Popularne artykuły

Czy można przedawkować witaminy z grupy B?
3d rendering vitamin B12 pills over white background. Concept of dietary supplements
Healthy Lifestyle

Czy można przedawkować witaminy z grupy B? 

Przyjmowanie witamin z grupy B to bardzo częsty element suplementacji. Nic dziwnego! Zwykle nie przyjmujemy ich odpowiedniej ilości z pożywieniem, biorąc pod uwagę jak popularna stała się teraz dieta wegańska i wegetariańska. Czy można przedawkować witaminy z grupy B? Czy któraś z nich jest szczególnie szkodliwa?

Witaminy z grupy B są potrzebne między innymi do funkcjonowania metabolizmu i układu nerwowego. Kompleks witamin B to 8 witamin rozpuszczalnych w wodzie, do których zaliczają się:

  • Witamina B1 - Tiamina
  • Witamina B2 - Ryboflawina
  • Witamina B3 - Niacyna
  • Witamina B5 - Kwas pantotenowy
  • Witamina B6 - Pirydoksyna
  • Witamina B7 - Biotyna
  • Witamina B9 - Kwas foliowy
  • Witamina B12 - Kobalamina

Więcej o działaniu tych witamin i ich właściwościach przeczytasz tutaj. 

Skoro witaminy są rozpuszczalne w wodzie, to czy można je przedawkować? Jak to działa i na co trzeba uważać?

Witamina B1

Jeśli chodzi o tiaminę, to nie są znane żadne skutki uboczne jej nadmiaru, nawet przy bardzo wysokich dawkach przyjmowanych doustnie. Kiedy może pojawić się problem? Gdy przyjmujemy witaminę B1 w formie zastrzyków! Wtedy mogą pojawić się objawy jej nadmiary, jak osłabienie, zmęczenie, nudności, drżenie mięśni czy nawet zaburzenia pracy serca.

Witamina B2

Witamina B2, podobnie jak B1, jest nietoksyczna w dużych dawkach. Jest bardzo słabo rozpuszczalna w jelitach, dzięki czemu nie ma możliwości jej przedawkować. Nadmiar wydalany jest z moczem. Oczywiście w przypadku zastrzyków, ryzyko przedawkowania może być realne.

Witamina B3

W przypadku witaminy B3 nie ustalono toksycznej dawki, natomiast przy jej dużych dawkach możemy zaobserwować efekt flush, czyli wysypkę skórną. Objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem palenia na skórze. Nie jest to niebezpieczne. W przypadku niacyny dawka powinna być odpowiednio dobrana, ponieważ może uszkodzić wątrobę, wywołać hiperglikemię czy zaburzenie rytmu serca.

Witamina B5

Witamina B5 również nie jest uważana za toksyczną witaminę, natomiast jej duża ilość powoduje biegunki.

Witamina B6

Witamina B6 w dużych dawkach jest neurotoksyczna, ale dotyczy to długoterminowego stosowania wysokich dawek B6 (powyżej 200 mg). W przypadku niższych dawek, jakiekolwiek objawy występują bardzo rzadko.

Witamina B7

Witamina B7, czyli biotyna, również nie ma żadnych skutków ubocznych.

Witamina B9

Kwas foliowy ma ustaloną bezpieczną dawkę. Większe ilości mogą powodować bezsenność, depresję czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Zbyt duża ilość w czasie ciąży może narazić dziecko na astmę.

Witamina B12

Witamina B12 nie jest toksyczna, natomiast może wywołać reakcje uczuleniowe u niektórych osób. Przy wysokich dawkach, można zaobserwować krwotok z nosa.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *