BHB i jego przydatność w trakcie diety ketogenicznej – opinia

Jakub Kola

Za zgodą autora (Sebastian Kilichowski - Dieta to nie wszystko), postanowliliśmy opublikować bardzo ciekawą recenzję dotyczącą produktu BHB firmy Apollo's Hegemony. Sebastian jest specjalistą w dziedzinie odżywiania i jest ekspertem w kwestii diety ketogenicznej tzw. "ketozy". Całą opinie zamieszczamy poniżej. 

Jakiś czas temu dostałem do testów od Muscle-Zone.pl egzogenne ciała ketonowe marki Apollos Hegemony w postaci soli mineralnych: Ca-BHB, Na-BHB oraz P-BHB. Postanowiłem napisać krótką recenzję i aby nie bazować tylko na moich subiektywnych odczuciach zabawiłem się w keto-dilera częstując nimi inne osoby, które:
- nie były nigdy w ketozie (n=4),
- były kiedyś (n=2),
- adaptują się do ketozy (n=1).

Na wstępie wyjaśnię co to w ogóle są egzogenne ciała ketonowe. Produkcja ciał ketonowych zachodzi głównie w naszej wątrobie (ale nie tylko tam) pod wpływem takich czynników jak:
- głodówka,
- duży deficyt kaloryczny,
- oraz przy ograniczeniu spożycia węglowodanów (zazwyczaj poniżej 50/30g na dobę).

Wtedy mówimy o ciałach ketonowych ENDOgennych, czyli produkowanych przez nasz organizm. Kiedy dostarczamy je z zewnątrz w postaci suplementu – są one nazywane EGZOgennymi.

Odpowiem teraz na pytanie, które zapewne nurtuje wiele osób – czy jesteśmy w stanie czerpać takie same korzyści ze stanu ketozy dzięki suplementacji egzogennym BHB (beta-hydroksymaślan, jedno z trzech ciał ketonowych) jak w przypadku naszej własnej produkcji? Odpowiedź brzmi NIE. Nie da rady utrzymać ketozę jedząc pizzę, popijając colę i przygryzając chipsy do filmu. Natomiast ODPOWIEDNIO użyte, w KONKRETNYM celu są w stanie być przysłowiowym asem w rękawie.

Zaraz, zaraz, a czy nie jestem w stanie „nakręcić” produkcji ketonów dzięki spożyciu samego oleju MCT? Odpowiedź brzmi TAK, lecz tego oleju należałoby spożyć całkiem sporą ilość co mogłoby się skończyć wizytą w toalecie. Po drugie MCT muszą być rozłożone do ciał ketonowych, a egzogenne BHB … już nimi są! Tak więc cały proces jest szybszy i bardziej wydajny.

Taka refleksja, skoro olej MCT również podbija ilość ketonów, to co się stanie jak połączymy MCT z BHB? [1] ?

Jestem w ketozie już około 2 lata, tak więc mój organizm jest dosyć dobrze zaadaptowany do produkcji i efektywnego wykorzystywania ciał ketonowych. Dla mnie suplementacja egzogennym BHB jest cholernie fajną rzeczą, ponieważ mogę dzięki temu optymalizować spożycie węglowodanów zwiększając ich ilość w zależności od celu. Aktualnie jest to budowa masy mięśniowej. Używając BHB jestem w stanie zwiększyć (i to sporo) ilość węgli około treningowo co gwarantuje mi możliwość wykonania cięższego treningu niż w przypadku klasycznej diety ketogenicznej. Dla przykładu – jestem w stanie zjeść około 200g węglowodanów w 1 połowie dnia, a wieczorem być już w ketozie. Daje mi to tak zwaną elastyczność metaboliczną.

To była historia osoby będącej stosunkowo sporo w ketozie. Jak zatem sprawa wygląda u osób, które: chcą wejść, są krótko w stanie ketozy lub bazują w głównej mierze na węglowodanach?

Po cholerę im to BHB? Jest parę ciekawych zastosowań. 
- poprawia tolerancję glukozy [2],
- poprawa wrażliwości na insulinę [3], [4],
- zmniejszenie uczucia głodu poprzez obniżenie poziomu greliny co może być korzystne podczas redukcji [5],

Poniżej kilka ciekawych badan:
- zwiększenie konwersji WAT -> BAT nawet o 41% [6],
- zwierzęta, którym podawano sole BHB miały tendencje do jedzenia mniejszej ilości kcal, a nawet kiedy grupa kontrolna i BHB jadły tyle samo to grupa BHB ważyła mniej. Jednak dokładny mechanizm nie został do końca wyjaśniony [7], [8].

A. Aspekt kognitywny
Biorąc dawkę zalecaną przez producenta (10 g) odczułem lekkie pobudzenie przy jednoczesnym wyciszeniu, czyli czułem się tak jak czuję się zazwyczaj będąc w ketozie. Suplementacja BHB spowodowała delikatne wzmocnienie tego „stanu”. Stało się tak prawdopodobnie na wskutek większej dostępności BHB we krwi, z którym coś trzeba było zrobić. Jako, że jestem fat-adapted to słabym pomysłem byłoby wydalenie nadmiaru w postaci moczu czy oddechu, więc część beta-hydroksymaślanu została przetransportowana do mózgu poprzez MCT (monocarboxylic acid transporters) nie mylić z medium chain triglycerides (również MCT).

- osoby, które nie były nigdy w ketozie po spożyciu 1 dawki nie odczuły praktycznie żadnych efektów. Jest to prawdopodobnie zbyt mała ilość, aby cokolwiek się zadziało,
- osoby, które były kiedyś w ketozie po spożyciu 1 dawki również nie odczuły praktycznie nic,
- osoba, która jest w trakcie adaptacji po spożyciu BHB odczuła jego działanie w postaci zmniejszenia uczucia głodu oraz polepszenia samopoczucia.

B. Aspekt treningowy
Jedynym rodzajem treningu przy jakim stosowałem BHB był trening siłowy. Odczułem delikatne zwiększenie wydolności, byłem w stanie robić trochę krótsze przerwy i po całym treningu nie byłem aż tak zmęczony jak zazwyczaj. Nie były to mega duże różnicę, ale zauważalne. Moim zdaniem suplementacja BHB sprawdziłaby się dużo lepiej w sportach wytrzymałościowych jak: bieg długodystansowy, chód, maraton, thriatlon, kolarstwo, itp.

Podsumowując.

Suplementacja BHB może być bardzo fajną opcją dla osób, które chcą:
- zastosować głodówkę, ponieważ to BHB zawiera również sole mineralne, które są niezbędne podczas okresu nie-jedzenia: potas, magnez, sód,
- wejść w ketozę, ponieważ BHB przyspieszy cały proces adaptacji,
- poprawić funkcje kognitywne, ciała ketonowe wpłyną na neuroprzekaźniki w mózgu,
- polepszyć wydolność w sportach wytrzymałościowych,
- wspomóc organizm w walce z nowotworem, szczególnie glejakiem mózgu,
- podrasować swoją elastyczność metaboliczną czerpiąc korzyści zarówno z węglowodanów jak i ketozy (!).
Należy pamiętać, że BHB nie jest suplementem na odchudzanie a sam posiada kalorię (4,7 – 5,4kcal/1 g BHB) dlatego, jeżeli Twoim celem jest redukcja to wlicz podaż BHB w swoje makro.

Na koniec parę faktów i ciekawostek: BHB
- BHB jest bardziej wydajny od glukozy i potrafi stymulować biogenezę mitochondriów poprzez zwiększenie poziomu genów kodujących metabolizm energetyczny oraz enzymów mitochondrialnych [9]
- zwiększa konwersje glutaminianu do GABA z jednoczesną neuroprotekcją, która może wynikać z potencjalnego nadmiaru glutaminianu [10], [11],
- zwiększa przepływ krwi w mózgu nawet do 39% [12],
- zwiększa energię z hydrolizy ATP (deltaG), może być to pomocne przy stanach beztlenowych oraz padaczce lekoopornej [13].
Czy egzogenne ciała ketonowe są czymś co koniecznie trzeba suplementować? Jasne, że nie. Natomiast na pewno są ciekawą perspektywą, która może otworzyć (choć nie musi) nowe możliwości.

______________________________________________________________________________________________________________

Tagi: apollo, bhb, dieta ketogeniczna, keto, ketoza

14 komentarzy

 1. Avatar

  Witam, mam 58 lat jestem w okresie adaptacji ketozy , czy BHP jest dobre dla ludzi nie ćwiczących w si0łwni ? ? Tylko uprawiaja spacery i basen 1-3 razy w tygodniu ?
  bede wdzieczna za odpoaiedz
  Ilona

 2. Avatar

  Witam
  Czy trenują kolarstwo będą głownie na węglowodanach warto zastosować BHB??

  • Jakub Kola

   Spotkałem się z dwoma podejściami. Jedno mówi że tak, że warto, a drugie że nie. O ile pierwsze opierało się o całkiem sensowne badanie, o tyle drugi pogląd to była autopsja jednego z użytkowników bhb. Osobiście skłaniałbym się ku 1 opcji, że warto, ponieważ odczucia subiektywne mogą nie zawsze dawać równie wiarygodny pogląd co w grupie klinicznej. Pozdrawiam

 3. Avatar

  Jeśli chciałabym używać BHB w celu możliwości zjedzenia większej ilości węgli jak to zrobić? Po prostu rano przyjąć dawkę BHB tak jak MCT i później sobie pozwolić na ciut więcej węgli? Czy może lepiej razem z węglami lub 30min przed przyjąć BHB?

 4. Avatar

  A co zrobić by otrzymać taki produkt do przetestowania?

 5. Avatar

  Osoby które Piły BHB- zaczyn je pic?? Z wodą? Jakimś sokiem? Co polecacie aby dobrze smakowały ?

 6. Avatar

  Czyli wychodzi na to że nie powinno się łączyć bhb i mct? Myślę o redukcji po adaptacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *