Witaminy metylowane – pomoc przy mutacji MTHFR

Zanim odpowiemy sobie na pytanie czym są witaminy metylowane, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z terminem samej metylacji. Czym więc on jest? Jest procesem przekazywania grupy metylowej między molekułami, która przyłącza się do enzymu i ulega aktywacji. W ten sposób zaczyna ona działać zgodnie z przeznaczeniem. Zaburzenia metylacji prowadzą między innymi do mutacji genu MTHFR, który bierze udział w powstawaniu DNA. Ze względu na to, że znajduje się w całym organizmie, we wszystkich tkankach, jego mutacja prowadzi do wielu powikłań, chorób i problemów. Do zaburzeń metylacji dochodzi coraz częściej.

Metylacja witamin jest procesem, dzięki któremu formy nieaktywne witamin zmieniają się w formy aktywne, które dalej mogą być przez organizm wykorzystane. Jeśli przyjmujemy witaminy nieaktywne, w nadmiarze mogą spowodować problemy zdrowotne, a nawet i częstsze występowanie nowotworów. Witaminy metylowane są zdecydowanie bardziej skuteczną formą i mogą spowodować w organizmie wiele pożytku. Metylacji ulegają witaminy z grupy B. Odpowiadają one za eliminowanie wysokiego poziomu homocysteiny, który może doprowadzić do poważnych chorób serca i układu naczyniowego. Mowa tutaj o witaminie B6 i B12, ale niezwykle istotne znaczenie ma także witamina B9, zwana kwasem foliowym. Spożyty kwas foliowy może zostać zamieniony w postać aktywną dzięki reduktazie metylenotetrahydrofolianu. Przy mutacji genu MTHFR zażywanie aktywnej formy witaminy B9 jest podstawą.

W przypadku osób z mutacją objawami mogą być między innymi problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, nierównowaga hormonalna, nerwica, depresja i alergie. Mogą pojawić się problemy z tarczycą, poronienia, choroby skóry, miażdżyca, ADHD, autyzm, wysokie ciśnienie krwi. Objawów jest tak wiele i są tak różnorodne, iż nie sposób nawet przypuszczać, że dane problemy mogą być związane z zaburzeniami metylacji.

Działanie

Metylacja wpływa między innymi na detoks organizmu, na włączanie i wyłącznie genów, a także na wzrost. Wpływa ona na procesy leczenia i regeneracji organizmu po różnego rodzaju powikłaniach, pomaga odpowiednio funkcjonować układowi odpornościowemu, wpływa na system nerwowy. Metylacja jest istotna dla budowy ścian komórkowych, syntezy DNA i RNA, a także produkcji energii. Zażywanie witamin metylowanych ma pomóc osobom z mutacjami w jak najlepszy sposób funkcjonować, eliminując występujące objawy.

Dawkowanie

Podstawą jest zażywanie kwasu foliowego i pozostałych witamin z grupy B, ale tylko w zmetylowanej formie. Niezmetylowane mogą okazać się dla organizmu szkodliwe. Konieczna jest także odpowiednia, zbilansowana dieta, którą powinno się ułożyć z dietetykiem mającym wiedzę w zakresie odżywiania, a problemów z MTHFR. Zażywając witaminy należy w pełni dostosować się do zaleceń producenta.

Niedobory i nadmiar

W przypadku stosowania witamin metylowanych ma się do tego specjalne zalecenia, które dostosowane są pod zaburzenia metylacji u każdego pacjenta. Konieczne jest więc zastosowanie takiej ilości witamin, dzięki którym można poradzić sobie z wieloma problemami i uniknąć wielu powikłań. Zarówno niedobory, jak również i nadmiar nie wchodzą w grę, jeśli wszystko zostanie odpowiednio ustalone przez lekarzy i dietetyków.

Polecany produkt

Dobrym przykładem witamin metylowanych, jest cały zestaw witamin z grupy B. Te, które mogą być zmetylowane, są właśnie w takiej formie. Są w odpowiedniej dawce i wysoko biodostępne dla organizmu. Nie powinny również przysporzyć problemów w organizmie.

Tagi: witaminy metylowane, zaburzenia metylacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *