna kobieta doświadczyła nudności i utraty wagi po zażyciu suplementu, który zawierał 78 razy więcej witaminy D niż było określone na etykiecie.

Co ważne, te symptomy wystąpiły jako reakcja na wyjątkowo wysokie dawki witaminy D3, które spowodowały, że poziom wapnia wzrósł do więcej niż 12mg/dl.

Terapia za pomocą wysokich dawek witaminy D może powodować nudności, wymioty i zanik apetytu u niektórych osób, z powodu wysokiego poziomu wapnia we krwi.

Bóle brzucha, zaparcia, biegunki

Bóle brzucha, zaparcia i biegunki są to dolegliwości trawienne, które są często związane z nietolerancją pokarmową lub zespołem jelita drażliwego. Jednak mogą one również być oznaką podwyższonego poziomu wapnia spowodowanego przez zatrucie witaminą D.

Objawy te mogą wystąpić u pacjentów otrzymujących wysokie dawki witaminy D w celu skorygowania nieprawidłowości. Podobnie jak w przypadku innych objawów, pojawiające się reakcje są zindywidualizowane, nawet gdy poziom witaminy D we krwi jest podobnie podwyższony.

W jednym z badań, chłopiec po zażyciu nieprawidłowo oznakowanej witaminy D cierpiał z powodu bólu brzucha i zaparć, podczas gdy jego brat, pomimo równie wysokiego poziomu witaminy D, nie miał  żadnych objawów.

W innym badaniu podany był przykład 18-miesięcznego dziecka, któremu zostało podane 50.000 jm witaminy D3, cierpiało ono z powodu biegunki, bólów brzucha i innych objawów. Objawy te ustąpiły po zaprzestaniu przyjmowania suplementów.

Utrata masy kostnej.

Ponieważ witamina D odgrywa ważną rolę w absorpcji wapnia i metabolizmie kości, jej stężenie ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania silnego i mocnego kośćca. Jednak zbyt dużo witaminy D może być szkodliwe dla zdrowia kości.

Mimo, że wiele objawów nadmiernego spożycia witaminy D jest przypisanych do stężenia wapnia we krwi, niektórzy badacze sugerują, że duże dawki witaminy D mogą prowadzić do niskiego poziomu witaminy K2 we krwi.

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy K2 jest utrzymać wapń w kościach, poza krwią. Uważa się, że bardzo wysoki poziom witaminy D może zmniejszyć aktywność witaminy K2.

Aby uchronić się przed utratą masy kostnej, unikaj nadmiernego suplementowania witaminy D i weź pod uwagę zażywanie witaminy K2. Można również spożywać pokarmy bogate w witaminę K2, takie jak nabiał i mięso.

Niewydolność nerek

Nadmierne spożycie witaminy D często prowadzi do uszkodzenia nerek.

Znany jest przypadek, kiedy mężczyzna był hospitalizowany z powodu niewydolności nerek, podwyższonego poziomu wapnia we krwi i innych objawów, które wystąpiły po otrzymaniu witaminy D w zastrzyku (przepisane przez lekarza).

Większość badań donosi o umiarkowanym do ciężkiego uszkodzeniu nerek u ludzi, którzy mają toksyczne stężenie witaminy D.

W jednym z badań, 62 osoby, które otrzymały zbyt wysokie dawki witaminy D w zastrzykach, doświadczyło problemów z nerkami – bez względu na to czy mieli zdrowe nerki czy wcześniejszą historię chorób z nimi związanych.

Uproszczony schemat przemian witaminy D w organizmie. Jak widzimy istotną rolę w jej przemianach odgrywają zarówno nerki, jak i wątroba. Metabolizm tych substancji możemy przyrównać do procesów detoksykacyjnych i analogicznie do nich, ich zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzeń zarówno wątroby jak i nerek
Uproszczony schemat przemian witaminy D w organizmie. Jak widzimy istotną rolę w jej przemianach odgrywają zarówno nerki, jak i wątroba. Metabolizm tych substancji możemy przyrównać do procesów detoksykacyjnych i analogicznie do nich, ich zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzeń zarówno wątroby jak i nerek

Z czym łączyć Witaminę D

Witamina D i Witamina K

Jest to sztandarowe połączenie w suplementacji i coraz częściej jest znaleźć preparat witaminy D, który nie zawiera dodatku witaminy K. Dlaczego?

Obie te substancje mają synergistyczne działania w zakresie wspierania układu kostnego, oraz układu krwionośnego. Dlatego ich wspólna suplementacja jest jak najbardziej zalecana, szczególnie z dodatkowym źródłem tłuszczu. Na przykład popularne są suplementy łączące w sobie zarówno witaminę D, witaminę K oraz kwasy tłuszczowe (najczęściej z grupy Omega 3).

Przykładem takiego produktu jest Apollo's Hegemony Diamond Fish Oil, suplement którego recenzję możesz przeczytać tutaj

Jeśli jednak przyjmujesz kwasy Omega 3 z innego suplementu, lub spożywasz wystarczająco dużo ryb w swojej diecie, a chcesz suplementować efektywnie połączenie witaminy D3 z witaminą K2, jednym z niewielu produktów przebadanych przez niezależne laboratorium jest Vitamin D3 & K2 MK7 od Apollo Hegemony, którego badanie możesz przeczytać tutaj.

Witamina D i wapń

Niedobory witaminy D powiązane są z gorszą bioabsorpcją wapnia. Warto zatem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie poprawnego poziomu witaminy D w organizmie przyjmować te 2 substancje razem.

Jak wybrać suplement z witaminą D

Przez ogromną popularność suplementów z Witaminą D, ciężko jest znaleźć odpowiedni, warty swojej ceny produkt. Popularność wynika głównie z tego, że faktycznie w naszej części świata niedobory tej witaminy są stosunkowo częste, przez małą ilość słońca w ciągu roku. Dodatkowym czynnikiem jest trend zwyżkowy dla suplementów diety, napędzający całą machinę marketingową.

Zatem przez zawał preparatów z witaminą D na rynku, warto jest wybierać produkty które:

 • Są faktycznymi lekami - przechodzą wtedy bardziej rygorystyczne badania jakościowe i ilościowe. Niestety przez to są też często o wiele droższe i ich suplementacja może okazać się ostatecznie nieekonomiczna.
 • Posiadają niezależne badania laboratoryjne potwierdzające ich skład jakościowo i ilościowo - suplementów diety z faktycznymi badaniami ich zawartości obecnie można szukać ze świecą. Jednakże jeśli już faktycznie je posiadają, pozytywnie świadczy to o jakości producenta.

Przebadane suplementy z witaminą D

Jak wspomnieliśmy, warto wybrać produkt które został przebadany przez profesjonalne, niezależne laboratorium. Jest ich niewiele, co może bardzo ułatwić wybór spośród setek preparatów zawierających witaminę D. Zatem na które produkty warto faktycznie zwrócić uwagę, pod względem pewności ich składu?

Apollo's Hegemony Vitamin D3

Apollo's Hegemony Vitamin D3 to preparat monoskładnikowy, zawierający witaminę D w najbardziej przyswajalnej formie choleokalcyferolu (Witaminy D3) pochodzącą z lanoliny, bez zbędnych, sztucznych dodatków.

Producent zdecydował się stworzyć aż trzy warianty produktu, w zależności od potrzeb i celów suplementacji. Dlatego znajdziemy wersję z 2000IU witaminy D3 oraz wariant z 5000IU witaminy D3 i wariant specjalny, przystosowany do bardziej niszowych potrzeb, zawierający aż 10000IU witaminy D3

Jego skład został przebadany przez niezależne laboratorium, zarówno pod względem zawartości substancji aktywnej, jak i typowych zanieczyszczeń tego typów produktów. Są one o tyle istotne, że producenci jeszcze rzadziej zwracają na to uwagę, a mówimy tutaj głównie o metalach ciężkich która akumulują się w naszym organizmie w dłuższym okresie czasu, nie powodując od razu negatywnych skutków. Jednakże stosowanie suplementów zanieczyszczonych tymi metalami w dłuższym okresie czasu może powodować poważne skutki zdrowotne.

Według recenzji laboratorium, Vitamin D3 od Apollo's Hegemony nie tylko zawiera prawidłową dawkę Witaminy D3 ale jednocześnie spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa biologicznego oraz fizycznego.

Apollo's Hegemony Vitamin D3 & K2 MK7

Kolejnym preparatem z witaminą D przebadanym pod względem zawartości substancji aktywnej jest Apollo's Hegemony Vitamin D3 & K2Mk7. Jak sama nazwa wskazuje w tym suplemencie znajdziemy połączenie Witaminy D3 (z lanoliny), oraz naturalnej witaminy K2Mk7, pochodzącej z fermetowanego Natto.

W produkcie znajdziemy połączenie solidnej dawki witaminy D3 (4000IU), z 125 mikrogramami Witaminy K2. Takie połączenie gwarantuje nie tylko spełnienie zapotrzebowania na te dwie substancje, ale dodatkowe korzyści dla układu krwionośnego oraz kostnego, wynikającego z synergistycznego działania tych dwóch witamin.

I w tym przypadku badanie laboratoryjne wykazało zgodność zawartości substancji aktywnych z etykietą produktu. Warto zatem pochylić się nad kupnem tego produktu, jeśli szukasz czegoś więcej niż zwykłego uzupełnienia niedoborów!

Apollo's Hegemony Diamond Fish Oil

Ciekawym suplementem przebadanym na zawartość witaminy D jest Diamond Fish Oil od Apollo's Hegemony. Jest to złożony preparat, zawierający nie tylko Witaminę D3 ale również witaminę K2 oraz kwasy tłuszczowe Omega 3, w tym EPA i DHA. Producent zdecydował się również na dodatek witaminy E, aby jednocześnie wspierać dodatkowo nasz organizm, oraz przeciwdziałać utlenianiu się kwasów tłuszczowych przy przechowywaniu produktu. Działając antyoksydacyjnie, niweluje efekt wolnych rodników na wiązania nienasycone kwasów Omega 3, które mogłyby zmniejszyć jakość produktu.

Takie połączenie pozwala również maksymalizować przyswajalność zarówno witaminy D jak i witaminy K. Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego zalecane jest suplementowanie ich wraz z posiłkiem. Jeśli jednak suplement łączy kwasy tłuszczowe z tymi witaminami, uzyskujemy maksymalną przyswajalność bez konieczności spożywania posiłku.

Ponownie, badanie przeprowadzone na tym suplemencie mające na celu zweryfikowanie poprawnej zawartości substancji aktywnych potwierdziło prawidłowość wartości znajdujących się na etykiecie. Jeśli zatem poszukujesz produktu do codziennej suplementacji, który nie tylko spełni Twoje zapotrzebowanie na Witaminę D i K, ale i dostarczy efektywną dawkę kwasów Omega 3, suplement Diamond Fish Oil od Apollo's Hegemony powinien być Twoim wyborem!

Jak i kiedy dawkować witaminę D

Dawkowanie i czas przyjmowania witaminy D, zależy głównie od Twojego zapotrzebowania. Jeśli planujesz rutynową suplementację, zalecane jest dawkowanie około 2000-5000IU przyjmowane wraz z jednym z głównych posiłków w ciągu dnia. W zależności głównie od pogody i Twojej dostępności do słońca - im więcej możesz korzystać z naturalnej syntezy witaminy D pod wpływem słońca, tym mniejsza dawka suplementacji jest wymagana.

Na rynku są również dostępne preparaty z nawet 10-krotnie większą dawką witaminy D. Jednakże te preparaty powinny być stosowane w specjalnych przypadkach, a ich stosowanie konsultowane ściśle z lekarzem, ponieważ zbyt wysoka dawka przyjmowana regularnie może działać toksycznie dla organizmu.

Jakie są zalety suplementacji Witaminą D?

Zalety suplementacji witaminy D są wielorakie. Jej podwyższony poziom wiąże się głównie ze zwiększoną odpornością, lepszym samopoczuciem oraz zapewnieniem sobie balansu hormonalnego, szczególnie w zakresie gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Dla Panów suplementacja tej witaminy powinna być jeszcze bardziej istotna, ponieważ podwyższony poziom witaminy D w serum koreluje ze zwiększonymi poziomami testosteronu - a na tym zależy praktycznie każdemu z mężczyzn!

Synergistyczne połączenie Witaminy D i Witaminy K

Witamina D3 i Witamina K2 to jedno z najczęściej stosowanych w suplementacji połączeń substancji. Dlaczego? Głównie przez swoje synergistyczne działanie w zakresie pobudzania syntezy tkanki kostnej ale i lepszego nastroju oraz profilaktyki układu krwionośnego.

Suplementacja Witaminy D podczas ciąży

Znaczenie Witaminy D w ciąży opiera się głównie na jej właściwościach zapobiegających powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Reguluje ona również balans hormonalny (kluczowy w czasie ciąży), oraz warunkuje poprawną gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Dlaczego warto stosować witaminę D?

Ogladając telewizję, słuchając radia czy przegladając internet, można dojść do wniosku że jesteśmy naganiani na stosowanie suplementów z witaminą D. I można obiegowo pomyśleć że krwiożerczy marketingowcy chcą na nas zbić trochę kapitału, dlatego reklamują kolejny produkt który nam się nie przyda. Prawda jest jednak nieco inna.

Nieomal 50% Polaków ma niedobory witaminy D, głównie przez to jak mało słońca doświadczamy w ciągu roku. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, obniżonym samopoczuciem, odpornością, a nawet przyśpieszonym starzeniem się. Biorąc pod uwagę jak niedroga może być suplementacja Witaminy D, powszechność jej niedoborów (mało słońca i niskie spożycie ryb oraz warzyw), warto jest chociaż profilaktycznie spróbować jej suplementacji, w celu oceny czy takie działanie może przynieść nam korzyści zdrowotne.

Suplementacja witaminy D latem

Jedną z dróg syntezy witaminy D jest ekspozycja naszej skóry na słońce. Powierzchownie może się wydawać, że w środku lata, gdy słońca mamy pod dostatkiem, dodatkowa suplementacja witaminy która jest przez niej syntetyzowana może być niepotrzebnym zabiegiem. Co mówią fakty?

Aby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D, musielibyśmy codziennie przebywać w pełnym słońcu, z conajmniej 3/4 ciała odsłoniętym, przez około 2 godziny. Jest to oczywiście bardzo rzadki do regularnego spełnienia scenariusz, dlatego suplementacja witaminy D w trakcie lata jak najbardziej zachowuje swoją słuszność.

Witamina D - suplementacja czy ekspozycja na słońce?

Często w niedoborach witaminy D w organizmie zaleca się większą ekspozycją na słońce. Czasami jest to niemożliwe, szczególnie w naszej strefie klimatycznej, przez stosunkowo dużą ilość dni bezsłonecznych w roku. Jednakże, biorąc pod uwagę że słońca mielibyśmy pod dostatkiem, czy jest szansa tylko za pomocą ekspozycji na nie spełniać zapotrzebowanie na witaminę D?

Okazuje się, że mimo że ekspozycja na słońce może skutecznie zwiększać jej stężenie w organizmie, to suplementacja witaminy D doustnie jest o wiele bardziej skuteczna w tym zakresie. Zatem jeśli cierpisz na niedobory witaminy D, zdecydowanie lepiej zdecydować się na faktyczną, doustną suplementację witaminy D.

Jak poprawić wchłanianie witaminy D?

Wchłanianie witamin jest tematem równie ważnym jak optymalna ich dawka. Jest to również temat często pomijany, ponieważ mamy na to mniejszy wpływ niż na samą przyjmowaną dawkę. Czasami faktycznie warto jest po prostu przyjąć trochę większą dawkę witaminy D aby nie narażać się na ryzyko jej niedoborów z powodu nieprawidłowego wchłaniania. Jednak jeśli możemy poprawić wchłanianie witaminy D, jak to zrobić?

Przede wszystkim warto nieco zwiększyć spożycie tłuszczu w diecie. Warto również zadbać o dobry stan swoich jelit, oraz o lepszą kontrolę nad swoim stresem.

Podsumowanie

Witamina D jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia. Nawet jeśli przestrzegasz zasad zdrowej diety, suplementy mogą okazać się niezbędne, aby osiągnąć jej optymalne stężenie we krwi.

Jednakże, istnieje również ryzyko, że poziom witaminy D będzie zbyt wysoki, a co za tym idzie  - toksyczny, 4000 jm lub mniej dziennie jest uważane za dawkę bezpieczną tak długo, jak poziom tej witaminy we krwi jest monitorowany.

Ponadto, upewnij się, że kupujesz suplementy renomowanych producentów w celu zmniejszenia ryzyka przypadkowego przedawkowania z powodu nieprawidłowego oznakowania na etykiecie.

Jeśli już suplementujesz witaminę D i zauważysz którykolwiek z objawów wymienionych w tym artykule, należy skonsultować się z lekarzem możliwie jak najszybciej.

Tagi: przedawkowanie, toksyczność, witamina d3

44 komentarze

 1. Avatar

  Świetny artykuł, z jednym malutki „ale” 🙂 Poziom toksyczny zależny jest od organizmu, wg doktora Czerniaka jego pacjenci mają podnoszony poziom witaminy D nawet do poziomu powyżej 200 ng/ml. Wszystko jest kwestią równowagi, jeżeli razem z dużymi dawkami witaminy D przyjmowane są witamina K2, A, potas, magnez, sód oraz witaminy grupy B to tolerancja organizmu rośnie a granica toksycznego działania witaminy D przesuwa się do góry.

  • Avatar

   Zgadzam się z przedmówcą. Aby wszystko miało zamierzony efekt potrzeba dostarczać wielu witamin a nie tylko D. Dr Czerniak mówił nawet, że w chorobach nowotworowych podaje się 10.000 j.m. na kilogram masy ciała tj. ok 1.000.000 j.m. na dobe!! Szkoda, że tak mało mówi się o tej witaminie i o jej znaczeniu dla naszego zdrowia. U mnie badanie wykazało poziom 29,80 ng/ml tej witaminy a więc według normy niewiele poniżej lecz dla mnie to stanowczo za nisko. I to na dodatek w okresie letnim gdzie dużo przebywałem na dworze.. aż nie chce wiedzieć jaki był poziom w zimie.

 2. Avatar

  Biorę codziennie po 5,000 jednostek i mniej choruje. Czasem brałem nawet po 25,000 i nic się nie działo. Żadnego zatrucia nie miałem,czułem sie silniejszy i zdrowszy. Tak więc sorry ale chyba zaufam swojemu organizmowi niż jakiemuś tekstu.

  • Jakub Kola

   Witamy,
   to nie jest tak, że jeden schemat jest dobry dla każdego. W grę wchodzi kwestia metabolizmu oraz przyswajania. Dla jednej osoby dawka 5000 IU będzie wystarczająca, aby uzyskać odpowiedni poziom. Z kolei inna będzie potrzebować jak Pan wspomniał, kilka razy większej dawki. Dla pierwszej osoby taka dawka, może okazać się szkodliwa w perspektywie dłuższego stosowania.
   Organizmy ludzkie nie są powtarzalne i cechuje je indywidualizm w pewnych kwestiach.

 3. Avatar

  Ja biorę po 100 tys tej witaminy bo chcę sobie podnieść poziom choćby do 300. Jak brałam po 4 tys to podniosłam sobie tylko do 50 z 24. Słucham Zięby i dr Czerniaka. tylko jest problem żeby sobie skontrolować bo w moim szpitalu robią tylko do 70. Ale słyszałam że w Toruniu można zrobić i tam mierzą nawet ponad 300 poziom. Więc trzeba krew wysłać. W dawnych książeczkach zdrowia z lat 60 i 70 tych były wpisy o podaży po 300 tys dla niemowląt i to było normalne. Teraz wszyscy chorują bo zaniżają normy i manipulują na prawo i lewo.

  • Jakub Kola

   Proszę skonsultować tak duże dawki z lekarzem.

   • Avatar

    Hallo wszystkim:)
    Odkrylam jeszcze ciekawsza „nowinke” o dzialaniu witaminy d3 . Przetestowalam to przez 3miesiace trzykrotnie badajac morfoligie, po czym odstawilam preparat wit.d3 na kilka miesiecy i ponownie parokrotnie skontrolowalam.moje wyniki elektrolitow we krwi. Ponownie ponowilam suplementacje codzienna wit.d3 i monitorowalam elektrolity, aby wykluczyc zbiegi okolicznosci. Podsumowujac rezultat obserwacji, w moim przypadku wit.d3 podniosla wyraznie poziom potasu we krwi i utrzymywala jego spadki. Od ponad 25lat cierpie na spadki potasu . Zaden z lekarzy , a bylam u wielu rowniez w Niemczech i znalazl.przyczyny naglych spadkow potasu. W moim przypadku , gdzie zauwazylam.to przez przypadek kontrolujac morfologie, iz nagle moj potas byl w dobrej normie.Ponowilam.wynik i nadal potas byl w zadawalajajacej normie. W tym czasie przyjmowalam regularnie wit.d3. Podsumowujac, w moim przypadku wit.d3 reguluje utrzymanie prawidlowego potasu we krwi
    Pozdrawiam czytelnikow!!!
    P.S. A najmocniej pozdrawiam Jakuba? .. bardzo przystojny na fotce!!!!!!

  • Avatar

   Może dowiedzieć siew stacji krwiodastwa do jakiego tam poziomu robią.?

  • Avatar

   Zgadzam.sie z Tobą ! Moja mama pokazala mi ksiazeczkę zdrowia i tam dawka dzienna 300 000 tys. Niech ktos mi to wytlumaczy???

 4. Avatar

  Pan dr. Czerniak to szarlatan a nie lekarz. On niby walczy z systemem, a sam przepisuje suplementy diety za CIĘŻKIE PIENIĄDZE gdzie ładny % idzie do jego kabzy. Dodatkowo powinno mu się odebrać prawo wykonywania zawodu za narażanie zdrowia i życia pacjentów

  • Avatar

   też tak uważam

   • Avatar

    Panu dr Czerniakowi należy się Nobel za promowanie Wit D3 i w ogóle wszystkich Wit i skł mineralnych dzięki niemu a nie lekarzom którzy nic nie mówią o tak ważnej wit D3 tylko zapisują od razu tak jak mi Eutyroks bez zbadania poziomu wit D3 a to właśnie ja miałam za małe poziomy zatrzymałama mi się menstruacja i tsh za wysokie miałam wszystko wróciło do normy d3 mam 45 i to jest jeszcze za mało ale odstawiłam Etyroks a tsh mam 2.55 dla mnie to był szok także jestem bardzo wdzięczna dr Czerniakowi

  • Avatar

   Bzdura! dr Czerniak nie sprzedaje żadnych suplementów, po co te kłamstwa?

 5. Avatar

  Moja mama po suplementacji wit D3 i K2 ma wynik 150 ng/ml. Jest w trakcie immunoterapii (rak płuc). Wiem ze to juz prawie toksyczna wartość. Jak mozna obnizyc poziom wit D i czy mozliwe jest aby przedawkowanie powodowalo opuchlizne stóp?

 6. Avatar

  Witam.
  Czy osoba mająca poziom 25(OH)D total 1139 ng/ml powinna żyć i czuć się dobrze? Bo jakoś tragedii nie ma oprócz rozkojarzenia i bladości skóry….

 7. Avatar

  Wszyscy chwalą i zachwycają się witaminą D3,jednak ja i wielu innych ludzi,których znam,bardzo źle reaguje na tą witaminę.Można też poczytać fora na stronach zagranicznych o tym co takiego ”zrobiła”witamina D3.
  Zaznaczam,że znam kofakrtory,które zawsze były obecne przy witaminie d3.

  • Avatar

   Założe się, że alkohol więcej zrobił, a nikt nad tym nie biadoli.

  • Avatar

   Zla reakcja na wit d3 moze wynikac z rodzaju preparatu a nie z samej reakcji na witaminę…. W składzie najczęściej występuje wiele innych substancji oprocz wit d3 ktore moga wywoływać niepożądane reakcje. Czytać skład i nie brać byle czego do ust

  • Avatar

   Co takiego strasznego zrobiła ta D3. Więcej złego robi niedobór D3.
   Poza tym trzeba ją przyjmować z K2 i magnezem.
   Zbyt duża podaż wapnia w diecie nie jest korzystna w czasie suplementacji D3.

   Przedawkowanie jest naprawdę trudne, przed suplementacją trzeba zbadać poziom i do tego dostosować dawkę. Ja z 20ng/ml do 120ng/ml doszedłem w dziesięć dni wypijając 900tyś IU D3K2

   120ng/ml mają ratownicy plażowi w czasie lata

 8. Avatar

  Kluczowe jest przyjmowanie d3 z magnezem, który kontroluje zasoby wapnia. Ludzie jedzą sporo nabiału, a co za tym idzie wapnia. Magnez niestety nie jest częstym gościem na naszych talerzach. 2-3 tabletki preparatu z magnezem też nie sprawi, że magnez się cudownie uzupełni. Z tego, co wyczytałem, d3 zużywa zasoby magnezu.

 9. Avatar

  dzień dobry chciałabym dowiedzieć się czy witamina D3 powoduje biegunki ja biorę ponieważ jestem po chemii i amputacji piersi bolą mnie kości witamina D3 miała mi pomóc a tu taki „psikus”proszę o radę . pozdrawiam i dziękuję

 10. Avatar

  Witam. Przez przypadek przelało mi się witaminę D3. Jednorazowo zażyłem około 35-40 tys jednostek (wypadek z kroplomierzem). Dostałem lekka alergię na skórze, częstomocz i nie raz boli mnie głowa. Jak na razie jest tak 3 dni. Czy jest możliwość aby jakoś szybciej wydalić witaminę? Czy muszę się np zgłosić do lekarza / szpitala?

 11. Avatar

  Czy przyjmowanie wit D moze obniżać poziom sodu w krwi?

 12. Avatar

  Biore witamine D3 od pazdziernika 2019 r i mialem ciągle podwyzszone cisnienie krwi .Wystarczylo przestac brac W-D3 przez tydzień i cisn. wróciło do normy .obecnie nie biore witaminy co bedzie dalej to czas pokaze.

  • Avatar

   Witam. Ja bralem wit D3 w wysokosci 5000iu (5 tys)dziennie w postaci gumowych zelkow przez okres 9 mies. Teraz czasami pobolewaja mnie nerki i jak sprawdzam sobie cisnienie krwi to wychodzi nawet 150/100. Nigdy w zyciu takiego nie mialem. Zazwyczaj bylo okolo 120/80. Ale nie zawsze jest takie wysokie. Czasami zmierze cisnienie i jest ok 120/80 (zwykle rano). Przestalem brac d3. Czytalem ze poziom d3 w organizmie utrzymuje sie przez dlugi czas. Ja juz od 2 mies nie biore d3 ale dalej mam czasami wysokie cisnienie. Czy ktos wie o co chodzi z moim cisnieniem?

 13. Avatar

  Jam mam problem z witaminą D we krwi tzn. jej znaczy niedobór poniżej 20. Za to poziom wapnia we krwi blisko górnej granicy. Jak zacznę brać witaminą D to przekroczę poziom wapnia we krwi.

 14. Avatar

  Nie znam żadnego przypadku przedawkowania witaminy D3 ze swojej praktyki, mimo iż moi pacjenci zażywają od 5000j do 30000j na dobę. Jedyny skutek uboczny to poprawa samopoczucia. Poza tym są osoby, które pamiętają czasy kiedy niemowlęta w pierwszym półtoraroczu swojego życia dostawały po 300000 j 4x domieśniowo i nic złego się nie stało, było mniej alergii i chorób przewlekłych u dzieci. Proszę nie straszyć dużymi dawkach tej witaminy , bo nie ma to żadnego merytorycznego uzasadnienia.

 15. Avatar

  Ogólnie rzecz biorąc normy FDA są ustalane przez firmę produkująca leki nowotworowe więc wnioski sami wyciągnięcie. Już nawet małpy mają większą normy od ludzi. W niemczech normy na D3 to 100-200 ng/ml a klimat mamy podobny. Ponizej 10 ng/ml przewiduje sie depresje, nowotwory i inne cholerstwa. Norma ustalona dla człowieka jest 10 000 ui d3 na kazdy 1kg masy ciała(80kg zyjacy czlowiek powinien przyjmować 800 000ui) ale razem z wit A,E,K2 rozłożone porcje w ciągu dnia, nigdy sama d3. Nie mozna samej d3 bo wapn sie odlozy w zylach i spwoduje zator dlatego razem z k2 sie bierze. Obecnie przyjmuje 100 000ui, k2 600mcg A 1mg, E 12mg , kompleks B w tym osobno niacyne 400mg i minerały plus jeszcze dieta tłuszczowa i witaminy i minerały z diety i tak juz porcjuje od 3 miesiąca. Badanie po wakacjach zrobie. O dobrą wit d3 jest ciężko, wiekszość na rynku to są syntetyczne witaminy, trzeba dobrze poszukać. Przy 400ng/ml leczy się padaczkę, stwardnienie rozsiane, 600 ng/ml I powyżej leczymy schizofrenie. Pozdrawiam

 16. Avatar

  To wszystko co opisano w tym artykule to prawda. Witamina D3 w wysokich dawkach jest toksyczna. Ale badacze nie wzięli pod uwagę suplementacji witaminy d3 razem z witaminą A i witaminą K2. Wtedy można bezpiecznie przyjmować witaminę D3 i żadne wysokie poziomy wapnia w organizmie nam nie grożą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *