[Badanie] Czy ograniczenie czasu jedzenia wpływa na jakośc snu?

Walka z nadmierną tkanką tłuszczową to temat coraz bardziej popularny i to się szybko nie zmieni. Epidemia otyłości rośnie, a wszystko przez to, że dostęp do wysokokalorycznego jedzenia jest coraz łatwiejszy. Naukowcy jednak robią wszystko co w ich mocy, aby pomóc ludziom z nadwagą i analizują wszystkie możliwe rzeczy.

W najnowszym badaniu postanowiono sprawdzić, czy sławny już 'IF' czyli ograniczenia okna jedzenia wpłynie na jakość snu o osób otyłych. Jak wiadomo sen jest bardzo ważny, jeżeli chodzi o naszą energię w ciągu dnia, a to przekłada się na kompozycję sylwetki, jak i nasze zdrowie.

Przejdźmy do badania [1]

W badaniu analizowano wpływ karmienia z ograniczeniem czasowym.

Okno jedzenia trwało 8 godzin, a czas bez przyjmowania pokarmu trwał 16 godzin. Czyli typowy, znany przez wszystkich 16/8 IF.

W badaniu wzięło udział 23 otyłych dorosłych, którzy trzymali się 8 godzinnego okna jedzenia, przez okres 12 tygodni. Wskaźnik całkowitej jakości snu Pittsburgha (PSQI) wynosił poniżej 5 w tygodniu 1 (4,7 +/- 0,5) i tygodniu 12 (4,8 +/- 0,7), co wskazuje na dobrą jakość snu podczas całego badania.

Wskaźnik jakości snu Pittsburgh (PSQI) to kwestionariusz samoopisowy, który ocenia jakość snu w okresie 1 miesiąca. Środek składa się z 19 pojedynczych elementów, tworząc 7 komponentów, które generują jeden globalny wynik, a ukończenie trwa 5-10 minut.Opracowany przez naukowców z University of Pittsburgh, PSQI ma być standaryzowanym kwestionariuszem do badania snu dla klinicystów i badaczy, który z łatwością będzie używany i jest stosowany w wielu populacjach. Badania wykazały, że PSQI jest w pewnym stopniu wiarygodny i ważny w ocenie problemów ze snem [2].

Pytania na jakie między innymi uczestnicy badania muszą odpowiedzieć to:

1. O której godzinie kładłeś/aś się zwykle wieczorem do łóżka?
2. Ile czasu potrzebowałeś/aś zwykle wieczorem żeby zasnąć?
3. O której godzinie zwykle rano wstawałeś/aś z łóżka?
4. Ile godzin średnio rzeczywiście spałeś/aś wciągu nocy (czas ten nie musi zgadzać się z czasem spędzonym w łóżku)

_______

Subiektywne pomiary czasu budzenia, pory snu i czasu snu pozostały niezmienione. Wyniki tej analizy wtórnej wskazują, że ograniczenie jedzenia do 8 godzin nie zmienia jakości snu ani jego czasu trwania u osób z otyłością.

Jest to pierwsze takie badaniektóre pokazuje, że karmienie ograniczone w czasie (8-godzinne okno do karmienia / 16-godzinne okienko bycia na czczo) nie zmienia jakości snu ani czasu trwania u osób z otyłością.

Wróży to bardzo dobrze na przyszłość i daje pewną wskazówkę dietetykom. Jako, że dużo ludzi narzekało i martwiło się, że stosowanie IF może wpływać na jakość snu, a ten jest bardzo potrzebny do zachowania odpowiedniego poziomu energii w ciągu dnia. Z drugiej strony IF jest bardzo skutecznym sposobem w walce z otyłością, jako, że ogranicza on czasowo dostęp do jedzenia osobom, które jedzą za dużo.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=30802152
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Pittsburgh_Sleep_Quality_Index
Tagi: jakość snu, lepszy sen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *