Brain Bridge od MAN Sports: potężny booster mózgu!

Jakub Kola

Wykorzystujemy nasze mózgi przez cały dzień. Czytanie, pisanie, analizowania, rozmowa, praca – to wszystko angażuje nasze intelektualne zasoby. Każdy środek, który wpływa na poprawę funkcjonowania naszego mózgu, jest naszym sprzymierzeńcem! Dzisiaj skupimy się na jednej z najnowszych formuł nootropowych, która trafi na rynek dzięki uprzejmości firmy MAN Sports.

BrainBridge jest potężną formułą o wielokierunkowym działaniu. Jest przeznaczona dla osób pracujących umysłowo, studentów, sportowców i wszystkich tych, którym zależy na wzmożonej koncentracji, zwiększonych pokładach energii i 100% czujności!

Skład Brain Bridge

Formuła Brain Bridge jest dość nietypowa i z pozoru może przypominać przypadkową mieszankę! Nic bardziej mylnego! Jest do dobrze przemyślany mix różnego rodzaju boosterów mózgu, którego celem jest poprawa naszej koncentracji, motywacji i funkcji poznawczych.

Na pierwszym miejscu warto zwrócić uwagę na kofeinę. W jednej miarce znajdziemy jej 122,5 mg.

 • LTP Mental Domination
 • Sceletium Tortuosum (80mg)

Znany również jako Kanna, Sceletium Tortuosum, jest ziołem stosowanym tradycyjnie jako preparat przeciw lękowy i uśmierzający stres. Kanna działa jak inhibitor wychwytu zwrotnego 5-HT, który zwiększa poziom serotoniny w mózgu, a tym samym poprawia nastrój [1,2]. Zioło to funkcjonuje również jako selektywny inhibitor PDE-4 (który zwiększa cAMP), co prowadzi  w prosty sposób do zwiększenia energii . Ponadto, Sceletium poprawia również elastyczność poznawczą i funkcję wykonawczą, czyniąc to zioło naprawdę potężnym. [3]

 • Coleus Forskohlii 95% (7mg)

Kanna hamuje PDE-4, co optymalizuje poziom cAMP w organizmie. Forskolin natomiast może faktycznie zwiększyć poziom cAMP w ciele [4,5]. To dodatkowo wzmacnia skupienie, pamięć i zdolność do nauki[6,7]. Ponadto Forskolin hamuje acetylocholinesterazę [30], enzym, który rozkłada acetylocholinę , "neurotransmiter uczenia się". To zahamowanie ostatecznie pośrednio zwiększa poziom acetylocholiny w organizmie, co prowadzi do większego skupienia i wzmocnienia połączenia umysłow-mięśniowego.

Musimy jednak pochylić się nad dawką, ponieważ tak, którą proponuje nam producent jest zdecydowanie na zbyt niskim poziomie dla korzyści nootropowych i nie pozwoli również na osiągnięcie efektów związanych z paleniem tkanki tłuszczowej.

L-karnityna jest związkiem używanym przez organizm w celu przekształcenia tłuszczów w energię.

Acetylo-L-karnityna jest acetylowaną formą aminokwasu, która posiada zdolność do przekraczania bariery krew-mózg i zwiększenia koncentracji (poprzez zwiększanie produkcji acetylocholiny). Ma również działanie neuroprotekcyjne [8,9].

Istnieje wiele form L-karnityny, ale jeśli chodzi o koncentrację, to jest właśnie ta, dzięki której uzyskuje się zdolności przekraczania barier (w tym również bariery kre-mózg)!

 

Dawka proponowana w tym produkcie jest przyzwoita, chociaż z reguły przyjmuje się ok 1 do 2 gramów.

Zwykle jesteśmy niezwykle szczęśliwi, jeśli otrzymujemy 300 mg Alpha GPC w formule nootropowej, BrainBridge zawiera natomiast dwa razy tyle tej substancji! Przekłada się to nie tylko na zwiększenie produkcji acetylocholiny w organizmie, ale również daje odczuwalny wzrost siły. [10,11 ]

Dawka jest fantastyczna, a to nasza ulubiona forma choliny ze względu na swoją doskonałą biodostępność w organizmie. Co ciekawe, (ale wielu z was może nie obchodzić), Brain Bridge mógłby reklamować się jako suplement przetreningowy, ponieważ 600mg alfa GPC powoduje zwiększenie siły!

Fenyloalanina jest niezbędnym aminokwasem wykorzystywanym przez mózg do syntezy Tyrozyny [12], która następnie przekształca się w inne, silniejsze neuroprzekaźniki, którymi zajmiemy się dokładnie już za moment.

Tyrozyna jest aminokwasem wykorzystywanym przez organizm do wytwarzania L-Dopa, który następnie przekształca się w dopaminę, epinefrynę i norepinefrynę. N-acetylo-L-tyrozyna (NALT) jest rozpuszczalną w wodzie formą tyrozyny, która łatwo przecina barierę krew mózg ze względu na swoją acetylowaną strukturę.

Jednakże, w celu zwiększenia stężenia tyrozyny w mózgu, NALT jest gorszy w porównaniu z regularną L-tyrozyną.

Stosowana od tysięcy lat w różnych tradycyjnych lekach, Bacopa Monnieri jest ziołem często suplementowanym ze względu na swoje właściwości uspakajające i łagodzące lęki. Zioło to stymuluje receptory 5HT (serotoniny) w mózgu, które wspomagają dobry nastrój i mają kluczowe znaczenie dla optymalnej funkcji poznawczej [13].

Oprócz wspomagania poznawczego bacopa zwiększa koncentrację i wspomaga zdrowie mózgu poprzez hamowanie uwalniania cytokin zapalnych z komórek mikrolizy [14].

SerinAid jest znakiem towarowym formy fosfatydyloseryny (PS), które MAN Sports włączyła Brain Bridge. PS jest rozpuszczalnym w tłuszczu aminokwasem znajdującym się głównie w mózgu, który wspomaga funkcję poznawczą. Liczne badania kliniczne wykazały, że może leczyć objawy związane z pogarszaniem się stanu psychicznego i depresji u osób starszych [15, 16].

Dodatkowe badania wskazują, że wywiera pewne działanie przeciwlękowe i zmniejszające stres, a nawet może obniżyć poziom kortyzolu podczas dawkowania na odpowiednio wysokim poziomie [17, 18].

 • AstraGin (50mg)

AstraGin to zastrzeżona mieszanka żeń-szenia panax i Astragalus membranaceus w celu zwiększenia absorpcji i wychwytywania składników odżywczych w organizmie. Opatentowana mieszanka została opracowana przez NuLiv Science i okazała się być skuteczna w szerokim zakresie związków, w tym Citrulline, Beta Alanine i Creatine[19]

Ostatnim składnikiem "BrainBridge Formula" jest Huperzine A, silna acetonikolina "podtrzymująca". Huperzine przedłuża działanie acetylocholiny w organizmie poprzez zahamowanie acetylcholinesterazy, enzymu, który rozkłada acetylocholinę [20]. Innymi słowy, Huperzine jest pośrednią linią acetylcholinową w przeciwieństwie do Alpha GPC lub CDP-Cholina, która bezpośrednio zwiększa produkcję acetylocholiny.

Co więcej, Huperzine działa również jako neuroprotektor i ma właściwości neurogeneracjne [21,22].

 • Natural Caffeine Blend
 • Green Coffee Beans (125mg)

Firma MAN Sports zdecydowała się na naturalną formę kofeiny wyekstrahowanej z ziaren zielonej kawy, która jest standaryzowana w 98% naturalnej kofeinie, dostarczając 122,5 mg kofeiny na miarkę. Zapewnia to wystarczające bodźce psychiczne, aby obudzić mózg i poprawić skupienie, uwagę i czujność.

Teanina jest aminokwasem występującym w liściach herbaty, które jest powszechnie stosowane w przetreningówkach, aby zapewnić efekt stymulujący na względnie niskim, nieagresywnym poziomie [23]

Poza tym teanina zwiększa również efekty kognitywne z kofeiny, wzmacniające koncentrację i poznanie [24].

 • TeaCrine (100mg)

TeaCrine jest jednym z najgorętszych składników na rynku, zwłaszcza w przedtreningówkach i formulacjach nootropowych. Powodem jest to, że dostarcza długotrwałej energii, ale nie buduje tolerancji, tak jak np. kofeina[25].

Teakryna zmniejsza również stres oksydacyjny, gdy jest używany przez siedem kolejnych dni i zwiększa poziom dopaminy [26,27].

Luteina, jak również nasz kolejny składnik, jest dobrze znana ze swojej roli w promowaniu zdrowia oczu, Brain Bridge podobnie jak beta-karoten. Ale jest skuteczna także w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, które jest związane z procesem starzenia się(ARMD) [28,29]

 • Zeaxanthin (20mg)
  Podobnie jak luteina, zbadano również zeaksantynę ze względu na jej rolę w promowaniu zdrowia oczu poprzez zwalczanie zwyrodnieniowych efektów ARMD.

 

Ta mieszanka wspierająca wzrok jest tym, co naprawdę oddziela BrainBridge od jakiegokolwiek innego nootropowego suplementu na rynku i dodaje coś extra, co może zachęcić więcej ludzi do zakupu.

Dostępne smaki

MAN Sports znany jest z kreatywnych, inspirowanych cukierkami smaków i wprowadziła ona tą samą technologię aromatyczną do BrainBridge. MAN wystartował Brain Bridge tylko z jednym, inspirowanym głowicami nuklearnymi, smakiem - Sour Nukes.

Podsumowanie

Firma MAN Sports podjęła głównie dobre decyzje w tym produkcie, za wyjątkiem kilku składników, które są w naszej ocenie w zbyt małej dawce. Jeśli szukasz wszechstronnej formuły nootropowej, która zawiera prawie wszystkie związki wspierające myślenie, BrainBridge zdecydowanie warto wypróbować!

_____________________________________________________________________________________________

Bibliografia

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23441963
 2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217361/
 3. Smith C1; The effects of Sceletium tortuosum in an in vivo model of psychological stress . J Ethnopharmacol. (2011)
 4. Bristow, M. R., R. Ginsburg, W. M. Strosberg & W. (1984) Minobe: Pharmacology and inotropic potential of forskolin in the human heart. J. Clin. Invest., 74, 212-223. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC425203/
 5. Alasbahi, R. H., & Melzig, M. F. (2012). Forskolin and derivatives as tools for studying the role of cAMP. Die Pharmazie-An International Journal of Pharmaceutical Sciences, 67(1), 5-13. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22393824
 6. PW, L. Masking of forskolin-induced long-term potentiation by adenosine accumulation in area CA1 of the rat hippocampus. Neuroscience. 1999 Jan;88(1):69-78.
 7. Otmakhov, N. (2004). Forskolin-Induced LTP in the CA1 Hippocampal Region Is NMDA Receptor Dependent. Journal Of Neurophysiology, 91(5), 1955-1962. doi:10.1152/jn.00941.2003
 8. Ferreira GC, McKenna MC. L-Carnitine and Acetyl-L-carnitine Roles and Neuroprotection in Developing Brain. Neurochem Res. 2017;42(6):1661-1675. doi:10.1007/s11064-017-2288-7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28508995
 9. Genazzani AD, Despini G, Czyzyk A, Podfigurna A, Simoncini T, Meczekalski B. Modulatory effects of l-carnitine plus l-acetyl-carnitine on neuroendocrine control of hypothalamic functions in functional hypothalamic amenorrhea (FHA). Gynecol Endocrinol. June 2017:1-5. doi:10.1080/09513590.2017.1332587. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28573875
 10. Bellar D, LeBlanc NR, Campbell B; “The effect of 6 days of alpha glycerylphosphorylcholine on isometric strength”; J Int Soc Sports Nutr. 2015; 12(1):42; Retrieved from http://www.jissn.com/content/12/1/42
 11. Ziegenfuss T, Landis J, Hofheins J. Acute supplementation with alpha-glycerylphosphorylcholine augments growth hormone response to, and peak force production during, resistance exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2008;5(Suppl 1):P15. doi:10.1186/1550-2783-5-S1-P15.
 12. http://www.jbc.org/content/194/2/503.full.pdf
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24252493
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27473605
 15. YU Langone Medical Center; “Phosphatidylserine;” Updated August 2013
 16. Kataoka-Kato A., et al.; Journal of Pharmacological Sciences; “Enhanced learning of normal adult rodents by repeated oral administration of soybean transphosphatidylated phosphatidylserine;” July 2005
 17. Gindin J., et al.; The Geriatric Institute for Education and Research, Kaplan Hospital, Rehovot, Israel; “THE EFFECT OF PLANT PHOSPHATIDYLSERINE ON AGE-ASSOCIATED MEMORY IMPAIRMENT AND MOOD IN THE FUNCTIONING ELDERLY;” 1993
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18616866
 19. NuLiv Science AstraGin Research
 20. Zhao, Q; Effects of huperzine A on acetylcholinesterase isoforms in vitro: comparison with tacrine, donepezil, rivastigmine and physostigmine.; State Key Laboratory of Drug Research, Shanghai Institute of Materia Medica, Shanghai Institutes for Biological Sciences, Chinese Academy of Sciences; 2002
 21. Ved, H; Huperzine A, a potential therapeutic agent for dementia, reduces neuronal cell death caused by glutamate.; Division of Biochemistry, Walter Reed Army Institute of Research; 1997
 22. Ma, T; Huperzine A promotes hippocampal neurogenesis in vitro and in vivo.; State Key Laboratory of Biomembrane and Membrane Biotechnology, School of Life Sciences, Tsinghua University; 2013
 23. Giesbrecht, Timo, et al; “The combination of L-theanine and caffeine improves cognitive performance and increases subjective alertness”; Nutritional Neuroscience; 2010
 24. Owen GN, et al. The combined effects of L-theanine and caffeine on cognitive performance and mood. Nutr Neurosci. (2008)
 25. Cauli, O;Subchronic caffeine exposure induces sensitization to caffeine and cross-sensitization to amphetamine ipsilateral turning behavior independent from dopamine release.; Department of Toxicology and Centre of Excellence for Neurobiology of Dependence, University of Cagliari; 2008
 26. Li WX, et al.; “Theacrine, a purine alkaloid obtained from Camellia assamica var. kucha, attenuates restraint stress-provoked liver damage in mice.“; J Agric Food Chem.; 2013
 27. Feduccia A, et al.; “Locomotor activation by theacrine, a purine alkaloid structurally similar to caffeine: involvement of adenosine and dopamine receptors.”; Pharmacol Biochem Behav; 2012
 28. Snellen EL, et al. Neovascular age-related macular degeneration and its relationship to antioxidant intake . Acta Ophthalmol Scand. (2002). http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1034/j.1600-0420.2002.800404.x/full
 29. Risk factors for neovascular age-related macular degeneration. The Eye Disease Case-Control Study Group . Arch Ophthalmol. (1992) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1281403
 30. Falé PL, et al. Function of Plectranthus barbatus herbal tea as neuronal acetylcholinesterase inhibitor. Food Funct. (2011)

 

Tagi: alpha gpc, boostery mózgu, huperzine, l-theanine, mózg

5 komentarzy

 1. Avatar

  Będzie dostępny w sklepie MZ?

 2. Avatar

  Kiedy będzie dostępny?

 3. Avatar

  Chętnie bym się dowiedział jak działa, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć? Interesuje mnie ten suplement w kontekście pracy przed komputerem, czasem nie mam siły i kreatywność, motywacja spada prawie do zera. Pomoże taki suplement? Bo skład trochę taki przeładowany.

  • Jakub Kola

   Dzień dobry,

   właśnie dla osób tego typu jest skierowany ten suplement. Zawsze warto zacząć od połowy porcji i obserwować reakcję. Osobiście również pracuję umysłowo i okresowo w momentach wytężonej pracy wspomagam się tego typu suplementami, chwalę sobie.

   Proszę również pamiętać o równowadze – praca:odpoczynek. Niestety nie da się stale zwiększać obrotów, przychodzi kres możliwości i wówczas niezbędny jest odpoczynek. Zawsze w pierwszej kolejności staram się polecić tego typu rozwiązanie.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *