Popularne artykuły

#32 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Alpha GPC
Badania suplementów

#32 Badania suplementów – Apollo’s Hegemony Alpha GPC 

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a w szczególności mózgu, mięśni i organów wewnętrznych jest uzależnione od dostarczenia odpowiednio dużej ilości neuroprzekaźników. To cząsteczki, które przenoszą sygnały między komórkami organizmu, zamieniając bodźce elektryczne na biochemiczne. Do najpopularniejszych neuroprzekaźników należy dopamina, serotonina, noradrenalina, ale także cholina. Jej bezpośrednim prekursorem jest Alpha GPC. Co to takiego i czy warto suplementować Alpha GPC od Apollo’s Hegemony?


Czym jest Alpha GPC?

Alpha GPC, czyli alfosceran choliny to pochodna choliny (witaminy B4) i prekursor fosfatydylocholiny. Związek chemiczny jest stosowany, jako lek poprawiający funkcje poznawcze, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku oraz ze współistniejącymi zaburzeniami pamięci. Substancja wyróżnia się wysoką przyswajalnością i szybką przenikalnością bariery krew-mózg, dzięki czemu efekty jej suplementacji można zaobserwować w relatywnie krótkim czasie.

Zalety stosowanie Alpha GPC

Badania naukowe sugerują, że Alpha GPC nie tylko poprawia funkcje pamięciowe i ułatwia skupienie uwagi. Jej pozytywne działanie jest widoczne poprzez wpływ na obniżenie tętna, zwiększenie objętości czerwonych ciałek oraz wzrost siły skurczu mięśniowego [1]. Regularna suplementacja Alpha GPC przyczynia się również do:

 • łagodzenia objawów Alzheimera oraz demencji;
 • szybszej regeneracji organizmu po udarze oraz redukcji uszkodzeń biologicznych, choć badanie nie są pod tym względem spójne;
 • poprawy jakości życia u osób chorych na epilepsję;
 • wzrostu poziomu hormonu wzrostu.

Dodatkowo w literaturze przedmiotu zwraca się uwagę, że przyjmowanie Alpha GPC przyczynia się do poprawy zdolności wysiłkowych poprzez zwiększenie responsywności neuronów obecnych w mięśniach. Okres półtrwania wynosi około 4 do 6 godzin, natomiast efekty przyjęcia suplementu są odczuwalne po około godzinie.

Obecnie brakuje jednoznacznych wytycznych co do zalecanej dawki dziennej Alpha GPC. Agencja FDA stoi na stanowisku, że bezpieczną dawką jest niespełna 200 mg dziennie w ciągu 24 godzin, ale w wielu przypadkach zaleca się znacznie większe stężenia, jak np. 500 czy 600 mg. Dla porównania, Apollo’s Hegemony Alpha GPC zawiera aż 600 mg substancji czynnej.

Apollo’s Hegemony Alpha GPC – badanie suplementu

Nasz suplement poddaliśmy badaniu laboratoryjnemu na obecność związków zabronionych w sporcie. Co wykazało badanie antydopingowe?

W badaniach spektrometrycznych nie wykryto takich związków, jak:

 • 4-dehydroepiandrosteron (4-DHEA);
 • Desmetylsiburamina
 • Didesmetylsibutramina
 • Ligandrol
 • Metyloheksanamina (DMAA)
 • Ostaryna
 • Sibutramina.

Co to oznacza w praktyce? Suplement diety Apollo’s Hegemony Alpha GPC może być bezpiecznie wykorzystywany zarówno przez sportowców, jak i osoby niećwiczące w okresie wzmożonego obciążenia psychicznego (np. sesji egzaminacyjnej) bez ryzyka negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *