Napoje wspomagające odchudzanie – jak przyśpieszyć redukcję wagi

napoje wspomagające odchudzanie

Napoje wspomagające odchudzanie mogą brzmieć jak kolejny slogan reklamowy. Jednakże badania pokazują, że niektóre substancje mogą w wyraźny sposób przyczynić się do utraty wagi.

Napoje wspomagające odchudzanie – jak działają?

Napoje, takie jak zielona herbata, kawa czy napoje wysokobiałkowe mogą mieć różne działanie przyśpieszające utratę tkanki tłuszczowej. Napoje wspomagające odchudzanie mogą przyśpieszać metabolizm, dawać uczucie sytości oraz redukcję uczucia głodu.

Oto kilka napojów, które wprowadzone do naszej diety, pomogą nam pozbyć się kilku zbędnych kilogramów.


Kawa

Ludzie na całym świecie piją kawę głównie po to, aby dostać zastrzyk energii oraz poprawić sobie nastrój.

Dzieje się tak, dlatego że kawa zawiera kofeinę - substancję, która działa stymulująco na organizm oraz może wspomagać odchudzanie.

Ponadto kawa może zmniejszyć spożycie energii oraz co ważne - zwiększa metabolizm.

Z przeprowadzonych badań z udziałem 33 osób dorosłych ze stwierdzoną nadwagą wynika, że osoby pijące kawę zawierającą 6 mg kofeiny na kilogram masy ciała spożywały znacznie mniej kalorii niż ci, którzy pili mniej kawy lub wcale.

Te badania oraz wiele innych także potwierdziły działanie kofeiny polegające na przyspieszaniu metabolizmu oraz spalania tłuszczu. Napoje wspomagające odchudzanie nie mogłyby się ukazać w tym artykule bez kawy.

Co więcej, przeprowadzono badania na ponad 2600 osobach, w których zauważono znacznie szybszą utratę wagi, jeżeli podczas procesu odchudzania pili napoje zawierające kofeinę.


Zielona herbata

Zielona herbata nie bez przyczyny kojarzy nam się ze zdrowiem. Jest ona wówczas najlepszym napojem wspomagającym odchudzanie - nie tylko ze względu na zawartość dużej ilości składników odżywczych oraz przeciwutleniaczy.

Działanie zielonej herbaty zostało poddane 14 badaniom.

Badania te wykazały, iż osoby które piły mocną zieloną herbatę przez 12 tygodni straciły średnio od 0,2 do nawet 3,5 kg więcej niż osoby, które wcale jej nie piły.

Wynika to z tego, że napój ten zawiera ogromne ilości katechin - przeciwutleniaczy, które mogą zwiększyć spalanie tłuszczu oraz przyspieszyć metabolizm.

Co więcej zielona herbata zawiera kofeinę, która wspomaga odchudzanie poprzez zwiększenie poziomu energii, co skutkuje zwiększoną wydajność podczas ćwiczeń.

Gatunkiem herbaty która ma najwięcej katechiny jest matcha. Zatem jest ona polecana osobą, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów.

Jedno z badań wykazało, że kobiety które piły 3 gramy matchy dziennie zauważyły większe spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń, niż te które w ogóle jej nie piły.

Ponadto jej picie przyczynia się do obniżenie ciśnienia krwi oraz znacząco obniża ryzyko rozwoju wielu chorób takich jak cukrzyca, choroby serca a także niektóre nowotwory.


Woda

Zwiększenie ilości przyjmowanej wody jest jednym z najprostszych sposobów na poprawę ogólnego zdrowia.

Picie większej ilości wody może zapobiec podjadaniu między posiłkami powodując uczucie sytości i zwiększenie ilości spalanych przez nas kalorii.

Jedno z badań wykazało, że picie wody przed posiłkami zwiększa sytość, a tym samym zmniejsza spożycie kalorii.

Badanie w którym brało udział 48 osób z nadwagą wykazało, że ci którzy pili pół litra wody przed posiłkami, podczas stosowania diety niskokalorycznej straciła 44% więcej na wadze  przez 12 tygodni w porównaniu do tych którzy nie pili wody przed posiłkiem.

Napoje wspomagające odchudzanie jak kawa czy zielona herbata to tylko dodatki. Należy skupić się przede wszystkim na piciu czystej zimnej wody mineralnej.

Czy woda powinna być zimna? Tak! Badania pokazują, że picie zimnej wody zwiększa ilość spalanych przez nas kalorii. Spowodowane jest to tym, że nasz organizm zużywa energię na ogrzanie zimnej wody, a ta energia pobierana jest właśnie z naszej tkanki tłuszczowej.

Na przykład, badanie na 21 otyłych dzieciach wykazało, że zużycie energii w ich organizmie wzrosło do 25% na 40 minut podczas odpoczynku, po wypiciu 10 ml zimnej wody na kilogram masy ciała.


Czarna herbata

Podobnie jak zielona herbata, czarna jest napojem wspomagającym odchudzanie.

Czarna herbata ulega większemu utlenianiu niż inne rodzaje herbat, czego skutkiem jest ciemniejszy kolor oraz bardziej wyrazisty smak.

Co więcej, zawiera ona dużo polifenoli, w tym grupę związków polifenolowych zwanych flawonoidami. Polifenole są silnymi przeciwutleniaczami, co czyni z czarnej herbaty idealny napój wspomagający odchudzanie.

W naszej liście "Napoje wspomagające odchudzanie" koniecznie należy umieścić właśnie czarną herbatę, którą większość z nas pije prawdopodobnie na co dzień.

Badania wykazały, iż polifenole znajdujące się w czarnej herbacie wspomagają utratę wagi poprzez zmniejszenie spożycia kalorii, stymulując rozkład tłuszczu oraz wzrost przyjaznych dla organizmu człowieka bakterii jelitowych. Przeprowadzone badania dowiodły, że osoby pijące trzy filiżanki czarnej herbaty dziennie przez trzy miesiące straciły na wadzę oraz ich obwód w talii zmniejszył się, co potwierdza teorie dobroczynnego wpływu czarnej herbaty na organizm.

Innym razem prowadząc badania dotyczące jej wpływu na kobiety, skupiono się na obecności tłuszczu w organizmie po spożywaniu przez pewien okres produktów bogatych w flawonoidy. W badaniu wzięło udział ponad 2500 kobiet. Okazało się, że kobiety te miały znacznie niższy poziom tłuszczu niż te, które ich nie spożywały.


Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który wspomaga odchudzanie poprzez obniżanie poziomu insuliny. Co ważne, hamuje apetyt, poprawia metabolizm oraz przyspiesza spalanie tłuszczu.

Wyniki badań na zwierzętach pokazują jasno, iż kwas octowy zapobiega przybieraniu na wadze. Co więcej, zmniejsza gromadzenie się tłuszczu w brzuchu, ale także w wątrobie.

Pomimo iż badania na ten temat są ograniczone, istnieją pewne dowody na potwierdzenie teorii, że ocet jest napojem wspomagającym odchudzanie.

Tym razem przebadano prawie 150  dorosłych osób z nadwagą. Okazało się, że ci, którzy pili dziennie 2 łyżki stołowe (około 30 ml) octu jabłkowego dziennie, zauważyli znaczne zmniejszenie masy ciała oraz tłuszczu w brzuchu. Ponadto ich obwód w talii zmniejszył się, w porównaniu do reszty badanych, którzy otrzymywali napój placebo.

Ocet jabłkowy spowalnia opróżnianie żołądka, co może spowodować uczucie sytości na dłuższy czas. Ten napój jest świetną alternatywą dla osób, które mają tendencje do przejadania się .

Należy jednak wspomnieć o konieczności zachowania ostrożności w spożywaniu napojów kwaśnych. Mogą powodować erozję zębów, dlatego nie należy pić ich w zbyt dużych ilościach. Co więcej zawsze należy pamiętać o przepłukaniu jamy ustnej po ich spożyciu.


Herbata imbirowa

Imbir jest popularną przyprawą, która nadaje potrawą smak i aromat. Jest stosowany również jako naturalny środek leczniczy przy np. przeziębieniach, nudnościach a nawet zapaleniach stawów.

Badania na ludziach i zwierzętach pokazują, iż ten aromatyczny korzeń może korzystnie wpływać na utratę wagi.

Przeprowadzono szereg badania na szczurach, które polegały na karmieniu ich przez cztery tygodnie dietą wysokotłuszczową z dodatkiem 5% sproszkowanego imbiru. Badania te po 4 tygodniach wykazały znaczące obniżenie masy ciała oraz obniżenie poziomu cholesterolu.

Pomimo to, iż do badań na szczurach wykorzystywano skoncentrowany proszek z imbiru, badania na ludziach wykazały, że herbata imbirowa pomaga zmniejszyć apetyt, a także przyspiesza spalanie kalorii, a co za tym idzie wspomaga odchudzanie.

Tym razem przebadano dziesięcioro mężczyzn z nadwagą. Mieli oni pić 2 gramy sproszkowanego imbiru rozpuszczonego w gorącej wodzie do śniadania. Wszyscy badani doświadczyli uczucia sytości oraz ich głód zmniejszył się w porównaniu do dni, w których nie pili herbaty imbirowej podczas śniadania.

Ponadto badanie wykazało zwiększenie termicznego efektu żywności (liczbę kalorii potrzebnych do wchłonięcia pokarmu) o 43 kalorie.

Chociaż liczba spalanych kalorii nie jest ogromna, badanie potwierdza teorię, iż herbata imbirowa jest bardzo dobrym napojem wspomagającym odchudzanie.


Podsumowanie

Napoje wspomagające odchudzanie mogą w różny sposób działać na nasz organizm, by przyspieszyć utratę wagi. Oprócz właściwości odchudzająch mogą zawierać wiele zdrowych substancji które poprawią nasze zdrowie.

Napoje kofeinowe, takie jak kawa mogą stymulować utratę wagi przez przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie przyjmowanych kalorii i przyspieszenie spalania tłuszczu.

Picie zielonej herbaty może pomóc utracić wagę poprzez przyspieszenie metabolizmu.

Czarna herbata zawiera polifenole – antyoksydanty, które jak wykazano w badaniach przyśpieszają spalanie tłuszczu.

Picie większej ilości wody może pomóc spalać kalorie i zmniejszyć ilość spożywanych posiłków, co prowadzi do utraty wagi.

Jeżeli chodzi o ocet jabłkowy to potrzebna jest większa ilość badań dotyczących tej substancji. Jednakże spożywanie małej ilości codziennie może pomóc w utracie wagi.


Tagi: herbata, herbata imbirowa, kawa, ocet jabłkowy, woda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *