Popularne artykuły

Fisetyna: Flawonoid, który spowalnia proces starzenie się i chroni nasz mózg
Badania suplementów

Fisetyna: Flawonoid, który spowalnia proces starzenie się i chroni nasz mózg 

Fisetyna jest wyjątkowym przeciwutleniaczem występującym w truskawkach, jabłkach, owocach kaki, cebuli i innych roślinach, który sprawdza się szczególnie w spowalnianiu procesu starzenia.

Ostatnie badania wykazały, że regularne spożywanie fisetyny wydłuża życie o około 10% i poprawia jego jakość u starzejących się myszy. Obecnie trwają próby kliniczne, aby przekonać się, czy fisetyna może spowolnić proces starzenie się również u ludzi.

Fisetyna zarówno chroni przed stanem zapalnym, jak i pozwala wyleczyć istniejący. Unikanie stanów zapalnych pozwala twoim komórkom działać z pełną mocą i szybciej się regenerować.

Fisetyna pokazuje obiecujące wyniki również w walce z rakiem. Zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, a nawet je niszczy. Fisetyna wydaje się szczególnie skuteczna w walce z komórkami raka piersi.
Truskawki są bogatym źródłem fisetyny. Możesz także znaleźć ją w ogórkach i cebuli. Zapoznaj się z poniższymi zaleceniami, aby dowiedzieć się, jak wprowadzić więcej fisetyny do swojej diety i móc cieszyć się dłuższym życiem.

Fisetyna - co to?

Słyszałeś o fisetynie flawonoidowej? Jest to substancja chemiczna pochodzenia roślinnego, występująca głównie w truskawkach, wykazująca obiecujące korzyści zdrowotne.

Naukowcy zajmujący się przeciwdziałaniem procesom starzenia od pewnego czasu badają fisetynę i jej zalety. Oczekiwali, że będzie ona działać tak dobrze jak inne przeciwutleniacze, niwelując stany zapalne i zwiększając wydajność komórek. Jednak ostatnie badania pokazały, że fisetyna jest na kilka różnych sposobów o wiele potężniejsza niż ktokolwiek się spodziewał. Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z fisetyny i oceńmy, dlaczego powinieneś zdecydować się na uzupełnienie w nią swojej diety.

Zalety fisetyny

• Poprawia pamięć i ogólną wydajność mózgu,
• Spowalnia proces starzenia się,
• Wykazuje zdolności przeciwnowotworowe,
• Chroni przed stresem i stanami zapalnymi,
• Może chronić przed udarem mózgu i chorobą Alzheimera,
• Może załagodzić objawy depresji.

Fisetyna spowalnia proces starzenia… bardzo

Jednym z głównych powodów starzenia się jest proces starzenie się komórek, które tracą umiejętność podziału w miarę zaawansowania wieku. Gdy komórki przestają się dzielić, stają się w większości bezużyteczne, zaczynają gromadzić się w organizmie i wywołują stany zapalne, stopniowo pogarszając funkcje komórkowe i zwiększając ryzyko chorób związanych z wiekiem.

Proces starzenia się nie jest niczym przyjemnym, dlatego naukowcy zajmujący się przeciwdziałaniem starzeniu oddają się poszukiwaniom senolityków, związków opóźniających lub całkowicie odwracających proces starzenia, poprzez niszczenie starych i uszkodzonych komórek.

Nowe badania wykazały, że fisetyna jest szczególnie silnym senolitykiem. Naukowcy karmili starzejące się myszy standardową dietą lub dietą bogatą w fisetynę i obserwowali oznaki starzenia się. Myszy, które jadły fisetynę codziennie żyły o 10% dłużej, a ich ciała były sprawniejsze nawet w bardzo podeszłym wieku.

10% wzrost długowieczności oznacza życie do 110 zamiast 100 lat. To już coś. Jeśli planujesz przeżyć 180 lat, sztuczki takie jak ta mogą okazać się bardzo skuteczne. Obecnie trwa badanie kliniczne, które rzuci światło na to, jak dobrze fisetyna wpływa na spowalnianie procesu starzenia się u ludzi. W międzyczasie, nie zaszkodzić spożywanie produktów bogatych w fisetynę, a nawet dostarczających ją suplementów diety. Suplementy są dobrym sposobem na zaopatrywanie organizmu w terapeutyczną dawkę fisetyny. Dotychczasowe wyniki sugerują, że dawka od 50 mg do 150 mg dziennie może być korzystna, chociaż potrzebne są dalsze badania.

Fisetyna a stres i stany zapalne

Fisetyna chroni komórki przed uszkodzeniami związanymi ze stresem, aby mogły funkcjonować w pełni swoich możliwości. Reguluje ona sieć nerwów przekazujących informacje o stanach zapalnych i dezaktywuje kilka głównych związków zapalnych. Pomaga także wytwarzać więcej glutationu, najsilniejszej substancji przeciwzapalnej w naszym organizmie.

Innymi słowy, fisetyna zarówno chroni przed stanem zapalnym, jak i pozwala wyleczyć istniejący. Unikanie stanów zapalnych pozwala twoim komórkom działać z pełną mocą, a tobie wyglądać i czuć się lepiej, oraz szybciej się regenerować.

Fisetyna a nowotwory

Wśród korzyści płynących z fisetyny, kilka badań wykazało, że fisetyna powstrzymuje komórki nowotworowe przed namnażaniem się i rozprzestrzenianiem. Fisetyna wydaje się szczególnie dobra w niszczeniu komórek raka piersi.

Żywność zawierająca fisetynę

Możesz dostarczyć fisetynę do organizmu poprzez spożycie kilku różnych produktów.

Truskawki są szczególnie bogate w fisetynę. Ten kremowy koktajl truskawkowy jest świetnym sposobem, aby spożyć trochę truskawek, a także kilka rodzajów wysokiej jakości tłuszczów. Pomimo, że truskawki są raczej ubogie w cukier, to prawdopodobnie nie chcesz jeść całej kobiałki na raz.

Ogórki i cebula zawierają umiarkowaną ilość fisetyny.
Fisetynę znajdziesz również w winogronach i owocach kaki. Oba owoce są bogate w cukier, więc spożywaj je okazjonalnie lub pomiń całkowicie i zostań przy truskawkach, gdy masz ochotę na trochę owoców.

Na koniec: Fisetyna jest jednym z polifenoli, czyli przeciwutleniaczy, które mają wyjątkowe korzyści. Istnieje wiele różnych polifenoli i warto włączyć je do swojej diety w jak największej ilości, poprzez spożycie produktów takich jak kawa, zielona herbata, jagody, czekolada i inne.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *