Jak działa johimbina hcl?

Jakub Kola

Johimbina HCL jest używana głównie jako pomoc w redukcji tkanki tłuszczowej. Wielu z nas boryka się z tym mankamentem, nie jest to też problem prosty do rozwiązania, więc dodatkowe wsparcie zawsze się przyda. Obecnie na rynku jest wiele substancji, działających lepiej, czy gorzej w kierunku wsparcia redukcji masy ciała. Często jednak działają one wybiórczo, albo wpływają negatywnie na inne kwestie zdrowotne. Czy johimbina należy do takich związków? Okazuje się że nie, a poza efektywnym i efektownym wsparciem spalania tłuszczu, wspomaga też wielokierunkowo ogólny ustrój organizmu.  

Słowem wstępu

Johimbina jest stosunkowo nowym środkiem na rynku suplementacyjnym, a już zgarnia dla siebie duży jego procent. Jest to naturalnie występujący alkaloid, pozyskiwany z kory Johimby lekarskiej, lub roślin z rodziny Rauwolfia.

Jakie są najważniejsze powody jej wciąż rosnącej popularności?

Skuteczność w spalaniu tłuszczu

Jej podstawowymi mechanizmem jest wielokierunkowe ułatwianie spalania tkanki tłuszczowej poprzez:

-Podtrzymywanie aktywności cząsteczek sygnałowych (inaktywują receptory alfa-2-adrenergiczne, co w rezultacie pozwala zachować większe stężenie cAMP w ustroju) [1]

-Regulowanie poziomu uwalniania neurotransmiterów (powinowactwo do receptorów alfa-2-c-adrenergicznych) [2]

-Większy wyrzut adrenaliny (adrenalina aktywuje receptory beta-2-adrenergiczne, odpowiedzialne za zwiększenie poziomu cAMP)[3]

Nasila również ketogenezę [4], co jest szczególnie znaczące dla osób prowadzących dietę wysokotłuszczową. Całościowy efekt wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej jest jeszcze bardziej wyraźny, kiedy jest połączony z wysiłkiem fizycznym. [5]

Działanie johimbiny hcl nie ogranicza się jednak do bezpośredniego działania na metabolizm. Działa również pośrednio, w innych układach organizmu.

-działa hamująco wobec apetytu (w badaniach, przyjmowanie kalorii zmniejszyło się nawet o 30%!)[6]

-reguluje poziom krwi [7] (drastyczne skoki poziomu cukru, nie tylko mogą wpływać na duże wahania apetytu, ale też wpływać negatywnie na cały organizm)

Za największą efektywność johimbiny uznaje się końcówkę redukcji. Dlaczego? Sensowność tej rady zawiera się w tym w jakiej kolejności spalany jest tłuszcz w organizmie, a dokładniej w tym, że w ostatniej fazie odchudzania, otłuszczone pozostają obszary najbardziej uporczywego tłuszczu (a co najgorsze, właśnie te obszary najczęściej chcemy „odchudzić” by bardziej uwidocznić mięśnie), chodzi tutaj głównie o klatkę piersiową i okolice pasa biodrowego -  szczególnie  powszechnie znana „opona” na brzuchu. Johimbina „rusza” spalanie tłuszczu z tych obszarów właśnie przez wspomniany wcześniej mechanizm interakcji z kanałami adrenergicznymi.

Ale czekaj, tego jest więcej!

Ograniczanie johimbiny jedynie do stosowania interwencyjnego, jest jednak krzywdzące dla jej potencjału. Często przez to pomija się inne znaczące benefity jej stosowania. Co zatem jeszcze wiadomo o jej wykorzystaniu?

Wiemy między innymi to, że poprawia męską sprawność seksualną z efektywnością nawet do 70%! (jest to ponownie efekt inhibicji receptorów alfa-2-adrenergicznych) [8]. Skuteczność ta jest tak znaczna, że johimbina jest klinicznie polecana jako pierwszy środek wspomagania dysfunkcji erekcji, w zamian za leki oparte na inhibicji PDE5. Co więcej, w badaniach wskazuje się też, że może niwelować negatywne efekty zmniejszające popęd seksualny, wywoływane przez inne leki, bez potrzeby terapii sterydowej opartej na testosteronie [9,10].

Co więcej? Poprawione zdolności poznawcze ! Johimbina testowana w badaniach, zwiększała efektywność rozwiązywania zadań arytmetycznych [11]. Zmniejsza ciśnienie cerebralne (w obrębie mózgu), nawet o 30%![12]. Wstępnie, uznaje się też że johimbina może być pomocna przy terapiach nastawionych na niwelowanie fobii (w badaniu wykazał efektywność w terapii przeciw klaustrofobii)[13]

Brzmi zbyt ładnie? Może wszystko równoważy jakiś znaczący haczyk w efektach ubocznych?

Nic bardziej mylnego.

Johimbina jest intensywnie badania pod względem skutków ubocznych, szczególnie tych najbardziej powszechnych, występujących w podobnych środkach (podwyższone ciśnienie, gorsze samopoczucie, nudności i tym podobne).

Problemy ciśnieniowe? Przy stosowaniu umiarkowanych dawek (0,2 mg/kg) brak, a wręcz poprawia ciśnienie cerebralne wspomniane wyżej.

Gorsze samopoczucie, nudności? Tutaj wspomina się kilka badań. Jednak w wyjaśnieniach uzupełniających, zaznacza się, że jest to często spowodowane efektem niepoprawności oznaczeń zawartości substancji aktywnej na etykiecie. Warto zatem wybierać produkty renomowanego producenta.

Przy braku nieprawidłowości zdrowotnych, badania wskazują że działanie toksyczne zaczyna się w granicach jednokrotnej dawki 5000 mg. Jak duża to dawka? Biorąc pod uwagę że w typowej kapsułce znajduje się od 3 do 5 miligramów johimbiny, jest to około 10 opakowań produktu. Spożytych naraz. [14]

Johimbina johimbinie nierówna

Poza samą johimbiną warto zwrócić uwagę na to, pod jaką postacią jest w produkcie. Często w tańszych produktach „johimbina” jest tak naprawdę pod postacią korzenia drzewa Johimby. W czym tkwi różnica? W standaryzacji.

Należy pamiętać że cały korzeń Johimby, to nie johimbina. Jest on standaryzowany na zawartość alkaloidów (zazwyczaj wynoszącą w okolicy 2%), jednak zawartość alkaloidów to dalej nie jest johimbina, a całość związków alkaloidowych. Najczęściej zawartość johimbiny nie jest nawet z nich wyróżniona. Rezultat? Nie wiadomo ile przyjmujemy johimbiny. 

Z powyższego powodu, zawsze lepiej wybierać jest johimbine w postaci chlorowodorku (najczęściej oznaczaną jako Johimbina HCl). Ta postać wykazuje największą efektywność dostarczania substancji aktywnej, spośród obecnie stosowanych na rynku.

Warto również posiłkować się opiniami innych użytkowników. I tak, chwalona kilka lat temu johimbina hcl palmas bywa podrabiana wobec czego ciężko o wiarygodny produkt. Johimbina opinie - to jeden z kluczowych czynników jakim powinniśmy się sugerować zaraz po składzie.

Podsumowując

Johimbina hcl jest bardzo uniwersalnym środkiem wspomagającym ogólną witalność. Nie tylko spisuje się fenomenalnie w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, ale też wpływa na poprawę seksualności (szczególnie u Panów). Poprawia ciśnienie krwi w najważniejszym dla życia obszarze (mózgu), który wymaga szczególnej profilaktyki. Do tego wykazuje minimalne skutki uboczne.

Należy jednak pamiętać, że johimbina jest najbardziej efektywna w postaci chlorowodorku, jak i że powinno się przywiązać uwagę do jakości producenta, by uniknąć przekłamań zawartości substancji aktywnej w produkcie, co może negatywnie wpłynąć na wrażenia płynące z suplementacji.

 

Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12438517
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20837485
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2538376
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214405
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23015611
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19796015
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2991794
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2999845
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9004342
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9004342
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19223151
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19640235
Tagi: johimbina, odchudzanie, spalanie tłuszczu, yohimbine hcl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *