Tyrozyna – aminokwas wspierający pracę mózgu

Avatar

Tyrozyna jest to aminokwas białkowy endogenny, wytwarzany sam przez organizm człowieka, ale jedynie dzięki obecności fenyloalaniny, która przekształcana jest przez wątrobę w tyrozynę. Aminokwas ten potrafi przenikać przez barierę krew – mózg będąc przekształconym na neuroprzekaźniki, które odpowiadają między innymi za nasze samopoczucie, jak również i fizjologię naszego mózgu.

Działanie tyrozyny

Tyrozyna działa przede wszystkim na nasz układ nerwowy. Bierze ona udział w syntezie między innymi dopaminy, noradrenaliny, jak również i adrenaliny. Dzięki temu też ma ogromne znaczenie dla kontrolowania reakcji emocjonalnych, do odczuwania bólu lub przyjemności, na energię, czy na motywację do działania. Jej obecność odgrywa także istotną rolę dla naszej pamięci i koncentracji. Ma ona znaczenie w reagowaniu na stres, bowiem jej obecność powoduje że w sytuacjach stresowych jesteśmy w stanie w pełni świadomie myśleć, nie obciążając też naszego organizmu tego rodzaju problemami.

Tyrozyna ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wygląd naszej skóry, bowiem bierze udział w budowie białka- kolagenu. Dzięki temu też skóra jest elastyczna i sprężysta, a starzenie się odbywa się w zdecydowanie wolniejszym tempie. Mniej zmarszczek, mniej przebarwień, a zdrowa i promienna skóra każdego dnia.

Tyrozyna ma także znaczenie podczas odchudzania, bowiem kontroluje ona między innymi odpowiedni poziom metabolizmu organizmu, monitoruje ilość lipidów, jakie są utrzymywane w tłuszczowych rezerwach, a do tego obniża ona apetyt.

Dawkowanie tyrozyny

Szacuje się, iż najbardziej odpowiednią dawką jest 100 mg  na każdy kilogram masy ciała, rozłożony na trzy porcje. Dziennie jednak nie powinno się przekroczyć 10 g, gdyż może dojść do zbyt dużego zwiększenia poziomu dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, czy też do bezsenności. Dobrze jest łączyć ją z witaminą C, kwasem foliowym i niacyną.

Tagi: tyrozyna, tyrozyna co to jest, tyrozyna działanie, tyrozyna właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *