Popularne artykuły

Agmatyna dla zdrowia
Odchudzanie

Agmatyna dla zdrowia 

Dziś poruszymy tematykę bardzo interesującego suplementu jakim jest Agmatyna występująca w sprzedaży m.in. jako siarczan agmatyny. Posiada ona zarówno walory zdrowotne jak i pozytywnie oddziaływające na treningi siłowe.


Agmatyna co to?

Agmatyna to endogenna kationowa grupa aminowa powstająca wskutek dekarboksylowania L-argininy z udziałem dekarboksylazy argininy (ADC). W organizmie ludzkim powstaje między innymi w wątrobie czy mózgu, jako metabolit argininy.

Działanie zdrowotne

Wykazuje zdolności neuroprotekcyjne, przeciwdrgawkowe, działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i przeciwbólowe.

Potwierdza się również mocne działanie w kierunku obniżenia ciśnienia tętniczego, co może się okazać bardzo przydatne podczas stosowania dopingu oraz w przypadku ćwiczeń, gdzie wysokie ciśnienie ogranicza pokonywanie kolejnych barier.

Agmatyna przechodzi szereg badań, w których jest co raz częściej klasyfikowana jako nutraceutyk. Są to substancje zawarte w naturalnych produktach, wykazujące działanie podobne do środków farmaceutycznych. Suplement wykazuje pozytywny wpływ na ograniczenie bólu uszkodzonego nerwu bądź jego osłonki okalającej!

Agmatyna wykazuje działanie hamujące spożycie alkoholu, co może w przyszłości sprawić, że będzie dobrym wsparciem w terapii leczenia alkoholizmu.

Badania wykazały że długotrwałe przyjmowanie agmatyny nie wpływa negatywnie na organizm ludzki, co potwierdzają badania krwi oraz moczu.

Agmatyna w sporcie

Poza działaniem zdrowotnym dla naszego organizmu, agmatyna jest często wykorzystywana przez osoby trenujące na siłowni celem zwiększenia tak zwanej pompy mięśniowej. Wykazuje duże wyższą skuteczność w kwestii pompy mięśniowej w stosunku do argininy czy cytruliny. Usprawnia to przepływ krwi w naczyniach krwionośnych co jest nośnikiem dla substancji odżywczych dla mięśni. Za sprawą potencjału do obniżenia ciśnienia krwi może być bardzo dobrym produktem prozdrowotnym dla osób stosujących doping, jako substancja normalizująca stan podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Agmatyna uwalnia hormon luteinizujący LH, który z kolei może zwiększać poziom testosteronu w organizmie. Zwiększony poziom testosteronu może pomóc w budowaniu większej ilości mięśni podczas treningu. Agmatyna może również pomóc zwiększyć wytrzymałość, ponieważ zmniejsza odczuwanie bólu poprzez blokowanie receptorów bólu.

  Skutki uboczne

  Brak jednoznacznych dowodów na występowanie poważnych powikłań zdrowotnych po przyjmowaniu agmatyny. Dla osób z wrażliwym układem pokarmowym mogą okresowo pojawić się: biegunka, nudności i rozstrój żołądka w przypadku większej jednorazowej dawki (powyżej 4g).

  Warto jednak zaznaczyć, że agmatyna może obniżać poziom cukru we krwi oraz ciśnienie za sprawą usprawnionego przepływu w naczyniach krwionośnych. W pierwszym przypadku osoby z cukrzycą powinny ustalić przyjmowanie agmatyny z lekarzem prowadzącym ze względu na ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

  Badania naukowe nad agmatyną

  5-letnie badanie z użyciem 2,67g siarczanu agmatyny:
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25247837/

  Badania z 2010 roku, wykazały pozytywny wpływ na leczenie objawowe jak i protekcyjne po wcześniejszym przebyciu radikulopatii, zwanej potocznie korzeniowym zapaleniem nerwu.
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20447305/

  Wpływ na centralny układ nerwowy (CUN) nie został jeszcze określony w badaniach, nie mniej jednak funkcje neuroprotekcyjne sugerują że może wykazywać pozytywne działanie na odciążenie CUN. Dzięki temu treningi wspierane tym suplementem wykazują silniejsze bodźce do wzrostu siły oraz rozbudowy mięśni.

  Potwierdzone badania dobrego wpływu i braku szkodliwości na organizm ludzki na podstawie naukowych badań ukazuje nam siarczan agmatyny jako suplement bezpieczny.
  Wielu bywalców siłowni mówi otwarcie o tym że jest to najskuteczniejszy z dostępnych na rynku produktów poprawiających komfort treningu.

  Agmatyna może być przydatna również w kwestii poprawy wrażliwości na stymulanty - jeśli nie działa na Ciebie kofeina zawarta w filiżance małej czarnej to warto ją przetestować.

  Czy agmatyna jest bezpieczna?

  Terapia agmatyną jest uważana za stosunkowo bezpieczną. Nie stwierdzono toksyczności ani działań niepożądanych w testach przez okres do 6 godzin po podaniu pojedynczej dawki doustnej do 480 mg/kg u szczurów.

  Dawkowanie agmatyny

  Agmatyna podawana doustnie wchłania się z przewodu pokarmowego. Szybka eliminacja spożytej (niezmetabolizowanej) agmatyny przez nerki z narządów pozamózgowych wskazuje na okres półtrwania we krwi wynoszący około 2 godzin.

  Dla osób trenujących na siłowni zaleca się 1-2g przejmowanych na 30 minut przed treningiem.
  Dawki terapeutyczne posiadają szeroki zakres od 400mg do 2000mg zależnie od celu zastosowania.

  Powiązane artykuły

  8 Comments

  1. Fitnessiak

   świetna sprawa, przy 2gramach pompa max!

  2. miętass

   Z czym mogę połączyć agme? chce dobrą pompe na pobudzeniu mi nie zależy bo kawa dość mnie rusza

   1. Specjalista ds. suplementacji

    Witam,

    polecam połączyć z AAKG firmy trec jest tam połączenie argininy i cytruliny w odpowiednich dawkach

    2 g agmatyny + 4-8 kapsułek aakg trec’a

    pozdrawiam

    1. kwiatek

     Stosowałem podobne połączenie dodałem jeszcze kofe i klepało ostro 😀

  3. Kula

   Co najlepiej kupić? Pobudzenie to nie ważne chodzi o dobrą pompę agma zawsze dobrze na mnie działała ale ciężko teraz ją dostać
   zdr.

   1. Specjalista ds. suplementacji

    Witam,

    Polecam połączenie cytruliny, glicerolu i agmatyny
    Wiodącym produktem jest HyperMax:
    https://www.muscle-zone.pl/odzywki-okolo-treningowe-przedtreningowe/hypermax-xt-295g

    Pozdrawiam

  4. kot-lin

   Agmatyna to najlepszy pomper jak dla mnie, stosowalem aakg, cytruliny i agma spisala sie najlepiej. Mysle ze polaczenie tych 3 skladnikow mogloby byc najlepsza odzywka pod katem tego dzialania

   1. Specjalista ds. suplementacji

    Witam,

    Hemavolto produkt zawierający w składzie aakg, jabłczan cytruliny, agmatynę oraz glicerol. Kompleksowość tych składników zapewne bedzie najskuteczniejszym rozwiązaniem dla pytanie nt. najlepiej pompującej odżywki przedtreningowej.

    Pozdrawiam

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *