DMHA – następca DMAA?!

Jakub Kola

Świat suplementów nie znosi pustki. W momencie gdy jedna substancja jest blokowana przez przepisy sanitarne, momentalnie pojawia się druga, bliźniacza. Tak też się dzieje w przypadku prohormonów, modulatorów gaba czy substancji zawartych w odżywkach przedtreningowych. Właśnie dziś nawiążemy do ostatniej grupy suplementów, a konkretnie do składników preparatów przedtreningowych.

Sławne DMAA (geranium, geranamina, ekstrakt z bodziszka, 1,3 dimethylamylamine czy metyloheksanamina) to substancja stymulująca układ nerwowy, posiadająca działanie termogeniczne. Jak wiadomo substancja jest zakazana w wielu krajach.
Z pomocą dla osób lubiących ostre, mocne treningi przychodzi DMHA (2-Aminoisoheptane).


podobieństwo strukturalne dmaa - dmha

Historia 2-aminoisoheptane jest oczywista, został wynaleziony jako środek dla astmatyków działający rozkurczowo na oskrzela.

Czym jest DMHA?

DMHA lub dimethylhexylamine jest związkiem stymulującym, który posiada inne nazwy, takie jak 2-aminoisoheptane lub octodrine. Jeśli chodzi o 2-aminoisoheptane, posiada dwie formy chemiczne:

 • 2-amino-6-methylheptane
 • 2-amino-5-methylheptane

W suplementach znajduję się forma z "6". Jest powszechnie stosowane z prostego względu, posiada badania i kosztuje mniej. Uważa się, że DMHA może być odpowiednią alternatywą innych stymulantów, takich jak cytryniany BMPEA (acacia rigidula) i AMP oraz dla DMAA.

DMHA jako 2-amino-6-methylheptane, wydaje się być w pełni syntetyczne. Wcześniej uważano, że naturalnie pochodzi z rośliny zwanej Aconitum Kusnezoffii, która jest w rzeczywistości bardzo toksyczna, a trucizna zawarta w roślinie była częsta wykorzystywana do polowań. Zatem oczyszczenie, otrzymywanie oraz przetwarzanie naturalnego związku byłoby niezwykle kosztowne.

Jeśli jednak spojrzeć na wersję 2-amino-5-methylheptane, jest naturalnie występującą substancją w korze z drzewa Juglans Regia. Jednakże, jak już wspomnieliśmy, jest to zbyt nieopłacalne by wykorzystać tę wersję związku jako stymulant.

Korzyści ze stosowania

Są tu bardzo podobne do DMAA, jednak sumarycznie stosowana dawka jest większa.
DMHA działa rozkurczająco na oskrzela, dzięki czemu wzrasta nasza wydolność tlenowa, ponadto wykazuje aktywność obkurczającą (zwężenie naczyń krwionośnych, powodując wzrost tempa przepływu tlenu), nie powoduje "ogłupienia" i wyostrza zmysły czego nie zawsze można było doznać przy dmaa. Wykazano również, że podnosi stężenie dopaminy i noradrenaliny.
Dzięki DMHA odczuwa się podniesienie progu bólu (ten sam ból będzie słabiej odczuwalny po zażyciu substancji). Zasadniczo substancja redukuje zmęczenie oraz pozwala na znaczny wzrost intensywności ćwiczeń. Zwiększa koncentrację i tłumi apetyt.

DMHA może powodować przyspieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia krwi i wystąpienie duszności.

Dawkowanie

Skuteczna i bezpieczna dawka DMHA to 1 mg/1 kg masy ciała. Zaleca się stosować 30-60 minut przed treningiem, 2-3 godzin od posiłku.

Tagi: amp citrate, dmaa, dmha, geranium, kofeina, pobudzenie

15 komentarzy

 1. Avatar

  Czy po DMHA tez można mieć problemy z libido jak po Gerranium?

 2. Avatar

  Skutki uboczne geranium po dluzszym stosowaniu?

 3. Avatar

  Czy synedrex metabolic jest bezpieczny w stosowaniu ? Wszystkie strony zachwalaja ten prdukt, a na opakowaniu, producent przestrzega przed stosowaniem, chocby z pwodu wystapienia ilosc cadmu jako substancji rakotworczej? Wiec jak to jest ? Kto nie powiejien stosowac takiego srodka.

 4. Avatar

  Dmha jest w grupie metylowej czyli może ryc po wątrobie??

  Pozdrawiam

 5. Avatar

  DMHA mozna stosowac razem z T-5?

 6. Avatar

  Czy po DMHA odczucia są takie jak po amfetaminie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *