Podstawy fizjologii tarczycy
11
Lut
2020
Autor: Paulina Ihnatowicz
Przeczytano: 246
Komentarze: 0
Poprzednio pisałam Wam trochę o diecie odpowiedniej dla osób chorych na Hashimoto. Dziś poznamy podstawy funkcjonowania tarczycy. To pozwoli nam lepiej zrozumieć dlaczego chorujemy i skąd bierze się to niskie czy też wysokie TSH? Zapraszam do lektury.
Kompleks wspierający pracę tarczycy[/caption]
Wszystko zaczyna się od głowy. Gdy nasze podwzgórze dostaje sygnał „Halo! Potrzebujemy cię, tarczyco, daj nam hormony!”, podwzgórze wydzieli TRH – tyreoliberynę, której zadaniem jest pobudzenie przysadki do wydzielenia. Czego?
No właśnie TSH, czyli tyreotropiny. Bez TRH nie ma więc pobudzenia do wydzielania TSH. Bez TSH nie ma pobudzenia do wydzielania hormonów tarczycy.
Tyreoliberyna jest po prostu hormonem pobudzającym przysadkę do wydzielania TSH.
Gdy TSH pobudzi tarczycę do pracy, ta zacznie wytwarzać hormony tarczycowe, czyli T4 i T3. Przynajmniej tak powinno się dziać u zdrowej osoby.
Nasza tarczyca wytwarza pod wpływem TSH T4 w ilości ok. 60%, T3 natomiast w ilości ok. 20%. Z tarczycy uwalnia się ok. 20 razy więcej T4 niż T3. T4 jest transportowana w osoczu krwi w 99,9% w połączeniu z białkami, a zaledwie 0,1% T4 krąży w postaci wolnej jako FT4, którą najczęściej badamy.
Dlaczego badamy wolne hormony? Ponieważ to one są aktywne metabolicznie – to one podłączą się do receptora i wywołają efekt, o który nam chodzi. Znacie badania testosteronu u panów? Tam też można zbadać frakcje wolną i całkowitą, jednak to wolna pokazuje, ile de facto testosteronu jest w danej chwili do wykorzystania. Zostajemy więc przy frakcjach wolnych. Możemy mieć bardzo dużo T4 całkowitego, ale bardzo mało T4 wolnego, więc i tak nasz organizm będzie miał problem. Nie będzie potrafił wykorzystać T4 w pracy organizmu. Dlatego całkowite T4 rzadko używane jest w diagnostyce.
Co ciekawe, T4 uznawane jest bardziej za prohormon, gdyż jest 2–4 razy mniej aktywne niż T3. Uznaje się, że to T3 jest hormonem aktywnym biologicznie, który działa na komórki docelowe w naszym organizmie. Inaczej mówiąc, to on powoduje, że mamy energię i chęci do działania albo że nie wypadają nam włosy. I to jego stężenie szczególnie powinno interesować każdą panią, jak i każdego pana!
Do procesu konwersji potrzebna jest odpowiednia ilość cynku, selenu, żelaza i miedzi. No i – jak sami widzicie – sprawna wątroba, jelita i nerki.
Tak więc znów kłania się odpowiednio zbilansowana dieta, o której pisałam wcześniej jak i mądrze dobrana suplementacja. Ale o tym więcej w kolejnych artykułach.
Paulina Ihnatowicz
Tarczyca – co to za organ?
Tarczyca to swego rodzaju magazyn hormonów – zawiera tyreoglobulinę, która stanowi magazyn tyroksyny i trójjodotyroniny (tyreoglobulina to tak naprawdę prekursor hormonów, więc jak dojdzie do ataku na tę tkankę, może dojść do nagłego uwolnienia hormonów z niej). Tarczyca ma zasadniczą funkcję w pracy naszego organizmu – odpowiada za wytwarzanie hormonów. Ponadto w obrębie tarczycy znajduje się jeszcze inny rodzaj komórek. Są to tzw. komórki C, wytwarzające polipeptyd kalcytoninę związany z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej.Magiczne TSH
Kto z Was wiedział, że TSH (tyreotropina) nie jest hormonem tarczycy? TSH jest hormonem przysadki, a konkretnie przedniego płata przysadki.Hormony?
Hormony wywierają szeroko zakrojone działanie na procesy organizmu ludzkiego – przy ciężkiej niedoczynności tarczycy może dojść do kretynizmu, czyli upośledzenia funkcji rozwoju płodu. Hormony tarczycy wpływają w organizmie również na:- rozwój płodu w czasie trwania ciąży,
- wzrost organizmu – bez hormonów trudno byłoby mieć nawet 150 cm wzrostu,
- metabolizm pośredni – odchudzanie i tycie też się tu wlicza,
- gospodarka wodno-mineralna, co związane jest z pracą nerek (mówią Ci coś „obrzęki”?),
- układ sercowo-naczyniowy, a raczej jego równowaga – zdrowe serce to podstawa,
- czynność nerek, a dzięki nim regulacja gospodarki wodno-mineralnej – zdrowe nerki chronią nas przed osteoporozą (witamina D3), przewodnieniem i obrzękami (prawidłowa diureza) czy nadciśnieniem (układ RAA),
- czynność szkieletu – tylko stała przebudowa chroni nas przed osteoporozą!
- czynności rozrodcze i libido!
- układ immunologiczny, czyli odporność,
- ośrodkowy układ nerwowy – również Twój humor, samopoczucie i koncentrację.
Jakie są funkcje TSH?
