Johimbina – skuteczność w walce z tłuszczem

Najlepsze spalacze tłuszczu zawierają w składzie szereg ciekawych substancji, jedne z nich działają skutecznie w walce z tłuszczem, inne bardziej prozdrowotnie. Bardzo cennym składnikiem wielu preparatów jest johimbina, jak działa, jak dawkować oraz jakich efektów się spodziewać? - Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się tego wszystkiego!


Czym jest Johimbina?

Ten niezwykle skuteczny środek ma wiele potwierdzonych badań odnośnie swojej skuteczności, ale i ma wielu przeciwników ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Johimbina to silnie oddziałujący na organizm ludzki związek organiczny pochodzenia roślinnego.

Źródłem występowania w naturalnych warunkach są drzewa gatunku johimba lekarska (Pausinystalia yohimbe), pochodzące z krajów afrykańskich. Drugą bardzo często zasilającą w alkaloidy rośliną jest rauwolfia żmijowa ( Rauvolfia serpentina ), gatunki tego krzewu porastają południową Azję. Często składniki rauwolfii używane są do produkcji antidotum przeciw ukąszeniom węży.

Do produkcji suplementów i w obiegu handlowym występuje johimbina HCl – w postaci chlorowodorku. Syntezowana w ten sposób jest oczyszczana z alkaloidów niekorzystnie wpływających na aparat ruchu czy funkcje neuroaktywne.

Johimbina wykazuje bardzo wysoką skuteczność w lipolizie tłuszczy. Dzieje się tak za sprawą noradrenaliny, której poziom rośnie po zażyciu johimbiny!
Hormon ten wzmaga procesy lipolizy najbardziej opornej tkanki tłuszczowej jak okolice brzucha u mężczyzn czy pośladki i uda u kobiet. W naszym organizmie jest produkowana na miejscu sinawym w pniu mózgu. Jest to ośrodek regulujący m. in. temperaturę naszego ciała, co przy dużym wyrzucie noradrenaliny potrafi wzmóc ciepło naszego organizmu efektywnie rozkładając nasz tłuszcz na materiał energetyczny.

Potwierdzenie efektywności w procesie spalania tkanki tłuszczowej u osób aktywnych fizycznie:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17214405/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12323115/

O czym należy pamiętać podczas przyjmowania oraz jak działa johimbina?

Johimbina a ilość tkanki tłuszczowej.

 • efektywność spalania jest wyższa, gdy poziom tkanki tłuszczowej nie jest bardzo wysoki, ludzie otyli mogą odczuć słabsze działanie, wiąże się to z procesem centralizacji działania. Im wyższe skupienie środka w danym obrębie tym wyższa lipoliza miejscowa.

Johimbina a insulina.

 • nie przyjmujemy w okresie zażycia suplementu większych porcji węglowodanów, niski poziom insuliny we krwi wywiera korzystny wpływ na efekty spalania tkanki zapasowej.

Kiedy spożywać johimbine?

 • posiłki bogate w tłuszcze zwalniają tempo wchłaniania johimbiny z przewodu pokarmowego, dzieję się tak na wskutek tempa wchłaniania tłuszczy.
 • ze względu na poziom insuliny po zażyciu węglowodanów oraz kalorykę tłuszczy w diecie, optymalnym środowiskiem do pracy johimbiny jest dieta o ujemnym bilansie kalorycznym, o niskiej podaży cukrów oraz dieta ketogeniczna.

Johimbina i stymulacja noradrenaliny.

 • maksymalne stężenie oraz stymulacja wydzielania noradrenaliny następuje po ok. 60 minutach, natomiast po 3 godzinach następuje spadek poziomu w organizmie.

Johimbina interakcje z lekami.

 • środek mocno stymuluje wydzielanie noradrenaliny co nie jest wskazane przy zażywaniu leków antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych czy innych inhibitorów monoaminooksydazy!!!

Johimbina i nadciśnienie.

 • johimbina może podnosić również ciśnienie tętnicze o czym trzeba pamiętać podczas intensywnych wysiłków fizycznych, a także silnie pobudza co może w przypadku późnej pory suplementacji skutkować bezsennością.

Johimbina z czym łączyć?

 • działanie środka można spotęgować podając w jednej dawce z kofeiną (100-200mg). Inną ciekawą opcją jest łączenie z boosterami tlenku azotu np. jabłczanem cytruliny i/lub AAKG. Połączenie tych substancji daje bardzo dobre ukrwienie mięśni oraz maksymalną pompę mięśniową.

Dodatkowe działanie johimbiny

 • działanie przeciwzapalne dla stawów w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • ograniczenie apetytu poprzez hamowaniu ruchu robaczkowego jelit (za działaniem noradrenaliny).
 • kobiety szczególnie mogą odczuwać jej działanie jako afrodyzjaku. Stosuje się również w zaburzeniach erekcji mechanizm działania johimbiny poprawia czasowe ukrwienie członka, wskutek czego zaburzenia okresowo zanikają w trakcie suplementacji.

Johimbina jak brać?

Na pierwszy kontakt z alkaloidem zaleca się nie łączyć z innymi substancjami. Początkowa dawka to 5 mg dziennie w przypadku Yohimbine HCL firmy Apollos Hegemony.
Dawkowanie johimbiny może być dzielone w przypadku większej ilości bądź brana jednorazowo przed treningiem (ok 45-60 min.). Dawkę można delikatnie zwiększać (nie zaleca się stosowania powyżej 15-20 mg osobą o małym doświadczeniu z podobnymi substancjami). Łączenie z kofeiną również należy zacząć od skromnych dawek tj 50-100 mg kofeiny na porcję.

Johimbina gdzie kupić?

Wielu producentów oferuje johimbine w formie sproszkowanej kory o niepotwierdzonej ilości alkaloidów lub zmiennej ilości zależnie od użytego surowca. Najlepsza johimbina jest w formie chlorowodorku tzw (Johimbina HCl lub Yohimbine HCl). Zdecydowanie odradzamy zakup produktu w formie proszku z portali aukcyjnych - johimbina ta może być niskiej jakości lub z wątpliwym wypełniaczem. Warto przy zakupie bazować na opiniach i wybierać potwierdzone przez wiele osób produkty.

Johimbina to za mało? - Poznaj najlepsze spalacze na rynku!

Tagi: johimbina, spalacze tłuszczu, yohimbine