Jaka Ashwagandha jest najlepsza? – Ranking

Na rynku znajduje się ogromny wybór produktów zawierających ekstrakt Ashwagandha. Przeciętny konsument myśli tokiem: "ashwagandha cena". Jednym z pierwszych dostępnych produktów zawierających ten ekstrakt roślinny była Ashwagandha Swanson, jednak przez rozwój rynku, pojawiły się suplementy o wyższej standaryzacji, jakości, zawartości składników aktywnych, czy dodatkowych składników wspomagających. I właśnie o najlepszych preparatach zawierających Ashwagandhę będziemy dzisiaj mówić!


Jaki suplement z Ashwagandhą wybrać?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór. Bardziej zagłębiony w temat zweryfikuje ilość substancji w kapsułce (kapsułka kapsułce nie równa, więc warto rzucić okiem również na dawkowanie ashwagandha, a docelowo dotrzeć do czegoś co nazywa się witanolidem.


Witanolidy 
to organiczne związki steroidowe, charakteryzujące się dużą aktywnością biologiczną: działanie cytostatyczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe.

Ok, wróćmy jeszcze do opisu samego produktu.

Czym jest Ashwagandha?

Ashwagandha (Withania somnifera) to zioło, które swoją popularność zyskało już kilka tysięcy lat temu, stanowiąc podstawowy surowiec roślinny stosowany w indyjskim systemie medycyny naturalnej (Ajurwedze). Ashwagandha nazywana jest również „indyjskim żeń-szeniem”.

Swoje właściwości Ashwagandha zawdzięcza zawartości wielu składników aktywnych, a najważniejsze z nich to witanolidy i alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina). Ajurwedyjscy eksperci i lekarze podkreślają, że terapeutyczny efekt działania tej rośliny wynika z dużo bogatszej zwartości. Do innych składników występujących w ekstraktach z ashwagandhy należą: flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, fitosterole, minerały, żelazo, cholina i olejki eteryczne.

Witanolidy to najważniejsze bioaktywne składniki korzenia ashwagandhy. Obecnie, więcej niż 140 witanolidów z tej rośliny było wyizolowane i analizowane. Przypisuje się im właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, cytostatyczne, uspokajające i obniżające ciśnienie krwi. Najlepiej poznanym jest witaferyna A, której dowiedzionym działaniem antynowotworowym jest inhibicja czynnika Sp1. Czynnik Sp1 wspomaga utrzymanie aktywności telomerazowej w komórkach nowotworowych, przyczyniając się do ich nieśmiertelności.

Redukcja poziomu kortyzolu - 60 dni ashwagandha vs. placebo

Zatem witanolidy są najważniejszymi "składnikami" ekstraktu Aswagandhy. Warto tutaj wspomnieć o ich ilości procentowej czy standaryzacji.
Powszechnie stosowanym standaryzowanym wyciągiem jest KSM-66.

KSM 66® to wyciąg z ashwagandhy stworzony przez firmę Ixoreal Biomed, standaryzowany na zawartość bioaktywnych substancji, tj. witanolidów. Opracowany w 14-letnim procesie opartym na rozwoju i badaniach, których celem było doskonalenie. Jest produktem najwyższej koncentracji na światowym rynku, który sporządzono tylko przy użyciu korzeni Withania Somnifera. Produkowany w procesie ekstrakcji, w oparciu o zasady „zielonej chemii”, bez użycia alkoholi lub innych chemicznych rozpuszczalników. Zawartość witanolidów to minimum 5%.

Sensoril® to następny opatentowany ekstrakt z Witanii ospałej. Używany jest m.in przez firmę Life Extension  standaryzowany na zawartość minimum 8% witanolidów.

Wiele produktów to zwyczajnie suszony korzeń z rośliny, bez standaryzacji np. "ekstrakt suchy 4:1 z korzenia żeń-szenia indyjskiego", o zawartości witanolidów nic nie dodano. Najczęściej taki zabieg ma na miejscu ukrycie ich niskiej koncentracji tj. 1,5-2,5% witanolidów.

Ashwagandha i Witanoloidy

Witanoloidy to ogólna nazwa grupy najbardziej kluczowych składników znajdujących się w ekstraktach Ashwagandhy. Najbardziej kluczowymi związkami z tej grupy są:

 • Witanoloid A - podstawowy witanoloid, odpowiadający za właściwości neuroprotekcyjne Ashwagandhy (głównie przez ABeta-indukowaną cytotoksycznością powodującą rozkład neuronów, będący podstawową przyczyną choroby Alzheimera). Co więcej, to samo badanie badające pozytywny wpływ na układ nerwowy, potwierdziło również prokognitywne działanie Witanoloidu A.
 • Witanon - ponownie jak witanoloid A działa neuroprotekcyjnie, jednakże chroniąc go przed ekscytotoksycznością (czyli degradacją układu nerwowego pod wpływem nadmiernej stymulacji receptorów AMPA i NMDA)
 • Witanoloid B
 • Witanozyd (a dokładnie grupa Witanoloidów zwanymi Witanozydami 4-7) - ponownie podobnie jak Witanoloid A działa przeciwko neurodegradacji, szczególnie powiązanej z postępowaniem choroby Alzheimera
 • 12 - deoxywitastramonolid

Ashwagandha i Witaferyna A

Witaferyna A jest najbardziej znanym pojedyńczym składnikiem aktywnym zawartym w Ashwagandzie i w dużym stopniu przyczynia się do prozdrowotnych właściwości Ashwagandhy. Jest to związek (podobnie jak witanoloidy), należący do grupy laktonów steroidalnych, które są związkiem aktywnym osobliwym dla Ashwagandhy. To właśnie Witaferyna odpowiada za:

 • Właściwości antyzapalne - przez zmniejszanie aktywności czynników prozapalnych z grup alfa-2-makroglobuliny, NF-κB i AP1
 • Właściwości antynowotworowe - witaferyna w klinicznych badaniach (na ludziach!) przyśpiesza rozkład (apoptozę) komórek nowotworowych (przez wywoływania zjawiska agregracji cząsteczek wimentyny oraz F-aktyny w komórkach nowotworowych), oraz zmniejsza intensywność rozwoju stanów pronowotworowych (przez supresję aktywności białka szoku cieplengo HSP90). Witaferyna A może też zmniejszać aktywność komórek nowotworowych, opóźniając ich rozwój.

Ashwagandha i alkaloidy

W przypadku alkaloidów sytuacja jest nieco bardziej złożona, ponieważ są to niejednoznaczne związki, pod względem bezpieczeństwa. Z jednej strony mamy powszechnie używane alkaloidy, takie jak kofeina, która w niewielkich ilościach pozytywnie wpływa na ustrój całego organizmu. Z drugiej strony mamy na przykład Skopolaminę znajdującą się w bieluniu, która jest śmiertelnie niebezpieczną substancją, przez którą sam bieluń nabawił się niesławy.

Przegląd alkaloidów Ashwagandhy wciąż trwa. Niestety nie wiedząc z góry jakie alkaloidy mogą się w niej znajdować, z chemicznego punktu widzenia jest to proces bardzo zasobożerczy, ponieważ badacze muszą "na chybił trafił" sprawdzać różnymi osobami występowanie poszczególnych alkaloidów. Zazwyczaj poszczególne alkaloidy mają osobliwe metody wykrywania (które muszą być jednoznaczne - nikt nie przyjmie profesjonalnego opracowania z przypuszczeniami zamiast faktów), zatem w uproszczeniu wypadałoby wykonać na ekstraktach z Ashwagandhy każdy pojedynczy test wykrywania związków alkaloidowych, oczywiście po wcześniejszym oczyszczeniu danej próbki ekstraktu. Już z tego punktu widzenia brzmi to kosztochłonnie i czasochłonnie, a jest w tym jeszcze wiele specyficznych niuansów...

Wracając jednak, jest kilka alkaloidów które zostały już wykryte w Ashwagandzie. Są to między innymi:

 • Izopeletieryna - mająca właściwości przeciwpasożytnicze. Zmniejsza zdolności motoryczne pasożytów, między innymi tasiemców.
 • Pseudotropina - potencjalnie psychoaktywny alkaloid, zmniejszający odczucie bólu
 • Kuskohigryna - potencjalnie psychoaktywny alkaloid, zmniejszający odczucie bólu
 • Anaferyna
 • Witasomnina
 • Witanina
 • Witaninina
 • Somniferyna - potencjalne właściwości przeciwbólowe
 • Somniferynina
 • Somninina
 • Nikotyna - poprawiająca nastrój,
 • Wizamina

Czy warto stosować Ashwagandhę?

Jeszcze jak! Popularność Ashwagandhy nie wzięła się znikąd. Obecnie, jest jednym z najbardziej uniwersalnych suplementów na rynku. W końcu przeciwdziała w dużym stopniu stresowi, na który narażony jest każdy z nas. Potencjalnie może zwiększać wydolność fizyczną, działa antyoksydacyjnie, wspiera odporność, niweluje skutki uboczne stymulantów. Osobiście uważam że Ashwagandha w stopniu uniwersalności stoi obok kreatyny! Oznacza to, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. jest skuteczna, niezbyt droga i praktycznie każdy może wynieść benefity z jej suplementacji.

Z czym łączyć Ashwagandhę?

Oczywiście Ashwagandha działa dobrze sama w sobie. Jednak ciągła popularyzacja suplementów diety powoduje że znajdujemy coraz więcej produktów w których Ashwagandha jest składnikiem, lub wręcz tylko dodatkiem. Warto zatem się zastanowić jakie składniki wykazują największe synergie z Ashwagandhą?

Ashwagandha z magnezem

Magnez jest jednym z najbardziej uniwersalnych suplementów. Jest niczym witamina D3, czy nasz główny zainteresowany artykułu. Co prawda nie mają żadnych bezpośrednich synergii w działaniu, jednakże obie te substancje są bardzo uniwersalne w swoim działaniu. Zatem jeśli podejrzewasz u siebie niedobory magnezu, włączenie dobrze przyswajalnej formy magnezu do suplementacji Ashwagandhy będzie bardzo dobrym pomysłem!

Ashwagandha z guaraną

Dobre połączenie, jeśli tylko potrzebujesz delikatnej stymulacji, a cierpisz na podatność na skutki uboczne stymulantów (chyba nikt nie lubi latających rąk, prawda?). Suplementy z rodzaju adaptogenów, w tym przedewszystkim Ashwagandha świetnie komponuje się z guaraną (jak i innymi stymulantami), pomagając zachować jasność umysłu i skupienie, którego często brakuje przy nadmiernej stymulacji.

Ashwagandha z pieprzem

Świetne (choć niepozorne) połączenie. Pieprz jest składnikiem zawierającym piperynę - składnik który powoduje opóźnienie pasażu jelit. Powoduje to, że nasz organizm ma więcej czasu na faktyczne przyswojenie składników aktywnych w przyjmowanych suplementach. Warto zatem włączyć pieprz (lub piperynę) do regularnej suplementacji, w tym do suplementacji Ashwagandhy!

Ashwagandha i ZMA

ZMA to oczywiście suplementy łączące w sobie magnez i cynk (najczęściej z dodatkiem witaminy B6, zwiększającą przyswajalność magnezu). Wcześniej już wspominaliśmy o magnezie który dobrze współgra z Ashwagandhą. Więc jak działa pełen zestaw minerałów z naszym adaptogenem?

Sytuacja wygląda bardzo podobnie jak z samym magnezem. Mimo że Ashwagandha nie wykazuje synergii z tymi minerałami, to oba te suplementy są bardzo uniwersalne w swoim działaniu, szczególnie w kontekście poprawiania stanu hormonalnego u mężczyzn (szczególnie duży potencjał wykazuje tutaj cynk, o którym już wspominaliśmy nieco). Zatem jeśli jesteś mężczyzną z niedoborami testosteronu - warto zastosować tak kompleksowe połączenie!

Ashwgandha i kofeina

Podobnie jak z guaraną, jest to bardzo dobre połączenie. Ashwagandha wspomaga stymulanty, przez zapobieganie ich efektom ubocznym, pomagając zachować jasność umysłu.

Ashwagandha i Brahmi (Bacopa Monnieri)

Świetne połączenie! Brahmi (znany bardziej powszechnie jako Bacopa Monnieri) to jeden z najbardziej uniwersalnych adaptogenów, wspomagających układ nerwowy i działający prokognitywnie. Warto zwrócić uwagę, by ekstrakt Bacopy Monnieri zawierał jak najwięcej bakozydów - składników aktywnych zawartych w Brahmi.

Ashwagandha i Maca

Dobre połączenie. Maca jest naturalnym składnikiem, który potencjalnie może poprawiać stan hormonalny, szczególnie u mężczyzn (co prawda nie jest typowym boosterem testosteronu, ale może wyrównywać jeg poziom w przypadku niedoborów). Tak samo Ashwagandha, co prawda niebezpośrednio, ale również ma właściwości wpływające na zwiększenie poziomu testosteronu u mężczyzn. Często zresztą można spotkać te dwa składniki w połączeniu w produktach z kategorii podnoszących poziom testosteronu.

Ashwagandha z melatoniną

Świetne połączenie! Melatonina jest jednym z najbardziej efektywnych środków poprawiających jakość snu. W najprostszych słowach sama Melatonina jest naszym hormonem powodującym że naszemu organizmowi chce się spać (po szczegóły zapraszamy tutaj) jej przyjęcie w nie za dużej dawce (sic!) może być kluczowym punktem naszej suplementacji poprawiającej jakość snu, szczególnie jeśli mamy rozregulowany cykl dobowy.

Co ciekawe, melatonina nie jest uzależniająca, oraz nie wpływa na naturalną produkcję melatoniny - możesz przestać ją brać w każdym momencie bez żadnych skutków ubocznych! Naturalna produkcja melatoniny jest jedynie indukowana przez przyjęcie suplementów z nią, jednakże nigdy jej nie zamyka (co jest często pierwszą instynktowną myślą kiedy słyszymy o "przyjmowaniu hormonów").

Widzimy zatem bardzo dobre synergistyczne właściwości. Melatonina zachęcająca nasz organizm do snu i Ashwagandha bezpośrednio wpływająca na poprawę jego jakości. Jeśli tylko pracujesz na 2 zmiany - suplement łączący Ashwagandhę i melatoninę to Twój must have!

Ashwagandha dla dzieci...?

Często dostajemy i spotykamy się z powyższym pytaniem. I zasadniczo jeśli korzystamy z Ashwagandhy z dobrego źródła nie powinno być z tym problemu... Ale...

Zwróć szczególną uwagę czy Ashwagandha jest na pewno potrzebna. Czy celem suplementacji byłoby zmniejszenie jego stresu? Porozmawiaj z nim i postaraj się dojść do sedna problemu, zamiast niepotrzebnie rozwiązywać jego symptomy. Celem suplementacji byłoby zwiększenie wydolności? Zastanów się czy jest to naprawdę potrzebne na wstępnym etapie życia. Pamiętaj że na suplementację zawsze jest czas i nie ma potrzeby się z nią śpieszyć!

Wszystko też zależy od wieku dziecka. Nie zalecamy dawania suplementów niemowlakom oczywiście! Dawanie suplementów dzieciom starszym sugerujemy by było wykonywane pod okiem lekarza rodzinnego - zwróć uwagę że mogą one wywołać niepożądane, jeszcze nie rozpoznane u dziecka reakcje alergiczne!

Jak stosować Ashwagandhę?

Przede wszystkim, przy wybieraniu suplementów należy zwrócić uwagę na zawartość witanoloidów w ekstrakcie Ashwagandhy. Dobrym wyborem będzie również wybranie opatentowanego ekstraktu Ashwagandhy (na przykład KSM66 lub Sensoril) lub suplementu Ashwagandhy, który został zbadany przez profesjonalne laboratorium (na przykład Ashwagandha Diamond od Apollo Hegemony).

Warto też zwrócić uwagę na to, że jest sporo suplementów nie zawiera w ogóle standardyzacji ekstraktu pod względem zwartości substancji bioaktywnych. Wskazuje to na słabą jakość ekstraktu zastosowanego w produkcie - producent gdyby tylko miał okazję się pochwalić ekstraktem zawierającym ponadprzeciętną ilość składników aktywnych, na pewno by to wykorzystał. Zazwyczaj przyjmuje się, że są to najsłabsze ekstrakty zawierające około 2% witanoloidów. Wysokojakościowe ekstrakty mogą zawierać ponad 4 razy więcej bioaktywnych substancji! 1 tabletka zamiast 4 dla efektu wychodzi taniej przy takim postawieniu sprawy...

Większość pozytywnych efektów Ashwagandhy stwierdza się przy dawce około 30 miligramów witanoloidów jednorazowo. Zazwyczaj jest to jedna kapsułka dobrej jakości suplementu.

Kiedy brać Ashwagandhę?

Najprostszą zasadą jest branie Ashwagandhy z rana, jeśli potrzebujesz całodniowego wsparcia w walce ze stresem, lub pół godziny przed snem, jeśli potrzebujesz skupić się bardziej na poprawie jakości snu. Optymalnym wyjściem jest przyjmowanie jednej porcji Ashwagandhy z rana, a drugą przed snem!

Gdzie kupić Ashawgandhę?

Ashwagandhę możesz kupić w nieomal każdym sklepie z suplementami diety, lub aptece. Popularyzacja tego suplementu mocno ułatwia jego dostępność do tego stopnia że niedługo może zacząć wyskakiwać z lodówki...

Jednakże najwyższej jakości suplementy diety z Ashwagandhą znajdziesz u nas, w MZ Store!

Ashwagandha jako napar - Ashwagandha do picia

Ashwagandha jest ziołem. Faktycznie więc można się domyślić że natywnie była stosowana w formie naparu. Puryści unikający jak ognia jakiegokolwiek przerabiania naturalnych ziół, mogą zatem szukać natywnej formy do zaparzania, niż w bardziej przerobionej formy tabletki. I tutaj mamy dobrą wiadomość, bo jak najbardziej pojawiły się suplementy spełniające to wymaganie!

Herbaty z serii Golden Bow Solutions, nie dość że są naturalnie i starannie wykonanymi herbatami (w eleganckim opakowaniu - polecane na prezent!), zawierają w sobie dodatek ekstraktu Ashwagandhy. I to nie byle jaki! Na typową porcję herbaty, wynoszącą około 5 gramów herbaty mamy aż 300 miligramów 5% ekstraktu z Ashwagandhy. Zatem mocny napar z dwóch łyżeczek i mamy naszą dzienną porcję Aswagandhy spełnioną! Jest to zatem świetny wybór dla purystów suplementacyjnych, chcących spożywać Ashwagandhę w formie naparu do picia, aniżeli typowych tabletek lub kapsułek.

Golden Bow Solutions TeaSha - herbata z Ashwagandhą do zaparzania!
Golden Bow Solutions TeaSha - herbata z Ashwagandhą do zaparzania!

Pojedynek mistrzów - Ashwagandha vs Rhodiola

No właśnie, jednym z kolejnych bardzo popularnych pytań jest to, który z adaptogenów wybrać - Ashwagandhę czy Rhodiola Rosea? I najlepsza odpowiedź brzmi - czemu by nie oba?

Oba te adaptogeny mają nieco inny profil działania. Ponieważ opisywaliśmy już te różnice w innym artykule tutaj podamy tylko ogromny skrót tych różnic.

Ashwagandha działa głównie uspokajająco, a Rhodiola Rosea lekko stymulująco. Warto jednak zaznaczyć że oba te zioła wpływają na niwelowanie stresu, zatem wystarczy tylko odpowiednio dobrać porę suplementacji zarówno jednego jak i drugiego adaptogenu. Jak już wspominaliśmy Ashwagandhę najlepiej brać z rana, lub przed snem, kiedy Rhodiolę najlepiej stosować w środku dnia - okołotreningowo, lub przed wysiłkiem umysłowym.

Jaką suplement z Rhodiola Rosea wybrać? Nasi konsumenci najczęściej wybierają ten z Apollo Hegemony - wysoko standardyzowany na substancje bioaktywne, w przystępnej cenie.

Apollo Hegemony Rhodiola - najczęściej polecany suplement z Różeńcem Górskim
Apollo Hegemony Rhodiola - najczęściej polecany suplement z Różeńcem Górskim

Którą Ashwagandhę wybrać? Ranking produktów zawierających Ashwagandhę

Przeliczyliśmy cenę każdego produktu, uwzględniając ilość kapsułek w opakowaniu, ilość substancji w kapsułce oraz ilość witanolidów.

#5 Now Foods - Ashwagandha (2,5% witanolidów) - około 0,064 PLN za 1 mg witanolidów

#4 Swanson - Aswagandha KSM-66 (5% witanolidów) - około 0,056 PLN za 1 mg witanolidów

#3 Olimp - ASHWAGANDHA KSM-66 PREMIUM

Dla produktu firmy Olimp, cena za 1mg witanolidów to około 0,048 PLN.

W składzie posiadamy standaryzowany ekstrakt KSM-66, zatem nie musimy się obawiać o jakość produktu.

Jest to suplement diety zawierający najbardziej doceniany ekstrakt z witanii ospałej – KSM-66, który uzyskiwany jest w procesie zgodnym z zasadami ‘Green chemistry’. Korzystnie wpływa na gospodarkę energetyczną organizmu i budowanie odporności na czynniki stresowe.

#2 Jarrow Formulas - ASHWAGANDHA

Firma Jarrow Formulas, od wielu lat stawia na wysoką jakość swoich produktów, nie inaczej jest w produkcie Ashwagandha.
Do produkcji użyto potwierdzonego certyfikatem ekstraktu KSM-66.
Informuje to użytkowników produktu o zwartości witanolidów jako minimum 5%.

W preparacie Jarrow Formulas koszt 1 mg witanolidów kształtuje się na poziomie około 0,047 PLN. Co daje niewielką, wręcz marginalną różnicę w stosunku do produktu firmy Olimp.

Jarrow Formulas zachęca trwalszym opakowaniem oraz większą ilością produktu w jednostkowym opakowaniu, z kolei produkty firmy Olimp znajdziemy w każdym sklepie z suplementami dla sportowców.

#1 Apollo's Hegemony - ASHWAGANDHA DIAMOND

Ashwagandha to naturalny suplement diety, którego formuła opiera się na wysokiej jakości certyfikowanym i organicznym ekstrakcie z korzenia Withania somniferastandaryzowanym na obecność minimum 7% witanolidów oraz 1,25% witaferyny A (czyli najaktywniejszy z witanolidów!). Dodatkowo, tak wysoka zawartość to nie tylko mrzonka producenta, ale faktyczna zawartość stwierdzona przez niezależnie laboratorium!

Ashwagandha Diamond została przebadana przez niezależne laboratorium kliniczne które potwierdziło wysoką zawartość witanoloidów w ekstrakcie Ashwagandhy
Ashwagandha Diamond została przebadana przez niezależne laboratorium kliniczne które potwierdziło wysoką zawartość witanoloidów w ekstrakcie Ashwagandhy

Preparat firmy Apollo's Hegemony okazał się bezkonkurencyjny w stosunku do produktów firm dostępnych na rynku, z ceną około 0,02 PLN za 1 mg witanolidów! Jest to też suplement z dużą renomą, zarówno na rynku polskim jak i europejskim a nawet amerykańskim!

Ashwagandha to bezpieczny i naturalny suplement diety, który jest szczególnie polecany osobom narażonym na długotrwały stres.  Preparat ten poprawia witalność oraz wspomaga regenerację organizmu po długotrwałej chorobie.

Co oprócz? - Substancje podobne do Ashwagandhy.

Połączenia z Ashwagandhą wspomagające walkę ze stresem

Oczywiście świetnym uzupełnieniem Ashwagandhy będą inne substancje z grupy adaptogenów (szczególnie z tych nie-prostymulacyjnych jak Rhodiola Rosea). Połączenia z adaptogenami wpływającymi bardziej na procesy neruoregeneracyjne oraz dodatkowe obniżenie stresu będą najlepszym wyborem. A jeśli nie chcesz przebierać w pojedynczych produktach, proponujemy sprawdzić Relatonic Forte od Apollo Hegemony (który był mocno wyczekiwany jego powrotu na magazyn - zachęcamy brać póki gorące!). Zawarte w nim połączenie aż 6 substancji adaptogennych -  Ashwagandhy, Ginkgo Biloba, Bacopa Monnieri, Gotu Kola, Lion's Mane oraz Reisihi niezwykle pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, wspomagając Twoją walkę ze stresem!

Apollo Hegemony Relatonic Forte - 6 substancji adaptogennych, w wysokich stężeniach substancji aktywnych!
Apollo Hegemony Relatonic Forte - 6 substancji adaptogennych, w wysokich stężeniach substancji aktywnych!

Połączenia z Ashwagandhą wpływające na poprawienie działania stymulantów

Adaptogeny są znane ze swoich zdolności do niwelowania negatywnych skutków ubocznych stymulantów (chyba każdy z nas kiedyś wypił jedną małą czarną za dużo, prawda?). Tym bardziej jest to kłopotliwe przez powszechnie znane "zjazdy" po cięższych stymulantach (DMHA, DMAA, czy inne psychoaktywne pochodne aminowe). Przez długi czas niewiadomo było jak sobie z tym poradzić... do czasu popularyzacji adaptogenów!

Obecnie dodatek substancji adaptogennych jest popularny do suplementów przedtreningowych (lub ogólnostymulacyjnych) z półki średniej i wyższej. I faktycznie ich dodatek mimo że często intuicyjnie nie współgra ze stymulantami (które mają głównie pobudzać, a adaptogeny uspokajać), to po pierwszym spróbowaniu można wyczuć że działa to w nieco inny sposób - stymulanty robią swoją robotę, a zamiast zjazdu mamy nadal przyjemne samopoczucie z połączenia wyrzutu endorfin i działania adaptogenów!

Najczęściej z takich rozwiązań korzystają produkty Dedicated Nutrition, zawierające w swojej ofercie zarówno opcje z adaptogenami dla fanatyków stymulacji (Unstoppable) oraz dla adeptów skupiających się raczej na poprawie wydolności, bez większego względu na stymulanty (Unbeatable). Jednak osobiście sugeruje sprawdzić skład nowej przedtreningówki od Chemixa - osobiście uważam że to najbardziej rewolucyjny skład od czasów oryginalnego Mesomorpha!

Pre Workout od Chemixa - nowa jakość suplementów przedtreningowych!
Pre Workout od Chemixa - nowa jakość suplementów przedtreningowych!

Podsumowanie

Podsumowując, suplementy diety przedstawione w naszym porównaniu to preparaty o wysokiej jakości, pominęliśmy budżetowe propozycje, których ekstrakt nie posiada standaryzacji. Dzięki czemu mamy tutaj produkty klasy "premium" będące najlepszymi z dostępnych na rynku.

Sprawdź też nasz ranking produktów z Rhodiola Rosea - adaptogenem idealnie komplementującym działania Ashwagandhy
Tagi: adaptogeny, ashwagandha, witanolidy

56 komentarzy

 1. Avatar

  Taki sam artykuł przydałby się na temat różeńca górskiego, gotu koli, bacopa moneri, i żeń szeni a trochę ich jest.

  Pzdr.

 2. Avatar

  uwzgledniajac ashwanadha z Hepatica w cenie 33 zl za 90 caps mamy 0,022 PLN za 1 mg witanolidów!
  czyzby byl nowy lider ? 🙂

 3. Avatar

  Piszecie, że witanolidy są najważniejszymi „składnikami” ekstraktu Aswagandhy i ku temu skupiacie uwagę układając ranking. Co w takim razie z innymi składnikami zawartymi w startym korzeniu, ale już nie w KSM-22 czy Sensoril, skoro w korzeniu znajdują się po za witanolidami liczne alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina) oraz flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, fitosterole, minerały, żelazo, cholina i olejki eteryczne ?
  Pytam, bo jak biorę sproszkowany korzeń to samopoczucie mam dużo, dużo lepsze aniżeli po KSM-22.

  • Jakub Kola

   Generalnie witanolidy to najaktywniejsze „składniki” Ashwy, przy samym korzeniu jedni czują dość mocno ich działanie – inni nic, zero. Ma na to wpływ wiele czynników a kluczowymi mogą być: jakość sproszkowanego korzenia (to wcale nie musi być ten produkt) oraz predyspozycje, wiele osób nieodczuwa samego korzenia bo ilość np witanolidów jest zbyt niska – wówczas z pomocą przychodzą ekstrakty standaryzowane.

 4. Avatar

  A co z KFD Ashwagandha+ (Forte) – KFD – 90 tabletek za 22zł
  skłąd
  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy (Withania somnifera L.) DER 20:1 375.00 mg
  – w tym witanolidy 26.30 mg

  Ekstrakt z korzenia ashwagandhy, Withania somnifera L., DER 20:1, standaryzowany na 7% witanolidów
  Cenowo rewelacja 10 gr za 1mg.
  Ciekawe co z jakością?

 5. Avatar

  brałem wszystkie wymienione wyzej produkty i z kazdego byłem zadowolony, rzeczywiscie apollo wychodzi najtaniej. ktos w komentarzach wspomnial o hepatica tez sprawdze i dam znac. jak narazie nr 1 to apollo bo dziala jakreszta a jest tansza

 6. Avatar

  Witam,
  a ASHWAGANDHA MUSCLE CARE?

 7. Avatar

  ASHWAGANDHA Trecnutrition 800 mg w tym 12 mg Witanolidów. jest ok?

 8. Avatar

  Witam, jak brać? Kupuje ashwe jako lek na depresje, kiedy dawkowac rano czy wieczorem? Różeniec górski również przyjmuje i inne suple

 9. Avatar

  Witam kupiłem z firmy Hepatica i podają w opisie że produkt indyjski

 10. Avatar

  Witam, jaka ashwagandhe wybrac na ulojenie nerwow i dobry sen, tj zwracac uwage na ilosc mg? sa takie co maja np 450mg lub nawet 800mg, czy lepiej zwracac uwage na %witanolidow. O co chodzi z ta iloscia mg? serdecznie pozdrawiam Agnieszka

  • Jakub Kola

   Zdecydowanie polecamy ten produkt:

   https://www.muscle-zone.pl/ashwagandha/apollos-ashwagandha-gold-100-kaps

   Dlaczego:
   – sprawdzony suplement, jest na rynku ponad pół roku, sprzedaliśmy ponad 1000 opakowań i nadal jest to lider sprzedaży
   – skład potwierdzony jest certyfikatem od firmy sabinsa, więc mamy pewność co jest w środku
   – produkt posiada świetną relację ceny do jakości i jest jednym z najekonomiczniejszych „Ashwagandh” na rynku

   NA co zwracać uwagę? – Na opinie, na potwierdzenie składu (certyfikowany, patentowana formuła), na ilość mg w kaps * ilość witanolidów 🙂

 11. Avatar

  Na drugim miejscu był niedawno inny produkt aswaganda swanson…

 12. Avatar

  Co powiecie o ashwagandhe 9% extract 600mg…w jednej kapsułce 48 witanolidów

 13. Avatar

  Pytanko o optymalne dawkowanie, czy lepiej brać jedna kapsułkę dziennie Apollos czy 2 Olimp?
  Przy tych dawkach biorąc Olimp dostarczymy więcej składników, pytanie czy ma to sens i czy np. aktywność, sport itp. trzeba brać pod uwagę?

  • Jakub Kola

   Generalnie proszę zaczynać zawsze od jednej kapsułki. Oba produkty są bardzo dobre, pozostaje kwestia którą Pan wybierze. Osobiście obie firmy stawiam równie wysoko. Sądze, że apollo w 1 kaps będzie wystarczający.

 14. Avatar

  A co sądzisz o tym produkcie? Ma wg info 9%
  Trec Ashwagandha Max 60caps 9% witanolidy 335Mg

  • Jakub Kola

   Z definicji wydaje się ok, jednak nie mieliśmy okazji testować tego produktu, stąd umieściliśmy wyłącznie te sprawdzone i rekomendowane przez nas 🙂

   • Avatar

    Czy testował Pan ashwagande firmy Mothers Protect ? Reklamują się teraz na problemy z tarczyca. Ja mam kapsułki Apollo używałam jej kiedyś na poprawę nastroju i prace tarczycy, brat mi powiedział że ten produkt nie jest z potwierdzonego źródła i laboratorium i zwątpiłam…on sprzedaje różne odżywki, preparaty teraz przeprosiłam się z tym produktem bo przerwałam i znów zaczęłam brać bo jest jeszcze ważny i mi sporo zostało. Ciekawa jestem czy pomoże mi z wahaniami nastrojów, kiedyś jak brałam to chyba czułam się lepiej ale nie odczułam zmian z tsh które skacze sobie raz jest ok innym razem powyżej 3, lub 4. Zaczynam tez chodzić na siłownie i liczę ze mi pomoże. Czy powinnam brać dwie tabletki czy jedną? Może jedna rano a druga wieczorem?, boje się tylko ze nie zasnę. Nie biorę innych leków.

    • Jakub Kola

     Tak, testowałem już jakiś czas temu. Produkt działał, ale w tej cenie nie uważam go za optymalny wybór (stąd brak w zestawieniu). Produkt marki Apollo posiada certyfikat jakości surowca (CoA) od producenta oraz niezależne badania składu – myślę że to wystarczająco wiarygodne potwierdzenie jakości. 🙂

     • Avatar

      Ok dziękuję za szybką odpowiedź, testuje dalej 🙂 Fakt tamta jest droga, dlatego też byłam ciekawa czy skuteczna. Przed snem chyba na razie się wstrzymam bo boje się że nie zasnę, biorę rano. 😀

 15. Avatar

  Ok dziękuję za szybką odpowiedź, testuje dalej 🙂 Fakt tamta jest droga, dlatego też byłam ciekawa czy skuteczna. Przed snem chyba na razie się wstrzymam bo boje się że nie zasnę, biorę rano. 😀

 16. Avatar

  Ashwaganda – usypia więc sensowne jest stosowanie jej wieczorem. Gdy bierze się ją po treningu albo z rana – człowiek jest senny.
  Różaniec pobudza, więc rano.
  Maca też pobudza to rano.

 17. Avatar

  Witam. Czy można łączyć ashwagandha, brahmi z berberyna ?

 18. Avatar

  Witam. Mnie nurtuje jedno pytanie, na które nie znalazłam nigdzie jednoznacznej odpowiedzi – czy ashwagandha wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

 19. Avatar

  Dzień dobry, a czy ktoś brał PHARMOVIT Ashwagandha 400 mg + BioPerine: Ekstrakt z korzenia żeń-szenia indyjskiego standaryzowany na 7% witanolidów, 1% alkaloidów, 0,25% witaferyny A; otoczka kapsułki: żelatyna; BioPerine® – ekstrakt z owoców pieprzu czarnego standaryzowany na 95% piperyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *