Popularne artykuły

Blog Post

Mononukleotyd nikotynamidu (NMN) jako suplement przeciwstarzeniowy
Suplementacja

Mononukleotyd nikotynamidu (NMN) jako suplement przeciwstarzeniowy 

W czerwcu 2018 roku WHO zaklasyfikowało starzenie się jako chorobę. Jeśli starzenie się organizmu jest chorobą, to czy są na nią leki? Jest kilka substancji, które walczą o to miano. NMN jest obecnie jedną z najbardziej obiecujących substancji przeciwstarzeniowych. Badania na zwierzętach pokazują jej niezwykły potencjał, a stale przybywa też badań na ludziach. Wielu ochotników od dawna praktykuje suplementację NMN, raportując wyraźny wpływ na poziom energii, samopoczucie i parametry metaboliczne. Sprawdźmy, o co chodzi z tym NMN i czego rzeczywiście możemy się po nim spodziewać.


Czym jest mononukleotyd nikotynamidu?

Mononukleotyd nikotynamidu to trudna nazwa, więc dla uproszczenia posługujmy się akronimem NMN. A więc NMN to jeden z aktywnych metabolitów witaminy B3, czego można się domyślać po „nikotynamidzie” w jego nazwie. Po spożyciu doustnym jest sprawnie wchłaniany i konwertowany do cząsteczki niezwykle ważnej dla zdrowia i witalności – NAD+ (Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy). Za pośrednictwem NAD+, NMN ma zwiększać aktywację tzw. sirtuin.

Jednym z czołowych popularyzatorów wiedzy o NMN jest Dr David Sinclair, amerykański biolog i profesor genetyki, pochodzący z Australii. Dr Sinclair swoją karierę poświęca badaniom nad starzeniem i interwencjami przynoszącymi długowieczność. Prowadzi badania nad NMN oraz zapewnia, że sam regularnie go suplementuje, ciesząc się świetnymi efektami.

Magia działania NAD+

Fakt, że NMN podnosi ilość NAD+ jest dla nas najbardziej interesującą informacją. Poziom NAD+ jest jednym z najważniejszych markerów określających tempo starzenia się. W młodości duże ilości NAD+ zapewniają nam świetną dostępność energii, efektywną regenerację komórek i sprawny metabolizm. Z wiekiem dostępność NAD+ spada, a każdy z tych parametrów się osłabia. Im mniej NAD+, tym mniej energii powstaje w mitochondriach, większą siłę zyskuje stres oksydacyjny, nasilają się uszkodzenia DNA, zaburzenia funkcji poznawczych i stany zapalne. Dokładnie tymi samymi procesami można by opisać biochemiczne podstawy starzenia się organizmu.

Im bardziej zaawansowany wiek i głębszy spadek naturalnej syntezy NAD+, tym większą zyskujemy wrażliwość na techniki podnoszące jego poziom. Najpopularniejszą i najłatwiejszą z tych technik jest suplementacja prekursorów NAD+, takich jak właśnie NMN. Tak więc im starszy jest użytkownik tego suplementu, tym lepsze efekty może poczuć.

NMN i NAD+ a sirtuiny

NAD+ powstały z NMN stymuluje geny SIRT (głównie SIRT1) do produkcji sirtuin. Czym są sirtuiny? Są to enzymy – deacetylazy histonowe. Potocznie nazywane są cząsteczkami młodości/. Ich funkcją jest kontrolowanie ekspresji wielu genów. Sirtuiny są mocno wiązane ze zdrowiem metabolicznym i długowiecznością. NAD+ wpływa na różne sirtuiny, jednak spośród nich SIRT1 ma najlepiej poznaną funkcję i uznawany jest za najważniejszy.

Stymulowanie ekspresji SIRT1 jest wiązane ze znaczną poprawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Już samo to może efektywnie wpłynąć na długość życia, gdyż choroby tego układu to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. Wiele wskazuje też na wpływ na metabolizm i łatwiejszą kontrolę masy ciała.

Stymulowanie aktywności sirtuin jest jednym z głównych celów osób, które starają się wydłużyć swoje życie. Można to osiągnąć m.in. restrykcjami kalorycznymi, aktywnością fizyczną, czy też odpowiednią konfiguracją diety, by dostarczała możliwie największych ilości substancji wpływających na NAD+ i sirtuiny. Suplementacja NMN jest narzędziem, które efektywnie uzupełnia pozostałe starania.

Czy NMN ma takie samo działanie jak nikotynamid?

Choć pierwszy jest budowany z drugiego, to okazuje się, że w ich działaniu są różnice. I to takie, których nie sposób zignorować.

Mowa konkretnie o aktywującym wpływie na sirtuiny, czyli mechanizmie, za który NMN jest tak kochany. I tutaj w stosunku do nikotynamidu już takiej miłości nie ma, gdyż on wręcz przeciwnie, hamuje aktywność sirtuin. Więc jeśli chodzi wpływ na sirtuiny i odmładzanie, to NMN ma zdecydowaną przewagę nad nikotynamidem. Nikotynamid jest za to dużo bardziej ekonomicznym suplementem, dlatego jest częściej wybierany dla poprawy lipidogramu lub zwykłego uzupełnienia witaminy B3 w organizmie.

Dawki NMN w suplementacji

Nie jest to łatwy temat, ponieważ wszelkie protokoły, które krążą w eterze, nie są oficjalnymi rekomendacjami. Tych, na razie nie ma i nie wiemy, kiedy się pojawią. Jest jednak ogrom sugestii odnośnie do dawkowania, również od autorytetów – badaczy, którzy zajmują się kwestiami anti-agingu i sami stosują NMN.

Dziennie dawki NMN mieszczą się zazwyczaj w zakresie od 250 mg aż do 1000 mg. Konkretna dawka zależy od indywidualnych potrzeb, wrażliwości, oraz oczywiście od wieku i przyjmowanych innych suplementów. NMN często stosuje się w cyklach po 2 miesiące.

Podsumowanie

Badania nad opóźnianiem starzenia i osiąganiem długowieczności u ludzi są bardzo wymagające i wymagają jeszcze solidnych kilku lat, by przynieść nam twarde dane. Na ten moment NMN jest jedną z najbardziej obiecujących substancji, jakie przeciętny człowiek może włączyć do swojego planu suplementacyjnego, by się „odmłodzić” i poprawić zdrowie metaboliczne. Wiele wskazuje na to, że efekty suplementacji są tym lepsze, im większy jest wiek użytkownika.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *