Synergia suplementów cz. 2 – Alpha GPC i Huperzine A

Synergia suplementów cz. 2 - Alpha GPC i Huperzine A

Środki wpływające na zarządzanie acetylocholina są częstym wyborem, gdy pragniemy poprawić pamięć i zdolność do koncentracji. I słusznie, ponieważ są efektywne i bardzo bezpieczne. Świetny wybór dla osoby początkującej, ale również zaawansowani użytkownicy czerpią z nich wiele korzyści. Alpha GPC i Hupercyna A są najpopularniejszymi reprezentantami tej grupy suplementów, jednak ich mechanizmy działania różnią się nieco między sobą. Czy zastosowanie ich w parze da nam dodatkowe korzyści?

Hades's Hegemony Alpha GPC
Hades's Hegemony Alpha GPC

Alpha GPC jest substancją, która bardzo wydajnie przemyca cholinę do mózgu, ze względu na wysoką zdolność do przenikania bariery krew-mózg. Jej cząsteczka zawiera w sobie relatywnie wysoką zawartość czystej choliny, gdyż jest to około 40%. Cholina w mózgu może być użyta do syntezy acetylocholiny, która jest neurotransmiterem mocno zaangażowanym w procesy pamięciowe. Tak więc suplementując Alpha GPC, dostarczamy zwiększonej ilości substratu do budowy neurotransmitera[1].

Hupercyna A działa z innej strony - nie wpływa na nasilanie produkcji acetylocholiny, ale spowalnia jej rozpad, dzięki czemu większe jej ilości pozostają w obrocie. Efekt ten zawdzięczany jest zdolności do hamowania aktywności enzymu acetylocholinoesterazy[2], który jest jedynym enzymem metabolizującym acetylocholinę. Skuteczność hupercyny jest wysoka, porównywalna nawet do środków farmakologicznychnych, takich jak takryna, rywastygmina, czy donepezil.

Łącząc te dwa składniki jednocześnie dostarczamy prekursora i spowalniamy rozpad interesującego nas neuroprzekaźnika, a więc kompleksowo wpływamy na jego wzrost. Pozwala to zastosować mniejsze dawki obu środków, co sprzyja też redukcji kosztów suplementacji. Dla dobrych efektów, Alpha GPC stosować należy w dawce 600-1200 mg w skali dnia, a górna granica niestety wychodzi dość kosztownie. Po połączeniu z Hupercyną dawki można zmniejszyć do 300-600 mg, nie tracąc efektywności. Podobnie z Hupercyną, która samodzielnie dobrze powinna działać w dawkach 200-400 mcg dziennie, natomiast w połączeniu z choliną, 100-200 mcg staje się wystarczające.

Apollo's Hegemony Huperzine A
Apollo's Hegemony Huperzine A

Poza względem ekonomicznym, zwiększa się oczywiście też spektrum działania. Przyjmując oba środki równolegle, zyskujemy wzmocnienie błon komórkowych, czego nie zyskamy od samej Hupercyny. Wynika to z nasilonej syntezy fosfolipidów, które powstają w efekcie działania Alpha GPC[3] (również powstałego z niej glicerofosforanu). Hupercyna natomiast do tego związku wnosi wydłużenie działania, ze względu na swój długi okres półtrwania (+/- 12 h)[4]. Potęguje również efekty regeneracyjne dla układu nerwowego, gdyż jest zdolna do stymulowania neurogenezy[5]. Wytworzona z dostarczonej choliny acetylocholina może utrzymywać się na zwiększonym poziomie nawet przez kilkanaście godzin.

Podsumowując, łączenie tych dwóch środków wydłuża i stabilizuje działanie, efektywniej poprawia kondycję neuronów oraz pozwala zmniejszyć dawki i koszta kuracji. Zdecydowanie warto rozważyć połączenie Alpha GPC i Hupercyny, jako alternatywę dla każdego z tych suplementów osobno.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1662399
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12445575
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8190709
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18348466
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23454433

 

Zaciekawił Cię temat synergicznie działających suplementów? Sprawdź pozostałe artykuły!

Tagi: alpha gpc, doping mózgu, Huperzine A, nootropy, poprawa pamięci, suplementacja, suplementy