Bacopa monnieri korzyści zdrowotne. #2

Tak, jak wspominaliśmy w poprzednik artykule (link), liczba i różnorodność korzyści zdrowotnych płynących z suplementowania Bacopa jest naprawdę olbrzymia. Jako, że nie udało nam się zmieścić ich wszystkich w jednym artykule, zapraszamy do czytania ciągu dalszego naukowo potwierdzonych, pozytywnych efektów, jakie Bacopa wywołuje w naszym organizmie.

12. Bacopa może pomóc w przypadku problemów poznawczych pojawiających się u osób cierpiących na schizofrenię!

Bacopa (brahmi) wykazuje dużą skuteczność w leczeniu dysfunkcji poznawczych w przypadkach modeli zwierzęcych schizofrenii. (1)

Mechanizm działania:

Bacopa ma zdolność do zmniejszania indukowanych przez tlenek azotu zmian komórkowych w zaburzeniach neurologicznych. Bacopa zwiększa aktywność kinazy, syntezę neuronów, przywracanie aktywności synaptycznej i przekaz impulsów nerwowych.(2)

13. Bacopa lekiem na bronchit/astmę

Tradycyjnie, do leczenia bronchitu i problemów z układem oddechowym stosuje się ciepłą masę Bacopa aplikowaną w formie okładu na klatkę piersiową. (3)

14. Bacopa wspiera układ immunologiczny

Bacopa (BacoMind) chroni ludzkie limfocyty przed różnymi czynnikami, które powodują uszkodzenie DNA (4). Dieta bogata w Bacopa pobudza wydzielanie IgA i IgG we krwi szczurów znacznie bardziej niż w przypadku podawania im np. Echinacea lub Ashwagandha.

Bacopa lekko stłumiła proliferację splenocytów i zmniejszył proliferację limfocytów T u szczurów (5). Bacopa jest skuteczna w leczeniu chorób związanych z przewlekłym zapaleniem mózgu wywołanym przez wady wrodzone układu odpornościowego (6).

Bacopa stosowana jest także w leczeniu powiększenia (obrzęku) śledziony. Bacopa (Brahmi) odwróciła (związany z wiekiem) wzrost peroksydacji lipidów w komórkach śledziony zarówno u dorosłych, jak i u starych szczurów (7).

15. Bacopa ma właściwości antycukrzycowe

W Indiach, niektóre plemiona (rejon Orisa) wykorzystują wywar z części nadziemnych Bacopa do leczenia cukrzycy (8). Bacopa (Bacosine) wykazuje podobną do insuliny aktywność (obniża poziom glukozy we krwi) u szczurów cukrzycowych (indukowanych aloksanem) (9).

Bacopa (Bacosine) odwróciła proces utraty masy ciała u szczurów z cukrzycą, przywracając wagę ciała do wartości bliskiej normy (10). Bacopa (Bacosine) zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie szczurów cukrzycowych i zużycia glukozy w diafragmie szczurów cukrzycowych (11).

Świeży płynny ekstrakt z Bacopa Monnieri
Świeży płynny ekstrakt z Bacopa Monnieri

16. Bacopa działa przeciw: grzybom, bakteriom i wirusom

Ekstrakt alkoholowy Bacopa wykazuje aktywność przeciwgrzybiczną wobec Candida albicans i Aspergillus niger (czarna zgnilizna) (12).

Bacopa jest stosowany tradycyjnie w leczeniu gruźlicy i kiły (13). Bacopa działa skutecznie przeciw bakteriom Vibrio cholera (14). Bacopa wykazał działanie w walce z Helicobacter pylori (bakterie związanej z przewlekłym owrzodzeniem żołądka) (15).

Wyciąg z liści Bacopa wykazuje działanie przeciwko bakteriom z rodzaju Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumonia i E.coli. Alkoholowy (eter dimetylowy) ekstrakt Bacopy przeciwdziała rozwojowi Staphylococcus aureus i Proteus vulgaris.(16)

Rekomendowana Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony
Rekomendowana Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony

Bacopa ma szerokie spektrum działania także przeciw innym szczepom balteri , takim jak Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Salmonella typhi i Proteus vulgaris.(16) Ekstrakt z liści Bacopa wraz z nasionami Azadirachta wykazał działanie przeciwbakteryjne w przypadku Salmonella enterica serovar Typhi (odpowiedzialny za gorączkę tyfusową). Ekstrakt roślinny Bacopa jest stosowany w leczeniu rzeżączki (17).

17. Bacopa może pomóc w zapobieganiu nowotworom

Podanie doustne ekstraktu alkoholowego Bacopa spowalniało w sposób znaczący rozwój guzów litych w organizmie dotkniętym zmianami nowotworowymi (18). Alkoholowy ekstrakt Bacopy powoduje śmierć komórek rakowych u myszy poprzez apoptozę w liniach komórek nowotworowych.

Alkoholowy ekstrakt Bacopa wykazał aktywność przeciw komórkom raka piersi u ludzi (19). Bacopa może być potencjalnie skutecznym środkiem chemoprotekcyjnym przeciwko rakowi okrężnicy (20).

Bacopa (Bacoside A) jest skuteczna w walce ze zmianami nowotworowymi w wątrobie wywołanymi N-nitrozodietyloaminą (DEN) i może w przyszłości odegrać ważną rolę w zapobieganiu temu typowi nowotworów (21). Wyciąg wodny Bacopa jest w stanie wywołać apoptozę w mysich komórkach raka piersi i w liniach komórek nowotworowych Walkera (22).

Badania potwierdziły, że alkoholowy ekstrakt z całej rośliny Bacopa dział przeciwko komórkom raka piersi u ludzi (22). Wyciąg z Bacopa pomógł zapobiegać rakowi w mysim modelu raka skóry. Bacopa (stigmasterol) ma działanie ochronne przeciwko nowotworowi jelita grubego oraz guzom powodującym wodobrzusze (23). Alkoholowy ekstrakt Bacopa wykazuje działanie przeciwnowotworowe w przypadku rozpoznania Daltons Lymphoma Ascites (DLA).

Wyciąg z Bacopa jest silnym antyoksydantem, zmniejsza szybkość peroksydacji lipidów i markerów progresji nowotworu u szczurów z włóknieniem mięśnia sercowego (24) Bacopa hamował proliferację komórek w przypadku nowotworów krtani u ludzi.

Mechanizm działania:

Bacopa może być skuteczny wobec DLA ze względu na swoje właściwości radiomimetyczne, nukleotoksyczne i cytotoksyczne. Hamuje również podział komórek (25), zapobiega ich namnażaniu.

Badania wykazały również, że zdolność Bacopa do zapobiegania rakowi zawdzięcza temu, że hamuje replikację DNA linii komórkowych raka (26). Bacopa (kucurbitaktyny) wykazuje aktywność przeciwnowotworową indukując zatrzymanie cyklu komórkowego w fazie G2 / M i powstawanie pomnożonych komórek (27).

18. Bacopa jako eliksir długowieczności

Zapobiega tworzeniu malondialdehydu i lipofuscyny, które są traktowane jako wskaźniki starzenia się organizmu (28). Brak równowagi pomiędzy utleniaczami i przeciwutleniaczami, który jest naturalnym efektem starzenia się, można zminimalizować suplementując Bacopa (29). Bacopa w znaczący sposób wydłużyła długość życia niektórych gatunków robaków (30).

19. Bacopa działa ochronnie na jelita

Sok z liści Bacopa podaje się dzieciom z powodu biegunki. Jego działanie jest oceniane jako wyjątkowo skuteczne. (31) Bacopa jest niezwykle pomocna w leczeniu pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS) (32).

Bacopa wykazuje znaczną aktywność przeciw owrzodzeniu oraz wspiera gojenie się wrzodu u szczurów zdrowych oraz szczurów z cukrzycą typu 2. (33) Świeży sok z Bacopa posiadaj właściwości przeciw wrzodowe (34). Bacopa pomaga w leczeniu zaparć i innych zaburzeń pracy żołądka (35).

Mechanizm działania:

Ekstrakt Bacopa może chronić jelit ze względu na swój wpływ na śluzówkę, która jest główną barierą obroną i zaporą uniemożliwiającą dostanie się toksyn do organizmu (34).

20. Bacopa redukuje zmęczenie

Ekstrakt Bacopa (Bacoside) redukuje objawy związane z fizycznym zmęczenia u szczurów (36). Jest wysoce prawdopodobne, że analogicznie może oddziaływać także na ludzki organizm.

21. Bacopa jest łagodnym środkiem uspokajającym

Bacopa jest łagodnym środkiem uspokajający (37). Bacopa badano pod kątem działania uspokajającego na modelach zwierzęcych, u psów i żab (38).

22. Bacopa chroni wątrobę

Bacopa chroni wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym przez Tylenol u szczurów. Zwiększa także aktywność przeciwutleniaczy i glutationu w tym konkretnym modelu uszkodzenia wątroby (39). To natomiast znacząco hamowało fosfatazę alkaliczną (marker uszkodzenia wątroby) i stężenie bilirubiny u szczurów (40).

Alkoholowy ekstrakt Bacopa wywierał również działanie ochronne na wątrobę w przypadku przyjmowania morfiny przez szczury laboratoryjne.(40)

Sprawdź również poprzednie części:

Część 1
Część 3

Źródła

Tagi: bacopa monnieri, ochrona zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *