Popularne artykuły

Blog Post

Naturalne antybiotyki – zastosowanie i ewentualne skutki uboczne. Część I
Suplementacja

Naturalne antybiotyki – zastosowanie i ewentualne skutki uboczne. Część I 

Antybiotyki zostały po raz pierwszy odkryte, gdy Aleksander Fleming zauważył pleśń (Penicillium notatum) hamującą wzrost bakterii. Antybiotyki farmaceutyczne zostały później opracowane i opatentowane, ale większość z nich ma szkodliwe skutki uboczne. Zbyt częste przepisywanie i niewłaściwe stosowanie antybiotyków farmaceutycznych doprowadziło do powstania wielu bakterii opornych na antybiotyki. Na szczęście istnieje wiele naturalnie występujących antybiotyków, które są skuteczne, bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych.

Choroby zakaźne powodowane przez bakterie, grzyby lub wirusy są niezwykle powszechne. Z powodu nadmiernego i niewłaściwego stosowania, antybiotyki farmaceutyczne stają się coraz bardziej nieskuteczne w leczeniu tych chorób [1]. Coraz większa ilość bakterii uodpornia się na popularnie stosowane substancje. Antybiotykom farmaceutycznym często towarzyszą szkodliwe działania uboczne, takie jak wymioty, biegunka, reakcje alergiczne i wysypki. Mogą także powodować dysfunkcje mikroflory, co zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy oraz nawracających infekcji bakteryjnych i grzybiczych [2]. Wiele przypraw i ziół, takich jak czosnek, oregano, tymianek i kurkuma, wykazuje imponujące właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe i może być stosowana jako alternatywa dla tradycyjnych antybiotyków dostępnych w aptekach [3].

Rodzaje infekcji bakteryjnych

Infekcje bakteryjne są niezwykle powszechne i są spowodowane wieloma różnymi szczepami i typami bakterii. Czasami szczep bakterii normalnie występujący w organizmie może powodować choroby. Podczas gdy Escherichia coli może pomóc w utrzymaniu zdrowego przewodu pokarmowego, inny szczep Escherichia coli może powodować zatrucie pokarmowe i biegunkę. Niektóre często występujące infekcje bakteryjne to[4]:

- infekcje bakteryjne nabyte w szpitalu: istnieje kilka bakterii opornych na antybiotyki, które mogą powodować potencjalnie zagrażające życiu choroby u hospitalizowanych pacjentów; infekcje Clostridium difficile często powodują biegunkę, podczas gdy Pseudomonas aeruginosa i fluorescens powodują infekcje oportunistyczne (u osób z niską odpornością); najczęściej spotykane w szpitalu zapalenie płuc jest spowodowane przez Klebsiella, która może również powodować infekcje dróg moczowych i zakażenia krwi; chociaż Staphylococcus aureus zwykle występuje na skórze, może powodować zagrażające życiu zakażenie serca (infekcyjne zapalenie wsierdzia) [5],

- zatrucie pokarmowe i problemy z jelitami,

- zatrucia pokarmowe i biegunka są często powodowane przez Salmonella, Escherichia coli i Campylobacter jejuni [6]. Infekcja Helicobacter pylori zwiększa kwasowość żołądka, powodując zgagę i wrzody żołądka [7],

- zapalenie płuc - Haemophilus influenzae jest źródłem wielu infekcji, w tym zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, zatrucia krwi (posocznicy) i innych; Legionella pneumophila wywołuje rodzaj zapalenia płuc zwanego chorobą legionistów [8].

- infekcje bakteryjne skóry - Streptococcus pyogenes może powodować chorobę mięśni (martwicze zapalenie powięzi), podczas gdy trądzik jest powszechnie powodowany przez Propionibacterium acnes [9]; Vibrio vulnificus powoduje infekcje skóry i tkanki, może też być odpowiedzialny za uszkodzenie wątroby (marskość) [10],

- infekcje dróg moczowych: głównymi przyczynami infekcji dróg moczowych są Escherichia coli i Enterococcus, ale mogą być one również powodowane przez Serratia marcescens lub Proteus mirabilis [11],

- choroby dziąseł i próchnica: Aggregatibacter actinomycetemcomitans powoduje agresywną chorobę dziąseł (zapalenie przyzębia), podczas gdy Streptococcus mutans powoduje powstawanie płytki nazębnej, która uszkadza szkliwo zębów i może powodować choroby dziąseł i próchnicę [12],

- zespół wstrząsu toksycznego: rzadka, ale potencjalnie śmiertelna infekcja, spowodowany jest przez toksyny wytwarzane przez bakterie Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus [13].

Rodzaje infekcji grzybiczych

Wiele powszechnych problemów zdrowotnych związanych jest z infekcjami grzybiczymi. Podobnie jak w przypadku bakterii, grzyby zwykle występujące w organizmie mogą czasem nadmiernie się namnażać i powodować poważne problemy [14].

Stopa sportowca”

Stopa sportowca (grzybica stóp) to grzybicze zakażenie stóp, które zwykle rozwija się jako swędząca wysypka między palcami. Grzybica stóp wywoływana jest zazwyczaj przez Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes i Candida species [15].

Łupież

Łupież jest bardzo częstym schorzeniem, polegającym na łuszczeniu się skóry głowy. Bardzo często towarzyszy temu silne swędzenie. Chociaż istnieją różne czynniki, które przyczyniają się do łupieżu (takie jak nadmierne wytwarzanie łoju), nasilenie łupieżu związane jest z dużymi ilościami rodzaju drożdży (Malassezia) normalnie występujących na skórze [16].

Egzema

Chociaż egzema ma wiele przyczyn, pogarsza go drożdżyca Malassezia (również związana z łupieżem) [17].

Infekcje paznokci

Infekcje paznokci są często powodowane przez grupę grzybów zwanych dermatofitami, w tym grzyby Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Infekcje te są trudne do leczenia, a stosowane antybiotyki farmaceutyczne mogą być bardzo toksyczne dla wątroby [18].

Infekcje powodowane drożdżami

Infekcja drożdżakowa pochwy, która charakteryzuje się swędzeniem, jest spowodowana nadmiernym wzrostem drożdżaków Candida normalnie występujących w pochwie. Uważa się, że ten przerost spowodowany jest stosowaniem antybiotyków [19].

Naturalne antybiotyki

Wiele z wyżej wymienionych infekcji i problemów można leczyć za pomocą naturalnych antybiotyków. Zwłaszcza, jeśli rozpoczniemy leczenie na wczesnym etapie. Do naturalnych antybiotyków zaliczamy między innymi: czosnek, oregano, olej z drzewa herbacianego, czerwoną paprykę i wiele, wiele innych substancji, które opiszemy w osobnych artykułach.

Bezpieczeństwo stosowania

Naturalne antybiotyki, poza nielicznymi przypadkami alergii lub nietolerancji, są całkowicie bezpieczne i nie generują skutków ubocznych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *