Popularne artykuły

Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na działanie witaminy E w kwestii ryzyka wystąpienia raka
Food rich in vitamin E. Various natural sources of vitamins. Useful food for health and balanced diet. Prevention of avitaminosis. Man's hand holds tag with name of vitamin E. Top view
Badania suplementów

Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na działanie witaminy E w kwestii ryzyka wystąpienia raka 

Prawie połowa wszystkich Amerykanów przyjmuje suplementy witaminowe, a jednak wiele zakrojonych na szeroką skalę, kontrolowanych badań klinicznych różnych suplementów nie przyniosło dużych korzyści. Nowe badania prowadzone przez badaczy z Brigham i Women's Hospital sugerują intrygujący powód: zmienność genetyczna może wpływać na efekty, zwiększając ryzyko u niektórych osób, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka dla innych. Badacze przeprowadzili retrospektywną analizę Women Health Study (WHS) i jego komponentu genetycznego Women Genome Health Study (WGHS), a także zweryfikowane ich wyników w alfa-tokoferol Beta-Karoten Cancer Prevention Study (ATBC). W obu tych badaniach sprawdzano, czy przyjmowanie suplementów witaminy E może wpływać na ryzyko raka.

Naukowcy odkryli, że zmiany genetyczne w genie COMT wpłynęły na to, czy poziom witaminy E zmniejszył się oraz czy zwiększone zostało ryzyko zachorowania na raka w trakcie i po zakończeniu badań. Wyniki są publikowane online w The Journal of the National Cancer Institute.

"Badania obserwacyjne osób przyjmujących witaminę E donoszą o korzyściach, a badania na modelach zwierzęcych sugerują działanie ochronne; z kolei gdy suplementy witaminy E zostały wprowadzone do badań klinicznych w metodzie kontrolowanych placebo, wyniki były zerowe" - powiedziała Kathryn Hall, PhD, MPH, z Wydziału Medycyny Prewencyjnej w Brigham. "Dzięki temu łatwo założyć, że witamina E po prostu nie działa, ale odkryliśmy, że w niektórych przypadkach mogła być ochronna, a w innych nie, i że zmienność genetyczna jest ściśle powiązana z tymi wynikami."

Wiele szlaków może łączyć catechol-O-methyltransferase (COMT) z tym, jak witamina E jest przetwarzana przez organizm. Hall i współpracownicy wcześniej odkryli, że różnice genetyczne w COMT modyfikowały wpływ witaminy E na ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Najszerzej zbadany wariant COMT występuje w trzech genetycznych "wydaniach": met / met, val / met i val / val. Osoby z wariantem val / val mają wersję COMT, która jest 3-4 razy bardziej aktywna enzymatycznie niż osoby z met / met.

Hall i jej współautorzy, w tym koledzy z Wydziału Medycyny Prewencyjnej - Nancy Cook, ScD, Julie Buring, ScD, Howard Sesso, ScD i dr Daniel Chasman - a także Paul Ridker, MD, dyrektor Centrum Zapobiegania Chorób Układu Krążenia, przyjrzało się wskaźnikowi zachorowalności na raka wśród kobiet podczas badania WHS / WGHS, które trwało 10 lat, a także 10 lat bezpośrednio po zakończeniu badania. Okazało się, że w całym okresie dla kobiet z wariantem met-met, które przyjmowały witaminę E w porównaniu do placebo, wskaźniki całkowitego zachorowania na raka były o 14 procent niższe, podczas gdy były o 15 procent wyższe u kobiet z wariantem war val. Wyniki obu grup porównano do grupy placebo.

Uczestniczkami WGHS były pracownice służby zdrowia w dobrej kondycji zdrowotnej na początku procesu. Naukowcy potwierdzili te wyniki, patrząc na drugą kohortę. Podobne wyniki uzyskano w badaniu ATBC prowadzonym przez Demetriusa Albanesa, MD, MPH z National Institutes of Health, który obejmował wyłącznie mężczyzn palących w Finlandii.

Zespół przeanalizował również wskaźniki podtypów nowotworów, takich jak rak: piersi, płuc, macicy i jelita grubego, znajdując podobne trendy w ogólnej liczbie zachorowań na raka.

"Istotne interakcje gen-lek są trudne do znalezienia, a ten jest szczególnie uderzający. Teraz musimy zrozumieć, które nowotwory są dotknięte, dlaczego i jak, a te wyniki zachęcają nas do kontynuowania tego z silną i rygorystyczną ciekawością", powiedział Hall.

Mutacje genetyczne mogą zatem wpływać na jakość leczenia za pomocą leków oraz za prawidłowe rozprowadzenie witamin czy minerałów w organizmie. Wyniki są dość innowacyjne i sądzimy, że warto poczekać na podobne doniesienia w tej kwestii.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *