Melon – zwykły owoc czy skarbnica zdrowia?

melon

Melon jest owocem o bogatych właściwościach odżywczych, mineralnych oraz posiada wiele ważnych dla naszego zdrowia oraz skóry składników. Najwięcej jest w nim witamin z grupy B, witaminy C oraz K. Owoce te należą do rodziny dyniowatych, które obecnie uprawia się już na całym świecie. Melon składa się prawie w całości z wody, dzięki temu szybko gasi pragnienie. Jest także niskokaloryczny. Do Polski trafiły stosunkowo niedawno, choć owoce te były znane już w starożytności. 

Ponadto melony charakteryzują się specyficznym smakiem, co sprawia, że nie każdemu od razu będą smakować. Warto jednak przekonać się do ich smaku, ze względu na szereg dobroczynnych właściwości, jakie niesie za sobą regularne spożywanie tego owocu.


Jakie składniki odżywcze, mineralne i witaminy zawierają melony?

W jednej porcji, czyli około 177 gramach melona, zawierają się tylko 64 kalorie oraz zero tłuszczu. Spożywając taką porcję zapewnimy 53% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 8% na witaminę B6, a 6% na witaminę K.

Melon jest także bogaty w kwas foliowy, co jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży oraz tych, które planują dziecko. Owoc ten zawiera także magnez, potas, żelazo, wapń fosfor oraz jod.

Ponadto zawiera on także składniki takie jak np. beta-karoten, który w połączeniu z witaminą E również zawartą w melonach, wykazuje właściwości przeciwutleniające.


Obniżanie ciśnienia krwi

Dieta bogata w owoce i warzywa jest ściśle związana ze zmniejszonym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi oraz chorób serca. Badania wykazują, że dieta niskosodowa i odpowiednie spożycie potasu może pozytywnie wpływać na regulację ciśnienia krwi.

Ze względu na to, że melon jest owocem o niskiej zawartości sodu i bogatym w potas, regularnie spożywany może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Jeśli więc chcesz zwiększyć spożycie potasu, spróbuj dodać melona do swojej diety. 177-gramowa porcja zapewnia 12% dziennego zapotrzebowania na ten składnik mineralny.

melon


Ochrona przed niektórymi nowotworami i miażdżycą

W szczególności te odmiany, które mają pomarańczowy miąższ takie jak np. melon kantalupa czy melba, zawierają mnóstwo beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Jest to silny przeciwutleniacz, który chroni nasz organizm przed rozwojem różnego rodzaju nowotworów oraz miażdżycą.

Badania dowodzą, że spożywanie karotenoidów, do których należy beta-karoten, może obniżać ryzyko występowania takich nowotworów jak np. rak jamy ustnej, krtani, przełyku czy pęcherza moczowego.

Suplementacja beta-karotenem nie jest jednak zalecana osobom palącym papierosy. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że u tych osób ten silny przeciwutleniacz minimalnie zwiększa ryzyko raka płuc.


Melon zawiera składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia kości

Owoce te zawierają kilka składników odżywczych, które są niezbędne do naprawy i utrzymania mocnych kości takich jak np. kwas foliowy, witamina K oraz magnez.

W szczególności melon jest dobrym źródłem kwasu foliowego, ponieważ 180-gramowa porcja zapewnia 8% dziennego zapotrzebowania. Kwas foliowy jest niezbędny do rozpadu homocysteiny - której podwyższony poziom przyczynia się do obniżenia gęstości mineralnej kości.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć ostateczne wnioski na temat związku pomiędzy kwasem foliowym a zdrowiem kości, jedzenie produktów zawierających kwas foliowy, takich jak np. melony, może wspomagać zdrowie kości, zachowując poziom homocysteiny na odpowiednim poziomie.

Witamina K bierze udział w wytwarzaniu głównego białka strukturalnego w kościach zwanego osteokalcyną. Dlatego też odpowiednie ilości witaminy K są niezbędne dla zdrowych kości. 180-gramowa porcja melona dostarcza 6% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę .

Ponadto możesz zaspokoić około 4% dziennego zapotrzebowania na magnez dzięki takiej samej porcji. Komórki odpowiedzialne za budowanie i niszczenie tkanki kostnej do prawidłowego funkcjonowania potrzebują także magnezu. Zatem magnez jest kolejnym składnikiem odżywczym niezbędnym dla utrzymania naszych kości w dobrej kondycji.


Jak melony działają na naszą skórę?

Regularne spożywanie tych owoców bez wątpienia wspomaga zdrowie oraz polepsza wygląd naszej skóry. Jest to zasługa wysokiej zawartości witaminy C, E oraz beta-karotenu, który jest przeciwutleniaczem.

Wyciąg z melona coraz częściej jest używany jako dodatek do kremów, serum oraz maseczek o działaniu nawilżającym, regenerującym oraz przeciwzmarszczkowym.

Odpowiednia dawka witaminy C jest także niezbędna do wytwarzania odpowiednich ilości kolagenu przez naszą skórę, który jest niezbędny do regeneracji oraz do utrzymania jej w dobrej kondycji.

              "Spożywając 180 gramową porcję melona, zapewnimy 53% dziennego zapotrzebowania na witaminę C."

Ponadto, ze względu na fakt, że witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, niektóre badania wskazują, że może ona chronić naszą skórę przed uszkodzeniem przez słońce oraz opóźnia ona proces jej starzenia.

melon


Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę

Niektóre badania wykazują, że jedzenie melonów regularnie może sprzyjać zachowaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Ostatnie badania trwające 7 lat, w którym udział wzięło pół miliona osób wykazały, że osoby, które spożywały melony codziennie, miały o 12% mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Ponadto, u uczestników badania, którzy chorowali na cukrzycę, wykryto o 13-28% mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych związanych z tą chorobą, ale także ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejszyło się o 17%. Badani jedli melony co najmniej trzy razy w tygodniu.

Pomimo tego, że melon należy do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, zawiera także dużo błonnika oraz innych składników, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.


Czy melony wspomagają odchudzanie?

Tak, osoby które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów powinny włączyć melony do swojej diety. Te owoce w większości, czyli w około 90%, składają się z wody. Poza tym są niskokaloryczne. Zawierają także aminokwas zwany cytruliną, który przyspiesza odchudzanie.

Melon to także dobre źródło błonnika, który jest znany ze swoich właściwości wspomagających trawienie. Codzienne spożywanie odpowiedniej ilości błonnika zapobiega zaparciom, a także sprzyja namnażaniu się dobrych bakterii jelitowych.

Ponadto, melony łagodnie stymulują pracę narządów oraz mają działanie moczopędne.


Podsumowanie

Melon to słodki owoc, który jest spożywany przez ludzi na całym świecie. Jego dobroczynne właściwości nie są powszechnie znane. Jest bardziej doceniany ze względu na jego specyficzny smak. Ponadto melony są pełne witamin, minerałów i innych prozdrowotnych związków roślinnych. Spożywanie ich może nieść za sobą szereg korzyści zdrowotnych, głównie ze względu na bogatą zawartość składników odżywczych.

Można go spożywać samodzielnie lub jako część innych potraw, takich jak np. zupy, sałatki czy koktajle. Aby poczuć pełnie ich smaku, wybieraj dojrzałe melony. Najlepsze są jednak wtedy, gdy jest na nie sezon.


Tagi: beta-karoten, cukrzyca, melon, mocne kości, obniżanie ciśnienia krwi, ochrona przed nowotworami, witamina c, zdrowa skóra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.