Kofeina – naturalna dawka energii

Redakcja

Pobudzenie na treningu sportowym, walka z sennością czy próba "przedłużenia" doby to najczęstsze sytuacje w których stosuje się kofeinę. Najczęściej w ciągu dnia spożywamy ją w formie kawy lub energy drinków, rzadziej w formie suplementu diety. Przyjrzyjmy się bliżej kofeinie, tej w kawie i pod postacią kapsułek.


Kofeina co to?

Kofeina jest to alkaloid purynowy, który należy do grupy metyloamin. Nie jest kumulowana w organizmie, ale wydalana w wraz z moczem jako pochodna kwasu moczowego i ksantyny lub w postaci nieuziemionej. Kofeina znajduje się w kawie, w herbacie, w kakao, jak również i w napojach energetyzujących.

Ma ona bardzo pozytywne działanie na organizm człowieka, ale jeśli jest przyjmowana w odpowiednich ilościach. W nadmiarze powoduje uzależnienie, a później organizm się na nią uodparnia. Spożywana działa w organizmie po około 30 – 120 minutach.

Jak działa kofeina?

Kofeina blokuje receptory adenozyny, dzięki czemu zwiększa się wydalanie między innymi adrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy do działania. Przyspiesza ona przemianę materii, zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, zwiększa sprawność myślenia, niweluje zmęczenie i osłabienie organizmu. Zwiększa ona koncentrację oraz wpływa na procesy myślowe. Kofeina pobudza trawienie, jest moczopędna i polepsza metabolizm kwasów tłuszczowych. Chroni przed nowotworami i chorobami serca, bowiem jest źródłem przeciwutleniaczy usuwając wolne rodniki. Co więcej to właśnie ona zwiększa libido i sprawia, że mamy więcej energii do życia każdego dnia.

Kofeina w kawie

Kawa rozpuszczalna, espresso czy kawa parzona - która ma najwięcej kofeiny? Wszystko to jest zależne od kilku czynników: ilości użytej kawy, jej rodzaju oraz pochodzenia. Popularna arabica posiada około 1-1,5% kofeiny, natomiast robusta 1,8-4% kofeiny. Robusta ma więc dwukrotnie więcej kofeiny od ziaren rodzaju arabica. Metoda palenia ziaren nie ma większego wpływu na ilość kofeiny. Według sposobu przygotowywania kawy ilości kofeiny kształtują się następująco:

  • espresso zawiera 60 mg kofeiny (w zależności od ilości użytych ziaren) w ilości 30 ml, logicznie podwójne espresso zawiera 120 mg.
  • kawa rozpuszczalna zawiera ok 30-40 mg kofeiny - (niewzbogacana kofeiną) w typowej porcji (12g)
  • kawa czarna, parzona zawiera od 65-120 mg kofeiny w popularnej ilości 220 ml

Kofeina w herbacie

Tak, herbata również zawiera kofeinę, a ponadto teinę, jednak dziś skupimy się na tej pierwszej i odpowiemy na pytanie, ile jest kofeiny w herbacie. Zależnie od rodzaju herbaty, jej ilość waha się od 30 do 47 mg kofeiny w 240 ml napoju. Zielona herbata zawiera 30 mg kofeiny, a herbata czarna zawiera ok. 47 mg. W kontekście pozostałych herbat (biała, czerwona, mixy) ich ilość jest trudna do ustalenia bo składa się to z wielu czynników.

Ile kofeiny ma energetyk (energy drink)

Popularne napoje energetyczne, znane jako energetyki zawierają normowane ilości kofeiny w ilości 32 mg/100 ml. Na rynku oczywiście znajdują się energetyki o zwiększonej ilości kofeiny np Tiger Win - 41,6 mg w 100 ml.

Brak opisu.

  • Ile kofeiny ma monster energy drink? - 30mg/100ml
  • Ile kofeiny ma redbull? - 30mg/100ml
  • Ile kofeiny ma cola? - 8mg/100ml - mimo że produkt ten nie jest skategoryzowany jako energy drink to warto zaznaczyć że posiada on pewną dawkę kofeiny.

Napoje energetyczne poza kofeiną powodującą pobudzenie posiada również sporo cukru. Zdrowszą alternatywą są energetyki zero kcal nie zawierające dodatku cukru. Sprawdź też - Czy energetyki szkodzą?

Kofeina w ciąży - czy można pić kawę w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie kofeiny do maksymalnie 200mg na dobę. Wysoki poziom kofeiny może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o spożycie kawy, ale i również herbaty (głównie zielonej), która za sprawą katechin utrudniają przyswajanie żelaza i kwasu foliowego. Stąd ryzyko rozwoju anemii ciążowej lub wad cewy nerwowej w rozwijającym się płodzie. Warto w okresie ciąży ograniczyć spożycie herbat, a zastąpić je ziołami, jednak należy pamiętać, że niektóre z nich mogą wchodzić w interakcję z lekami.

Kofeina w proszku czy w tabletkach

Kofeina jako proszek nie jest zbyt smaczna, zdecydowanie lepiej używać jej w formie tabletek lub bardzo popularnych kapsułek. Zyskujemy wówczas komfort użytkowania i nie musimy się krzywić ze względu na niesmaczny proszek. Działanie jest identyczne. Kapsułki są również dużo łatwiejsze w określaniu przyjętej dawki, co w przypadku proszku musi być kontrolowane za pomocą specjalnej, dość precyzyjnej wagi ze względu na dawki w miligramach.

Kofeina a kortyzol

Kortyzol jest hormonem steroidowym, który wydzielany jest przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy według rytmu dobowego z najwyższym stężeniem w godzinach porannych około czasu przebudzenia i najniższym obserwowanym we wczesnych fazach snu. Kofeina ma wpływ na poziom kortyzolu, jak znaczący i czy osoby posiadające duże dobowe wahania kortyzolu powinny uważać na spożycie kofeiny - Wpływ kofeiny na poziom kortyzolu.

Kofeina dawka śmiertelna

Dawka śmiertelna kofeiny wynosi 150mg/kg masy ciała. Czyli dla 100 kg mężczyzny wynosi około 15000 mg = 15g. Oczywiście różne źródła podają zmienne wartości od 150-200mg/kg masy ciała. Za punkt wysokiego niebezpieczeństwa przyjmuje się już 5g.

Kawa i kofeina dla sportowców

Stosowanie kofeiny przed treningami może przynieść wiele korzyści. Niewątpliwie kofeina mocno pobudza dzięki czemu możemy osiągnąć na treningu więcej. Jak efektownie dawkować kofeinę przed treningiem - Kawa i kofeina – korzyści dla osoby aktywnej.

 

Dawkowanie kofeiny

Zalecana dawka do dziennego spożycia wynosi około 200-400 mg na dobę, a więc maksymalnie 2 - 3 filiżanki kawy. Dawka powyżej 600 mg może powodować skutki uboczne. Spożywana regularnie w dużych ilościach wpływa pozytywnie na organizm. Ważna jest regularność spożywania kofeiny.

Tagi: kofeina, kofeina co to jest, kofeina i teanina, kofeina jak działa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *