Popularne artykuły

Koenzym Q10 eliksir młodości
Suplementacja

Koenzym Q10 eliksir młodości 

Koenzym Q10 to związek naturalnie występujący w naszym ciele. Wiadomo, że ma działanie przeciwutleniające. Przeciwutleniacze to związki, które mogą przeciwdziałać wolnym rodnikom, cząsteczkom, które mogą uszkadzać komórki. Q10 pomaga funkcjonować komórkom. Jednym z jego zadań jest wspomaganie produkcji energii. Badania sugerują, że Q10 może być w stanie leczyć lub zapobiegać niektórym jednostkom chorobowym.


Koenzym Q10 co to?

Chociaż koenzym Q10 pojawia się naturalnie w organizmie, niektórzy ludzie nie wytwarzają wystarczającej ilości tego ważnego enzymu, a zdolność do generowania tego związku pogarsza się wraz z wiekiem. Możesz zwiększyć spożycie koenzymu Q10, jedząc pokarmy bogate w koenzym, takie jak tłuste ryby (takie jak łosoś i tuńczyk), podroby (takie jak wątroba) i produkty pełnoziarniste.

Działanie koenzymu Q10

Działa jak każdy inny przeciwutleniacz, zwalczając utlenianie w twoim ciele. Koenzym Q10 neutralizuje wolne rodniki, przyjmując elektrony lub je oddając. (Podobnie do roli transportera elektronów w produkcji energii). Pomaga to zrównoważyć te wysoce reaktywne produkty uboczne różnych procesów.

Te utlenione cząsteczki z niesparowanymi elektronami nazywane są wolnymi rodnikami. Mają nieparzystą liczbę elektronów, co czyni je niestabilnymi. Bez przeciwutleniacza, który pomaga wolnym rodnikom uzyskać parzystą liczbę elektronów, te reaktywne cząsteczki gromadzą się. To zwiększa stres oksydacyjny. W miarę gromadzenia się wolnych rodników zaczynają reagować z innymi cząsteczkami lub strukturami w komórce. Niekontrolowany stres oksydacyjny uszkadza komórki, DNA, białka i lipidy. Jest to znane jako uszkodzenie oksydacyjne i jest szkodliwe dla zdrowia.

Koenzym Q10 to jeden z ważnych przeciwutleniaczy, który pomaga chronić komórki i struktury organizmu. Upewnienie się, że masz odpowiedni poziom Q10 pomaga utrzymać właściwą równowagę między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami (tak, twoje ciało faktycznie potrzebuje wolnych rodników, aby pozostać w zdrowej równowadze). Jest to szczególnie ważne w miarę starzenia się, ponieważ zarówno stres oksydacyjny, jak i uszkodzenia oksydacyjne są częstsze wraz z upływem lat. Jednocześnie organizm produkuje mniej koenzymu Q10.

Jakie dawki koenzymu Q10 przyjmować?

Za optymalne i bezpieczne dawki w postaci suplementu przyjmuje się zakres 90-200 mg. W badaniach na szczurach wykazano że bardzo wysokie dawki 350 mg/kg nasilają efekty starzenia. Więc z dawkami względem pożądania efektu - nie można przesadzać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *