Popularne artykuły

Poranny kac – sprawdź jak skutecznie z nim walczyć!
Diety

Poranny kac – sprawdź jak skutecznie z nim walczyć! 

Poranny kac to nic innego, jak reakcja organizmu na spożycie zbyt dużej ilości alkoholu.

Najczęściej kac objawia się nudnościami, bólami i zawrotami głowy, wzmożonym pragnieniem oraz wrażliwością na światło i dźwięki, które utrzymują się przez kilka godzin.

Podczas gdy poranny kac nie został jeszcze wnikliwie zbadany przez naukowców, my postaramy się przedstawić kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka oraz leczenie jego objawów.


Picie z umiarem

Ta metoda może i wydaje się najprostsza i oczywista, ale niestety dla wielu osób jest ona trudna w realizacji.

Powszechne wiadomo, że wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu wzrasta niestety szansa na złe samopoczucie następnego dnia.

Przeprowadzono badania, w których przebadano grupę 112 młodych osób, podczas wakacyjnego wyjazdu. Potwierdziło ono teorię, która mówi, że im więcej wypijemy tym większy kac wystąpi następnego dnia.

Dodatkowo zaobserwowano, że poranny kac każdego dnia wakacji był coraz silniejszy. Jest to ściśle związane z przedłużonym okresem intensywnego spożywania alkoholu.

Na stężenie alkoholu we krwi może składać się wiele czynników. Są to m. in. waga ciała, płeć, to kiedy ostatni raz zjadłeś, jaki rodzaj alkoholu pijesz i ile czasu spędzasz na piciu.

Co ciekawe, badania wykazały, że aby następnego dnia pojawił się objawy kaca, stężenie alkoholu w naszej kwi musi wynosić około 0,11%.

Niektóre osoby mogą odczuwać kaca po 2-3 drinkach, podczas gdy inne muszą go wypić zdecydowanie więcej.

Tymczasem co ciekawe, około 23% wszystkich osób spożywających alkohol jest całkowicie odpornych na kaca.

Jednak wiele osób deklaruje, że najlepszym sposobem zapobiegania złemu samopoczuciu następnego dnia, jest po prostu picie z umiarem.

Każda osoba, która sięga po alkohol i chce uniknąć objawów porannego kaca powinna znać swój umiar i wiedzieć kiedy powinna przestać pić.


Woda woda i jeszcze raz woda

Jeżeli jednak już ''mleko się rozlało'', wypiłeś zbyt dużo i dopadły Cię objawy kaca, wtedy najlepiej sprawdza się czysta, niesłodzona, niegazowana woda.

Woda nie tylko przyspieszy proces rekonwalescencji poprzez przepłukanie układu trawiennego, ale także co jest bardzo ważne nawodni twój organizm.

Odwodnienie organizmu jest główną przyczyną złego samopoczucia po spożywaniu alkoholu. Najlepszym sposobem na wyleczenie kaca jest jego ponowne nawodnienie.

Sprawdzonym, ale jednocześnie trudnym w realizacji sposobem będzie nawodnienie się już wieczorem, tuż po ''zakrapianej imprezie'', zanim położymy się spać.

poranny kac


Przekąski

Jeśli obawiasz się kaca, zadbaj o jedzenie przed, podczas i/lub po spożywaniu alkoholu.

Poranny kac może być mniejszy, jeżeli zadbasz o to, aby nie dostarczać alkoholu do organizmu, podczas gdy twój żołądek jest pusty.

Ponadto spożywanie alkoholu ''na pusty żołądek'' nie wydaje się zbyt mądrym posunięciem, ponieważ Twoja impreza może skończyć się szybciej niż się tego spodziewasz.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli spożywanie alkoholu nie będzie odbywać się z głową, wtedy nawet przekąski nam nie pomogą.


Śniadanie

Może zdarzyć się tak, że poranny kac obawia się mdłościami oraz niechęcią do jedzenia. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie dostarczenie do naszego żołądka czegoś lekkostrawnego, aby zaczął pracować.

Rosół to najlepsze lekarstwo na wszystkie choroby stosowany przez nasze mamy i babcie. Zupa ta, może okazać się trafionym pomysłem, ponieważ pomoże uzupełnić sól i potas.

Jeżeli jednak nie mamy pod ręką rosołu, dobrym rozwiązanie będzie kleik ryżowy lub inna kaszka, którą można kupić w większości supermarketów na dziale z żywnością dla dzieci. Produkt ten należy przygotować na bazie wody. Możemy zawsze mieć taki produkt w szafce odłożony właśnie na takie okazje.

Natomiast, jeżeli nie mamy w domu nic z wyżej wymienionych produktów, możemy sięgnąć po np. krakersy, słone paluszki czy suche ciasta.

Po zjedzeniu powinniśmy poczuć się dużo lepiej.


Sen

Alkohol u niektórych osób może powodować zaburzenia snu takie jak m. in. pogorszenie się jakości snu, problemy z uśnięciem czy zbyt wczesna pobudka.

Pomimo, że niskie i umiarkowane spożycie alkoholu mogą sprzyjać zasypianiu, badania pokazują, że większa ilość spożytego alkoholu wpływa źle na jakość i długość naszego snu.

Zaburzenia snu mogą wpływać na gorsze samopoczucie po spożyciu alkoholu o poranku i objawiać się np. bólami głowy, większym zmęczeniem czy drażliwością.

Odpoczynek i regeneracja mogą pomóc złagodzić objawy i sprawić, że poranny kac stanie się bardziej znośny.

poranny kac


Spacer

Zaczerpnięcie świeżego powietrza podczas spaceru może okazać się zbawieniem, kiedy dopadł Cię poranny kac.

Spacer poprawia krążenie krwi, usprawnia pracę układu limfatycznego oraz sprawi, że zaczną wydzielać się endorfiny. To dobry sposób nie tylko na fizyczną, ale i również psychiczną odnowę.


Klin klinem, czyli alkohol na kaca?

Chociaż często ten sposób uznawany jest za mit, istnieją dowody potwierdzające teorię, że wypicie rano niewielkiej ilości alkoholu w postaci piwa czy drinka, może złagodzić objawy kaca.

Dzieje się tak, ponieważ alkohol zmienia sposób, w jaki metanol, substancja chemiczna występująca w niewielkich ilościach w napojach alkoholowych, jest przetwarzany w organizmie.

Po wypiciu alkoholu metanol przekształca się w formaldehyd, toksyczny związek, który może być przyczyną pewnych objawów kaca.

Jednak kiedy dopadnie Cię poranny kac i napijesz się alkoholu, może on całkowicie zapobiec tworzeniu się formaldehydu. Zamiast tworzyć formaldehyd, metanol jest następnie bezpiecznie wydalany z organizmu.

Warto więc rozważyć ten sposób na pozbycie się nieprzyjemnych skutków spożywania alkoholu.


Zielona herbata

Zielona herbata powszechnie znana jest ze swoich właściwości odchudzających. Może okazać się również bardzo pomocna w walce z porannym kacem.

Przeprowadzono szereg badań na zwierzętach, które dotyczyły obniżania stężenia alkoholu we krwi po wypiciu zielonej herbaty. Okazało się, że związki w niej zawarte pomagają w walce z kacem.


Kawa

Poranny kac zazwyczaj kojarzy się ze zmęczeniem oraz brakiem energii.

Kawa może okazać się trafnym wyborem, jeśli chodzi o walkę ze złym samopoczuciem po spożyciu alkoholu.

Przeprowadzono jednak badania które wykazały, że kawa niestety nie wszystkim pomaga. Wypicie filiżanki kawy, podczas gdy dopadł nas poranny kac może, ale nie musi pomóc nam go zwalczyć.

Warto więc przetestować wypicie kawy, gdy po imprezie źle się czujemy. Każdy organizm jest inny i kawa na każdego w tym przypadku będzie działać inaczej.


Podsumowanie

Poranny kac, choć nie jest chorobą i stosunkowo nie trwa zbyt długo, może nieco pokrzyżować nam plany.

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z nim.

Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku, dzięki czemu będziemy mogli zmniejszyć nasilenie złego samopoczucia po spożywaniu alkoholu albo całkowicie uniknąć kaca.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20402991/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19630704/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4666864/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2775419/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2053487

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19630732

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1306022/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1863148/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20712596

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19347842

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18182417

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373736

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7081477/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14354014

http://www.kjcls.org/journal/view.html?volume=46&number=4&spage=131

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8987593/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S175646461200093X

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12404081

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28967799

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *