Synergia suplementów cz. 1 – Forskolina i inhibitory PDE-4

Synergia suplementów cz. 1 - Forskolina i inhibitory PDE-4

Odpowiednie łączenie ze sobą substancji pozwala wzajemnie nasilić ich działanie lub rozszerzyć ich spektrum zastosowań. Wykorzystanie synergii działania różnych substancji jest podstawą zaawansowanej suplementacji, co leży u podstawy doskonale odczuwalnych efektów złożonych preparatów przedtreningowych, spalających tłuszcz, czy też nootropowych. W tej serii artykułów postaramy się przeanalizować najpopularniejsze połączenia suplementów i sprawdzić jakie mechanizmy odpowiadają za ich synergię.

Apollo's Hegemony Coleus Forskohlii 95
Apollo's Hegemony Coleus Forskohlii 95

Na pierwszy ogień weźmy forskolinę, którą łączy się ze środkami hamującymi aktywność fosfodiesterazy 4. Zwyczajowo w tym celu sięga się po ekstrakt z karczocha, choć nie jest to jedyna, warta uwagi opcja. Najpierw jednak przeanalizujmy samą interakcję, a dobór składników zostawmy na koniec.

Tak więc, flagowym działaniem forskoliny jest nasilanie wzrostu cAMP w komórkach. Temu zawdzięcza działanie spalające tłuszcz, podnoszące testosteron, zmniejszające objawy astmy oraz prokognitywne. cAMP wzrasta dzięki wpływowi forskoliny na wzrost aktywności cyklazy adenylanowej[1]. Mimo tego, iż najczęściej sięga się po forskolinę w celu redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, my zajmiemy się bardziej aspektem wpływającym na kognicję i sprawność umysłu.

Fosfodiesterazy są enzymami, które mają za zadanie rozkładać cykliczne nukleotydy wewnątrz komórek, w tym właśnie cAMP. Hamowanie czynności tych enzymów skutkuje wzrostem cAMP w komórkach. Ekstrakt z karczocha, o którym już wspomnieliśmy, zawiera substancje będące nieselektywnymi inhibitorami PDE. Jedną z tych substancji jest luteolina[2]. Hamuje ona między innymi podtyp PDE-4, który jest najbardziej interesującą nas formą.

Olimp Karczoch Premium
Olimp Karczoch Premium

Cykliczny adenozynomonofosforan jest wtórnym przekaźnikiem, przesyłającym informacje wewnątrz komórki. Czwarty typ fosfodiesteraz wykazuje aktywność w komórkach układu immunologicznego i nerwowego. Neuronalne cAMP pośredniczy w krótko- i długoterminowych aspektach transmisji synaptycznej[3]. Badania pokazują, że uzupełnienie działania forskoliny inhibitorem PDE-4 skutkuje poprawą pamięci długotrwałej. Farmakologiczne inhibitory PDE-4 są też wykorzystywane w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, choroby Alzheimera i parkinsona oraz innych zaburzeń neurologicznych. Są też czynnikiem chroniącym neurony przed degeneracją[4][5]. Jak widać zatem, neuronalne cAMP ma duże znaczenie i szerokie spektrum właściwości, które warto wykorzystać.

Innym, mniej znanym niż karczoch inhibitorem PDE-4 jest afrykańska roślinka Sceletium Tortuosum, znana też pod nazwą zwyczajową Kanna lub pod patentem Zembrin. Składnikiem odpowiedzialnym za podnoszenie cAMP jest zawarty w niej mesenbronon[6]. Zembrin nawet samodzielnie potrafi odczuwalnie wspomóc jasność myślenia, a połączenie go z forskoliną daje bardzo wydajny duet. Otrzymujemy też szerszy pakiet działań niż w przypadku karczocha. Kanna ma też zdolność do hamowania transportera serotoniny, a więc działa jak leki z grupy SSRI. Różnicą jest to, że nie trzeba czekać tygodni na efekt terapeutyczny, gdyż pozytywne działanie może być odczuwalne od pierwszej porcji[7]. Jeszcze jednym, nieco słabszym mechanizmem działania tej niezwykłej rośliny jest wpływ na transporter VAMT2, który usprawnia transport neuroprzekaźników z neuronów presynaptycznych do szczeliny synaptycznej. Kanna zmniejsza reaktywność ciała migdałowatego w reakcji na stres, przez co możemy pracować pod presją czasu, gdy gonią nas terminy lub otaczają nas inne stresogenne czynniki. Mało tego, możemy wtedy pracować efektywnie.

Podsumowując, forskolina znacznie zyskuje na efektywności pod kątem wpływu na pracę układu nerwowego gdy uzupełnimy ją o suplement hamujący PDE-4. Połączenie tych dwóch klas środków zapewnia większy wzrost cAMP, gdyż jest stymulowany on z dwóch stron - jednocześnie nasilana jest synteza i zahamowany jego metabolizm.

Popularnym i ekonomicznym zabiegiem jest dołączenie ekstraktu karczocha, od czego warto zacząć. Bardziej wymagający użytkownicy mogą rozważyć zakup ekstraktu Sceletium Tortuosum, który rozszerza spektrum działania o poprawę samopoczucia, lepszą odporność na stres i jeszcze wydajniejsze funkcje poznawcze.

[1]
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19853596
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK27915/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17398001
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11388438
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21798331
[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3828542/

 

Zaciekawił Cię temat synergicznie działających suplementów? Sprawdź pozostałe artykuły!

Tagi: forskolina, kanna, karczoch, nootropy, poprawa pamięci, sceletium tortuosum, synergia, zembrin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *