Popularne artykuły

Beta-karoten – nie tylko opalanie!
Wooden dices with the words beta carotene and fresh carrots in the back, healthy eating concept
Badania suplementów

Beta-karoten – nie tylko opalanie! 

Beta – Karoten jest to związek należący do grupy karotenoidów, odgrywających w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Jest to prowitamina witaminy A, z której ta właśnie witamina jest wytwarzana. To związek, który w naturalny sposób występuje w żywności, w tym przede wszystkim w marchewce, ale również w dyni, w pomidorach, brzoskwiniach, jak również i w pomarańczach. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego przekształca się w aktywną formę, witaminę A niezbędną do prawidłowej pracy organizmu człowieka. 

Działanie

Działanie beta–karotenu jest niezwykle szerokie. Jest to naturalny antyoksydant wykazujący działanie przeciwutleniające. Usuwa więc on wolne rodniki tlenowe, które mogą być niebezpieczne dla organizmu człowieka. Dzięki niemu opóźnione zostają procesy starzenia. Skóra staje się gładka, pozbawiona trądziku, sprężysta i świetlista. Następuje redukcja zmarszczek. Prowitamina A zapewnia odpowiednią pracę narządowi wzroku, chroni przed zaćmą, zespołem suchego oka, czy też przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Oczywiście beta – karoten odgrywa także ważną rolę dla układu odpornościowego, zwiększając podatność na infekcje, zapewniając ochronę przed infekcjami, w końcu zmniejszając ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku, krtani, jak również i pęcherza moczowego. I na końcu warto zaznaczyć także, że beta – karoten pomaga w opalaniu. Im go więcej, tym efekt opalenizny dłuższy. Co więcej, prowitamina A chroni przed oparzeniami i złym działaniem promieni UV. Beta – karoten obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega miażdżycy, chroni organizm przed chorobami serca.

Dawkowanie

Beta–karoten występuje naturalnie w żywności, w tym między innymi w marchewce, w owocach w kolorze pomarańczowym, czerwonym i żółtym. Dużo tej prowitaminy mieści się w papryce, w pomidorach, pomarańczach, w nektarynkach, melonie i w mango.

Dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A wynosi 5 – 7mg. Jeśli musimy stosować suplementację, konieczne jest zażywanie preparatów przez co najmniej dwa miesiące. Nie można do tego zapominać oczywiście o zbilansowanej, odpowiedniej diecie.

Niedobór

Jeśli w organizmie następuje niedobór beta – karotenu pojawiają się problemy ze wzrokiem, łamią się paznokcie, wypadają włosy, a do tego odczuwa się ciągłą suchość w gardle. Ponadto skóra staje się sucha, szorstka i matowa.

Nadmiar

Jeśli zażywamy zbyt duże ilości beta – karotenu może pojawić się żółte zabarwienie skóry, a u palaczy zwiększone zostaje ryzyko zachorowania na raka płuc.

Polecany produkt

Dostępnych jest wiele preparatów, które pozwolą nam zwiększyć poziom beta – karotenu w organizmie. Jednym z nich jest Natural Beta Carotene z firmy Now Foods. Będzie on działał antyoksydacyjnie, ale nie tylko. Beta-karoten chroni również przed działaniem promieniowania UV oraz szkodliwymi efektami opalania, dzięki czemu jest ono o wiele bardziej bezpieczne. Ułatwia i przyspiesza opalanie, co jest dość ważne dla wielu osób. Działaj naturalnie!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *