Lepsze samopoczucie i pamięć dzięki Bacopa monnieri

Bacopa monnieri jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych ajurwedyjskich leków. Niektóre zapiski w starodawnych księgach wskazują na jego wykorzystywanie już w roku 800 przed naszą erą! [1] Zioło to jest również znane jako Brahmi. Spektrum działania bacopa jest niezwykle szerokie. To ziołowe lekarstwo na wszystko, począwszy od lęku do depresji, a nawet trądu [2]. Aktualnie jest wykorzystywane głównie ze względu na swoje właściwości adaptogenne, neuroprotekcyjne, a także wzmacniające funkcje kognitywne.


Bacopa Monnieri oferuje szeroki zakres korzyści, zwłaszcza w odniesieniu do pamięci i uczenia się, które sprawiają, że naprawdę warto pochylić się nad tym suplementem. Szczególnie zainteresowani będą nim fani boosterów mózgu i wszelkiej maści dodatków nootropowych!

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej tej niezwykłej roślinie o potężnych właściwościach.

Czym właściwie jest Bacopa Monnieri?

Bacopa monnieri jest to niskopienne zioło pochodzące pierwotnie z mokradeł w  południowych Indiach, Australii, Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej oraz Południowej [1].

Jest to ziele lecznicze stosowane w Ayurveda, gdzie, tak jak wspominaliśmy,  jest znane jako "Brahmi". Nazwę tą otrzymało na część "Brahmie", Boga Hinduskiego Panteonu i Jalanimby w Indiach.

Choć ziele to było używane przez całe stulecia do leczenia wszystkich rodzajów chorób, ostatnio badano je głównie pod kątem korzyści, jakie oferuje w dziedzinie uczenia się, pamięci i neuroprotekcji.

Jakim cudem bacopa ma tak szeroko zakrojone działania na mózg i jego różnorodne funkcje?

Jak działa Bacopa?

Oddziaływania Bacopa przebiega wielotorowo, ale jej nootropowe i przeciwlękowe (odprężające) cechy przypisywane są głównie zdolność do wspierania komunikacji nerwową i zwiększenia uwolnienie niektórych neuroprzekaźników.

Powodem, dla którego bacopa wywiera takie działanie w organizmie są zawarte w niej silne związki bioaktywne, modulujące enzymy przeciwutleniające (takie jak dismutaza superoksydowa) i regulujące poziomy neurotransmiterów w mózgu, a zwłaszcza acetylocholinę, dopamina, gaba i serotoninę [3,4]

Bacosidy, bo o nich mowa, są klasyfikowane jako saponiny triterpenoidowe typu dammarane, [5], a poza ich rolą jako regulatorów neurotransmiterów, mogą  także regenerować synapsy i naprawiać uszkodzone neurony [4]. Te potężne saponiny zwalczają "osłabienie hipokampu" poprzez usunięcie aluminium w kory mózgowej [3], co jest szczególnie ważne, jeśli przyjmowałeś szczepionki zawierające aluminium lub stosujesz dezodoranty zawierające aluminium lub jakikolwiek inny produkt medyczny załadowany  tym metalem.

Teraz, kiedy masz już lepsze rozeznanie w omawianym temacie, rzućmy okiem na liczne korzyści, które otrzymasz dodając to zioło do swojej codziennej suplementacji!

Ususzone liście i korzenie Bacopa Monnieri z których ekstrahowane są bakozydy
Ususzone liście i korzenie Bacopa Monnieri z których ekstrahowane są bakozydy

Korzyści płynące ze stosowania Bacopa Monnieri

Poprawia pamięć i funkcje poznawcze

Chociaż bacopa działa wielopłaszczyznowo, głównym sposobem zwiększenia pamięci i funkcji poznawczych jest poprawa komunikacji synaptycznej. Bacopa wspomaga wzrost i proliferację dendrytów, co zwiększa sygnalizację nerwową. Dla tych, którzy nie wiedzą, dendryty są rozgałęzionymi rozszerzeniami komórek nerwowych wykorzystywanymi w transmisji impulsów nerwowych. Wraz z lepszą transmisją impulsów nerwowych możesz doświadczyć zwiększonej funkcji poznawczej.[5]

Bacopa poprawia również pamięć i funkcje kognitywne poprzez stymulację aktywności hipokampu. Osiąga się to poprzez zwiększenie aktywności kinazy białkowej, która reguluje szlaki komórkowe [7]. Ponieważ hipokamp jest niezbędny do praktycznie całej aktywności kognitywnej, naukowcy uważają, że jest to jeden z najważniejszych sposobów, w których bacopa zwiększa moc i potencjał naszego mózgu.

Redukuje stres

Bacopa pomaga złagodzić stres i lęki poprzez znaczne zmniejszenie poziomu kortyzolu w organizmie. [23]

Bacopa jest znana przede wszystkim z tego, że jest potężnym adaptogenem. Jak zapewne wicie, adaptogeny są  to związki, zioła lub inne naturalne substancje, które pomagają naszemu ciału i umysłwi poradzić sobie ze wszystkimi fizycznymi, emocjonalnymi i psychologicznymi stresorami.[6]

Istnieje przynajmniej kilka solidnych badań naukowych potwierdzających zdolnośc bacopa do obniżania poziomu kortyzolu w organizmie. Taki efekt możemy osiągnąć stosując samą bacopę lub w połączeniu z innymi substancjami. Zmiejszony poziom kortyzolu umożliwia nam utrzymanie dobrego nastroju oraz lepsze radzenie sobie ze stresem.

Ponadto, ponieważ bacopa wpływa na produkcję dopaminy i serotoniny, może osłabić chroniczne stany wywołane stresem dopaminy i serotoniny w hipokampie i korynie, [24], które służą jako dodatkowy dowód na właściwości adaptogenne bacopy.

Ponadto, ponieważ wpływa ona na wytwarzanie dopaminy i serotoniny, można łagodzić zmiany wywołane przewlekłym stresem w hipokampie i korze mózgowej [24].

Może zapobiegać chorobom serca

Bacopa Monnieri zmniejsza nieprawidłowy wzrost zdrowych komórek (hiperplazja) w ludzkich żyłach sepanicznych, które są często stosowane w przeszczepach [7] Ekstrakt Bacopa jest zdolny do rozpuszczania skrzepów w organizmach doświadczalnych, a tym samym może być obiecującym „środekiem trombolitycznym”.

Alkoholowy ekstrakt Bacopa zmniejsza poziom cholesterolu u szczurów będących na diecie bogatej w tłuszcze nasycone. Bacopa jest składnikiem preparatu ziołowego (DHC-1), który wykazał działanie ochronne w przypadku badań przeprowadzonych na sercach szczurów.

Bacopa chroni szczury przed uszkodzeniami niedokrwiennymi i reperfuzyjnymi  oraz obniża ciśnienie krwi [8,9] Bacopa (Brahmi) może być skutecznym lekiem przeciw nadciśnieniowym i jednocześnie rozszerzającym naczynia krwionośne w różnych typach tętnic.Bacopa może zapewnić ochronę przed zmianami biochemicznymi i patologią aorty u szczurów z wysokim poziomem cholesterolu.

Ma działanie neuroprotekcyjne

Bacopa jest znana także jako doskonała "odżywka dla mózgu", ponieważ poprawia kondycję mózgu oraz wspiera pamięć i podnosi nasze zdolności intelektualne. Olej przygotowany przy użyciu Bacopa jest stosowany tradycyjnie w przypadku bólów głowy u ludzi.[10,11,12]

Bacopa hamuje acetylocholinesterazę i aktywuje acetylotransferazę choliny, która zwiększa acetylocholinę. Bacopa zwiększa również przepływ krwi do mózgu u ludzi i szczurów. Bacopa (a dokładniej związki aktywne zawarte w Bacopa Monnieri - bakozydy) jest skuteczna w przypadku chronicznego zapalenia nerwów związanych z wiekiem w mózgu szczurów. Bacopa znacząco zmniejsza poziom cytokin prozapalnych, ekspresję białka iNOS, całkowitą zawartość azotynów i lipofuscyny w mózgu szczurów w podeszłym wieku.

Składniki obecne w ekstrakcie Bacopa wykazują właściwości pobudzające wzrost komórek nerwowych u dorosłych szczurów.[13] Bacopa skutecznie odwracał a skutki uszkodzenia oksydacyjne spowodowanego aluminium w móżdżku starych szczurów.

Bacopa pomaga także w regeneracji uszkodzonych neuronów. Bacopa wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniami DNA w astrocytach (komórki glejowe ośrodkowego układu nerwowego).

Ponadto, Bacopa może być również stosowana:

 • jako wsparcie w leczeniu niektórych objawów schizofrenii,
 • booster układu immunologicznego,
 • w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych,
 • przeciwgrzybicznie,
 • jako profilaktyka chorób nowotworowych.

Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, chroni wątrobę i jelita, a także może być używane jako eliksir długowieczności.

Warto zwrócić uwagę że są produkty zawierające ekstrakty stężone bardziej niż Bacgonize - Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony na przykład zawiera aż 50% bakozydów!
Warto zwrócić uwagę że są produkty zawierające ekstrakty stężone bardziej niż Bacgonize - Bacopa Monnieri od Apollo Hegemony na przykład zawiera aż 50% bakozydów!

Bacognize

Ogólnie rzecz biorąc, wyciągi z liści Bacopa Monnieri są mniej skuteczne i zazwyczaj wymagają większej dawki (~ 750 mg) tylko w celu uzyskania 10% wydajności bacozydu. Choć można to zrobić, opowiadamy się za znormalizowanymi wyciągami, które jasno określały procent bacosydów zawartych w ekstraktu.

Standaryzacja to słowo klucz - jeśli chcesz uzyskać ten sam składnik w tej samej jakości za każdym razem. Naprawdę myślisz, że niektóre firmy produkujące suplementy nie przełączają surowców między partiami po otrzymaniu połączenia od tańszego chińskiego dostawcy?

Bacognize® jest całkowicie naturalnym ekstraktem Bacopa monnieri standardowym 45% Bakozydów. Badania nad zastosowaniem Bacognize® wykazują poprawę funkcji poznawczych, częściowo z powodu aktywacji receptorów 5HT (serotoniny), które mają decydujące znaczenie dla optymalnej funkcji poznawczej [4,21]. Ponadto udowodniono, że poprawia się magazynowanie i zatrzymywanie pamięci u zdrowych starszych osób. [21]
Wartym uwagi jest również standaryzowany na 50% bakozydów ekstrakt firmy Apollos Hegemony. W preparacie Bacopa Monnieri znajdziemy 100 kapsułek, w każdej po 350 mg ekstraktu a więc minimum 175 mg bakozydów!

Bacopa – jak dawkować?

Badania wykazują skuteczność preparatu Bacopy przy 45% ekstrakcie już przy dawce 300 mg. Najlepsze efekty osiągniemy przy dłuższym stosowaniu – 6-8 tygodni.

_______________________________________________________________________________________________________________

A jak wybrać najlepszy adaptogen?

Tagi: adaptogeny, bacopa monnieri, koncentracja, mózg, Suplementy diety, umysł

18 komentarzy

 1. Witam,

  stosuję Bacopę już 3 miesiące dawce 700 mg ekstraktu. Nie oczekiwałam od tego suplementu nie wiadomo jakich efektów, liczyłam bardziej na poprawę koncentracji oraz redukcję stresu. Tak jak podejrzewałam, na pierwsze efekty musiałam poczekać kilka tygodni. Rzeczywiście Bacopa Monnieri ‚radzi’ sobie ze stresem bardzo dobrze. Zaznaczam, że nie jest to działanie doraźne po 1szej dawce, jest subtelne ale wyraźne. Nie pomogło mi niestety w kwestii lepszej koncentracji i tutaj pojawia się moje pytanie do autora – co najlepiej dołączyć do suplementacji Bacopą by poprawić koncentrację i funkcje kognitywne? Dodam, że stosuję również l-teaninę ale tylko doraźnie.

  Pozdrawiam

 2. Im dłużej stosuję Bacopę tym większe ona zyskuje u mnie uznanie 🙂 po kilku tygodniach mogę potwierdzić – lepsza odporność na stres, co automatycznie poprawia mi nastrój.

 3. Jaka bacopa warto wybrać ,stosując ja pierwszy raz ,czy w formie tabletek czy suszu ?
  Pozdrawiam?

 4. Witam, w jakich porach dnia brać ten suplement ??:)

 5. Specjaliści Ajurwedy twierdzą, że super jest połączenie Brahmi z Ashwagandhą. Co o tym myślicie?

  • Ja czasem łącze te dwa zioła. Ashwagandha jak dla mnie, działo pobudzająco przez około 3 godziny.Po Brahmi mam ciekawsze i rozbudowane sny, chociaż sam końcówka przed przebudzeniem może trochę podnieść ciśnienie:).

 6. Dzień dobry, a co Pan myśli o połączeniu Brahmi z Ashwagandhą? Podobno działają synergicznie. Pozdrawiam ciepło! Magda

 7. Dzień dobry,
  przez jaki czas można przyjmować brahmi aby przynosiła efekty? Czy jest jakaś górna granica, po której należy zrobić przerwę (+ile ta przerwa powinna trwać)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

 8. Witam.Moj syn bierze leki depacine chromo i eloganze czy może brać Brahme i ashwagande .Ma silna depresję bo leki obciążają mu organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *