od 3 sztuk tylko 47,04 zł /szt.
-2%
HiTec BetaBolic to suplement diety zawierający zaawansowany kompleks kilku wysoce stabilnych i najskuteczniejszych form kreatyny (ester etylowy, alfa-ketoglutaran, chelat magnezowy, monohydrat, jabłczan, cytrynian, kreatyna alkaliczna). Dodatkowo w składzie preparatu znajduje się tauryna i beta-alanina, maksymalizujące efekty treningu.
Kreatyna (kwas betametyloguanidynooctowy) jest najlepiej przebadaną substancją na rynku suplementów diety, stosowaną zarówno przez amatorów, jak i zawodowych sportowców. Od strony biochemicznej jest ona naturalnie występującym w komórkach (głównie mięśniowych) tripeptydem, uczestniczącym w resyntezie ATP. ATP (adenozyno-5′-trifosforan) pełni przede wszystkim funkcję podstawowego nośnika energii w naszym organizmie (stanowi „paliwo” dla pracujących mięśni) i ulega wyczerpaniu m.in. podczas intensywnego treningu.
Kreatyna uznawana jest za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy (a przy tym legalny) środek o działaniu anabolicznym, z powodzeniem zwiększający moc i masę mięśniową. Ponadto może przynosić korzyści w postaci poprawy sprawności umysłowej i redukcji zmęczenia psychicznego.
Beta-alanina jest zmodyfikowaną postacią aminokwasu L-alaniny, będącą prekursorem karnozyny – dipeptydu o właściwościach buforujących, który regulując pH w komórkach opóźnia odczuwanie zmęczenia i pozwala wykonać dłuższy i bardziej efektywny trening.
Tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy) to siarkowy aminokwas niebiałkowy, powstający w wyniku przemian cysteiny i metioniny. Wykazuje działanie antykataboliczne (m.in. ogranicza aktywność katabolicznych enzymów i hormonów) oraz anaboliczne (uczestniczy w transporcie kreatyny oraz stymuluje trzustkę do produkcji insuliny).
Podsumowując, HiTec BetaBolic to suplement diety, który stanowi połączenie wyselekcjonowanych form kreatyny, beta-alaniny i tauryny. Stosowanie preparatu przynosi wyraźne korzyści dla osób uprawiających sport, zwłaszcza o charakterze intensywnym i krótkotrwałym.
w porcji (5 kapsułek) | zawartość | %ZDS |
---|---|---|
Matrix kreatynowy:Alfa-ketoglutaran kreatyny, Ester etylowy kreatyny, Chelat magnezowy kreatyny, Monohydrat kreatyny, Kreatyna alkaliczna, Cytrynian kreatyny, Jabłczan kreatyny, Beta-alanina | 3300 mg | * |
Tauryna | 500 mg | * |
Kapsułka (żelatyna wołowa – składnik otoczki, barwnik: dwutlenek tytanu), substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych.
Matrix kreatynowy, jest kompozycją kilku form kreatyny, jego skład ilościowy i jakościowy zależy od formuły stosowanej przez producentów. Głównymi zadaniami kreatyny jest utrzymywanie wysokiego współczynnika ATP (podstawowego wewnątrzkomórkowego nośnika energii), uwodnienie komórek mięśniowych oraz współuczestniczenie w magazynowaniu glikogenu. Zapasy kreatyny w mięśniach wpływają na poprawę zdolności wysiłkowych, odnowę biologiczną, a w konsekwencji na wzrost masy mięśniowej. W suplementacji szeroko wykorzystywany jest jej potencjał energetyczny i anaboliczny. Składnikami matrixów kreatynowych są najczęściej: monohydrat kreatyny (charakteryzuje się wysoką biodostępnością i prędkością wysycania tkanek), jabłczan kreatyny (posiada lepszą rozpuszczalność w cieczach od monohydratu kreatyny, zapewnia wzrost zdolności wysiłkowych, przyśpiesza przyrost masy beztłuszczowej , zapewnia odnowę biologiczną organizmu), ester kreatyny (, o silnym potencjale anabolicznym, antykatabolicznym o wysokiej biodostępności), orotan kreatyny, magnezowy chelat kreatyny i inne jej formy. W suplementacji sportowej matrixy kreatynowe wchodzą w skład stacków kreatynowych około treningowych, prekursorów tlenku azotu (matrixy zawierające argininę), transporterów (tauryna i inne), BCAA, dostępnych na www.muscle-zone.pl
Dawkowanie: w zależności do składu chemicznego matrixu
Alfa-ketoglutaran (zjonizowany kwas alfaketoglutarowy, ketonowa pochodna kwasu glutarowego). Bierze udział w metabolizmie aminokwasów, w procesie utleniania, oraz podczas transportu azotu w organizmie. Przyśpiesza syntezę składników pożywienia (antykatabolizm). W suplementacji sportowej używany w połączeniu z argininą, glutaminą i BCAA. Ze względu na wydalanie z organizmu toksycznego związku amoniaku – jest antytoksyną. Wchodzi w skład suplementów diety sportowej w postaci preparatów przed- i potreningowych, antykatabolików oraz kompleksów aminokwasowych.
Ester etylowy kreatyny (CEE) - kreatyna o silnym potencjale anabolicznym, antykatabolicznym oraz erogenicznym, otrzymywany w procesie estryfikacji, w celu uzyskania wyższej biodostępności kreatyny, a co za tym idzie zmniejszenia wartości jej pojedynczych dawek. Powoduje przyrost masy ciała niższy niż przy stosowaniu specjalnych form kreatynowych, lecz o lepszej jakości. Ester etylowy kreatyny stosowany jest w suplementacji sportowej celem uzyskania polepszenia zdolności wysiłkowych (siły i wytrzymałości) w postaci monopreparatu (w postaci kapsułek), lub jako uzupełnienie preparatów odżywczych (stacków kreatynowych) i preparatów przedtreningowych.
Chelat magnezowy kreatyny jest patentem firmy Albion. Specjalna formuła umożliwiająca łączenia pojedynczą molekułę magnezu i kreatyny pozwala wykorzystać zjawisko synergizmu zarówno w potęgowaniu funkcjonowania mięśni, jak i medycznie zwiększając działanie równoczesne obydwu składników, tym bardziej, że zarówno magnez, jak i kreatyna, biorą udział w procesach energetycznych komórek zwiększając wydolność przemian metabolicznych. Stosowanie chelatu kreatyny poprawia zdolności wysiłkowe organizmu (siła i wytrzymałość). Przyśpiesza przyrost tkanki mięśniowej. Polecany sportowcom dyscyplin wysiłkowych, podczas intensywnych treningów, ponieważ usprawnia proces regeneracji mięśniowej po wysiłku. Dostępny w postaci monopreparatów oraz jako składnik stacków kreatynowych.
Monohydrat kreatyny jest popularną i najtańszą formą kreatyny stosowaną w suplementacji sportowej w Polsce. Jest to molekuła, w której połączone są: cząsteczka kreatyny z cząsteczką wody. Posiada wysoką biodostępność i prędkość wysycania tkanek. Wspomaga zdolności wysiłkowe (siłę i wytrzymałość), przyspiesza przyrost masy mięśniowej i odnowę po treningach wysiłkowych. Transport kreatyny do komórek mięśniowych jest wspomagany przez hormon insuliny. Dla uzyskania lepszego efektu wysycenia tkanek wskazana jest dieta zwiększająca zawartość insuliny w organizmie (dieta węglowodanowa i wysokobiałkowa) i wspomaganie odżywkami i suplementami (odżywki węglowodanowe, węglowodanowo-białkowe, insulinomimetyki, ALA, d-pinitol czy tauryna). Monohydrat kreatyny występuje w postaci monopreparatów (kapsułki, proszki, tabletki) oraz preparatów wieloskładnikowych (m.in. składnik stacków kreatynowych).
Dawkowanie: Zależnie od formy preparatu, rodzaju wysiłku i masy ciała stosuje się zazwyczaj jeden z następujących modeli przyjmowania kreatyny:
- suplementacja cykliczna: 5-10g na dobę w 1-3 porcjach w ciągu dnia, po 3-5g na dawkę. Długość cyklu 4-8 tygodni.
- suplementacja cykliczna z fazą nasycenia: pierwsze 5-7 dni po 20-30g na dobę w 4-6 dawkach po 4-6g na porcję, następnie w fazie podtrzymującej 2-10g na dobę w dawkach podzielonych. Długość cykl 4-8 tygdoni
- suplementacja stała: 0,03-0,05g na kg masy ciała, przez dłuższy czas.
Kreatyna (kwas β-metyloguanidynooctowy) jest substancją endogenną, powstającą z aminokwasów zawartych w wątrobie i nerkach (l-argininy, l-glicyny oraz l-metioniny) oraz przy spożyciu pokarmów mięsnych. Jej działanie zapewnia utrzymywanie poziomu adenotrójfosforanu (ATP), będącego nośnikiem energii, zwiększa uwodnienie komórek mięśniowych oraz magazynuje glikogen. W suplementacji sportowej kreatyna jest magazynowana w mięśniach, co wpływa na poprawę gospodarki energią, zdolności wysiłkowe oraz szybką regenerację i przyrost masy mięśniowej. Posiada potencjał erogeniczny, anaboliczny oraz antykataboliczny.
Kreatyna jest jedną z doskonale działających substancji używanych w sporcie wyczynowym, o renomie potwierdzonej przez badania naukowe. Dostępna w postaci monopreparatów, takich jak: ester kreatyny, jabłczan kreatyny, monohydrat kreatyny oraz preparatów wieloskładnikowych (zarówno kilku form kreatyny, jak również innych substancji (prekursory tlenku azotu, aminokwasy typu BCAA). Preparaty zawierające kreatynę dostępne w sprzedaży na www.muscle-zone.pl
Dawkowanie: zależnie od formy preparatu, rodzaju wysiłku i masy ciała stosuje się zazwyczaj jeden z następujących modeli przyjmowania kreatyny:
- suplementacja cykliczna: 5 - 10g na dobę w 1 - 3 porcjach w ciągu dnia, po 2 - 5g na dawkę. Długość cyklu ok. 4 - 12 tygodni
- suplementacja cykliczna z fazą nasycenia: pierwsze 5 - 7 dni po 20 - 30g na dobę w 4 - 6 dawkach po 4 - 6g na porcję, następnie w fazie podtrzymującej 2 - 10g na dobę w dawkach podzielonych. Długość cyklu ok. 4 - 8 tygodni
- suplementacja stała: 0,03 - 0,05g na kg masy ciała, przez dłuższy czas.
Cytrynian kreatyny powstaje z połączenia cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego w jedną molekułę. Jest substancją rozpuszczalną w płynach, o większej rozpuszczalności niż monowodzian kreatyny. Zjonizowany kwas cytrynowy (cytrynian) ma udział w przemianach energetycznych, dzięki działaniu w połączeniu z kreatyną, powiększa ten potencjał, oraz nadaje związkowi dodatkowe własności. Cytrynian kreatyny przy systematycznym stosowaniu wpływa na magazynowanie energii, wspomagając zdolności wysiłkowe (siłę i wytrzymałość), przyrost masy mięśniowej. Ma zdolności regeneracyjne za pośrednictwem zmian czynnika kwasowości pH, powrót do równowagi ATP w połączeniu z działaniem kinaz anabolicznych aktywowanych przez kreatynę. Ze względu na odpowiedzialność hormonu insuliny za transport kreatyny do komórek mięśniowym wskazane jest stosowanie kreatyny w czasie posiłków lub poprzez użycie odżywek (węglowodanowych, węglowodanowo-białkowych, insulinopodobnych) i suplementów monopreparatów cytrynianu kreatyny i wieloskładnikowych jako uzupełnienie składu stacków kreatynowych.
Dawkowanie: Zależnie od formy preparatu, rodzaju wysiłku i masy ciała stosuje się zazwyczaj jeden z następujących modeli przyjmowania kreatyny:
1) suplementacja cykliczna: 5-10g na dobę w 1-3 porcjach w ciągu dnia, po 2-5g na dawkę. Długość cyklu ok 4-12 tygodni
2) suplementacja stała: 0,03-0,05g na kg masy ciała, przez dłuższy czas.
Jabłczan kreatyny (tri-creatine malate, TCM, di-creatine malate) stanowi połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech (lub dwóch) cząsteczek kwasu jabłkowego w postaci zjonizowanej (jabłczanu) w jedną molekułę. Charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w cieczach od monohydratu kreatyny. Jabłczan bierze udział w przemianach energetycznych potęgując działanie w tym zakresie kreatyny. Przy prawidłowym stosowaniu jabłczanu kreatyny następuje wzrost zdolności wysiłkowych organizmu (siły i wytrzymałości), przyśpieszenie – chociaż wolniejsze niż gwarantują inne związki kreatyny, za to lepszej jakości – przyrostów masy beztłuszczowej, zapewnia szybszą i lepszą odnowę biologiczną po wysiłku. W celu szybkiego wysycenia mięśni kreatyną należy stosować produkty zawierające insulinę (węglowodany i białka,) lub insulinomimetyki (i substancje o działaniu im podobnym: ALA, d-pinitol, tauryna). Jabłczan kreatyny dostępny jest w postaci proszków i kapsułek (monopreparatów oraz stacków kreatynowych) do nabycia na muscle-zone.pl
Dawkowanie: Zwyczajowo zalecane w sporcie, zależnie od formy preparatu, rodzaju wysiłku i masy ciała stosuje się zazwyczaj jeden z następujących modeli przyjmowania kreatyny:
- suplementacja cykliczna: 5-10g na dobę w 1-3 porcjach w ciągu dnia, po 2-5g na dawkę. Długość cyklu ok. 4-12 tygodni
- suplementacja stała: 0,03-0,05g na kg masy ciała, przez dłuższy czas.
Beta-alanina (β-alanina) należy do β-aminokwasów (tej samej grupy do której należy I-alanina, lecz o różnych właściwościach chemicznych). W połączeniu z histydyną tworzy β-alanylo-L-histydynę (karnozynę) związek wykazujący właściwości antyoksydacyjne, chelatujące i buforujące. Karnozyna obniża poziom jonów wodorowych w komórce i pozwala na przedłużanie wysiłku, większą wydolność siły i wytrzymałości oraz wpływa na odnowę biologiczną po wysiłku. Beta-alanina dostępna jest w postaci monopreparatów oraz zaawansowanych preparatów aminokwasowych, stacków kreatynowych, boosterów azotowych.
Tauryna - aminokwas niebiałkowy zawierający siarkę, syntetyzowany w organizmie z metioniny i cysteiny, występujący wystarczająco w organizmach ludzkich i zwierzęcych (w obrębie mózgu, serca i szkieletu), choć w niektórych przypadkach musi być wspomagana suplementami diety. Wpływa znacząco na zawartość wapnia w komórkach oraz stabilizuje gospodarkę wodno-elektrolitową i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową., bierze udział w syntezie kwasów żółciowych. W organizmie pełni rolę neurotransmitera i neuromodulatora. Jest insulinomimetykiem poprawiającym gospodarkę insulinową, odpowiedzialną za transport składników odżywczych (m.in. aminokwasów, glukozy, kreatyny) do komórek i tkanek mięśniowych. Te właściwości decydują , że stanowi ceniony monopreparat oraz cenny dodatek do suplementów kreatynowych i aminokwasowych, zalecany do stosowania osobom aktywnym psychofizycznie oraz sportowcom wyczynowym w okresach okołotreningowych.
Dawkowanie: 3 gramy na dobę.