Bacopa monnieri korzyści zdrowotne. #3

Dwa, bardzo obszerne artykuły na temat potężnych właściwości tego niepozornego zioła, jakim jest Bacopa, już za nami. Przechodzimy więc do ostatniej, trzeciej,  części naszej publikacji. Dowiecie się między innymi: w jaki sposób Bacopa wspiera porost włosów, osłania nerki oraz, że działa jak antidotum w przypadku ukąszenia przez niektóre gatunki węży!


23. Bacopa wspiera wzrost tkanki mięśniowej

Bacopa (Ekdysteron) wpływa pobudzająco na wzrost mięśni u myszy, szczurów i świnek morskich(1).

Ekstrakt Bacopa zapobiega skurczom mięśni gładkich u królików i świnek morskich przez inhibicję napływu wapnia (poprzez kanały wapniowe działające zarówno na napięcie, jak i receptory) (2).

24. Bacopa pobudza porost włosów

Bacopa (a dokładniej jej liście) jest składnikiem oleju ziołowego,  doskonale aktywizującego wzrostu włosów. Bacopa (jako składnik preparatu ziołowego) również, w sposób znaczący, zmniejszała wypadanie włosów u badanych zwierząt (3).

Alkoholowe ekstrakty Bacopa, Emblica officinalis i Cyperus rotundus są użyteczne w leczeniu "Indralupta" (wypadanie włosów) u szczurów (4).

Mechanizm działania:

Bacopa wspiera wzrost włosów poprzez powiększenie wielkości pęcherzyków i przedłużanie fazy anagen włosa (4).

25. Bacopa działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo

Bacopa jest również skutecznym środkiem przeciwbólowym (badania przeprowadzono na myszach i szczurach), a także znacząco wpływa na obniżenie gorączki (5). Cała roślina Bacopa (50-100 g) gotowana w oleju kokosowym i stosowana jako okład na kolana łagodzi ból okolicach stawu (6).

Polecana Bacopa Monnieri z firmy Apollo Hegemony zawiera ekstrakt posiadający aż 50% bakozydów!
Polecana Bacopa Monnieri z firmy Apollo Hegemony zawiera ekstrakt posiadający aż 50% bakozydów!

26-28. Bacopa pomaga z nietolerancją histaminy, problemami z oddychaniem i alergiami

Bacopa jest skutecznym stabilizatorem komórek, który może być użyteczny w przypadku nietolerancji histaminy i w razie wystąpienia stanów uczuleniowych (7). Bacopa jest tradycyjnie stosowana w leczeniu astmy (8).

Bacopa wykazywała, podczas badań, zdolność do hamowania zwężenia naczyń płuc wywołanego przez karbachol u szczurów (9).

Mechanizm działania:

Bacopa wykazuje aktywność oskrzelową, polegającą na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, która jest przypisana głównie do jej zdolności do hamowania jonów wapnia (9).

Właściwości rozszerzające naczynia krwionośne wykazane przez ekstrakt Bacopa uwidaczniają się poprzez zmniejszenie ciśnienia wydychania powietrza (10).

29. Bacopa chroni organizm przed szkodami wyrządzonymi przez dym papierosowy

Bacopa chroni mózg szczurów wystawionych na chroniczne działanie toksycznego dymu papierosowego (11). Bacopa zmniejsza upośledzenie neuronalne i redukuje inne skutki działania dymu (badania na zwierzętach) (12).

30. Bacopa działa ochronie na nerki, wykazuje również właściwości diuretyczne

Bacopa jest stosowana jako lek moczopędny (zwiększa przepływ moczu) (13). Wyciąg z Bacopa chroni nerki przed toksycznym działaniem morfiny (badania na szczurach laboratoryjnych). (14)

31. Bacopa poprawia kondycję skóry

Bacopa (Brahmi) jest tradycyjnie stosowana w leczeniu pęcherzy, świądu i chorób skórnych. Stwierdzono, że Bacopa (Bacoside A) przyspiesza gojenie ran na skórze u szczurów. Bacopa jest stosowana w leczeniu choroby Leprosy i wyprysków (15). Bacopa jest również używana w leczeniu grzybicy (zakażenie skóry wywołane przez grzyby) (16).

Bacopa okazała się skuteczniejsza w przypadku poprawy regeneracji skóry w różnych modelach ran w porównaniu ze standardowymi maściami na bazie nitrofurazonu (u szczurów) (17).

32. Bacopa zwiększa poziom hormonów tarczycy

Przeprowadzone badania dowiodły, że Bacopa zwiększa poziom hormonu tarczycy (T4) u samców myszy cierpiących na niedoczynność tarczycy (18).

33. Bacopa może zmniejszyć uzależnienie od morfiny

Bacopa (Bacoside) wykazuje potencjalne korzyści w leczeniu uzależnienia od morfiny u myszy.(19) Ekstrakt Bacopa może być przydatny w łagodzeniu objawów odstawienia indukowanych przez morfinę u świnek morskich (20).

Świeży liść i kwiat Bacopy
Świeży liść i kwiat Bacopy

34-35. Bacopa redukuje problemy związane ze starzeniem się u kobiet

Wyciąg z Bacopa zmniejsza bezsenność (zwykła bezsenność / niezdolność do snu) u kobiet po menopauzie (21). Bacopa może obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów u kobiet po okresie menopauzy (22). Bacopa znacznie obniża ciśnienie krwi i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej u kobiet po menopauzie.

36. Bacopa jako antidotum na ukąszenia węży

Świeży korzeń Bacopa tradycyjnie był używany jako odtrutka na ugryzienia węża i skorpiona (23). Sproszkowaną Bacopa (z wyjątkiem części korzenia), około 1 łyżeczki, podaje się (z dodatkiem ciepłego mleka koziego lub czarnej herbaty) jako antidotum na ukąszenia węża (24).

37. Bacopa zapobiega atakom drgawek oraz padaczki

Bacopa jest składnikiem syropu "Mentat", który jest stosowany w leczeniu dzieci, u których występują konwulsje/drgawki wywołane gorączką.(25) Bacopa jest najczęściej wykorzystywanym ziołem w leczeniu epilepsji przez niektóre plemiona w Indiach (26). Bacopa, jako część kombinacji leczniczych, ajurwedyjski (Brahmighritham + ghee), jest skuteczna w  zwalczania epilepsji u samców szczurów (27).

Bacopa wykazuje zdolność do zapobiegania uszkodzeniom poznawczym, które występują w przypadku padaczki wywołanej pilocarpiną.Bacopa wykazywała, podczas badań, potencjalnie ochronny wpływ na deficyt poznawczy związany z terapią PHT (fenotoiną) u myszy (28).

Bacopa - synergie

Bacopa (Brahmi) i deprenyl wzięte razem mogą zabezpieczać układ nerwowy przed degradacją (29). Wyciąg z Bacopa i rozmarynu jest bardziej neuroprotekcyjny niż każdy z ekstraktów  przyjmowany indywidualnie (30).

Efekty uboczne stosowania Bacopa, środki ostrożności oraz potencjalna toksyczność

Leczenie preparatem Bacopa hamowało płodność i powodowało hamowanie produkcji plemników, które było odwracalne - bez wywoływania toksycznych efektów u samców myszy. (31) Bacopa okazała się być bezpieczna i dobrze tolerowana przez zdrowych ochotników płci męskiej zarówno przy pojedynczej dawce (20-300 mg) i w przypadku wielokrotnego podania (100 i 200 mg) (32).

Nie obserwuje się niekorzystnego wpływu przy dawkowaniu na poziomie 500 mg / kg masy ciała u szczurów. Podanie Bacopa może powodować łagodne zaburzenia żołądkowe.

Aktywne składniki chemiczne

Saponiny steroidowe i bakozydy A i B są aktywnymi składnikami chemicznymi odpowiedzialnymi za poprawę zarówno zdolności uczenia się, jak i pamięci. Inne składniki to: Bakosaponiny D, E i F, a także alkaloidy, flawonoidy, fitosterole  i steroidy.

Kupno i dawkowanie

Dzienna dawka Bacopa wynosi 5-10 g sproszkowanej rośliny, 8-16 ml wlewki i 30 ml syropu dziennie. Dawkowanie wyciągu płynnego 1: 2 wynosi 5-12 ml dziennie u dorosłych i 2,5-6 ml dziennie u dzieci w wieku 6-12 lat. (33).

W przeliczaniu na bakozydy to około 200-300 miligramów bakozydów, aby odczuć pozytywne skutki suplementacji Bacopa Monnieri. Warto zwrócić uwagę przy wybieraniu produktu na jego standardyzację - im więcej bakozydów w ekstrakcie tym lepiej!

Sprawdź również poprzednie części artykułu!

Część 1
Część 2

Źródła

Tagi: bacopa, bacopa monnieri, menopauza, mięśnie, morfina, nerki, ochrona zdrowia, skóra, tarczyca, włosy, zdrowie, zioła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *