Ostaryna – skuteczność w budowaniu mięśni!

Firma GTx, The Men's Health Biotech Company, ogłosiła, że została zakończona druga faza badań nad ostaryną, czyli najwyżej jakości selektywnym modulatorem receptorów androgenowych. Jej skuteczność została potwierdzona wynikami 120 przebadanych (w sposób randomowy) osób - 60 starszych mężczyzn i 60 kobiet po menopauzie.

Grupa, która była poddana owym testom nie miała ustalonej diety ani sporządzonego planu treningowego. U wszystkich osób, którym podawana była ostaryna odnotowano średni wzrost suchej masy mięśniowej o ok. 1,3 kg w porównaniu do punktu wyjściowego i nawet o 1,4 kg, biorąc pod uwagę grupę kontrolną, której podawane było placebo.

W kolejnym teście, który miał uwzględnić moc i wydajność treningową również badani, którym podawana była ostaryna spisali się o wiele lepiej. W teście przeprowadzonym na funkcjonalnych schodach wspinaczkowych pacjenci przyjmujący ostarynę osiągali średnio o 15% lepszy czas oraz wykazywali nawet do 25% więcej siły niż osoby, które zażywały placebo.

Znacząco statystycznie zmiany odnotowano również jeśli chodzi o skład działa. Porównano grupy przyjmujące 1 mg ostaryny oraz 3 mg tej substancji. U osób przyjmujących 1 mg zauważono obniżenie się poziomu tkanki tłuszczowej, jednak nie na tyle, aby można to było uznać jako dowód potwierdzający jej skuteczność. Co innego w przypadku 3 mg! Tutaj wynik jest naprawdę imponujący. W porównaniu do grupy zażywającej placebo, osoby, które zażywały 3 mg ostaryny, traciły średnie ok. 0,6 kg tkanki tłuszczowej. U mężczyzn tłuszcz znikał przede wszystkim z okolic pasa, u kobiet natomiast - z bioder i z nóg.

W przypadku wyżej wymienionych badań nie zauważono, żeby ostaryna miała znaczący wpływ na gęstość mineralną kości, natomiast wyniki markerów obrotu kostnego były niejednoznaczne.

W przedklinicznych modelach in vivo i in vitro, ostaryna wykazała aktywność zarówno anaboliczną jak i antyresorpcyjną, jednak aby móc objąć konkretne stanowisko w kontekście jej wpływu na kości, niezbędne są dalsze, pogłębione analizy.

  Bezpieczeństwo

  Żadne poważne skutki uboczne związane z zażywaniem ostaryny nie były raportowane.

  Pod koniec trzy miesięcznego eksperymentu, żaden z badanych nie miał podwyższonych wyników próby wątrobowej. Jedna z uczestniczek zmuszona była przerwać zażywanie ostaryny wcześniej z powodu nieprawidłowości w protokole wątrobowym. Wartości enzymów, po odstawieniu substancji, powróciły szybko do normy.

  Ostaryna wpłynęła pozytywnie na spadek cholesterolu, zarówno HDL jak i LDL. Badani zostali zakwalifikowani do grupy niskiego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

  Selektywność

  Leczenie ostaryną nie powodowało widocznego wpływu na PSA w surowicy(prostata), produkcję łoju (skóra i włosy) lub poziom LH (przysadka).

  "Stosowanie środków anabolicznych zostało ograniczone ze względu na obawy przed niepożądanymi, androgenicznymi i sterydowymi, skutkami ubocznymi", powiedział Mitchell S. Steiner, MD, dyrektor generalny GTX. "Ostaryna natomiast gwarantuje nam bezpieczeństwo, selektywność działania, skuteczność potwierdzoną badaniami oraz doustną formę aplikowania. To czyni z niej godne zastępstwo dla klasycznych środków anabolicznych i analogii testosteronu. To otwiera drzwi do jej potencjalnego zastosowania, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, w przypadku wielu chorób, w tym wyniszczenie nowotworowego, krańcowego stadium niewydolności nerek, zaniku mięśni, słabość i osteoporozy. "

  GTx przeprowadziło niedawno rozmowy z różnymi oddziałami United States Food & Drug Administration w celu ustalanie niezbędnych wymagań regulacyjnych podczas bieżących badań klinicznych nad ostaryną. Dzięki większej przejrzystości dotyczącej rekomendowanych ścieżek i standardów badań, GTx zdecydowało się na pogłębioną analizę wpływu ostaryny na wyniszczenia spowodowane nowotworem złośliwym. Badania zostały zainicjowane w 2007 roku.

  Kacheksja, lub po prostu zanik mięśni, jest to poważne powikłanie związane z wieloma nowotworami. Powoduje selektywną utratę tkanki mięśniowej, zmęczenie, a pogarszająca się jakość życia niekorzystnie wpływa na odpowiedź organizmu pacjenta na leczenie oraz na jego szansę przeżycia w ogóle. Wyniszczenie nowotworowe jest zidentyfikowany jako jeden z dwóch najczęstszych, i najbardziej katastrofalnych w skutkach, problemów związanych z zaawansowanym procesem nowotworowym. Ocenia się, że około 30% z 1,3 miliona zdiagnozowanych w USA pacjentów, cierpi z powodu kacheksji. Lek dający możliwość zwiększenia beztłuszczowej masy ciała i poprawienia wydajność funkcjonalnej rozwiązałaby wiele problemów w tym zakresie.

  GTx ma również na celu ocenę działania ostaryny w leczeniu chorób przewlekłych, ze szczególnym uwzględnieniem schyłkowej niewydolności nerek, zaniku mięśni, kruchości kości i osteoporozy.

  Współpraca z Ortho Biotech

  GTx ma wykupione pełne prawa do opracowania i komercjalizacji andarine i wszystkich jej pochodnych, które były wcześniej licencjonowane przez Ortho Biotech Products, L.P., spółka Johnson & Johnson (Ortho Biotech), w ramach Współpracy i Umowy licencyjnej zawartej pomiędzy GTX i Ortho Biotech w marcu 2004 roku, która została rozwiązana za obopólną zgodą stron. GTx ma teraz pełną własność i kontrolę nad SARM.

  "GTx, dzięki posiadaniu wyłączności praw do andarine, może teraz swobodnie kontynuować badania nad wykorzystaniem ostaryny w leczeniu wyniszczenia nowotworowego, bez obaw, ze andarine nagle stanie się konkurencyjnym środkiem" mówi dr Steiner. "Mając pozytywne wyniki analizy działania ostaryny oraz pełne prawa do wszystkich naszych SARM, jesteśmy w stanie maksymalnie podnieść wartość SARM poprzez ciągłe ich doskonalenie i potencjalne partnerstwa"

  Co warto wiedzieć o GTx

  GTx, z siedzibą w Memphis, w stanie Tennessee, to firma biofarmaceutyczna, która poświęca się przede wszystkim odkrywaniu, rozwoju i komercjalizacji substancji o działaniu terapeutycznym przy leczeniu nowotworów i poważnych schorzeń związanych ze zdrowiem męskim.

  Główne programy rozwojowe prowadzone przez GTx są skoncentrowane na konkretnych molekułach, które selektywnie modulują działanie estrogenów i androgenów.

  GTx rozwija ACAPODENE (cytrynian toremifenu), selektywny modulator receptora estrogenowego, w skrócie, w dwóch oddzielnych programach klinicznych dotyczących zdrowia mężczyzn:

  - pierwszy, kluczowy, dotyczy leczenia poważnych skutków ubocznych deprywacji androgenowej w przypadku zaawansowanych nowotworów złośliwych prostaty,

  - drugi program natomiast skupia się na zapobieganiu nowotworom prostaty u mężczyzn z grupy podwyższonego ryzyka

  GTx ma wyłączne prawa licencyjne do rozwoju i komercjalizacji ACAPODENE na terenie całej Europy.

  Tagi: mięśnie, ostaryna, saa, sarm, wada

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *