Najlepszy B kompleks na rynku!

Wojciech Nowosada

Wzrost świadomości społecznej w temacie żywienia i suplementacji sprawia, że coraz szersze grono osób decyduje się na uzupełnienie diety pakietem witamin z grupy B. Coraz częściej też zwracana jest uwaga na formy witamin zawarte w takim suplemencie, gdyż wybór najtańszego produktu oferowanego w aptece może nie być optymalnym rozwiązaniem.

Zastosowanie odpowiednich postaci witamin pozwala na najlepsze ich wykorzystanie z ominięciem wąskich gardeł w ich metabolizmie, przez które podaż form nieaktywnych mogłaby w zbyt niskim stopniu podnosić poziom tych aktywnych biologicznie w ustroju. Dzięki temu oszczędzane są także zasoby, które mogłyby być zużyte w procesach konwersji witamin.

Poniżej przyjrzymy się kilku wysokiej jakości kompleksom witamin B z górnej półki, uwzględniającym aktywne i dobrze przyswajalne formy witamin, które mogą być znacznie lepiej wykorzystane niż ich tradycyjne odpowiedniki.

 

Jarrow Formulas B-Right

B-Right podbił serca tysięcy osób dbających o zdrowie i wysoką jakość przyjmowanych suplementów. Można powiedzieć, że to on przetarł szlaki zaawansowanym B-Kompleksom. Swą popularność zawdzięcza głównie zawartości aktywnych, metylowanych form witamin B9 i B12.

Plusy:

- dodatek choliny z inozytolem B-Right

- jako jedyny ma dwie formy witaminy B5

Minusy:

- tylko jedna forma witaminy B3

- najmniejsza dawka biotyny

- mieszanki form aktywnych i nieaktywnych zamiast wyłącznie aktywnych

- sama ryboflawina, bez mononukleotydu flawiny

 

Doctor’s Best Best Fully Active B-Complex

Kolejny bardzo dobry preparat, różniący się jednak dawkami witamin w stosunku do poprzednika. Wybierany jest szczególnie przez osoby skupiające się w większej mierze na witaminie B12, gdyż ilość tej witaminy zdecydowanie przewyższa stężenia obserwowane w konkurencyjnych produktach.

Plusy:

- dużo wyższa ilość witaminy B12 niż w pozostałych kompleksach Fully Active B Complex

- połączenie ryboflawiny i mononukleotydu flawiny

- dodatek witaminy C

- najwyższa dawka tiaminy i witamin B6

Minusy:

- brak choliny

- nie podano dokładnych proporcji różnych form zastosowanych w witaminach B2, B3 i B6

 

Seeking Health B-Complex Plus

Seeking Health jest jeszcze mało znaną na polskim rynku marką, jednak z całą pewnością w najbliższym czasie jej rozpoznawalność wzrośnie. Produkty tej firmy charakteryzują się wysoką jakością i doborem składników, które powinny spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Świetnym przykładem jest zastosowanie mieszanki witamin B12, w której oprócz metylowanej formy znajdziemy także adenozylokobalaminę, co daje szersze spektrum korzyści. Natomiast witaminy B2 i B6 otrzymujemy wyłącznie w gotowych, aktywnych formach, bez mieszanek łączonych z tańszymi, nieaktywnymi postaciami.

Plusy:

- podane dokładne proporcje form danej witaminy, tak jak to widać na przykładzie witamin B3, B9 i B12 B Complex Plus

- połączenie metylokobalaminy i adenozylokobalaminy zamiast samej metylokobalaminy

- witamina B6 tylko w aktywnej formie P5P, bez dodatku pirydoksyny HCl

- dwie formy folianów, jednak nadal bez użycia syntetycznego kwasu pteroilomonoglutaminowego

- największa dawka biotyny i witaminy B3

- dodatek Shilajit

- aktywna forma ryboflawiny

Minusy:

brak

 

Seeking Health B-Minus

Ten kompleks jest wyjątkowy, ponieważ nie uwzględnia folianów i kobalaminy. Z tego względu może być korzystny dla osób, które z różnych względów nie mogą przyjmować tych dwóch witamin. Daje to też komfortową możliwość wyboru dowolnej, mniej standardowej formy witaminy B12, na przykład adenozylokobalaminy lub hydroksykobalaminy z oddzielnego preparatu, dzięki czemu zyskujemy maksymalną elastyczność. Podobnie sprawa ma się w przypadku folianów, gdy możemy wybrać kwas folinowy zamiast 5-MTHF czy kwasu pteroilomonoglutaminowego.

Plusy:

- elastyczność w doborze form kobalaminy i folianów B-Minus

- najwyższa dawka witaminy B5

- dwie różne formy witaminy B3

Minusy:

- brak choliny

 

 

Apollo’s  Hegemony B-Balance

To kolejny świetny preparat, zawierający wszystkie witaminy z grupy B wraz z innymi dodatkami, które uzupełniają cały kompleks witaminowy. Efektem takiego zestawu będzie poprawa metabolizmu insuliny, wspomaganie pracy neuroprzekaźników oraz zdecydowanie lepsza wchłanialność produktu. Znajdziemy tu nieco innego formy witamin, wpływające na różne aspekty zdrowotne, jak np. monoazotan tiaminy, będący bardziej stabilny niż chlorowodorowa pochodna, który działa pozytywnie na układ krwionośny.

Plusy:

- wszystkie witaminy z grupy B, w formie zmetylowanej

- dodatek PABA, wspomagającego układ nerwowy

- dodatek choliny i inozytolu

- zawiera piperynę, poprawiającą przyswajalność

- wysoka dawka B12

 

Minusy:

- niska dawka folianu

 

Jak widać, do przodujących do tej pory kompleksów firm Jarrow Formulas i Doctor’s Best, dołącza kolejny silny gracz sygnowany marką Seeking Health. B-Complex Plus sprawia wrażenie produktu bardziej zaawansowanego, z lepszym doborem form witamin. Aczkolwiek widoczne są różnice w dawkach poszczególnych składników, zatem B-Right i Best Fully Active B-Complex na pewno nadal będą cieszyć się sporym gronem zainteresowanych. Ciekawą nowością jest B-Minus, oferujący spore możliwości personalizacji, dzięki czemu możemy sięgnąć po pakiet witamin uzupełniając go dowolnie wybraną formą witaminy B12 i folianem dopasowując suplementację precyzyjnie do naszych potrzeb.

Tagi: b complex, cholina, folian, jarrow, ryboflawina, seeking heatlh, witamina b, witamina B12, witamina b6

3 komentarze

 1. Avatar

  Ja przez lata popełniałam ten błąd i kupowałam najtańsze witaminy, które oczywiście nie przynosiły upragnionych efektów. Wybór suplementów powinien być przemyślany i warty inwestycji.

 2. Avatar

  a mnie po Jarrow boli żołądek , nie jest to efekt niacyny bo naicyne biorę samą mam flash i nic mi to nie przeszkadza. Po Jarrow źle się czuję – śmierdzą strasznie te tabletki – chyba ryboflawina? i potem mi to siedzi dobrych kilka godzin na zołądku . Po Solgarze miałam to samo i przez to przestałam brać B complex :/

  • Avatar

   Bo witaminy B nie powinno sie brać na pusty żołądek.

   Zagłęb się trochę w medycynę chińska/tybetańską/ayurvedę to dowiesz się o termice danych pokarmów i tego jakie coś ma właściwości energetyczne.

   Na samą logikę, skoro B complex jest dobrym remedium dla ludzi stresujących się (rozgrzanych emocjami), to można stwierdzać, że B complex jako witaminy niwelujące te efekty będą miały termikę chłodzącą.

   Tym samym schłodzenie żołądka wiąże się właśnie z bólem – natomiast jego nadmierne rozgrzanie z wymiotami (co widać np. po alkoholu).

   Wypij trochę ciepłej wody po wzięciu B complex i zobacz czy ból się zmniejsza, ale jeśli generalnie masz takie tendencje do zimności żołądka to nie wróże Ci dobrego zdrowia szczególnie jeśli ćwiczysz – bo za pewnie doprowadziłaś do tego właśnie jaką wymyślną dietą.

   To jest problem wszystkich koksów i trenerów personalnych. Dawniej był ryż z kurczakiem. Dzisiaj jest ryż z kurczakiem i tona supli. To działa tak – to działa owak.

   Problem w tym, że naczytacie się o plusach działania czegoś, a nie sprawdzacie już publikacji medycznych jakie szlaki metaboliczne to porusza. Do tego wszystkiego idzie pogoń za rozrostem tylko nie uwzględniacie, że zarówno niedobór jak i nadmiar są skrajnością i prowadzą do patologii. Dlatego supli i ćwiczeń na siłowni nie powinno się brać i robić codziennie takich samych przez 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *