Suplementacja w chorobie Gravesa-Basedowa

Paulina Ihnatowicz

Odpowiednio zbilansowana dieta to bardzo ważny aspekt w leczeniu choroby Graves-Basedowa, która jest schorzeniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym przyczyniającym się do jej nadczynności. Jednak sama dieta może okazać się niewystarczająca, ponieważ u wielu Polaków obserwuje się niedobory witamin, składników mineralnych oraz innych składników odżywczych, które mają istotny wpływ na prawidłową pracę tarczycy.

Przyczyn ich niedostatecznej podaży jest wiele, a wśród nich można wymienić stres, zbyt małą ilość snu, toczące się stany zapalne w organizmie, nadmiar toksyn i dodatków do żywności, stosowanie pestycydów, herbicydów, a także złe przechowywanie żywności, które może przyczynić się do zmniejszenia jej wartości odżywczej [5]. Z tego względu warto rozważyć włączenie suplementacji, która jak wykazały niektóre publikacje naukowe, wspomaga leczenie choroby Graves-Basedowa i może zmniejszać towarzyszące jej objawy.

SELEN

Selen w postaci selenocysteiny wchodzi w skład selenoprotein, które pełnią istotną rolę w procesach autoimmunologicznych tarczycy. Do selenoprotein zalicza się peroksydazę glutationową. Redukuje ona nadtlenek wodoru oraz wodoronadtlenki lipidów, których zwiększone wydzielanie obserwuje się u chorych na nadczynność Graves-Basedowa. Co ciekawe niektóre badania wskazują na niższe stężenia selenu w surowicy krwi u chorych nowo zdiagnozowanych, natomiast wyższe stężenia danego pierwiastka zaobserwowano u chorych z remisją choroby Graves-Basedowa. Z tego względu nasuwa się wniosek, że niedobór selenu może mieć wpływ na jej rozwój. Niektóre publikacje naukowe wykazały korzystny wpływ suplementacji selenem na chorobę Graves-Basedowa. U chorych z niedoborami danego pierwiastka podawanie go w postaci suplementu diety wpłynęło na zmniejszenie poziomu FT3, FT4 i przeciwciał TRAb oraz na zwiększenie poziomu TSH w surowicy krwi [1]. Dodatkowo zbadano wpływ suplementacji selenem u chorych cierpiących na orbitopatię Gravesa i wykazano, że wiązała się ona z polepszeniem jakości życia, stanu oka oraz opóźnieniem postępu choroby [2].

MAGNEZ

Pierwiastek ten uczestniczy w regulacji równowagi wewnątrzkomórkowej, a jego niedobór związany jest z rozwojem chorób autoimmunologicznych, w tym choroby Graves-Basedowa. Magnez odpowiada również za równowagę elektrolitową limfocytów oraz za modulację odpowiedzi immunologicznej. Ponadto wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a więc zmniejsza rozdrażnienie i nerwowość u chorych z nadczynnością tarczycy [7].

WAPŃ I WITAMINA D3

Nasilony metabolizm występujący przy nadczynności tarczycy zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, która charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości mineralnej kości oraz zwiększonym ryzykiem ich złamania. Osteoporozie sprzyja niedobór wapnia i witaminy D3 w surowicy krwi. Ponadto prace naukowe wykazują korelację między niskim poziomem witaminy D3, a występowaniem chorób autoimmunologicznych. Z tego względu warto włączyć suplementację witaminą D3, której niedobory często występują, a wykazuje ona udział w prewencji upadków oraz złamań [3]. Suplementację wapniem należy rozważyć jedynie w przypadku niespożywania mleka i produktów mlecznych, co ma miejsce np. przy nietolerancji laktozy lub alergii na mleko.

ANTYOKSYDANTY – WITAMINY A, C, E

Jedno z badań wykazało, że grupa osób cierpiących na nadczynność tarczycy i przyjmujących suplementy zawierające przeciwutleniacze wraz z lekami tyreostatycznymi szybciej osiągnęła stan eutyreozy w odróżnieniu od chorych przyjmujących jedynie leki. Przyjmowanie samych leków tyreostatycznych spowodowało zmniejszenie stężenia hormonów tarczycy po 8 tygodniach, natomiast w połączeniu z antyoksydantami stan ten został osiągnięty w zaledwie 4 tygodnie. Wynika z tego, że suplementacja przeciwutleniaczami może w krótkim czasie poprawiać stan kliniczny pacjentów, nawet z wysokim wyjściowym stężeniem hormonów tarczycy [4].

OMEGA-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 działają ochronnie na komórki nerwowe, działając protekcyjnie     na unerwienie tarczycy, ale również zwiększają odporność organizmu [6]. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne przy chorobach o podłożu autoimmunologicznym. Z tego względu osoby cierpiące na chorobę Graves-Basedowa cechujące się niewystarczającym spożyciem ryb, owoców morza lub oleju lnianego, powinny zastosować ich suplementację.

Tagi: choroba gravesa-basedowa, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *