Johimbina – skuteczny spalacz tłuszczu czy afrodyzjak?

Najlepsze spalacze tłuszczu zawierają w składzie szereg ciekawych substancji, jedne z nich działają skutecznie w walce z tłuszczem, inne bardziej prozdrowotnie. Bardzo cennym składnikiem wielu preparatów jest johimbina, jak działa, jak dawkować oraz jakich efektów się spodziewać? - Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się tego wszystkiego!


  Czym jest Johimbina?

  Ten niezwykle skuteczny środek ma wiele potwierdzonych badań odnośnie swojej skuteczności, ale i ma wielu przeciwników ze względu na bezpieczeństwo stosowania. Johimbina to silnie oddziałujący na organizm ludzki związek organiczny pochodzenia roślinnego.

  Źródłem występowania w naturalnych warunkach są drzewa gatunku johimba lekarska (Pausinystalia yohimbe), pochodzące z krajów afrykańskich. Drugą bardzo często zasilającą w alkaloidy rośliną jest rauwolfia żmijowa ( Rauvolfia serpentina), gatunki tego krzewu porastają południową Azję. Często składniki rauwolfii używane są do produkcji antidotum przeciw ukąszeniom węży jak i jako lek na potencje.

  Do produkcji suplementów i w obiegu handlowym występuje johimbina HCl – w postaci chlorowodorku. Syntezowana w ten sposób jest oczyszczana z alkaloidów niekorzystnie wpływających na aparat ruchu czy funkcje neuroaktywne.

  Johimbina wykazuje bardzo wysoką skuteczność w lipolizie tłuszczy. Dzieje się tak za sprawą adrenaliny i noradrenaliny, której poziom rośnie po zażyciu johimbiny!
  Hormon ten wzmaga procesy lipolizy najbardziej opornej tkanki tłuszczowej jak okolice brzucha u mężczyzn czy pośladki i uda u kobiet. W naszym organizmie jest produkowana na miejscu sinawym w pniu mózgu. Jest to ośrodek regulujący m. in. temperaturę naszego ciała, co przy dużym wyrzucie noradrenaliny potrafi wzmóc ciepło naszego organizmu efektywnie rozkładając naszą tkankę tłuszczową na materiał energetyczny.

  Potwierdzenie efektywności w procesie spalania tkanki tłuszczowej u osób aktywnych fizycznie:

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17214405/
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12323115/

  Johimbina spalacz tłuszczu czy afrodyzjak?

  Jak działa johimbina?

  Johimbina a ilość tkanki tłuszczowej.

  • efektywność spalania jest wyższa, gdy poziom tkanki tłuszczowej nie jest bardzo wysoki, ludzie otyli mogą odczuć słabsze działanie, wiąże się to z procesem centralizacji działania. Im wyższe skupienie środka w danym obrębie tym wyższa lipoliza miejscowa.

  Johimbina jako afrodyzjak.

  • Pierwotnie ludzie używali kory drzewa johimby jako afrodyzjaku i lekarstwa na zaburzenia erekcji.
  • Warto również dodać że johimbina może być łączona z sildenafilem (viagra). Stwierdzono, że johimbina może nasilać i przedłużać działanie sildenafilu na proces erekcji bez dodatkowego niedociśnienia. Sildenafil może nasilać centralne działanie johimbiny na erekcję; wzmacnia wpływ johimbiny na męską sprawność kopulacyjną, ale nie na motywację seksualną.

  Johimbina a insulina.

  • nie przyjmujemy w okresie zażycia suplementu większych porcji węglowodanów, niski poziom insuliny we krwi wywiera korzystny wpływ na efekty spalania tkanki zapasowej.

  Kiedy spożywać johimbine?

  • posiłki bogate w tłuszcze zwalniają tempo wchłaniania johimbiny z przewodu pokarmowego, dzieję się tak na wskutek tempa wchłaniania tłuszczy.
  • ze względu na poziom insuliny po zażyciu węglowodanów oraz kalorykę tłuszczy w diecie, optymalnym środowiskiem do pracy johimbiny jest dieta o ujemnym bilansie kalorycznym, o niskiej podaży cukrów oraz dieta ketogeniczna.

  Johimbina i stymulacja noradrenaliny.

  • maksymalne stężenie oraz stymulacja wydzielania noradrenaliny następuje po ok. 60 minutach, natomiast po 3 godzinach następuje spadek poziomu w organizmie.

  Johimbina interakcje z lekami.

  • środek mocno stymuluje wydzielanie noradrenaliny co nie jest wskazane przy zażywaniu leków antydepresyjnych, przeciwpadaczkowych czy innych inhibitorów monoaminooksydazy!!!

  Johimbina i nadciśnienie.

  • johimbina może podnosić również ciśnienie tętnicze o czym trzeba pamiętać podczas intensywnych wysiłków fizycznych, a także silnie pobudza co może w przypadku późnej pory suplementacji skutkować bezsennością. Osoby z nadciśnieniem nie powinny stosować johimbiny.

  Johimbina z czym łączyć?

  • działanie środka można spotęgować podając w jednej dawce z kofeiną (100-200mg). Inną ciekawą opcją jest łączenie z boosterami tlenku azotu np. jabłczanem cytruliny i/lub AAKG. Połączenie tych substancji daje bardzo dobre ukrwienie mięśni oraz maksymalną pompę mięśniową.

  Jak długo działa johimbina?

  • Johimbina zaczyna działać po ok 20 minutach, efektywne działanie trwa do godziny. Natomiast poziom podwyższonej adrenaliny i nasilona termogeneza do 3 godzin.

  Dodatkowe działanie johimbiny

  • działanie przeciwzapalne dla stawów w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • ograniczenie apetytu poprzez hamowaniu ruchu robaczkowego jelit (za działaniem noradrenaliny).
  • kobiety szczególnie mogą odczuwać jej działanie jako afrodyzjaku. Stosuje się również w zaburzeniach erekcji mechanizm działania johimbiny poprawia czasowe ukrwienie członka, wskutek czego zaburzenia okresowo zanikają w trakcie suplementacji.

  Jak dawkować johimbine?

  Ponieważ jest to suplement przedtreningowy, najlepiej spożywać od 15 do 30 minut przed treningiem. Johimbina działa również najlepiej, gdy jest spożywana na pusty żołądek, ponieważ spożycie pokarmu spowoduje skok insuliny. To z kolei może osłabić działanie johimbiny. Zalecana dawka to 0.2 mg na 1 kg masy ciała. Dla 90 kg osoby jest to 18 mg.

  Na pierwszy kontakt z alkaloidem zaleca się nie łączyć z innymi substancjami. Początkowa dawka to 5 mg dziennie w przypadku Yohimbine HCL firmy Apollos Hegemony. Z kolei łączenie z kofeiną również należy zacząć od skromnych dawek tj 50-100 mg kofeiny na porcję.

  Johimbina - skutki uboczne

  Johimbina powoduje szereg skutków ubocznych występujących przy wyższych dawkach (powyżej 30 mg/dziennie/jednorazowo): rozstrój żołądka, pobudzenie, drżenie, problemy ze snem, lęk lub pobudzenie, wysokie ciśnienie krwi, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, problemy żołądkowe, ślinotok, ból zatok, drażliwość, ból głowy, częste oddawanie moczu, wzdęcia, wysypka czy nudności.

  Johimbina gdzie kupić?

  Wielu producentów oferuje johimbine w formie sproszkowanej kory o niepotwierdzonej ilości alkaloidów lub zmiennej ilości zależnie od użytego surowca. Najlepsza johimbina jest w formie chlorowodorku tzw (Johimbina HCl lub Yohimbine HCl). Zdecydowanie odradzamy zakup produktu w formie proszku z portali aukcyjnych - johimbina ta może być niskiej jakości lub z wątpliwym wypełniaczem. Warto przy zakupie bazować na opiniach i wybierać potwierdzone przez wiele osób produkty.

  Johimbina to za mało? - Poznaj najlepsze spalacze na rynku!

  Tagi: johimbina, spalacze tłuszczu, yohimbine