Popularne artykuły

Metabolizm i reverse diet
Odchudzanie

Metabolizm i reverse diet 

Pod pojęciem Reverse Diet na pierwszą myśl przychodzi system odżywiania za sprawą którego jemy więcej niż dotychczas, ale chudniemy. Jednak to tylko pierwsza myśl i nie do końca wspólna z prawdą. Reverse diet to sposób wychodzenia z dużego deficytu kalorycznego stosowanego podczas redukcji.


Reverse Diet co to?

Reverse diet jest zasadniczo tym, co należy zrobić po restrykcyjnej diecie. Załóżmy, że ograniczyłeś spożycie kalorii do 1500 dziennie, aby schudnąć no i jako efekt zrzuciłeś zakładaną ilość kilogramów. Dietetycy w przypadku reverse diet sugerują stopniowe zwiększanie spożycia kalorii o 50–100 kalorii tygodniowo przez około 4–10 tygodni, zamiast powrotu do nawyków żywieniowych sprzed diety. Ludzie, którzy opowiadają się za tym podejściem, twierdzą, że może ono pomóc w zwiększeniu metabolizmu, normalizacji hormonów głodu i zmniejszeniu ryzyka napadowego objadania się lub szybkiego przybierania na wadze. 

Poparcie badaniami naukowymi

Nie ma badań dotyczących reverse diet. Niektóre z badań wykorzystywanych do wspierania tej praktyki opierają się na negatywnym wpływie diety na tempo metabolizmu i równowagę hormonalną . Ale to bardzo różni się od kontrolowanego badania, w którym stosuje się odwrotną dietę do jednej grupy w porównaniu z grupą kontrolną, w celu zbadania wyników, takich jak zmiany w metabolizmie, poziom hormonów lub inne czynniki. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na badania prowadzone w odpowiedni sposób uwzględniających prawidłową metodykę.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31283626/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6440915/

Jak wprowadzić reverse diet i jak długo ma trwać?

Pierwszym krokiem do reverse diet jest obliczenie kalorii podtrzymujących (tzw zero kaloryczne) i rozbicie ich na makroskładniki. Istnieje wiele kalkulatorów online, które mogą Ci w tym pomóc. Chociaż nie są one bardzo dokładne, są dobrym punktem wyjścia.

Następnie musisz określić, ile tygodni chcesz w diecie odwróconej. Mniej czasu oznacza szybszy wzrost kalorii i prawdopodobnie szybszy przyrost masy ciała.

Gdy masz już swoją oś czasu, czas zacząć dodawać kalorie. Zacznij powoli i co tydzień zwiększaj spożycie kalorii wg przyjętego schematu.

Upewnij się, że śledzisz spożycie i wagę. Jeśli przybierasz na wadze zbyt szybko, zrezygnuj z kolejnego przyrostu. Za wolno? Następnym razem zwiększ ilość kalorii. To proces prób i błędów, aby znaleźć odpowiednią dawkę dla swojego celu.

Wiedza, kiedy przestać, jest bardzo indywidualna. Niektórzy to zrobią, gdy osiągną docelową wagę. Inni, gdy osiągną cel kalorii.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *