Aloes – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

aloes

Aloes (aloe vera) jest stosowany w medycynie tradycyjnej od tysięcy lat. Od długiego czasu są prowadzone badania, które potwierdzają jego działanie oraz odkrywają coraz to nowsze korzyści zdrowotne związane z jego stosowaniem.

Roślina ta pochodzi z Afryki Północnej, Europy Południowej i Wysp Kanaryjskich. Dziś aloes jest uprawiany w tropikalnym klimacie na całym świecie.

Sok z aloesu to gęsty płyn wytworzony z miąższu liści aloesu. Jest powszechnie wykorzystywany do leczenia poparzeń słonecznych, ale picie tego zdrowego eliksiru w formie soku zapewnia wiele innych korzyści zdrowotnych.

Ponadto aloes jest bogaty w składniki odżywcze zawierające ponad 75 potencjalnie aktywnych związków, w tym witaminy, składniki mineralne, enzymy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i polisacharydy.


Przygotowanie aloesu do spożycia

Bardzo ważne jest, aby wybrać liście z rośliny aloe vera, a nie z innych gatunków aloesu, ponieważ mogą być one trujące i nie nadawać się do spożycia. Jeśli hodujemy go w domu, możemy dopiero użyć go, gdy ma ponad 3 lata. Po oberwaniu, liście przechowuje się w lodówce 2 tygodnie.

Liście aloe vera składają się z trzech części: skóry, żelu i lateksu. Najbardziej znaną ich częścią jest żel, który odpowiada za większość korzyści zdrowotnych. Podczas gdy większość ludzi nakłada żel na skórę, jest on również bezpieczny do jedzenia, pod warunkiem, że prawidłowo go przygotujemy.

Żel ma czysty, orzeźwiający smak i świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu posiłków takich jak np. koktajle czy salsy. Aby przygotować żel do spożycia, odetnij kolczaste krawędzie na górze i po bokach liścia aloesu. Następnie odetnij skórę po jego płaskiej stronie. Później usuń przezroczysty żel i pokrój w kostkę resztę liścia.

Upewnij się, że dokładnie wypłukałeś kostki pod bieżącą wodą i cały brud został usunięty. Pozostałość lateksu może nadać żelowi nieprzyjemny gorzki smak. Lateks jest cienką warstwą żółtego płynu pomiędzy skórą, a żelem liścia. Zawiera związki o silnych właściwościach przeczyszczających, takie jak np. aloina. Jedzenie ich w zbyt dużych ilościach może powodować poważne skutki uboczne.

Natomiast skórka aloesowa jest ogólnie bezpieczna do spożycia. Ma łagodny smak i chrupiącą konsystencję, idealną do urozmaicenia letnich sałatek. Można ją również spożyć, poprzednio zanurzając w salsie lub hummusie.

Aby przygotować skórę do spożycia, należy odciąć kolczaste krawędzie na górze i wzdłuż rośliny. Później należy pokroić skórę po płaskiej stronie. Dokładnie umyj skórkę aloesową, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, zanieczyszczenia  oraz lateks. Jeśli uznasz, że jest on ciężki do zjedzenia w takiej formie, można namoczyć go w wodzie przez około 10-20 minut.

aloes


Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą spożywanie aloe vera?

Liście aloe vera są skarbnicą cennych substancji wspomagających nasze zdrowie, ale także są wykorzystywane do leczenia różnego rodzaju schorzeń.

Ponadto aloes jest bogaty w składniki odżywcze zawierające ponad 75 potencjalnie aktywnych związków, w tym witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i polisacharydy.


Nawadnianie organizmu

W liściach aloesu jest zawarte bardzo dużo wody, więc są one idealny sposobem na zapobieganie lub leczenie już powstałego odwodnienia.

Sok z aloesu ma mnóstwo składników odżywczych, które zapewniają prawidłową pracę narządów. Jest to bardzo ważne, ponieważ nerki i wątroba są w dużym stopniu odpowiedzialne za detoksykację krwi i wytwarzanie moczu. Z tego powodu należy szczególnie dbać o ich prawidłową pracę.

Ponadto sprawdzi się on doskonale po ciężkich ćwiczeniach, ponieważ wtedy nasz organizm wymaga nawodnienia poprzez przyjmowanie dodatkowych płynów. Potrzebuje on wtedy więcej wody, po to aby mógł swobodnie wypłukać i pozbyć się gromadzącego się kwasu mlekowego podczas wysiłku fizycznego.


Czy sok z aloesu może pomóc nam zwalczyć zgagę?

Tak, sok z aloe vera może rzeczywiście przynieść nam ulgę przy refluksie żołądkowo-przełykowym, którego bardzo częstym skutkiem jest zgaga. Związki w nim obecne pomagają kontrolować wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Badania wykazały również, że hamuje powiększanie się wrzodów żołądka, ale także może być pomocny podczas ich leczenia.


Jak aloe vera działa na włosy?

Aloes jest często wykorzystywany podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry, popularnie zwanego łupieżem. Zmniejsza on swędzenie oraz zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry głowy. Badania z 1998 roku wykazały, że aloes pomaga zwalczyć zapalenie skóry wywołane przez łupież. Wynika to z tego, że kwasy tłuszczowe znajdujące się w aloesie mają właściwości przeciwzapalne.

Ponadto skutecznie oczyszcza on mieszki włosowe, usuwając tłuszcz i pozostałości z innych produktów do pielęgnacji włosów, jednocześnie ich nie uszkadzając.

Aloe vera zawiera witaminy A, C i E. Wszystkie te witaminy przyczyniają się do wzrostu zdrowych oraz lśniących włosów. Witamina B-12 i kwas foliowy, które również są zawarte w żelu aloe vera, mogą zapobiegać wypadaniu włosów.

aloes


Zastosowanie aloesu na skórę

Aloe vera bardzo dobrze działa na oparzenia. Sok znajdujący się w środku aloesu należy wycisnąć na ranę i rozsmarować go.  Czynność tę należy powtarzać 4-6 razy dziennie. Już po kilku minutach powinniśmy poczuć ulgę i ukojenie, a pieczenie najprawdopodobniej ustąpi po chwili.

Sok ten ma działanie przeciwbólowe oraz bakteriobójcze - dlatego tak dobrze działa podczas procesu gojenia się ran i podrażnień skóry. Może być również stosowany na oparzenia słoneczne.

Maści aloesowe oraz wyciągi z aloesu sprawdzają się w najtrudniejszych problemach skórnych takich jak np. odleżyny, owrzodzenia czy rany popromienne. Zawiera on także antyprostaglandyny, które hamują procesy zapalne oraz działają przeciwbólowo.

Ponadto soku z aloesu można używać jako bazę pod makijaż, płyn do demakijażu czy też lekki balsam nie tylko na twarz, ale na całe ciało. Działa on wtedy silnie nawilżająco.


Obniżanie poziom cukru krwi

Spożywanie dwóch łyżeczek stołowych soku z aloesu, u osób z cukrzycą typu 2, może spowodować spadek poziomu cukru we krwi. Wynika to z badań przeprowadzonych w International Journal of Fterotherapy and Phytopharmacy.

Oznacza to, że aloes może w być w przyszłości wykorzystywany do leczenia cukrzycy. Wyniki te zostały potwierdzone w innym badaniu opublikowanym w badaniu fitoterapii, w którym zastosowano wyciągi z innych części aloe vera.

Jednak osoby z cukrzycą, które przyjmują leki obniżające stężenie glukozy, powinny zachować ostrożność podczas spożywania aloesu. Sok wraz z lekami przeciwcukrzycowymi może obniżyć poziom glukozy do niebezpiecznego poziomu.


Zagrożenia i przeciwwskazania do stosowania aloesu

Zasadniczo nie powinniśmy obawiać się stosowania aloe vera, ale może zdarzyć się tak że będziemy na niego uczuleni. Przed jego zastosowaniem należy wykonać miejscowy test skórny. Możemy wetrzeć odrobinę aloe vera na rękę i odczekać około 2 godziny. Jeśli nie wystąpi reakcja skórna, możemy ze spokojem używać go na skórę.

Aloesu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie zaleca się także stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia oraz osobom cierpiącym na niedrożność jelit.

Ponadto jeśli nie oczyścimy dokładnie aloesu z lateksu i spożyjemy go dużo, może mieć on nieprzyjemne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wynika to z tego, że lateks ten zawiera aloinę, która działa silnie przeczyszczająco.


Podsumowanie

Aloes znalazł swoje zastosowanie zarówno w kosmetyce jak i w medycynie. Coraz częściej widnieje jako dodatek do kosmetyków, ale także jest wykorzystywany do leczenia wielu chorób.

Jednak potrzebne jest więcej badań klinicznych na temat działania aloe vera. Zastosowanie aloesu na włosy nie niesie za sobą żadnego ryzyka, dlatego możemy go bezpiecznie stosować do ich codziennej pielęgnacji.


Źródła

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/aloe-vera-juice-benefits

https://www.healthline.com/health-slideshow/sunburn

https://www.healthline.com/symptom/heartburn

https://www.healthline.com/health/gerd

https://www.healthline.com/health/foods-lower-blood-sugar

https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes

https://www.healthline.com/health/acne-treatment

https://www.healthline.com/symptom/dehydration

https://www.healthline.com/human-body-maps/liver

https://www.healthline.com/health/gastric-and-duodenal-ulcers

https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/aloe-vera

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3768575/

https://www.healthline.com/health/b12-vitamins-for-energy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/

Tagi: aloe vera, aloes, aloes na włosy, nawadnianie organizmu, poparzenia skóry, poparzenia słoneczne, przeciwwskazania do stosowania aloesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.