Popularne artykuły

N-acetylo-L-tyrozyna – jak działa i po co się ją stosuje
Suplementacja

N-acetylo-L-tyrozyna – jak działa i po co się ją stosuje 

N-acetyl-L-tyrozyna jest suplementem działającym jako booster dla mózgu, który niezwykle szybko zyskał na popularności. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, biorąc pod uwagę ilość korzyści, jakie gwarantuje regularne stosowania NALT!

Ten aminokwas ma decydujące znaczenie dla wielu różnych funkcji ciała, takich jak procesy poznawcze, budowanie mięśni, wzrost i regeneracja komórek. Stosowanie N-acetyl-L-tyrozyny pomaga nam utrzymać zarówno ciało jak i mózg w dobrej kondycji, łagodząc stres, pobudzając umysł i poprawiając komunikację nerwową. Jest to jeden z suplementów wzmacniających funkcje poznawcze, które są w stanie lepiej zrównoważyć poziomy neurotransmitera w mózgu. Z tego powodu prawie każdy może korzystać z suplementów N-Acetyl L-Tyrosine. Jest to popularny dodatek do mieszanek nootropowych z racetamami i niektórymi silniejszymi boosterami mózgu. Zanim zdecydujesz się na zakup NALT, dobrze byłoby wiedzieć, co to właściwie jest, więcej o jego zaletach, potencjalnych skutkach ubocznych i optymalnym dawkowaniu przeczytasz w artykule poniżej!


Czym jest N-acetylo-L-tyrozyna?

N-Acetylo-L-tyrozyna (lub w skrócie NALT), jest to zmodyfikowana forma jednego z 20 podstawowych aminokwasów białkowych – tyrozyny. L-tyrozyna jest aminokwasem, który nasz organizm jest w stanie produkować samodzielnie, ale suplementacja jest często konieczna, aby zoptymalizować funkcje poznawcze.

NALT jest modyfikacją normalnej tyrozyny, ponieważ zawiera dodatek kwasu octowego. To z kolei pomaga zwiększyć biodostępność tego składnika w krwiobiegu.

Kwas octowy ma również pewne właściwości wpływające korzystnie na zdrowie naszego mózgu. Z tych powodów jest to najlepiej sprzedająca się forma L-tyrozyny.

Aminokwasy są niezbędne dla organizmu z kilku powodów. Pomagają tworzyć białka, budują nowe komórki, pomagają zregenerować i odbudowywać mięśnie. Jednak jedną z najważniejszych korzyści jakie jesteśmy w stanie wyciągnąć z NALT, jest jej zdolność do poprawy syntezy dopaminy, która jest kluczowym neuroprzekaźnikiem.

Wyższe poziomy dopaminy powodują również więcej norepinefryny, która jest kolejnym neuroprzekaźnikiem ściśle związanym z adrenaliną.

L-tyrozyna jest stosowana w medycynie w leczeniu stanu zwanego Phenylketonuria (fenyloketonuria) lub PKU. Jest to niezwykle poważne schorzenie o podłoży genetycznym. Polega ono na tym, że organizm nie jest w stanie samodzielnie, w sposób prawidłowy, metabolizować aminokwasów. Nieleczona może powodować poważne objawy neurologiczne, a nawet doprowadzić do zgonu pacjenta.

Istnieje wiele dowodów na to, że NALT powoduje podwyższenie poziomu tyrozyny we krwi, która łagodzi objawy PKU. Oczywiście jest to dodatek do leczenia, na które składają się inne środki oraz odpowiednio skomponowana dieta.

Korzyści zdrowotne stosowania N-Acetylo L-Tyrozyny (NALT).

Sposób, w jaki NALT wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu jest złożony i nadal nie w pełni poznany. Oczywistym jest jednak fakt, ze jest to najlepiej przyswajalna i potężna forma tyrozyny.

Dzięki procesowi enzymatycznemu tyrozyna przekształca się w substancję zwaną L-dopa. Jest ona używana do aktywacji produkcji dopaminy, jak również innych substancji chemicznych zaangażowanych w funkcjonowanie umysłowe. L-dopa posiada również zdolność do konwertowania w melaninę. Ten proces konwersji wymusza usunięcie metabolitów zwanych chinonami, które mogą powodować neurotoksyczność. Dodatkowo, melanina jest czynnikiem chelatującym w mózgu, gromadzi i usuwa szkodliwe metale, takie jak rtęć i ołów. Dopamina, która nie jest używana bezpośrednio do poprawiania nastroju, staje się również norepinefryną.

Suplementy zawierające NALT mogę znacznie poprawić nasze umiejętności uczenia się. Ponadto, wiele osób stosujących ten preparat odczuwa wzrost energii psychicznej, skupienia i koncentracji. Niektórzy twierdzą, ze łatwiej i jaśniej są w stanie sprecyzować swoje myśli, a ich umysł jest bystrzejszy.

Suplementy te nie tylko odgrywają ważną rolę w poprawie funkcjonowania naszych procesach poznawczych, ale także pomagają utrzymać nam dobre samopoczucie. Niwelują uczucie stresu i lęku oraz ewentualne, początkowe objawy depresji.

Działania niepożądane NALT.

Uważa się, że NALT jest bardzo bezpieczny, nietoksyczny i dobrze tolerowany przez zdrowych, dorosłych ludzi. Większość opinii dotyczących L-tyrozyny nie wspomina o żadnych działaniach niepożądanych lub nieprzyjemnych reakcjach podczas stosowania tego środka nootropowego. Znalezione obrazy dla zapytania nalt apollo muscle zone

Jednak w niektórych przypadkach stosowania wystąpiły skutki uboczne. Mogą one dotyczyć migrenowych bólów głowy i niedyspozycji żołądkowo-jelitowych. Suplementy te mogą również wzmagać aktywność tarczycy. Prawdopodobnie wchodzą także w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak inhibitory oksydazy monoaminowej, hormony tarczycy i lewodopa.

Jeśli przyjmujesz któryś z wyżej wymienionych preparatów, przed sięgnięciem po NALT powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Dawkowanie i zalecane stosowanie NALT.

Typowy zakres dawkowania suplementu NALT wynosi od 300 do 1000 mg na dobę. Dawkę można przyjąć jednorazowo lub podzielić ją na porcje. NALT jest bezpieczny w sugerowanych dawkach stosowanych w okresie do 3 miesięcy. Powyżej może nie wykazywać żadnych skutków ubocznych, jednakże brakuje badań określających stosowanie w dłuższym okresie.

Powiązane artykuły

16 Comments

 1. Agnieszka

  Witam,

  czy połączenie NALTu z 5-htp to dobry pomysł? Słyszałam, że L-tyrozyna z 5-htp to dobry mix, czy w przypadku NALTu jest podobnie?

  1. Jakub Kola

   Tak, można, z tym że warto dodać jeszcze EGCG bo one hamują dekarboksylazę

   1. Agnieszka

    Świetnie,dzięki za odpowiedź.
    Zdam relację z tego połączenia.

    Pozdrawiam

   2. grzegorz

    Witam. Lecze się na nadciśnienie biorę triplixam czy naltu?

    1. Jakub Kola

     Należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym 😉

 2. Sebastian

  Witam serdecznie, świetny artykuł, mam pytanie:
  Czy mogę NALT suplementować z pozostałymi suplementami, które posiadam? Lub z których ewentualnie warto zrezygnować? Posiadam Bacopa monnieri(pamięć itd), rhodiola rose(pobudzenie), ashwagandha(na noc- spokój/antystres), cholina(paliwo dla mózgu), NALT(energia-power), guarana(energia-power), kofeina (kawa – pijam raz dziennie). Jak najlepiej połączyć taki stack?

  1. Jakub Kola

   Tak, można razem.

   Rano Kawa + Cholina
   Po godzinie lub razem z powyzszymi nalt
   Ashwagandha wieczorem, bacopa również wieczorem
   Guarana – można przed okresem intensywnej pracy umysłowej.

 3. Zuzanna

  Mam zanik tarczycy ,czyli nied. czy moge to stosować N-acetylo-L-tyrozyny ? ,czy będzie to lepsze dla odbudowy tarczycy ,nie miałam wyciętej , prawdopodobnie czarnobyl) ? Obecnie leczę się sama ,przyjmuję jod , L-tyrozynę ,witD3 +K2 , WIT.z grupy B , witC , magnez ,cynk , selen . i odpowiednia dieta …
  Pozdrawiam

  1. Sylwia Lelonek

   Należy skonsultować się ze lekarzem/dietetykiem.

 4. Sylwia

  Dzien Dobry,

  Czy NALT mozna laczyc z innymi suplementami? Rhodiola, Lion’s Mane, Smart Caps z Apollosa? Podczas okresu wytezonej pracy umyslowej. Czy wszystko mozna razem, np. Kawa z Lion’s Mane + NALT, pozniek Rhodiola i Smart Caps razem z druga dawka Lion’s Mane? Jak to polaczyc? Bede wdzieczna za odp. I czy cos ewentualnie warto dorzucuc czy taki zestaw bedzie ok?

  1. Jakub Kola

   Można. Kawa z lion + nalt razem, smart caps po ok 2-3 godzinach. Rhodiola np od samego rana tuż przed lion i nalt.

 5. Anna Maria

  cześć :)))

  właśnie nabyłam „zestaw naprawczy” suplementów, bo ostatnio zmagam się z mocnym spadkiem nastroju i koncentracji, w skład zestawu wchodzą: L-tryptofan, MYO-INOSITOL no i NALT , każdy suplement to osobne, inne opakowanie. Czy stosowanie ich razem jest ok czy takie połączenia zmniejszają czy może zwiększają efektywność?

  1. Jakub Kola

   Na pewno nie zmniejszają 😉

 6. Paulina

  Witam. Kiedy powinno przyjmować się NALT? Rano czy wieczorem? Na czczo czy podczas posiłku?

  Czy mogę łączyć NALT z NAC i z inozytolem? BAC biorę przed snem, inizytol rano na czczo.

  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 7. Sylwia

  Nie widać komentarzy.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *