Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na działanie witaminy E w kwestii ryzyka wystąpienia raka

Prawie połowa wszystkich Amerykanów przyjmuje suplementy witaminowe, a jednak wiele zakrojonych na szeroką skalę, kontrolowanych badań klinicznych różnych suplementów nie przyniosło dużych korzyści. Nowe badania prowadzone przez badaczy z Brigham i Women's Hospital sugerują intrygujący powód: zmienność genetyczna może wpływać na efekty, zwiększając ryzyko u niektórych osób, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka dla innych. Badacze przeprowadzili retrospektywną analizę Women Health Study (WHS) i jego komponentu genetycznego Women Genome Health Study (WGHS), a także zweryfikowane ich wyników w alfa-tokoferol Beta-Karoten Cancer Prevention Study (ATBC). W obu tych badaniach sprawdzano, czy przyjmowanie suplementów witaminy E może wpływać na ryzyko raka.

Naukowcy odkryli, że zmiany genetyczne w genie COMT wpłynęły na to, czy poziom witaminy E zmniejszył się oraz czy zwiększone zostało ryzyko zachorowania na raka w trakcie i po zakończeniu badań. Wyniki są publikowane online w The Journal of the National Cancer Institute.

"Badania obserwacyjne osób przyjmujących witaminę E donoszą o korzyściach, a badania na modelach zwierzęcych sugerują działanie ochronne; z kolei gdy suplementy witaminy E zostały wprowadzone do badań klinicznych w metodzie kontrolowanych placebo, wyniki były zerowe" - powiedziała Kathryn Hall, PhD, MPH, z Wydziału Medycyny Prewencyjnej w Brigham. "Dzięki temu łatwo założyć, że witamina E po prostu nie działa, ale odkryliśmy, że w niektórych przypadkach mogła być ochronna, a w innych nie, i że zmienność genetyczna jest ściśle powiązana z tymi wynikami."

Wiele szlaków może łączyć catechol-O-methyltransferase (COMT) z tym, jak witamina E jest przetwarzana przez organizm. Hall i współpracownicy wcześniej odkryli, że różnice genetyczne w COMT modyfikowały wpływ witaminy E na ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Najszerzej zbadany wariant COMT występuje w trzech genetycznych "wydaniach": met / met, val / met i val / val. Osoby z wariantem val / val mają wersję COMT, która jest 3-4 razy bardziej aktywna enzymatycznie niż osoby z met / met.

Hall i jej współautorzy, w tym koledzy z Wydziału Medycyny Prewencyjnej - Nancy Cook, ScD, Julie Buring, ScD, Howard Sesso, ScD i dr Daniel Chasman - a także Paul Ridker, MD, dyrektor Centrum Zapobiegania Chorób Układu Krążenia, przyjrzało się wskaźnikowi zachorowalności na raka wśród kobiet podczas badania WHS / WGHS, które trwało 10 lat, a także 10 lat bezpośrednio po zakończeniu badania. Okazało się, że w całym okresie dla kobiet z wariantem met-met, które przyjmowały witaminę E w porównaniu do placebo, wskaźniki całkowitego zachorowania na raka były o 14 procent niższe, podczas gdy były o 15 procent wyższe u kobiet z wariantem war val. Wyniki obu grup porównano do grupy placebo.

Uczestniczkami WGHS były pracownice służby zdrowia w dobrej kondycji zdrowotnej na początku procesu. Naukowcy potwierdzili te wyniki, patrząc na drugą kohortę. Podobne wyniki uzyskano w badaniu ATBC prowadzonym przez Demetriusa Albanesa, MD, MPH z National Institutes of Health, który obejmował wyłącznie mężczyzn palących w Finlandii.

Zespół przeanalizował również wskaźniki podtypów nowotworów, takich jak rak: piersi, płuc, macicy i jelita grubego, znajdując podobne trendy w ogólnej liczbie zachorowań na raka.

"Istotne interakcje gen-lek są trudne do znalezienia, a ten jest szczególnie uderzający. Teraz musimy zrozumieć, które nowotwory są dotknięte, dlaczego i jak, a te wyniki zachęcają nas do kontynuowania tego z silną i rygorystyczną ciekawością", powiedział Hall.

Mutacje genetyczne mogą zatem wpływać na jakość leczenia za pomocą leków oraz za prawidłowe rozprowadzenie witamin czy minerałów w organizmie. Wyniki są dość innowacyjne i sądzimy, że warto poczekać na podobne doniesienia w tej kwestii.

Tagi: witamina e

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *