Czarnuszka – środek na wszystkie dolegliwości świata?

Czarnuszka

Czarnuszka to roślina wykorzystywana od wieków jako naturalny środek na niemal wszystkie problemy zdrowotne.

Jej szerokie zastosowanie znane było kilka stuleci temu i trwa do dziś.

Dzisiaj przeanalizujemy, czym jest czarnuszka i jakie korzyści zdrowotne są wspierane przez naukę.

Czym jest czarnuszka?

Znana jest również jako czarny kmin lub naukowo Nigella Sativa.

Rośnie do 30 cm, a jej owoce wraz z nasionami są wykorzystywane w wielu kuchniach świata.

Oprócz tego, posiada szereg właściwości leczniczych ze względu na bardzo dużą ilość antyoksydantów. Dzięki temu neutralizuje nadmiar szkodliwych wolnych rodników, zapobiegając tym samym uszkodzeniom oksydacyjnym komórek.

Najważniejsze związki występujące w czarnuszce to tymochinon, t-anetol, 4-terpineol oraz karwakrol. Dzięki zawartości tych substancji, czarny kmin zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych, o czym się właśnie zaraz przekonamy!


Może zmniejszać ryzyko nowotworów

Badania in vitro wykazują imponujące wyniki dotyczące wpływu tymochinonu na rozwój nowotworów.

Do tej pory prace naukowe obejmowały białaczkę oraz raka persi, choć naukowcy podejrzewają podobną skuteczność czarnuszki w przypadku raka trzustki, płuc, szyjki macicy, skóry, prostaty oraz jelita grubego.

Czarnuszka znana jest również jako czarny kmin lub naukowo Nigella Sativa.

Konieczne są jednak badania na ludziach, by sprawdzić czy czarnuszka w postaci przyprawy lub suplementu przyniesie jakiekolwiek korzyści w walce z nowotworami. Póki co musimy mocno trzymać kciuki.


Obniża poziom cholesterolu

Wykazano, że Nigella Sativa reguluje profil lipidowy, obniżając poziom "złego" cholesterolu LDL, a także trójglicerydów we krwi.

Badanie z udziałem 57 osób pokazało, że roczna suplementacja czarnuszką nie tylko przyniosła powyższe korzyści, ale również zwiększyła poziom "dobrego" cholesterolu HDL.

Powyższa praca naukowa była potwierdzeniem tego, co wykazano już pięć lat wcześniej. Przeprowadzono bowiem badanie na 94 osobach, gdzie zaledwie 12 tygodni wystarczyło, by obniżyć poziom cholesterolu LDL.

Czarnuszka wykazuje wiele korzyści zdrowotnych.

Działa antybakteryjnie

Badania in vitro wykazały, że czarnuszka świetnie radzi sobie z bakteriami, nawet tymi opornymi na antybiotyki - takimi jakStaphylococcus aureus.

Jest to istotna właściwość, bowiem infekcja bakteryjna może spowodować nieprzyjemne konsekwencje, w tym nawet zapalenie płuc.

Czarny kmin posiada szereg właściwości leczniczych ze względu na bardzo dużą ilość antyoksydantów.

U niemowląt mających zakażenie gronkowcem, zastosowanie czarnuszki dało efekt podobny do standardowego antybiotyku, powszechnie stosowanego w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Potrzeba jednak dalszych badań na ludziach, by dokładnie określić wpływ czarnego kminu na egzystencję - jakże dokuczliwych - bakterii.


Zmniejsza stan zapalny

Jak wiemy, stan zapalny jest normalną odpowiedzią układu odpornościowego, dzięki czemu jesteśmy chronieni przed większością infekcji oraz urazów.

Problemem jest przewlekły stan zapalny, który może przyczynić się do chorób, takich jak nowotwory, cukrzyca czy problemy z układem krążenia.

W jednym z badań, uczestnicy przyjmujący 1 g czarnuszki dziennie przez dwa miesiące, mieli niższy poziom stanu zapalnego oraz zwiększoną ilość antyoksydantów we krwi.

Prace naukowe na zwierzętach są szczególnie imponujące, bowiem celowo indukowano zapalenie w rdzeniu kręgowym u szczurów. Jaki wynik? Czarnuszka skutecznie tłumiła stan zapalny.

Podobnie było w badaniu in vitro, gdzie jeden ze związków - tymochinon - redukował stan zapalny w komórkach raka trzustki.

Badania na ludziach obejmowały głównie konkretne schorzenia. Z tego względu potrzebne są dalsze prace na ogóle populacji, by dokładnie zrozumieć wpływ czarnuszki na stan zapalny.


Chroni wątrobę

Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, czarnuszka niejako "odciąża" wątrobę.

Jest to spory atut, bowiem wątroba nieustannie pracuje nad usuwaniem toksyn, metabolizowaniem leków, przetwarzaniem składników odżywczych, produkcją białka itp.

Niestety tutaj ponownie musimy przeanalizować badania na zwierzętach. Ale czarny kmin ponownie się wykazał - chroniąc wątrobę przed uszkodzeniami.

Potrzebne są dalsze prace na ogóle populacji, by dokładnie zrozumieć wpływ czarnuszki na stan zapalny.

W jednej z prac, wstrzyknięto szczurom toksyczną substancję chemiczną. Czarnuszka skutecznie chroniła wątrobę i nerki przed uszkodzeniami, a nawet zmniejszała toksyczność wstrzykniętego związku.

W innym badaniu z tego samego roku, antyoksydanty zawarte w czarnuszce chroniły szczury przed indukowanym uszkodzeniem wątroby.

Jednak ponownie trzeba powtórzyć regułkę obiecujących substancji - potrzebujemy prac naukowych dotyczących ludzi - i wtedy być może dopiero będziemy świętować 🙂


Może zapobiegać wrzodom żołądka

Te bolesne owrzodzenia powstają wskutek kwasu solnego, który niszczy warstwę ochronnego śluzu wyścielającego żołądek.

Znowu zwierzęta i ponownie dobre rezultaty - 83% szczurów leczonych czarnuszką doświadczyło efektów gojenia podobnych do stosowania standardowych leków na wrzody żołądka.

Badanie z 2005 roku wykazało, że aktywne składniki zawarte w czarnuszce zapobiegają rozwojowi wrzodów oraz chronią błonę śluzową żołądka przed działaniem alkoholu.

Niestety należy pamiętać, że wciąż są to badania na zwierzętach. Ludzie jeszcze trochę muszą poczekać, by określić wpływ na ich organizm w kwestii wrzodów żołądka.


Reguluje poziom cukru we krwi

Trudności z koncentracją, zmęczenie i wahania wagi - to tylko nieliczne objawy, które są spowodowane nieprawidłową gospodarką cukrową.

Bez długookresowej kontroli, zbyt wysoki poziom cukru może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak zaburzone widzenie, powolne gojenie się ran, a nawet uszkodzenie układu nerwowego.

Niektóre dowody sugerują, że czarnuszka reguluje poziom cukru we krwi, zapobiegając powyższym negatywnym skutkom.

Niewielki przegląd siedmiu badań wykazał, że suplementacja czarnym kminem stabilizuje poziom cukru u ludzi.

Z kolei praca naukowa przeprowadzona na 94 osobach wykazała, że trzy miesiące przyjmowania czarnuszki skutkują zwiększoną wrażliwością na insulinę oraz niższym poziomem cukru we krwi na czczo.


Czarnuszka - skutki uboczne

Pomimo wielu korzyści zdrowotnych, niektórzy mogą nie tolerować czarnuszki zbyt dobrze.

W przypadku zastosowania skórnego, mogą pojawić się niekorzystne zmiany zapalne. Dlatego na początku najlepiej nałożyć tylko niewielką ilość, aby upewnić się, że żadne uczulenie nie występuje.

Osoby przyjmujące środki na krzepnięcie krwi, przed suplementacją powinny porozmawiać ze swoim lekarzem ze względu na możliwą ingerencję czarnuszki w proces krzepnięcia.

Takie samo zalecenie obejmuje kobiety w ciąży, bowiem jedno badanie na zwierzętach wykazało, że suplementacja w dużych dawkach spowalniała skurcze macicy.

Pomimo to, nie notowano żadnych działań niepożądanych - zarówno na ludziach, jak i na modelu zwierzęcym.


Podsumowanie

Czarnuszka posiada wiele zastosowań nie tylko w kuchni, ale również w kontekście naszego zdrowia.

Jak widać, korzyści zdrowotne są szerokie, choć większość potrzebuje dowodów w postaci badań na ludziach.

Przed suplementacją najlepiej skonsultować się z lekarzem - szczególnie jeśli mówimy o kobietach w ciąży oraz osobach przyjmujących leki na krzepnięcie krwi.

Potrzebne są dalsze badania, by określić wpływ czarnuszki na nasze zdrowie. Niemniej bogactwo antyoksydantów świadczy o tym, że każdy z nas może odnieść korzyści z dodatkowej suplementacji.


Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3606739/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3515953/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12724920/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252704/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4219874/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26639493
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3492709/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884216/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525838/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2742606/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068742/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18777598
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387231/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29154069
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21675032
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21419021
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4355761/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9197967/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848930/

Tagi: antyoksydanty, cholesterol, cukrzyca, czarnuszka, czarny kmin, nowotwory, przeciwutleniacze, stan zapalny, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.