- pobudza wszystkie znane funkcje komórek gruczołu tarczowego (i stymuluje je do wzrostu), a w szczególności zwiększa aktywność pompy jodkowej komórek pęcherzykowych tarczycy,
- pobudza syntezę tyreoglobuliny oraz jodowanie jej reszt tyrozynowych,56 Rozszyfruj swoją krew
- wzmaga proteolizę tyreoglobuliny w pęcherzykach tarczycy, zwiększając uwalnianie T3 i T4 do krwi krążącej i zmniejszając ilość koloidu w tarczycy,
- zwiększa aktywność dejodynaz,
- powoduje wzrost wielkości i aktywności komórek pęcherzykowatych, co przekłada się na wzrost całej tarczycy.
Jak więc powstają hormony tarczycy?
T3 i T4 są jodowanymi pochodnymi tyrozyny. Innymi słowy jest to jodowana tyrozyna, a jeszcze prościej – tyrozyna i jod. Jodowanie tyrozyny zachodzi przy udziale tyreoperoksydazy, która katalizuje/nadzoruje przyłączenie jodu do tyrozyny. Wcześniej zachodzi utlenianie jodu. W ten sposób może powstać:- MIT, czyli monojodotyrozyna (cząsteczka tyrozyny i cząsteczka jodu) lub
- DIT, czyli dijodotyrozyna (cząsteczka tyrozyny i dwie cząsteczki jodu).
Czy nasza tarczyca magazynuje hormony?
Tak! Zawartość hormonów w koloidzie wystarcza na utrzymanie prawidłowego ich stężenia we krwi przez okres ok. 3 miesięcy, nawet gdy nie zachodzi na nowo ich synteza. Mówiąc prościej – nawet przy braku jodu jeszcze przez 3 miesiące będziesz miał hormony tarczycy w organizmie, bo Twoja tarczyca je zmagazynowała na czarną godzinę.Jak więc zachodzi proces powstawania hormonów – wydzielania przez tarczycę?
[caption id="" align="alignright" width="190"]
Kompleks wspierający pracę tarczycy[/caption]
Wszystko zaczyna się od głowy. Gdy nasze podwzgórze dostaje sygnał „Halo! Potrzebujemy cię, tarczyco, daj nam hormony!”, podwzgórze wydzieli TRH – tyreoliberynę, której zadaniem jest pobudzenie przysadki do wydzielenia. Czego?
No właśnie TSH, czyli tyreotropiny. Bez TRH nie ma więc pobudzenia do wydzielania TSH. Bez TSH nie ma pobudzenia do wydzielania hormonów tarczycy.
Tyreoliberyna jest po prostu hormonem pobudzającym przysadkę do wydzielania TSH.
Gdy TSH pobudzi tarczycę do pracy, ta zacznie wytwarzać hormony tarczycowe, czyli T4 i T3. Przynajmniej tak powinno się dziać u zdrowej osoby.
Nasza tarczyca wytwarza pod wpływem TSH T4 w ilości ok. 60%, T3 natomiast w ilości ok. 20%. Z tarczycy uwalnia się ok. 20 razy więcej T4 niż T3. T4 jest transportowana w osoczu krwi w 99,9% w połączeniu z białkami, a zaledwie 0,1% T4 krąży w postaci wolnej jako FT4, którą najczęściej badamy.
Dlaczego badamy wolne hormony? Ponieważ to one są aktywne metabolicznie – to one podłączą się do receptora i wywołają efekt, o który nam chodzi. Znacie badania testosteronu u panów? Tam też można zbadać frakcje wolną i całkowitą, jednak to wolna pokazuje, ile de facto testosteronu jest w danej chwili do wykorzystania. Zostajemy więc przy frakcjach wolnych. Możemy mieć bardzo dużo T4 całkowitego, ale bardzo mało T4 wolnego, więc i tak nasz organizm będzie miał problem. Nie będzie potrafił wykorzystać T4 w pracy organizmu. Dlatego całkowite T4 rzadko używane jest w diagnostyce.
Co ciekawe, T4 uznawane jest bardziej za prohormon, gdyż jest 2–4 razy mniej aktywne niż T3. Uznaje się, że to T3 jest hormonem aktywnym biologicznie, który działa na komórki docelowe w naszym organizmie. Inaczej mówiąc, to on powoduje, że mamy energię i chęci do działania albo że nie wypadają nam włosy. I to jego stężenie szczególnie powinno interesować każdą panią, jak i każdego pana!
Konwersja
Popatrzmy teraz na rysunek, który przedstawia proces konwersji:
Do procesu konwersji potrzebna jest odpowiednia ilość cynku, selenu, żelaza i miedzi. No i – jak sami widzicie – sprawna wątroba, jelita i nerki.
Tak więc znów kłania się odpowiednio zbilansowana dieta, o której pisałam wcześniej jak i mądrze dobrana suplementacja. Ale o tym więcej w kolejnych artykułach.
Paulina Ihnatowicz
Bibliografia
- Franciszek Kokot, Lidia Hyla-Klekot, Stefan Kokot, Badania laboratoryjne – zakres norm i interpretacja.
- Andrzej Szczeklik, Interna Szczeklika 2016.
- Aldona Dembińska – Kieć, Jerzy W. Naskalski, Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej.
- Władysław Z. Traczyk – Fizjologia człowieka w zarysie.
- Stanisław J. Konturek – Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny.
⮜ Poprzedni artykuł
Witamina D redukuje agresję w komórkach czerniaka
Następny artykuł ⮞