Popularne artykuły

Teakryna – udoskonalona wersja kofeiny
Suplementacja

Teakryna – udoskonalona wersja kofeiny 

Jaka jest kofeina, każdy wie. Znaczna część populacji korzysta z jej walorów każdego ranka, by zyskać energię i chęci do wykonywania codziennych obowiązków. Ogromną popularnością cieszy się także wśród sportowców, co nie powinno dziwić, w obliczu licznych publikacji naukowych wskazujących na jej efektywne działanie ergogeniczne. Nowością powoli wkraczającą do serc i umysłów zwolenników kofeiny jest teakryna, która charakteryzuje się podobnym działaniem, jednak jest wzbogacona o pewne dodatkowe, ciekawe właściwości i jest wolna od niektórych wad pierwowzoru.


Co to jest teakryna?

Teakryna (1,3,7,9-tetramethyluric acid) jest alkaloidem purynowym bardzo zbliżonym budową do kofeiny (1,3,7-trimethylxanthine), jednak są minimalne różnice strukturalne, które należy zauważyć. Pierwszą, która wpada w oko jest obecność dodatkowej grupy metylowej przy dziewiątym węglu w teakrynie. Drugą różnicą jest dodatkowa grupa ketonowa. Tak, to wszystko. Z tego też względu znaczna część działań jest taka sama w przypadku obu substancji, jednak różnice wykazywane przez działanie teakryny są na tyle korzystne, że każdy amator kofeiny powinien się jej przyjrzeć.

Ten alkaloid syntetyzowany jest w roślinach z kofeiny, a najprawdopodobniej największe jej stężenie znaleźć można w herbacie Kucha (Camellia Assamica)[1].

Wpływ na samopoczucie, poziom energii i zmęczenie

To, co wyróżnia alkaloidy purynowe na tle innych, popularnych substancji stymulujących jest wpływ na układ adenozyny. Adenozyna wykazuje właściwości hamujące układ nerwowy, a jej koncentracja wzrasta gdy podejmujemy intensywny wysiłek fizyczny. Teakryna, podobnie jak kofeina jest antagonistą jej receptorów, a konkretnie podtypów A1 i A2A[2]. Z tego względu teakryna blokuje w mózgu mechanizmy, które powodują, że odczuwamy zmęczenie. Imponujące, prawda? Jednak to nie wszystko. W badaniach wykazano, że teakryna reaguje także z receptorami dopaminy D1 i D2[2], a dopamina znana jest z działania motywującego do działania, poprawiającego koncentrację i aktywizującego, przy jednoczesnym wzroście nastroju i satysfakcji z wykonywanych czynności.

Mając na uwadze powyższe, teakryna jest świetnym środkiem do walki z ospałością i niechęcią do aktywności, co sprawdza się szczególnie we wspomaganiu zdolności wysiłkowych, a także umysłowych. Ten środek jest chętnie stosowany przed nauką lub pracą wymagającą wysokiej sprawności intelektualnej.

Ciekawą informacją jest to, że teakryna w niskich dawkach, w przeciwieństwie do innych alkaloidów, takich jak kofeina i teobromina może wykazywać działanie uspokajające[6].

Teakryna - dostępne suplementy

Popularną praktyką wśród producentów suplementów diety jest łączenie w jednej porcji kofeiny i teakryny, co pozwala cieszyć się lepszym efektem przez dłuższy czas. A efekt jest lepszy ze względu na synergię działania. W pewnym badaniu wykazano, że osoby przyjmujące połączenie teakryny z kofeiną subiektywnie bardziej odczuwały wzrost koncentracji, nastroju i energii w porównaniu do grup z placebo i samą kofeiną, przy czym nie odczuwano takiego roztrzęsienia, jak w przypadku samej kofeiny[5].

Korzyści suplementowania teakryny

Wiele wskazuje na to, że z działania teakryny możemy cieszyć się dłużej niż w przypadku kofeiny. Kofeina znana jest z szybkiego budowania tolerancji. Każdy miłośnik kawy zna tendencję do zwiększania ilości łyżeczek wsypywanych do filiżanki lub dokładania kolejnych filiżanek w ciągu dnia wraz z postępującym czasem użytkowania. I tutaj docenić należy ogromną zaletę teakryny, która nie powoduje wzrostu tolerancji przy chronicznym podawaniu[2].

Co jeszcze może nam zaoferować ten suplement?

Na przykład wsparcie w walce ze stresem oksydacyjnym, który w dłuższej perspektywie ma fatalny wpływ na kondycję zdrowotną. Dzieje się tak ze względu na stymulację ekspresji genów kodujących dysmutazę ponadtlenkową (SOD), katalazę oraz peroksydazę glutationową[3], czyli nasze główne enzymy przeciwutleniające. Może być pomocna także przy problemach z wątrobą, gdyż ma właściwość obniżającą poziomy enzymów wątrobowych – ASPAT i ALAT[3].

Zaskakujące, lecz potwierdzone naukowo jest działanie przeciwbólowe teakryny, ze względu na aktywność przeciwzapalną[4].

Podsumowując można stwierdzić, że teakryna jest lepszą, udoskonaloną wersją kofeiny

Ten środek zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu amatorowi kofeiny. Może być stosowany nie tylko jako zamiennik, który nie wpływa na wzrost tolerancji na działanie stymulantów, ale też jako dodatek do kofeiny, w ramach usprawnienia jej działania.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *