Popularne artykuły

Przerywany post może poprawić zdrowie otyłych kobiet
Healthy Lifestyle

Przerywany post może poprawić zdrowie otyłych kobiet 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Adelajdzie pokazują, że otyłe kobiety straciły na wadze i poprawiły stan swojego zdrowa poprzez okresowy post, przestrzegając ściśle kontrolowanej diety.Badanie, opublikowane w czasopiśmie Obesity (Otyłość), obejmowało próbę 88 kobiet będących na starannie kontrolowanych dietach przez okres 10 tygodni.

"Ciągłe ograniczanie diety jest głównym sposobem, w jaki otyłe kobiety próbują radzić sobie z nadwagą" - mówi dr Amy Hutchison, główny autor z University of Adelaide i South Australian Health and Medical Research Institute (SAHMRI).

"Niestety, badania wykazały, że długotrwałe stosowanie się do diety o ujemnym bilansie kalorycznym jest bardzo trudne, zwłaszcza psychicznie, więc w tym badaniu przyjrzano się wpływowi przerywanego postu na utratę wagi.”

"Otyłe kobiety, które stosowały dietę, w której spożywały 70% wymaganej dawki energii i pościły z przerwami, straciły najwięcej kilogramów.”

"Inne kobiety uczestniczące w badaniu, które albo pościły z przerwami, nie zmniejszając spożycia pokarmu, oraz te, które zmniejszyły spożycie pokarmu, ale nie pościli, albo w ogóle nie ograniczyły swojej diety, nie osiągały tak spektakularnych efektów w odchudzaniu" - mówi dr Hutchison.

W badaniu sprawdzono również wpływ różnych diet na zdrowie kobiet. Kobiety, które pościły nieregularnie, a także ograniczały jedzenie, poprawiły swoje zdrowie bardziej niż te, które ograniczyły dietę lub pościły tylko z przerwami.

"Stosując się do ścisłego schematu przerywanego postu i diety, otyłe kobiety osiągnęły znaczną utratę wagi i poprawę swojego stanu zdrowia, takie jak zmniejszenie liczby markerów chorób serca" - mówi dr Hutchison.

Uczestnicy, którzy pościli z przerwami zjadali śniadanie, a następnie powstrzymywali się od jedzenia przez 24 godziny, a następnie, przez kolejne 24 godziny odżywiali się standardowo. Następnego dnia pościli ponownie.

Wszyscy uczestnicy badania to kobiety z nadwagą lub otyłością o wskaźniku masy ciała (BMI) w przedziale 25-40 i wieku od 35 do 70 lat. Prowadziły one typową australijską dietą składającą się z 35% tłuszczu, 15% białka i 50% węglowodanów.

"Najlepsi uczestnicy stracili około 0,5 do 1 kg tygodniowo na każdy tydzień badania" - mówi dr Hutchison.

"Badanie to dodaje dowodów, że okresowe głodzenie, przynajmniej w krótkim okresie, może zapewnić lepsze wyniki w kwestii zdrowia i odchudzania niż codzienne ciągłe ograniczenie diety" - mówi profesor nadzwyczajny Leonie Heilbronn z Uniwersytetu w Adelajdzie i SAHMRI.

"Podczas, gdy badania potwierdzają, że przerywany post jest bardziej skuteczny niż ciągłe ograniczenie kaloryczności, podstawowy sygnał ograniczający apetyt ludzi, który może być kluczem do wywołania skutecznej utraty wagi, wymaga dalszych badań."

Nowe próby, które są obecnie podejmowane, będą analizować skuteczność długotrwałego poszczenia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

 

Powiązane artykuły

1 Comment

  1. Kasia

    Świetny blog, więcej merytoryki niż w niejednej ksiązce medycznej 🙂 Co do wpisu, sama mam problem z nadmiarowymi kilogramami i technika przerywanego postu w końcu pozwoliła mi ruszyć z wagą 🙂 Pozdrawiam, Kasia 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *