Zyskaj energię i motywację dzięki ALCAR (l-karnityna)!

Acetyl-L-Karnityna lub Alcar to naturalny środek nootropowy, który ponosi poziomy energii zarówno w mózgu jak i w całym organizmie, wzmacnia motywację, jasność myślenia, pamięć i wspiera mózg.

Czym jest Acetyl-L-Karnityna?

Alcar (Acetyl-L-Karnityna) to zmodyfikowana wersja karnityny, która jest popularnym suplementem dla sportowców. Mimo że możemy czerpać wiele korzyści z przyjmowania karnityny, uważa się, że Acetyl-L-Karnityna ma dodatkowy efekt nootropowy i może pozytywnie wpływać na pracę mózgu.

Zacznijmy od tego, czym jest karnityna. Ten aminokwas produkowany jest w wątrobie i nerkach w bardzo małych ilościach. Główną zaletą tego aminokwasu jest to, że pomaga on zamieniać tłuszcz w energię, co również ma pewien wpływ na mózg.

Karnityna transportuje kwasy tłuszczowe i je rozkłada. W tym procesie zużywa się więcej węglowodanów niż normalnie i są one przekształcane w źródło energii.

To oznacza, że wspiera ona wychwyt kwasów tłuszczowych z mitochondriów i przekształca zmagazynowane tłuszcze w energię. Dzięki temu procesowi, łączy się ją z potencjalną utratą wagi. Jest ona również często używana w suplementacji sportowej dla zastrzyku energii i wytrzymałości.

Niektórzy ludzie nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości L-karnityny w organizmie, aby mogła ona być przetransportowana to tkanek w celu wytworzenia energii komórkowej. Źródła pożywienia, które zawierają karnitynę to wołowina, kurczak, mleko i ser, ale są to bardzo niewielkie ilości. Niedobory tego aminokwasu są bardzo powszechne i mogą powodować bóle mięśni, zmęczenie, dezorientację i hipoglikemię.

Nieważne czy to z powodu innych leków, genetyki czy wyborów dietetycznych, L-karnityna jest potrzebna organizmowi dla zdrowia serca, mobilności mięśni, energii i motywacji.

Acetyl-L-Karnityna jest korzystna dla mózgu

Acetyl-L-Karnityna efektywniej dociera do komórek mózgowych i jest bardziej biodostępna niż sama karnityna. Karnityna nie jest łatwo transportowana do komórek, zwłaszcza mózgowych, które są chronione przez barierę krew-mózg. To oznacza, że Acetyl-L-Karnityna może dostać się do układu krwionośnego i aktywnie działać.

Acetyl-L-Karnityna uważana jest za booster mózgu, który podnosi jego zdolności do formowania i modyfikowania połączeń neuronowych. Podczas suplementacji, jest ona wchłaniana do krwiobiegu, docierając do centralnego układu nerwowego i mózgu.

Alcar łączy się z choliną, którą organizm produkuje w minimalnych ilościach ze składników odżywczych zawartych w pożywieniu i produkuje substancję chemiczną zwaną acetylocholiną. To dlatego często w suplementach Acetyl-L-Karnityna łączona jest z choliną.

Acetylocholina jest potężnym neurotransmiterem, który wysyła sygnały pomiędzy neuronami i znana jest ze swojego wpływu na wiele funkcji kognitywnych, takich jak pamięć, skupienie uwagi, umiejętność uczenia się. To może pomóc oczyścić myśli, wzmocnić czujność i usprawnić procesy intelektualne, ale poszczególne efekty mogą się różnić w zależności od użytkownika.

Osoby suplementujące mogą odczuwać poprawę możliwości wykonywania wielu zadań równocześnie oraz mogą zauważyć poprawę zdolności uczenia się i zapamiętywania. Ponadto, będzie im towarzyszyło uczucie ostrzejszego umysłu oraz dłuższego skupienia uwagi. Jasność myślenia i skupienie staną się łatwiejsze, jak również utrata pamięci związana z wiekiem ulegnie poprawie.

Alcar może również potencjalnie wspomóc procesy pamięciowe oraz problemy z myśleniem związane z nadużywaniem alkoholu.

Uważa się również, że Acetyl-L-Karnityna jest potężnym antyoksydantem, który usuwa toksyny z mózgu i pomaga pozbyć się krzywdzących wolnych rodników, które nagromadzają się z wiekiem i mogą prowadzić do wielu chorób. Ponadto, uważana jest za substancję ochraniającą neurony, tworzącą swoistą tarczę dla mózgu przed toksynami związanymi ze starzeniem się, które zabijają komórki mózgowe i sprzyjają zdrowiu mózgu.

Wreszcie, Acetyl-L-Karnityna jest również związana z redukowaniem fizycznego i psychicznego zmęczenia i upośledzenia funkcji poznawczych w wieku starczym.

Dlaczego powinniśmy suplementować Acetyl-L-Karnitynę?

  • Poprawa fizycznej i psychicznej energii
  • Większe skupienie
  • Poprawa pamięci, traconej wraz z wiekiem
  • Wsparcie motywacji
  • Poprawa jasności umysłu
  • Zdrowie mózgu

Czy Acetyl-L-Karnityna jest bezpieczna?

Zgłaszane efekty uboczne związane z zażywaniem Alcar są minimalne. Uważa się, że środek ten jest bardzo niskotoksyczny i dobrze tolerowany jednakże niektóre efekty uboczne zgłaszane w pewnych przypadkach to:

  • Łagodne bóle głowy (które mogą być spowodowane wyższym poziomem acetylocholiny)
  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe
  • Bezsenność
  • Pobudzenie

W celu zwalczania potencjalnych bólów głowy, dobrym pomysłem byłoby rozważenie suplementacji dobrej jakości choliny, np. CiticolinelubAlpha GPC razem z Alcar. Jeśli bóle głowy się utrzymają, należy przestać zażywać Alcar na kilka tygodni i powoli zwiększać dawkę, kiedy zaczniemy znów zażywać suplement.

Acetyl-L-Karnityna nie jest zalecana osobom, które biorą leki na HIV, raka lub przyjmują chemioterapię, beta-blokery, blokery kanału wapniowego lub leki rozrzedzające krew.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, porozmawiaj ze swoim lekarzem zanim zaczniesz zażywać Alcar.

Dawkowanie Acetyl-L-Karnityny

Zaleca się zawsze rozpoczynać od najniższej dawki, kiedy próbujemy jakikolwiek nowy suplement nootropowy. To pomoże ci ocenić reakcje twojego organizmu i oszacować dawkę najlepszą dla ciebie.

Najpopularniejsza dawka to 500 – 1000 mg zażywana na raz lub podzielona na kilka porcji dziennie. Dla niektórych użytkowników, 250 mg raz dziennie lub nawet kilka razy w tygodniu może być wystarczającą i efektywną dawką. Nie przekraczać dawki 1000 mg na dzień. Okres półtrwania Acetyl-L-Karnityny to około 4-5 godzin. Lepiej zażyć suplement rano niż wieczorem.

Aby zapobiec potencjalnych bólom głowy podczas zażywania Alcar, często stosuje się go w połączeniu z choliną. Z powodu jej mocy, warto najpierw ocenić efekty, aby sprawdzić, czy na ciebie działa. Innym powszechnym połączeniem, które warto rozważyć to równoczesne zastosowanie centrofenoksyny, która działa podobnie do choliny z kilkoma dodatkowymi korzyściami dla funkcji poznawczych.

To są jednak jedynie wskazówki, a jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

ALCAR

Podsumowanie

Acetyl-L-Karnityna (Alcar) to suplement o działaniu nootropowym, który poprawia koncentrację, energię umysłową, jasność myślenia i pamięć. Jest to ulepszona wersja L-Karnityny, suplementu dla sportowców, używanego do zamiany węglowodanów w energię z dodatkowymi korzyściami poznawczymi.

Wiele osób zażywa ten suplement w celu wsparcia umiejętności myślenia i zauważają oni poprawę jasności umysłu, większą ostrość myślenia, koncentrację i skupienie. Podstawowe codzienne zadania umysłowe stają się łatwiejsze.

Uważa się, że Alcar jest dobrze tolerowany, a skutki uboczne związane z jego zażywaniem zdają się być bardzo łagodne. Jeśli szukasz sposobu na poprawę jasności umysłu, nastroju, fizycznej i psychicznej energii, a nawet neuroplastyczności, jest to suplement, który warto rozważyć.

Tagi: acetyl l-karnityna, alc, alcar, clear skin, energia, mięśnie, mózg, nootropiki, nootrpy, substancje nootropowe