Kofeina – naturalna dawka energii

Avatar

Kofeina jest to alkaloid purynowy, który należy do grupy metyloamin. Nie jest kumulowana w organizmie, ale wydalana w wraz z moczem jako pochodna kwasu moczowego i ksantyny lub w postaci nieuziemionej. Kofeina znajduje się w kawie, w herbacie, w kakao, jak również i w napojach energetyzujących.

Ma ona bardzo pozytywne działanie na organizm człowieka, ale jeśli jest przyjmowana w odpowiednich ilościach. W nadmiarze powoduje uzależnienie, a później organizm się na nią uodparnia. Spożywana działa w organizmie po około 30 – 120 minutach.

Jak działa kofeina?

Kofeina blokuje receptory adenozyny, dzięki czemu zwiększa się wydalanie między innymi adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Pobudza ona ośrodkowy układ nerwowy do działania. Przyspiesza ona przemianę materii, zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, zwiększa sprawność myślenia, niweluje zmęczenie i osłabienie organizmu. Zwiększa ona koncentrację oraz wpływa na procesy myślowe. Kofeina pobudza trawienie, jest moczopędna i polepsza metabolizm kwasów tłuszczowych. Chroni przed nowotworami i chorobami serca, bowiem jest źródłem przeciwutleniaczy usuwając wolne rodniki. Co więcej to właśnie ona zwiększa libido i sprawia, że mamy więcej energii do życia każdego dnia.

Dawkowanie

Zalecana dawka do dziennego spożycia wynosi około 400 mg na dobę, a więc maksymalnie 2 - 3 filiżanki kawy. Dawka powyżej 600 mg może powodować skutki uboczne. Spożywana regularnie w dużych ilościach wpływa pozytywnie na organizm. Ważna jest regularność spożywania kofeiny. 

Tagi: kofeina, kofeina co to jest, kofeina i teanina, kofeina jak działa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *