Popularne artykuły

Adaptacja do ketozy – jak zrobić to najlepiej?
Diety

Adaptacja do ketozy – jak zrobić to najlepiej? 

Adaptacja do ketozy budzi wiele kontrowersji i bardzo często zniechęca wielu keto-początkujących. Zdecydowanie nie jest to przyjemny proces, ba! Niestety bardzo łatwo również przerwać tę adaptację i wtedy pojawi się konieczność zaczynania starań od początku. Jak zrobić to z głową, nie popełniając błędów? Na co powinniśmy być przygotowani?

Sprawdź kompendium wiedzy o ketozie.

Najważniejszy moment ketozy to adaptacja. Jest to najtrudniejszy krok i to właśnie tutaj ludzie najczęściej się poddają. Na samym początku warto pamiętać, że nasz organizm produkuje ketony w różnych sytuacjach, ale to nie znaczy, że z nich korzysta. Dlatego właśnie potrzebujemy adaptacji do stanu ketozy, czyli zmiany w pracy organizmu tak, by zaczął używać ciał ketonowych jako źródła energii. Nieprawidłowo prowadzona adaptacja może prowadzić do ketogrypy lub problemów z wejściem w stan ketozy. Złe podejście do adaptacji, jak np. zbyt duże restrykcje, może również odbić się na pracy tarczycy i zaburzyć jej pracę.

4-12 tygodni to czas, który powinniśmy poświęcić na adaptację do ketozy, zgodnie z wszelkimi wytycznymi i należytą uwagą. Nie warto przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę, a najlepiej skonsultować swoje działania (oraz stan zdrowia!) ze specjalistą. Ten czas będzie nam potrzebny do wejścia w stan w ketozę i to bardzo duży krok dla organizmu, dlatego nie powinniśmy zakładać, że wszystko zmieni się już w kilka dni.

Jak zacząć adaptację?

Dobrym wyborem będzie stopniowe zmniejszanie węglowodanów, żeby przyzwyczaić zarówno organizm, jak i naszą psychikę.

Podczas adaptacji warto spożywać produkty wysoko-odżywcze, a nie produkty przetworzone czy mocno wysmażane. W tym okresie skup się na zdrowszej wersji tej diety, nawet jeśli potem chcesz pozwalać sobie na coś innego. Nie warto również wychodzić z założenia, że dieta keto będzie polegała na tłustych i niezdrowych pokarmach. Należy skupić się na tych zdrowych, jak najmniej przetworzonych tłuszczach i to właśnie z nich czerpać energię. Nasz organizm będzie potrzebował odżywienia zwłaszcza na samym początku, więc spożywanie przetworzonych produktów z pewnością nie da nam takich samych pozytywnych efektów, co clean eating (oczywiście w wersji keto). Nie zapominaj również o piciu odpowiednich ilości wody, najlepiej tej wysokozmineralizowanej.

Jak powinno wyglądać makro diety keto? Przedstawia się następująco: 80% tłuszczy, 15% białka (pełnowartościowego), 5% węglowodanów (nieskrobiowego / nie przekraczaj 30 g węglowodanów na dobę).

Błędy w trakcie na adaptacji

Bardzo często popełniamy wiele błędów w trakcie adaptacji, przez co przechodzimy ją o wiele gorzej lub nawet rezygnujemy jeszcze przed wejściem w samą ketozę. Jakie to błędy?

  • Zbyt duży deficyt energetyczny - to dla organizmu bardzo duży stres i ogromne obciążenie dla naszej psychiki. Oczywiste jest, że jedno i drugie zaczną się bronić, a poskutkuje to obniżeniem samopoczucia, zmniejszoną ilością energii lub nawet porzuceniem diety. Nie warto wprowadzać dużego deficytu na adaptacji, a dać organizmowi szansę na przejście w stan ketozy.
  • Brak suplementacji, zwłaszcza elektrolitami - bardzo często przez niewiedzę pomijamy suplementację, co niestety będzie skutkowało również obniżeniem samopoczucia, koncentracji, bólami głowy czy osłabieniem. Odpowiednia podaż elektrolitów, a zwłaszcza sodu, jest niezmiernie istotna na diecie ketogenicznej. Jakie jeszcze suplementy wybrać na keto?
  • Zbyt mała ilość wody - to sprawi, że nasz organizm bardzo szybko się odwodni, a skutki odwodnienia nie są przyjemne dla nikogo. Ponadto, zbyt mała podaż płynów może skutkować zatwardzeniami, które również zdarzają się na początku naszej przygody z dietą keto.
  • Cheat meal w trakcie adaptacji - to zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Gdy nasz organizm dopiero wdraża się w inny sposób odżywiania się, nie warto go obciążać. Lepiej przeczekać okres adaptacji i dopiero po pewnym czasie pozwolić sobie na oszukany posiłek.
  • Zbyt szybkie przerzucenie organizmu na dużą ilość tłuszczy - nasza wątroba bez odpowiedniego przyzwyczajenia po prostu nie da sobie rady. Może się to objawiać ciężkością, problemami z trawieniem, biegunką tłuszczową czy nawet keto rush - czyli keto wysypką. Warto włączyć wtedy zioła lub suplementy na trawienie, ale oczywiście najlepszą opcją będzie stopniowe zwiększanie tłuszczy przed rozpoczęciem adaptacji.

Podsumowanie

Ketoza to dobry wybór dla osób świadomych dietetycznie i gotowych na wyzwania. Najważniejszy proces adaptacji warto przeprowadzić z należytą uwagą i poświęcić temu odpowiednią ilość czasu. Dzięki temu unikniemy przykrych skutków ubocznych przechodzenia w stan ketozy lub zminimalizujemy ich odczuwanie.

Co jeść w ketozie? Poznaj najlepsze przepisy!

Powiązane artykuły

1 Comment

  1. Małgorzata

    Dziękuję za te informacje. Od roku jestem na niskotłuszczowej z powodu stłuszczenie wątroby. Chciałam sobie pomoc i zaczęłam keto. Niestety po kilku dniach wysypka na plecach. Chyba moja wątroba sobie nie radzi.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *