Synergia suplementów cz. 5 – ALCAR i ALA

Synergia suplementów cz.5 - ALCAR i ALA

Dbając o zdrowie warto sięgać do podstaw. Jedną z nich jest poprawne funkcjonowanie mitochondriów i sprawna gospodarka energetyczna. Od tego zależy efektywność pracy całego naszego organizmu, a spadek tych procesów nie tylko prowadzi do zauważalnego pogorszenia wydajności ciała i umysłu, ale też zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych. Popularnymi środkami dla wsparcia pracy mitochondriów i usprawnienia produkcji energii są kwas alfa-liponowy i l-karnityna. Ta ostatnia szczególnie chętnie wybierana jest w formie acetylowanej, gdyż efektywniej wpływa na pracę układu nerwowego. Oba środki działają znacznie lepiej, gdy przyjmowane są w parze. Na czym polega fenomen tego zjawiska?

Mitochondria są organellami komórkowymi, które obrazowo określane są małymi elektrowniami. To w ich wnętrzu spalane są substraty energetyczne, by dostarczyć nam użytecznej energii i ciepła.

Apollo's Hegemony ALCAR 550 mg 150 kaps.
Apollo's Hegemony ALCAR 550 mg 150 kaps.

Kwas alfa-liponowy (ALA) - nasycony kwas tłuszczowy o wysokim potencjale przeciwutleniającym. Wolne rodniki neutralizuje zarówno samodzielnie, jaki i pośrednio (co może być nawet bardziej znaczące), dzięki odnawianiu zapasów innych przeciwutleniaczy, takich jak witaminy C i E. Całość potęguje zdolność do podnoszenia poziomu wewnątrzkomórkowego glutationu[1]. Działa na poziomie mitochondrialnym, uczestniczy w przemianach energetycznych. Bywa stosowany w ramach kuracji insulinooporności i neuropatii cukrzycowej, a także jako chelator metali ciężkich.

Acetylo L-Karnityna (ALCAR) - cząsteczka l-karnityny sprzężona z grupą acetylową. Karnityna jest aminokwasem, który umożliwia transport kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów. Dzięki temu te mogą być spalone i zużyte w celach energetycznych. Suplementy z l-karnityną najczęściej stosowane są w celu przyspieszenia odchudzania, w czym generalnie nie sprawdzają się za dobrze, jednak mają ciekawy pakiet innych właściwości. Forma acetylowana charakteryzuje się sprawniejszym transportem do mózgu, a sama grupa acetylowa może być wykorzystywana do syntezy acetylocholiny[2].

Oba suplementy osobno są ciekawe, mają wysoki profil bezpieczeństwa i szeroki wachlarz zastosowań, jednak dopiero w połączeniu odkrywają pełny potencjał. Przeanalizujmy najpierw wpływ takiego zestawienia na funkcjonowanie mitochondriów. Tak więc karnityna łączy się z cząsteczką długołańcuchowego kwasu tłuszczowego, a nastepnie umożliwia jego migrację z cytozolu do wnętrza mitochondrium. Przy pomocy enzymów acetylotransferaz karnitynowych znajdujących się w błonie mitochondrialnej uczestniczy także w donacji grup acetylowych do reakcji zachodzących w cyklu Krebsa. Dzięki temu przyczynia się do intensywniejszej produkcji ATP, a to wiąże się także z produkcją wolnych rodników. Ich nadmiar ma degeneracyjny wpływ na mitochondria. Obniżony profil antyoksydantów, co świadczy o wzroście stresu oksydacyjnego zauważano przy stosowaniu większych dawek ALCAR w odosobnieniu[3]. Widzimy zatem, iż stosowanie karnityny ma zarówno plusy, jak i minusy. Tutaj do akcji wkracza ALA, który neutralizuje nadwyżkę wolnych rodników i znosi potencjalne negatywne skutki działania karnityny. Co więcej, kwas alfa-liponowy ma właściwość podobną do PQQ, a więc aktywację PCG-1a, co przekłada się na intensywniejszą biogenezę mitochondriów. Zauważono także, że jednoczesne zastosowanie ALA i ALCAR może zwiększyć efektywność tego procesu[4].

Doctor's Best R-Lipoic Acid 200 mg 60 caps
Doctor's Best R-Lipoic Acid 200 mg 60 caps

Obie substancje efektywnie przekraczają barierę krew-mózg i są aktywne w układzie nerwowym. Z tego względu połączenie ALCAR i ALA jest szczególnie chętnie stosowane w celach nootropowych. Jak się łatwo domyślić, wspieranie gospodarki energetycznej w neuronach umożliwia sprawniejszą ich pracę i komunikację w zakresie centralnego układu nerwowego. Ma to zastosowanie w przypadku chorób przewlekłych, przy których jako jedną z potencjalnych przyczyn rozwoju uznaje się zaburzenia funkcjonowania mitochondriów, a także w przypadkach zespołu chronicznego zmęczenia, czy też subiektywnie odczuwanego spadku zdolności kognitywnych, często określanego mianem “brain fog” lub “foggy mind”. Redukcja zmęczenia możliwa jest nie tylko ze względu na sprawniejszą produkcję energii, ale też zdolność karnityny do redukcji amoniaku, a jego nadmiar jest jedną z potencjalnych przyczyn obniżonego poziomu energii.

Regularne stosowanie tego stacku może spowalniać negatywne aspekty starzenia się organizmu. Gwoździem programu tutaj jest zabezpieczanie mitochondriów, jest jednak jeszcze kilka mechanizmów sprzyjających zachowaniu świetnej kondycji zdrowotnej. Wymienić tutaj można bez wątpienia aktywację AMPK i utrzymywanie odpowiednio niskich poziomów glukozy we krwi, co zapobiega glikacji i powstawaniu jej szkodliwych produktów. Możliwa jest także poprawa krążenia krwi oraz redukcja stanów zapalnych. ALA i ALCAR świetnie sprawdzi się jako delikatna profilaktyka przeciwstarzeniowa lub jako część bardziej złożonej kuracji anty-agingowej.

Najpowszechniej stosowane dawkowanie obejmuje 500 mg acetylo l-karnityny na 200 mg kwasy alfa-liponowego, przyjmując takie dawki po dwa razy dziennie. Oczywiście proporcję i ilości można odpowiednio modyfikować pod siebie, w razie gdyby działanie któregoś z komponentów miało dla nas większy priorytet.

Dobrą praktyką jest zmiana racemicznej postaci ALA na wyizolowany izomer R-ALA, który działa efektywniej i zazwyczaj pozwala zmniejszyć dawkę o połowę.

Podsumowując, łącząc ALCAR i ALA nie tylko znosimy potencjalnie negatywne efekty, ale też zyskujemy większą intensywność procesów, na których nam zależy. Połączenie to daje dużo szersze i bardziej kompletne spektrum działań oraz pozwala na zastosowanie dużo mniejszych dawek poszczególnych substancji bez utraty ich efektywności.

W przypadku tych dwóch środków widać pełną, wielopoziomową synergię - zyskujemy zarówno redukcję negatywnych skutków, wzajemne wzmocnienie pozytywnych efektów, jak i dokładanie przez obie substancje działań dodatkowych, które pięknie dopełniają główne mechanizmy działania.

Zaciekawił Cię temat synergicznie działających suplementów? Sprawdź pozostałe artykuły!

 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2756298/
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6790669/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC122286/
[4] https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00125-007-0852-4

Tagi: acetylo l-karnityna, antyoksydanty, brain fog, kwas alfa-liponowy, nootropy, przeciwutleniacze, wsparcie mitochondriów