Popularne artykuły

Bacopa monnieri korzyści zdrowotne. #1
Odchudzanie

Bacopa monnieri korzyści zdrowotne. #1 

Bacopa jest doskonałym suplementem, który ułatwia nam zrelaksowanie się po ciężkim dniu ( do tego jest legalna i nieszkodliwa!). Wpływa pozytywnie na nastrój, działa także przeciwzapalnie. Zdecydowanie warto mieć ją w swoim podręcznym zestawie suplementacyjnym.


Słowem wstępu

Bacopa monnieri jest to niskopienne zioło pochodzące pierwotnie z mokradeł w  południowych Indiach, Australii, Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej oraz Południowej (1).

Jest to ziele lecznicze stosowane w tradycyjnej medycynie indyjskiej (zwanej również pod nazwą "Ayurveda"), gdzie jest znane jako "Brahmi". Nazwę tą otrzymało na część "Brahmie", Boga Hinduskiego Panteonu i Jalanimby w Indiach.(2)

Bacopa monnieri początkowo opisana około 6 wieku n.e. w tekstach Charaka Samhity, Atharwa-Wed i Susrut Samhity jako „Medhya Rasayana” - czyli zioło potrzebne do wyostrzenia umysłu i tłumienia deficytów umysłowych . Zioło to było rzekomo używane przez starożytnych uczonych wedyjskich do zapamiętania długich świętych hymnów i pism.

Uwaga: Większość z wymienionych tutaj efektów Bacopa jest podanych na podstawie badań na zwierzętach (jak większość ziół), a nie na ludziach. Jednak Bacopa ma długą historie w tradycyjnej, plemiennej medycynie, z wieloma pozytywnymi efektami. Istnieje wiele zabawnych anegdot online, związanych z jej użyciem, z którymi możecie się zapoznać.

Nie chodzi o to, aby pokazać, że Bacopa pomaga wszystkim na wszystko – nie jest w stanie. Natomiast może być bardzo pomocna dla wielu osób. Jednak, tak jak w przypadku wielu innych suplementów, niezbędne jest wypróbowanie jej na sobie. Nie ma na świecie uniwersalnego środka, który pomoże każdej osobie na każde schorzenie.

Bakozydy - składniki aktywne Bacopa Monnieri
Bakozydy - składniki aktywne Bacopa Monnieri

1. Bacopa jest silnym antyoksydantem

Brahmi jest silnym antyoksydantem, chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym (1, 3). Bacopa jest była badana na grupie zdrowych osób z bardzo dobrymi rezultatami wskazującymi na działania antyoksydacyjne (4, 5). Bacopa zwiększa obronę przed RFT (reaktywne formy tlenu), które powodują między innymi obrażenia komórek u szczurów z cukrzycą (7).

O Bacopa mówi się, że ma znaczną zdolność wychwytywania wolnych rodników. Chroni również DNA przed uszkodzeniem Bacopa potrafił wyeliminować stres oksydacyjny i zapobiec uszkodzeniom tkanki u myszy wystawionych na działanie aluminium (7). Bacopa wykazywał znaczące działanie ochronne na uszkodzenia DNA wywoływane przez H2O2 w ludzkich fibroblastach.

Mechanizm działania:

Wykazano, że działanie przeciwutleniające Bacopa odbywa się poprzez chelatację metalu na poziomie inicjacji, a także poprzez rozbijanie (8) działania łańcuchowego peroksydacji lipidów.

2. Bacopa ma działanie przeciwzapalne

W próbach testowych ekstrakty alkoholowe Bacopa okazały się niezwykle skuteczne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (9). Kwas Bacopa (kwas betulinowy) hamował wytwarzanie IL-6 indukowanej lipopolisacharydem (LPS) w komórkach jednojądrzastych krwi zarówno w warunkach laboratoryjnych , jak i w przypadku żywych organizmów.

Mechanizm działania:

Bacopa hamuje COX (cyklooksygenazy) i LOX (lipoksygenazy) i zmniejsza TNF-α (czynnik martwicy nowotworu - alfa) (10). Bacopa hamuje zapalenie przez modulowanie mediatora prozapalnego (11).

3. Bacopa redukuje stres oraz niepokój

Bacopa w znacznym stopniu obniża poziom kortyzolu i stres u zdrowych ludzi (12). Ma działanie uspakajające.

Więcej o tym jak obniżyć poziom kortyzolu.

Bacopa  pozwala zredukować niepamięć wsteczną (amnezję) wywołaną stresem (13). Bacopa jest składnikiem preparatu Perment, który jest skuteczny w leczeniu depresji.

Bacopa jest  także skutecznym środkiem przeciw stresowym w przypadku  ostrego i chronicznego stresu u szczurów (14). Ekstrakty Bacopa mogą być stosowane jako silny środek terapeutyczny w leczeniu mieszanego zaburzenia depresyjno lękowego (MAD) u myszy (15).

Bacopa znormalizowała stres wywołany zmianami kortykosteronu we krwi i poziomami monoamin, takich jak noradrenalina (NA), serotonina (5-HT) i dopamina w mózgach szczurzych.

4. Bacopa wspiera pamięć

Bacopa jest tradycyjnie używana do poprawy procesów uczenia się, wspiera również pamięć (16). Ekstrakt Bacopa miał pozytywny wpływ na zdolność uczenia się i zapamiętywania już po 12 tygodni regularnego podawania (16).

Kolejne badanie wykazało natomiast poprawę pamięci już po 4 tygodniach stosowania tego środka. W australijskiej ankiecie przeprowadzonej w grupie seniorów wykazano, że Bacopa jest jedną z najpopularniejszych metod wspomagania pamięci wśród 60-64-letnich konsumentów (17)

Bacopa poprawia przywołanie wspomnień u ludzi cierpiących na demencję lub znaczące upośledzenia poznawcze (18). Bacopa wykazywała  także wpływ na zdolność zachowania nowo nabytych informacji. Bacopa znacznie poprawiła nabywania i przechowywania danych  u zdrowych osób starszych (19, 20).

Preparat Bacopa wpływa korzystnie na pamięć i uczenie się w przypadku długotrwałego dawkowania u pacjentów z nerwicą lękową. Jak wiadomo, schorzenie to wpływa degradująco na funkcję poznawczą mózgu. Ekstrakt z liści Bacopa zwiększył możliwość przyswajania wiedzy i zachowanie nabytych informacji u szczurów (21).

Bacopa działała skutecznie na zaburzenia pamięci przestrzennej spowodowane skopolaminą u myszy laboratoryjnych. Bacopa spowodowała regresję amnezji wywołanej diazepamem u myszy (22). Bacopa zmniejszał wpływ indukowanej L-NNA na amnezję u myszy (23).

Mechanizm działania:

Efekty działania Bacopa sugerują, że jej dobroczynny wpływ jest związany z jej podobieństwem ze szlakiem GABA (24).

Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony to jeden z niewielu suplementów zawierających standardyzowany ekstrakt Bacopa Monnieri - aż 50% bakozydów!
Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony to jeden z niewielu suplementów zawierających standardyzowany ekstrakt Bacopa Monnieri - aż 50% bakozydów!

5. Bacopa może zapobiegać chorobom serca

Bacopa (jako składnik preparatu Protandim) zmniejsza nieprawidłowy wzrost zdrowych komórek (hiperplazja) w ludzkich żyłach sepanicznych, które są często stosowane w przeszczepach (25)

Ekstrakt Bacopa jest zdolny do rozpuszczania skrzepów w organizmach doświadczalnych, a tym samym może być obiecującym „środekiem trombolitycznym” (26).  Alkoholowy ekstrakt Bacopa zmniejsza poziom cholesterolu u szczurów będących na diecie bogatej w tłuszcze nasycone. (27)

Bacopa jest składnikiem preparatu ziołowego (DHC-1), który wykazał działanie ochronne w przypadku badań przeprowadzonych na sercach szczurów. Bacopa chroni szczury przed uszkodzeniami niedokrwiennymi i reperfuzyjnymi  oraz obniża ciśnienie krwi (28).

Brahmi może być skutecznym lekiem przeciw nadciśnieniowym i jednocześnie rozszerzającym naczynia krwionośne w różnych typach tętnic (29).

Bacopa może zapewnić ochronę przed zmianami biochemicznymi i patologią aorty u szczurów z wysokim poziomem cholesterolu (29).

Mechanizm działania:

Ciśnienie krwi jest zmniejszane poprzez uwalnianie tlenku azotu przez komórki śródbłonka (29).

6. Bacopa chroni mózg!

Bacopa jest znana jako "odżywka dla mózgu", ponieważ poprawia kondycję mózgu oraz wspiera pamięć i zdolności intelektualne (30). Olej przygotowany przy użyciu Bacopa jest stosowany tradycyjnie w przypadku bólów głowy u ludzi (31).

Bacopa hamuje acetylocholinesterazę i aktywuje acetylotransferazę choliny, która zwiększa acetylocholinę (32). Bacopa zwiększa również przepływ krwi do mózgu u ludzi i szczurów (33).

Bacopa (Bacosides) jest skuteczna w przypadku chronicznego zapalenia nerwów związanych z wiekiem w mózgu szczurów (34). Bacopa (Bacosides) znacząco zmniejsza poziom cytokin prozapalnych, ekspresję białka iNOS, całkowitą zawartość azotynów i lipofuscyny w mózgu szczurów w podeszłym wieku. (34)

Składniki obecne w ekstrakcie Bacopa wykazują właściwości pobudzające wzrost komórek nerwowych u dorosłych szczurów (35). Bacopa skutecznie odwracał a skutki uszkodzenia oksydacyjne spowodowanego aluminium w móżdżku starych szczurów (36) Bacopa (bakozydy) pomaga także w regeneracji uszkodzonych neuronów. Bacopa wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniami DNA w astrocytach (komórki glejowe ośrodkowego układu nerwowego), (37).

Mechanizm działania:

Bacopa zwiększa aktywność kinazy białkowej w hipokampie u ludzi i zwierząt.

7-9. Bacopa może pomóc w leczeniu schorzeń układu nerwowego: w chorbie Huntingtona, Parkinsona i Alzheimera.

Bacopa jest obiecującą substancją, która może zapobiegać chorobie Hountingtona, ponieważ ma silne działanie neuroprotekcyjne (38). Bacopa jest także środkiem, który potencjalnie może działać  przeciw chorobie Parkinsona, ponieważ zmniejsza agregację alfa synukleiny, zapobiega neurodegeneracji dopaminergicznej i przywraca zawartość lipidów we krwi (39).

Bacopa może chronić komórki nerwowe poprzez modulację szlaków komórkowych redoks, które są zmienione w przebiegu chorobie Parkinsona (PD) (40)

Wyciąg z Bacopa okazał się być pomocny w redukcji uszkodzenia indukowanego 6-OHDA (6-hydroksydopaminy) w modelach szczurzych Parkinsona.

Bacopa jest potencjalnym wzmacniaczem funkcji poznawczych i neuroprotektorem w przypadku  choroby Alzheimera (41). Wyciąg z Bacopa redukuje złogi beta-amyloidowe w mózgu modelu zwierzęcym choroby Alzheimera (42).

10-11. Bacopa poprawia funkcjonowanie w przypadku ADHD i dysleksji

Bacopa jako części złożonych preparatów ziołowych jest skuteczna w zwiększaniu zdolności poznawczych i koncentracji uwagi oraz kontroli impulsów u dzieci z ADHD (43). Standaryzowany wyciąg z Bacopa okazał się skuteczny w zmniejszaniu objawów ADHD i był dobrze tolerowany przez dzieci (44). Bacopa wykazuje pozytywne działanie w leczeniu dysleksji (zaburzenia czytania) u dzieci (45).

Zapraszamy do kolejnych części artykułu:

Część druga

Część trzecia

 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *