Cukrzyca typu 1:  objawy, przyczyny, dieta, leczenie. Część 2

Avatar

 W poprzednim artykule wyjaśniliśmy wam czym jest cukrzyca typu pierwszego, a także różnice między nią, a cukrzycą typu drugiego. Opisaliśmy również typowe objawy cukrzycy oraz powikłania zdrowotne, które są następstwem utrzymywania się zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi przez długi czas. W dzisiejszym artykule skupimy się między innymi na: wpływie cukrzycy matki na zdrowie płodu oraz terapeutycznej roli diety i ćwiczeń fizycznych. Zaczniemy jednak od czynników ryzyka. Zapraszamy.

Poprzedni artykuł znajdziecie tutaj.  


Jakie są czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1?

Czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1 są:

 • Ekspozycje prenatalne. Obejmują one stan przedrzucawkowy lub zespół metaboliczny matki.
 • Ekspozycje środowiskowe. Obejmują one chemikalia, zwłaszcza te występujące w tworzywach sztucznych i żywności, w szczególności wprowadzenie glutenu, kazeiny (białko w przetworach mlecznych) lub owoców przed czwartym miesiącem życia lub późne wprowadzenie (po siódmym miesiącu życia) ziaren (gluten, owies i ryż ).
 • Infekcje wirusowe, takie jak wirus Epsteina-Barr lub EBV (mononukleoza), Coxsackie, CMV i inne infekcje, mogą być również czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1.
 • Osoby mieszkające na północnej części globu są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 1. Dlaczego? Nie wiadomo.

Ile osób choruje na cukrzycę typu 1?

Większość osób z cukrzycą (90% -95% wszystkich osób z tą chorobą) ma cukrzycę typu 2. Około 1,25 miliona amerykańskich dzieci i dorosłych cierpi na cukrzycę typu 1.

Cukrzyca typu 1 i ciąża

Kobiety w ciąży z cukrzycą typu 1 muszą zachować szczególną ostrożność, aby utrzymać dobrą kontrolę poziomu cukru we krwi. Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki podczas ciąży, istnieje zwiększone ryzyko powikłań. Dziecko może urodzić się bardzo duże, może również przyjść na świat przedwcześnie. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, który zagraża życiu matki oraz dziecka.   Możesz zminimalizować ryzyko powikłań, zwracając szczególną uwagę na poziom cukru we krwi, jedząc produkty o niskim indeksie glikemicznym i utrzymując regularną aktywność.

Jak diagnozuje się cukrzycę typu 1?

 • Cukrzycę typu 1 diagnozuje się badaniem na stężenie glukozy we krwi.
 • Jeśli wartość ta jest większa niż 125 na czczo lub jest większa niż 200 podczas losowego badania, stwierdza się cukrzycę. Aby sprawdzić, czy jest to cukrzyca typu 1 lub typu 2, należy zmierzyć poziom przeciwciał. Ponadto można postawić wstępną diagnozę na podstawie glukozy lub ketonów w moczu.
 • Test peptydu c może określić, ile insuliny wytwarza trzustka.
 • Testy genetyczne, takie jak podtyp HLA, mogą pogłębić wiedzę na temat choroby.

Jak wygląda leczenie cukrzycy? Czy jest możliwy całkowity powrót do zdrowia?

Obecnie cukrzycy typu 1 nie można wyleczyć. Osoby z cukrzycą typu 1 wymagają iniekcji insuliny, ponieważ ich trzustka nie produkuje tego hormonu samodzielnie. Istnieją różne rodzaje insuliny i różne drogi jej podawania. Większość osób z cukrzycą typu 1 stosuje insulinę długo działającą (czasami nazywaną insuliną podstawową) i wstrzykuje dodatkową insulinę przed posiłkiem lub po posiłku (czasami nazywane insuliną krótko działającą), aby dopasować zawartość węglowodanów w posiłku. Pompa insulinowa może być również stosowana do optymalizacji dostarczania insuliny do potrzeb organizmu.

Niestety, jednym z głównych skutków ubocznych przyjmowania insuliny jest przybieranie na wadze. Osoby z cukrzycą typu 1 mogą zmniejszyć przyrost masy ciała poprzez:

 • Jedzenie diety o niskiej zawartości węglowodanów (o niskim ładunku glikemicznym),
 • Ćwiczenia fizyczne,
 • Nauka prawidłowego stosowania insuliny względem spożywanych węglowodanów,
 • Dieta i poziom aktywności.

Ponieważ cukrzyca typu 1 charakteryzuje się utratą zdolności produkcji insuliny w trzustce, insulina musi być dostarczana w formie iniekcji.

 • Oprócz insuliny, leczenie obejmuje zmiany w diecie, aby zminimalizować podaż cukrów prostych i upewnić się, że węglowodany są dopasowane do odpowiedniej dawki insuliny.
 • Istnieją różne formy insuliny i różne sposoby jej podawania.
 • Dieta cukrzycy typu 1 powinna skupiać się na dużej ilości warzyw i zdrowych białek, takich jak ryby, kurczak i fasola; i powinien mieć niską zawartość słodyczy i przetworzonych wypieków.
 • Zdrowa dieta pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i pomaga w utracie wagi.

Czy istnieje dieta dedykowana dla cukrzycy typu 1?

Podstawowymi założeniami diety dla osób z cukrzycą typu pierwszego jest: zmaksymalizowanie substancji odżywczych w każdej kalorii, odpowiednia podaż węglowodanów i przyjmowanie insuliny w optymalnych dawkach. Osoby z cukrzycą typu 1 uznają, że najłatwiej jest dopasować węglowodany do insuliny, jeśli stosują dietę o niskim indeksie glikemicznym (IG), tak aby wpływ węglowodanów na cukier we krwi był powolny i stopniowy. Ułatwia to również przewidywanie i dopasowanie do wymaganej insuliny.

Ponieważ przyrost masy ciała może być efektem ubocznym wstrzykiwania insuliny, dieta cukrzycy typu 1 powinna być zdrowa i mało kaloryczna.

Czy aktywność fizyczna wpływa na poziom cukru we krwi?

 • Ćwiczenie jest ważne dla wszystkich, w tym dla osób z cukrzycą typu 1.
 • Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 muszą uważać, aby kontrolować poziom cukru we krwi przed, w trakcie i po wysiłku. Ważne jest także jedzenie przekąsek w razie spadku poziomu cukru we krwi.
 • Kiedy ludzie ćwiczą, mięśnie zużywają insulinę, aby uzyskać dostęp do cukru we krwi. Dzięki temu mogą zamienić węglowodany na energię niezbędną do pracy.
 • Może to prowadzić do niższego niż oczekiwano poziomu cukru we krwi.
 • Ćwiczenia mogą również prowadzić do uwolnienia zmagazynowanej w wątrobie glukozy. Może to prowadzić do wyższych niż oczekiwano poziomów cukru we krwi. Dlatego ważne jest, aby kontrolować poziom cukru we krwi, szczególnie podczas rozpoczynania nowej formy aktywności fizycznej.
 • Osoby z cukrzycą typu 1 mogą obserwować wzrost poziomu cukru we krwi podczas wysiłku fizycznego.

Jaka jest średnia długość życia osoby z cukrzycą typu 1?

Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of American Medical Association podają, że osoby z cukrzycą typu 1 żyją około 11 lat mniej niż średni przedstawiciel populacji; jednak nowe badania sugerują również, że tę różnicę można zmniejszyć przy dobrej kontroli glukozy. Większość osób z cukrzycą typu 1 umiera z powodu powikłań cukrzycy typu 1, takich jak choroby serca lub nerek. Tak więc, zapobieganie powikłaniom i zdrowy styl życia, który zapobiega chorobom serca i kontroluje poziom cukru we krwi, to najlepsze rzeczy, które ludzie z cukrzycą typu 1 mogą zrobić, aby żyć długo i zdrowo.

Jakie są powikłania cukrzycy typu 1?

Cukier, który wymyka się spod kontroli może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. Możemy do niech zaliczyć między innymi:

 • cukrzycowa choroba oczu,
 • problemy ze stopami,
 • neuropatia,
 • problemy seksualne (impotencja, częste infekcje genitaliów),
 • infekcje dróg moczowych,
 • infekcje skóry,
 • infekcje drożdżakowe,
 • wyższe ryzyko dla innych infekcji,
 • choroba serca, oraz
 • choroba nerek.

Jeśli masz cukrzycę typu 1 lub typu 2, możesz zapobiec powikłaniom, utrzymując zdrowy niski poziom cukru we krwi, dbając o dietę i aktywność fizyczną.

Czy można zapobiegać cukrzycy typu 1?

Chociaż nie ma jednoznacznego sposobu zapobiegania cukrzycy typu 1, rodzice mogą być świadomi czynników ryzyka w okresie prenatalnym i  we wczesnym dzieciństwie, aby zminimalizować ryzyko. Dla osób, które już cierpią na cukrzycę typu 1, kluczowe znaczenie ma zapobieganie powikłaniom poprzez dobrą kontrolę cukru i regularne badania lekarskie.

Jacy lekarze leczą cukrzycę typu 1?

Diabetolodzy, endokrynolodzy dorosłych i dzieci, specjaliści w leczeniu zaburzeń hormonalnych i zaburzeń układu hormonalnego. Wielu lekarzy pierwszego kontaktu, w tym lekarzy rodzinnych i internistów lub lekarzy naturopatycznych może również leczyć osoby z cukrzycą typu 1. Gdy pojawiają się komplikacje, osoby z cukrzycą często konsultują się z innymi specjalistami, w tym neurologami, gastroenterologami, okulistami, chirurgami i kardiologami. Specjaliści od żywienia, lekarze medycyny integracyjnej i funkcjonalnej oraz eksperci od aktywności fizycznej, tacy jak trenerzy osobiści, są również ważnymi członkami zespołu leczenia cukrzycy.

Tagi: cukrzyca, insulinooporność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *