Wojna o DMAA – Hi Tech vs. FDA!

Jakub Kola

Myśleliście, że DMAA zostało oficjalnie zakazane przez FDA?


Według Hi-Tech Pharmaceuticals, FDA nie zbliżyło się nawet o milimetr do zbanowania DMAA. Poniżej przedstawimy Wam najnowsze doniesienia z frontu!

Tak jak większość spraw dotyczących dużych korporacji, ta również toczy się bardzo powoli. Na przestrzeni ostatnich miesięcy ani rząd USA (FDA) ani Hi-Tech Pharmaceuticals nie przedstawiły nic, co mogłoby okazać się przełomowe w kwestii DMAA.

Hi-Tech twierdzi, że FDA nigdy oficjalnie nie zakazała wykorzystywania DMAA. Nie otrzymali nawet listu ostrzegającego o ewentualnych konsekwencjach. Dlatego też nadal sprzedają suplementy oparte na DMAAHydroxyElite

W 2014 głośno było o podrasowanym wydaniu spalacza HydroxyElite oraz o przetreningówce Jack’d Up.

Godnym uwagi jest fakt, że dwa te suplementy (w których składzie jest DMAA) zostały wypuszczone na rynek na długo po tym, jak UPSLabs wywiesiło białą flagę i pod naporem FDA „dobrowolnie” zniszczyło zapasy OxyELITEoraz Jack3d warte ok 8 milionów dolarów.

Warto wspomineć również o tym, że Hi-Tech pozywa FDA, twierdząc, iż DMMA niby nie zostało oficjalnie wprowadzone na listę środków zakazanych.

Nie mieliśmy w tej sprawie żadnych nowych doniesień od dłuższego czasu, ale biorąc pod uwagę opinie, jakie otrzymywał HydroxyElite (podobno jest lepszy niż oryginalny OxyELITE Pro, jeśli ktoś może w to uwierzyć), nadszedł czas, aby rozpocząć pukanie do niektórych drzwi i poprosić o wyjaśnienie co się naprawdę dzieje!

Okazuje się, że wiele zadziało się poza sceną w roku 2015. Postaramy się przybliżyć wam przebieg przepychanek prawnych między Hi-Tech a FDA.

Dokumentacja sądowa odnośnie DMAA

Możemy dumnie ogłosić, ze udało nam się uzyskać informację nt. dokumentów odnoszących się do tej sprawy. Każdy fan DMAA oraz osoby będące zagorzałymi fanami (lub krytykami) przemysłu supementacyjnego KONIECZNIE muszą się z nimi zapoznać.

Krótka historia DMAA

A wyglądało to mniej więcej tak:

 1. Suplementy oparte o DMAA (zwłaszcza USPLabs’ Jack3d and OxyELITE Pro) okazały się absolutnym hitem. Były to najlepiej sprzedające się produkty w latach 2009-2012.
 2. W 2012 roku FDA wysłało pisemne ostrzeżenia do kilku producentów stwierdzając, że DMAA nie jest „składnikiem suplementu diety” i w związku z tym nie powinien być promowany marketingowo w ten sposób (gdyż dochodzi do zafałszowania). Pisma takie zostały wysłane do: USP Labs Fahrenheit, Nutrex Research, Gaspari Nutrition, SEI Pharmaceuticals, isatori, MuscleMeds i innych. Należy zwrócić uwagę, że Hi-Tech Pharmaceuticals takiego listu z ostrzeżeniem nie otrzymało, choć mieli w swojej ofercie kilka z najlepiej sprzedających się produktów opartych o DMAA (w postaci ich spalaczy tłuszczu). Więcej o tym powiemy wam później.

Spoczywajcie w pokoju, drodzy przycjaciele. O ile korzystano z waszej mocy w rozsądny sposób – działaliście świetnie!

 1. Prawie każda firma zaprzestała produkcji suplementów opatych o DMAA, z wyjątkiem USPLabs. Ludzie stojący za Jack3d i OxyELITE wysłał list z odpowiedzią, twierdząc, że DMAA występuje naturalnie, powołując się na trzy badania.

Należy pamiętać, że oficjalne pisma USPLabs nie są dostępne na stronie internetowej FDA i prawdopodobnie nie będą udostępniane ze względu na obowiązujące przepisy.

 1. FDA wyraziła zastrzeżenia co do odpowiedzi USPLabs 'na wielu płaszczyznach” w piśmie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.
 2. W tym samym czasie USPLabs oświadczyło, że zaprzestaje produkcji suplementów opartych o DMAA. Wydali komunikat prasowy, stwierdzając, że nie mają zastrzeżeń co do legalności i bezpieczeństwa swoich produktów, ale zdecydowali się na ich wycofanie ze względów gospodarczych.
 3. 3 miesiące później, w lipcu 2013, UPSLabs zgodziło się na zniszczenie wartych 8 milionów dolarów zapasów Jack’d Up i OxyElite Pro
 4. 4 miesiące później agenci USMS (na wniosek FDA) najechali na Hi-Tech i przechwycili surową 1,3 Dimethylamylamine oraz suplementy ją zawierające. Wartość przejętego towaru szacuje się na ok. 2 miliony dolarów.

Mogłoby się wydawać, że koniec DMAA jest bliski. Jack'd Up

Nic bardziej mylnego!

To jeszcze nie koniec!

Hi-Tech zdecydowało się zacząć tam, gdzie skończyło USPLabs.

Hi-Tech Pharmaceuticals pozywa FDA w sprawie DMAA

Hi-Tech oparł swoje działania na poniższych uchybieniach:

 1. Towar o wartości 2 milionów dolarów został zatrzymany, pomimo tego, że firma nigdy nie została w jakikolwiek sposób ostrzeżona o ewentualnych konsekwencjach używania DMAA przy produkcji suplementów.
 2. Według Hi-Tech, FDA nigdy oficjalnie nie wpisało DMAA na listę substancji zakazanych. Nigdy nie zostały sporządzone i zatwierdzone żadne przepisy, które regulowałby kwestie 1,3 dimethylamylaminy.

Stanowisko Hi-Tech w tej sprawie jest jasne: listy ostrzegawcze nie stanowią prawa, a DMAA jest naturalne i bezpieczne, a co za tym idzie – legalne w świetle regulaminu FDA. Biorąc pod uwagę przepisy FDA, żadne uchybienia czy zafałszowania nie zostały udowodnione, a co za tym idzie – przejdzie towaru było nielegalne.

Hi-Tech twierdzi, że:

 • DMAA jest pochodzenia roślinnego (pelargonia) i było przedmiotem co najmniej kilkunastu recenzowanych badań naukowych (co czyni tę substancję jedną z najdokładniej przebadanych produktów roślinnych w USA).
 • FDA prowadzi politykę zastraszania firm suplementacyjnych.
 • FDA odmówiło zaangażowania się w proces regulacyjny niezbędny do formalnego zakazu stosowanie DMAA, bez publicznej dyskusji lub komentarza.
 • Zadaniem FDA jest wdrożenie i egzekwowania przepisów odnośnie substancji stosowanych w suplementach diety, zgodnych z prawem federalnym. Poddają też w wątpliwość definicję słowa „zafałszowane”
 • Następnie pozew omawia politykę zastraszania, podając przykłady firm, które również zostały potraktowane w podobny sposób (bez uprzedniego otrzymania listów ostrzegawczych)
 • Hi-Tech omawia także szkody wyrządzone przez działania FDA
 • Hi-Tech stwierdza, że:
  • “Dopóki nie zostanie przeprowadzona procedura stanowiąca inaczej, zgodnie z aktualnymi przepisami, Hi-Tech może produkować i wprowadzać na rynek suplementy zawierające DMAA
 • Następnie Hi-Tech domaga uznania działań FDA za niezgodne z prawem, a co za tym idzie zadośćuczynienia i opłacenia honorariów adwokackich.

W tym momencie, Hi-Tech produkuje jedną z większych ilości produktów z dodatkiem DMAA, między innymi: HydroxyElite (który jest bardzo podobny do OxyELITE, uzupełniony o kilka składników), jak również Jack'd UP (produkt podobny do oryginalnego Jack3d z DMAA).

Bardzo ciekawi jesteśmy ostatecznego rozwiązania się tej sprawy. Nie jesteśmy zwolennikami DMAA, ani też przeciwnikami. Ćwiczący lubią ten składnik ze względu na moc jaką daje nawet po ciężkim dniu.

Postaramy się informować o dalszym przebiegu tej sprawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *