Popularne artykuły

Rhodiola rosea – właściwości i działanie
Suplementacja

Rhodiola rosea – właściwości i działanie 

Czas przejścia pór roku z zimy w wiosnę bardzo często sprzyja pogorszeniu się samopoczucia. By temu zaradzić sięgamy po różnego rodzaju używki, odżywki, preparaty, suplementy, które pomogą w osiągnięciu optymalnej formy mentalnej i fizycznej. Z całą pewnością do tej grupy preparatów należy Rhodiola rosea, różeniec górski, bogaty w takie związki jak rozawina, rozaryna oraz solidorozyd, substancje, które obniżają napięcie i wpływają korzystnie na pracę całego układu nerwowego. 


Rhodiola rosea - czym jest? Charakterystyka

Różeniec górski to gatunek z rodziny gruboszowatych, występujący na wokółbiegunowym obszarze Ameryki Północnej, Europy i Azji. Rośnie również w Polsce w Sudetach oraz Karpatach na terenie parków narodowych. Wymiennie nazywa się ją złotym korzeniem lub korzeniem arktycznym. Rhodiola rosea to roślina, która od dawna bierze udział w walce ze zmęczeniem, zarówno psychicznym jak i fizycznym. Zawarte w niej substancje czynne intensyfikują nieswoistą odporność organizmu na bodźce zewnętrze: hałas, zanieczyszczenia środowiska czy stres. Wyraźną zaletą rośliny są jej zdolności adaptogenne, które przywracają organizmowi wewnętrzną równowagę. Cecha ta sprawia, że różeniec zalecany jest osobom słabo odpornym na bodźce stresowe, takim które z trudem radzą sobie z długotrwałym napięciem psychicznym. 

Rhodiola rosea – właściwości

Rhodiola rosea należy do tej grupy roślin, które wzbudziły zainteresowanie rynku farmaceutycznego, a to z kolei doprowadziło do koncentracji na niej badań naukowych, które miały potwierdzić niezwykłe właściwości lecznicze rośliny. Aktywne składniki zawarte w roślinie:

 • pobudzają ośrodkowy układ nerwowy
 • ograniczają oddziaływanie czynników stresogennych
 • zapobiegają niedotlenieniu organizmu
 • ograniczają zmęczenie - zwłaszcza u starszych osób
 • obniżają poziom stanów depresyjnych oraz lękowych
 • zwiększają siły witalne
 • regulują pracę układu hormonalnego
 • stymulują funkcjonowanie przekaźników układu nerwowego: noradrenaliny, dopaminy, serotoniny
 • poprawiają pamięć, zwiększają zdolności analityczne i planistyczne
 • podnoszą jakość uczenia się i poziomu percepcji

Rhodiola rosea odgrywa szczególne znaczenie w przypadku organizmu osób starszych. Wpływając pozytywnie na układ nerwowy i mózg zmniejsza konsekwencje zmian starzeniowych. Dzięki temu wydłuża się w czasie aktywność i sprawność umysłu. 

Polecane produkty

Rhodiola rosea - zastosowanie. Jak działa i na co pomaga?

Różaniec górski zalecany jest również diabetykom oraz osobom cierpiącym na choroby żołądka oraz poddawanym terapii przeciwnowotworowej. W postaci surowca zielarskiego, jako roślina lecznicza wykazuje działanie:

 • antyoksydacyjne
 • chroni komórki serca i wątroby
 • reguluje poziom cukru we krwi za sprawą większej wrażliwości komórek na insulinę
 • wzmacnia układ immunologiczny
 • wzmacnia sprawność seksualną
 • stymuluje procesy anaboliczne w organizmie
 • zwiększa wydolność fizyczną 
 • pomaga leczyć depresję, bezsenność oraz niestabilność emocjonalną

Rhodiola rosea – przeciwwskazania, skutki uboczne suplementacji

Badania kliniczne nie wykazały znaczącej toksyczności rośliny. Nie były one prowadzone na wyczerpujących wszystkie ewentualności grupach, dlatego nie zaleca się stosowanie różeńca górskiego u kobiet w ciąży oraz podczas laktacji. Wiadomo również, że preparatów na bazie Rhodiola rosea nie powinno się stosować w godzinach wieczornych z uwagi na jej właściwości pobudzające. Zbyt późna pora może stworzyć problemy z zasypianiem. Suplementy skomponowane z udziałem różeńca górskiego nie powinny być łączone z innymi suplementami o działaniu pobudzającym, ingerującym w układ nerwowy. Łączenie obu produktów mogłoby spowodować nadmierne pobudzenie organizmu a nawet wystąpienie stanów lękowych. 

Rhodiola rosea – dawkowanie. Jak stosować i gdzie ją kupić?

Suplementy z Rhodiola rosea dostępne są w postaci tabletek lub kapsułek. Zaleca się przyjmowanie preparatu w dawce ok. 300-500 mg na dobę, najlepiej w godzinach porannych, najpóźniej w południe, na 30 minut przed posiłkiem. Jeśli jest potrzeba dawkowanie można zwiększyć. Jednak zawsze pod kontrolą lekarza. 
Nie warto kupować tego produktu z nieznanych źródeł.

Treść zawarta w artykule jest moją prywatną opinią.

Powiązane artykuły

1 Comments

 1. Ewa

  Czy można brac 5-HTP razem z Rhodiola?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *