Popularne artykuły

Herbaty ziołowe – sprawdź która będzie idealna dla Ciebie!
Healthy Lifestyle

Herbaty ziołowe – sprawdź która będzie idealna dla Ciebie! 

Herbaty ziołowe są zdrowe, smaczne, ale także potrafią działać cuda przy różnego rodzaju dolegliwościach. Choć czasami są gorzkie, to szybko można przyzwyczaić się do ich smaku, a nawet go polubić. Na naszym rynku dostępne są teraz, coraz to nowsze dodatki do herbat ziołowych np. pigwa czy cytryna, które neutralizują specyficzne smaki niektórych naparów.

Jest to niesamowicie ważne dla naszego zdrowia, aby oprócz dużych ilości wody, dostarczać też do naszego organizmu napary z ziół. Większość herbatek ziołowych już na pierwszych stronach opakowań ma jasno określone działanie oraz to na jakie dolegliwości czy schorzenia możemy ją stosować.

Napary z ziół stosuje się zarówno wewnątrz naszego organizmu poprzez picie, ale także zewnętrznie - najczęściej jako kosmetyki, kompresy na skórę lub do przemywania określonych powierzchni na ciele.


Jak należy przygotować napar?

Napary z ziół sporządza się poprzez zalanie rozdrobnionego surowca zielarskiego, zazwyczaj określoną przez producenta, odpowiednią ilością wrzącej wody. Drugim krokiem jest trzymanie go pod przykryciem przez określony czas. Surowcem najczęściej są ziela, liście i kwiaty. Przygotowuje się je z substancji wrażliwych na wyższą temperaturę.

Zazwyczaj stosuje się 1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu na szklankę wody i parzy przez około 15 minut. Jednak przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta.

Takie napary są nietrwałe i  zasadniczo należy je przygotowywać za każdym razem na nowo, aby zachować wszystkie dobroczynne właściwości. Gorące zioła mogą być przez jakiś czas przechowywane w termosie, lecz nie dłużej niż jeden dzień.


Mięta

Niektórzy piją ją ze względu na specyficzny, orzeźwiający smak. Inni zaś stosują ją jako środek na ból żołądka czy niestrawność, który naprawdę działa.

Dlaczego tak się dzieje?

Badania wykazują, że olejek miętowy rozluźnia mięśnie układu trawiennego, a tym samym znacznie ułatwia nam trawienie. Napar z mięty ma więc podobne działanie. Pomaga w neutralizacji gazów oraz wzdęć. Może również okazać się pomocny przy zaparciach.

Inne zaś badania wykazały, że niektóre herbaty ziołowe takie jak np. mięta mogą łagodzić ból oraz zapobiegać kurczeniu się mięśni gładkich, co z kolei bezpośrednio przyczynia się do łagodzenia skurczy w jelitach.

Ponadto aż dziewięć badań przeprowadzonych na prawie 1000 osób z zespołem jelita drażliwego wykazały, że mięta znacznie łagodzi dolegliwości związane z tą chorobą.

Poza tym, napar z mięty ma działanie uspokajające, dlatego przydaje się w łagodzeniu stresu. Wykazuje ona również silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwwirusowe.


Rumianek

Herbaty ziołowe to zdrowe i wszechstronne napoje, które powinno się spożywać każdego dnia. Rumianek to jedna z bardzo znanych i popularnych roślin leczniczych.

To właśnie z tych pięknych, drobnych, wysuszonych kwiatków zwanych koszykami, robi się herbaty ziołowe. Rumianek zawiera duże ilości olejków eterycznych, dzięki którym można go używać na wiele dolegliwości, nie tylko jako napar podawany doustnie, ale także do stosowania na skórę.herbaty ziołowe

Jakie właściwości ma rumianek?

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe układu pokarmowego, ale także, co ciekawe ma także działanie przeciwalergiczne. Neutralizuje również toksyny bakteryjne w skórze, a także działa przeciwbakteryjnie na cały nasz organizm.

Koszyczki rumianku często wykorzystuje się w kosmetyce. Zewnętrznie stosuje się je podczas stanów zapalnych skóry oraz błon śluzowych, przy różnego rodzaju ranach, poparzeniach i owrzodzeniach, ale także przy alergiach skórnych.

Dobrym pomysłem będzie użyć naparu z rumianku jako środek leczniczy podczas choroby, ze względu na to, że pomaga przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj stosuje się go w postaci dodatku do inhalacji.


Melisa

Melisa, jest to zioło, które pochodzi z tej samej rodziny co mięta. Jest to jedno z tych ziół, które rzeczywiście nie wszystkim od razu smakuje.

Na naszym rynku dostępne są teraz coraz to nowsze dodatki do herbat ziołowych np. pigwa czy cytryna, które neutralizują specyficzne smaki niektórych naparów.

Czy działa tylko na uspokojenie?

Oczywiście, tak jak wszyscy bardzo dobrze wiemy, jest pomocna w stanach pobudzenia nerwowego, jako środek wyciszający i uspokajający. Może pomóc przy łagodzeniu przewlekłego zmęczenie oraz rozdrażnienie i stresu. Ponadto melisa przynosi ukojenie w bólach głowy, także tych migrenowych.

Często wykorzystuje się ją przy nerwicy serca, stanach depresyjnych i melancholii. Sprawdzi się również przy problemach z zasypianiem.

Ponadto, choć nie mówi się o tym często, herbaty ziołowe z melisy przyczyniają się do zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi, co z kolei może zapobiegać miażdżycy.

Co ciekawe, może ona przynieść ulgę kobietą podczas bólu związanego z menstruacją. Naukowcy przekonują, że regularne spożywanie melisy przez osoby chore na Alzheimera przyczynia się pozytywnie do poprawy ich funkcji poznawczych oraz zmniejsza objawy demencji starczej.


Pokrzywa

Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów oraz soli mineralnych pomocnych przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Jej smak nie jest zbyt zachęcający, jednak picie jej regularnie, dla niektórych osób może okazać się bardzo pomocne.

Na jakie dolegliwości może pomóc?

Po pierwsze stosuje się ją w celu obniżenia złego cholesterolu we krwi, ale także w celu zmniejszenia alergii. Redukuje stany zapalne, łagodzi ból, hamuje wypadanie włosów oraz rozszerza naczynia krwionośne. Obniża także ciśnienie krwi. Ponadto jest wykorzystywana przy leczeniu ran, znacząco wpływając na proces gojenia się.

Ma również właściwości moczopędne, które mogą okazać się pomocne podczas kamicy nerkowej oraz różnych innych schorzeń układu moczowego. Hamuje także proces zatrzymywania wody w organizmie, dlatego bardzo dobrze jest ją spożywać podczas odchudzania.

Często wykorzystuje się ją do wspomagania leczenia trądziku młodzieńczego oraz chorób reumatycznych.

Herbaty ziołowe z pokrzywy ułatwiają przemianę materii oraz wzmagają apetyt, ale także związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, a także korzystnie wpływają na pracę innych narządów takich jak np. trzustka, wątroba czy żołądek.

herbaty ziołowe

Koper włoski

Posiada on wiele istotnych dla funkcjonowania naszego organizmu właściwości leczniczych. Poza tym jego smak jest bardzo przyjemy oraz łagodny. Istnieje duża szansa że zasmakuje każdemu. Najnowsze badania wykazują, że nie może on być stosowany z przeznaczeniem dla małych dzieci. Wynika z nich bowiem, że mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych.

Kto więc może pić napary z kopra włoskiego?

Koper włoski zwiększa objętość wydzieliny oskrzelowej oraz zmniejsza jej gęstość. Można go stosować jako środek wykrztuśny w kaszlu związanym z przeziębieniem.

Jest to niesamowicie ważne dla naszego zdrowia, aby oprócz dużych ilości wody, dostarczać też do naszego organizmu napary z ziół.

Sprawdzi się on również jako środek w objawowym leczeniu łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak np. wzdęcia czy uczucie pełności. Można go stosować także przy bólach menstruacyjnych o łagodnym nasileniu.

Zdania na temat stosowania go u małych dzieci są podzielone. Powszechnie napar z kopru włoskiego stosuje się u niemowląt jako środek łagodzący kolki. Jednak zawarte w tym napoju olejki wykazują działanie estrogenne, co poddaje w wątpliwość jego dobroczynne właściwości. Badania przeprowadzone nad estragolem, naturalną substancją zawartą w ziarnach kopru (także w herbatkach na jego bazie) wykazują, że jest to substancja rakotwórcza i genotoksyczna.


Podsumowanie

Herbaty ziołowe powinny być przez nas spożywane każdego dnia. Spróbowanie większości z nich pomoże nam wybrać naszą ulubioną. Chociaż przy pierwszym spróbowaniu mogą wydać się dla nas gorzkie i niesmaczne, później może okazać się z nawet nam zasmakują.

Należy zwracać również uwagę na przeciwwskazania do stosowania niektórych ziół i dokładnie zapoznać się z nimi przed ich zastosowaniem, aby uniknąć niepożądanych skutków.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *